View Single Post
  #511 (permalink)  
Vechi 09 nov 2010, 18:00:08
Sand's Avatar
Sand Sand este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Sand - de la mare...la mic in 6 luni de neuitat. :)

Citat:
Anterior postat de damo Vezi mesajul
Buna Sand,

citeam ce ai scris despre ovaz (oats). Tu stii ca eu il combin de ani de zile cu cereale normale. ...dar nu le fierb, pun totul intr-un castron cu lapte cald....acum vazind ca tu le fierbi, am un dubiu, ..dar si daca nu m-am simtit rau pina acum inseamna ca nu e chiar asa de grav.
Buna,

Pai nu e nici o problema, exact ca tine le mancam si eu, si tot asa cereale combinate care pluteau in lapte. Cu ani inurma il incalzeam si eu (laptele) acum in ultimii ani le mancam cu lapte rece (lenea, deh). Nu faci nimic rau, nici eu nu le fierbeam pe alea asa cum nu fierb nici astea de orz. La fel mananca si rodica (vezi mesajul ei anterior), e in regula atata timp cat cerealele NU au zahar si nici un fel de zahar ascuns prin ele la ingrediente.

Care este chestia cu oats astea. Sunt regular cum zice Aussie_girl adica normale, neprelucrate. Se fac cu apa fierbinte turnata peste ele si amesteci bine cateva minute pana se fac ca o pasta gen mamaliga, tre' sa nu faca cocoloase. Si Tosca Reno face asa cand ia avionul, pleaca cu cerealele dupa ea si cere apa fierbinte in avion si le invarte in cana pana le umple de jale. Ma rog, ideea e sa se inmoaie un pic si sa nu-ti sara plombele, plus sa se digere normal. Sotul a descoperit metoda asta cu turnat apa fierbinte si frecat la ele intr-o veselie cateva minute tot de...lene. Dealtfel un amic american i-a vandut pontul ca sa fiu complet sincera.

Asa ca nu e nici o problema cu musli daca e amestecat cu tot felul de cereale, foarte bine. Numai sa nu aiba zahar ci sa fie cat mai curat. Sigur...daca pui si lapte creste numarul de calorii din cauza laptelui in plus. Daca e degresat e si mai bine dar cine nu poate sa-l bea sa bea lapte normal. Oricum nu pui o tona...si pe de alta parte laptele e foarte sanatos daca nu bei litri intregi la o masa.

Numai bine si mult succes!