View Single Post
  #53774 (permalink)  
Vechi 11 mar 2016, 19:28:30
orhidee's Avatar
orhidee orhidee este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 13 sep 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 163cm
Mesaje: 11.853
Aprecieri acordate: 6.086
Am fost apreciat(a) de 10.899 ori in 5.679 mesaje
Smile Re: Jurnal Rozica - Oare voi putea sa slabesc pana la 70 kg?

Citat:
Anterior postat de blum Vezi mesajul

v-am umplut cu povesti de familie. Una mai merge, si o sa intelegi ce vreau sa spun.
Bunicul Levi a fost din familie de evrei bogati...putred de bogati. Bunicul era student la drept in viena, intr-o vacanta de iarna s-a intors in oraselul din ardeal. Boierasul ( ca asa ii zicea lumea) , si-a petrecut timpul pe strazi, era inainte de craciun, incepeau colinzile ardelenesti, carul cu boi, inclusiv " pciazu´mare de joi". Piata taraneasca. Era inaintea celui de-al doilea razboi . La marginea pietei de joi se stabilise o satra de tigani, sinti, aurari veniti de peste prut, mai de departe...dupa spusele bunicii de undeva din maruntaiele pakistanului de azi. Eh, si a inceput nebunia. Rafila ( bunica) , o serpoaica bruneta cu ochirzi ca veninul, l-a sedus pe boieras.... S-au casatorit fara voia familiilor. El a fost dezmostenit, ea a fost lasata in urma de catre satra ei. El ( bunicul) a intrat mucenic la un tamplar. Acolo si-au petrecut si perioada razboiului, in beci. Familia bunicului a plecat, parte in argentina, parte in israel. pana aici poveste de dragoste. Nebunia adevarata in inceput dupa aia. Ramasi doar ei de ei, si-au dat seama ca n-au nimic in comun inafara de doua fete...au ramas impreuna, din ce in ce mai instrainati. El cu tamplaria, ea cu ...magia. Ea nu stia sa scrie, dar stia leac pentru orice boala, cunostea plantele si mineralele. Tata s-a nascut tarziu de tot, bunica avea aproape 50 de ani. A fost puiul mamei, singurul baiat....iti dai seama cat de putina acceptanta a gasit mama acolo. Concurenta. Stateau, obicei de pe valea salautei, impreuna. Ba ii sara bunica supa mamei, ba mama o incuia in beci pe bunica, ba iesea bunica in strada cu prima clatita si striga in gura mare " asa clatite face nor´mea", ba mama ii punea la bunica sare amara in aluatul de paine.............eh, si asa ceva sa dau mai departe?
Interesanta, fascinanta si minunata povestea ta... Mi-a placut maxim...
__________________
jurnal slabit orhidee
"Dacă te-ai saturat sa o iei de la început, încetează sa mai renunți."



orhidee, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Greutatea este incorecta. orhidee, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].