Subiect: Jurnal Zoe
View Single Post
  #5452 (permalink)  
Vechi 18 sep 2020, 12:44:12
Zoe's Avatar
Zoe Zoe este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 08 iun 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: mâncat normal
Date: 172cm, 81kg
Mesaje: 7.736
Aprecieri acordate: 11.147
Am fost apreciat(a) de 10.558 ori in 5.263 mesaje
Implicit Re: Jurnal Zoe

Citat:
Anterior postat de nikytour Vezi mesajul
Ce înseamnă "sa coci vinete in oala". Eu am văzut la cineva, apropo de oala, că le opărea...
Găluști cu prune vreau sa fac și duminică după amiaza
găluștile cu prune sau pere sunt evenimentul toamnei!

Citat:
Anterior postat de lidiuta Vezi mesajul
Aceeaşi întrebare: cum faci vinetele coapte în oală? De curând am copt vinete în cuptor, ies foarte bune. Zoe, până la urmă cred că pun şi eu vinele coapte la congelator, da, gustul lor diferă de ce găseşti în magazine. M-ai convins!
Zacuscă nu am făcut niciodată, mi se pare cea mai migăloasă operaţiune.
Cu dulceţurile, da, se găsesc de toate felurile pe piaţă, dar cele de casă sunt minunate. Şi se fac uşor.
O zi frumoasă! Deja trăim din amintirea verii?
bine faci că-ți pui, o să fie foarte la îndemână toată iarna pentru salată. și dacă ajungi să coci vinete, mai coci și gogoșari și călești ceapă și se cheamă că ai făcut zacusca
da, la cât de frig era dimineață, s-a cam dus vara de-aici...

cât despre vinete, nici o opăreală pentru că nu pot pune link, vă povestesc:
se curăță (eu le-am curățat cu peelerul, că e cel mai ușor), iar cojile se pun pe fundul unei oale cu fundul dublu/mai gros, cu coaja spre fundul oalei (să fie un strat consistent de coji, eu le-am pus pe toate). se taie vinetele în sferturi (ale mele în optimi, că erau prea lungi) și se stivuiesc în oală peste coji. se pune capacul și peste el o cârpă umedă, să nu iasă fum în bucătărie.
se pune oala 10 minute pe focul mare, apoi 5, 10 sau 15 minute pe foc mediu, verificați să vedeți când sunt făcute vinetele (în funcție de grosimea oalei și de tăria focului). atenție când ridicați capacul, că iese fumăraie.
când sunt moi, se iau din oală și se pun la scurs, tadaaa!
nu vă speriați de cum arată fundul oalei - se lasă un sfert de oră cu apă în chiuvetă și cojile arse se desprind cu mâna, nu-i nevoie de frecat oala etc.
eu am copt 4 kg de vinete în 3 tranșe, mi-a luat cel mult o oră și jumătate cu decojit cu tot, timp în care nici n-am păzit aragazul, doar mi-am pus timerul să mă anunțe să le iau de acolo. au exact gustul de afumat al celor făcute pe foc deschis.
__________________

love yourself, trust yourself.
what is the kindest thing I can do for myself right now?



Zoe, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Zoe, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2025 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1508 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Zoe:
lidiuta (18 sep 2020), nikytour (18 sep 2020)