View Single Post
  #5139 (permalink)  
Vechi 01 apr 2012, 21:11:39
dorutza's Avatar
dorutza dorutza este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de Fl0r3ntina Vezi mesajul
eu cred ca mihaita cere tatza doar de focul ei..pt ca el bea foarte multe lichide(eu seara ii fac un biberon de ceai 150ml si il iau cu mine si pana dimineata il da gata)..si mananca bine...
ce le-ati mai gatit la copii? in afara de piure cu carne/ou /ficat si supa...cred ca s-a plictisit
eu i-am mai facut dovlecel+conopida fierte..apoi le-am pus intr-o tava...am pus putin unt...apoi am amestecat un galbenus de ou cu branza calcica...apoi la cuptor...si cand le-am pasat cu blenderul am pus smantana..i-a placut lui mihaita (cred ca v-am mai spus reteta asta ) dar i-o fac destul de des
Florentina, vroiam sa te intreb tu de cate ori ii dai calciu lactic?
pt ca David are lipsa de calciu dar mie dr mi-a spus sa-i in fiecare luna DOAR 10 zile consecutiv 1 pastiluta de calciu lactic..
si l-am intrebat de ce doar 10 zile? si a zis ca nu are nevoie mai mult si se fac depuneri aiurea daca i-as da mai mult..
apoi alt exemplu lui BOBOpuiu i-a interzis medicul sa-i faca fetei branza calcica
si vriam sa-ti spuna ca daca Mihaita nu are lipsa de calciu, nu faci bine ca-i dai calciu lactic.
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat