View Single Post
  #5385 (permalink)  
Vechi 30 mar 2011, 19:18:02
miha lauriciu's Avatar
miha lauriciu miha lauriciu este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 08 ian 2011
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 54
Dieta: Atkins
Date: 168cm, 84.1kg
Mesaje: 1.190
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit Cl@udi - Rina's 90

Citat:
Anterior postat de orhidee Vezi mesajul

Nu te obliga nimeni sa mananci grasimi... nu-s obligatorii... eu in zilele astea de cand tin Atkins am mancat: pastrama, pulpe de pui la gratar, conserva de peste (am scurs uleiul), peste la gratar, peste prajit, ceafa la grata, toba...Nu am mancat jumari, slanina... nu este obligatoriu! Tocmai asta e bine la Atkins... ca nu trebuie sa te feresti de grasimi...iar daca le intalnesti... nu-i nici o paguba! Eu imi tin evidenta si nu depasesc 1200 calorii, deci n-am cum sa-mi permit grasimi, ca astea sunt "calorioase" rau de tot!
In privinta celor 20 de carbo... 5 din carne, branzeturi oua si 15 din legume... Daca te vei uita la alimentele de mai sus ... vei vedea ca nu ai cum sa faci 5 g carbo... marea majoritate au o carbo !!!
Referitor la carbo luate din legume... si aici calculul este f simplu... te uiti pe site la "calorii" si vei vedea si carbo la fiecare aliment... eu azi am mancat si salata verde si ceapa si rosii... si m-am incadrat in 15 g carbo! Fa efortul si te uita si vei vedea ca e simplu! Nu te speria degeaba!
Sa-ti spun ce am mancat pana acum... azi:
pastrama 47 g
perlute de branza Dorna 300g
pulpe pui la gratar 105 g
salata 130 g
ceapa 15 g
ulei 5 g
otet 10 g
rosie 150 g
Si mai am de mancat pe ziua de azi... cu legumele am terminat... ceva carne sau branza voi mai manca... pt ca pana acum am doar vreo 700 calorii...
Nu e greu deloc, fetita draga!
Da, nu este deloc greu...si este dupa parerea mea,, mai usor de tinut decat Dukan..Oricum, pe mine, de azi, scrie DIETA, iar ce am mancat azi se poate incadra si in Atkins...