View Single Post
  #5457 (permalink)  
Vechi 03 mai 2012, 07:48:31
kisa's Avatar
kisa kisa este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 25 aug 2011
Locaţie: Valenii de Munte, Romania
Vârsta: 55
Dieta: Dukan
Date: 160cm, 70kg
Mesaje: 5.575
Aprecieri acordate: 669
Am fost apreciat(a) de 1.042 ori in 683 mesaje
Implicit Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)

Citat:
Anterior postat de Nemo Vezi mesajul

Pai daca ai zile PL, adauga linistita putin ulei peste salate, un 10-15 ml de amestec masline cu rapita e perfect, aduce si surplusul de calorii si cel de acizi grasi nesaturati necesari.
La fel, poti sa folosesti cateva nuci sau alune. Daca vrei, poti sa adaugi zilnic si un pumn de fructe de goji. Iar daca te cunosti si te poti controla, ocazional, chiar si in zilele PP, dimineata, introdu
la micul dejun si cateva capsuni in loc de goji. Ideal ar fi zmeura, mure sau coacaze, dar nu prea e sezonul lor. Acum, nu cred ca trebe sa adaug ca fara zahar si frisca deasupra...
Vreo 20 grame de ciocolata neagra? Si asta merge.
Un pic de linte sau quinoa in zilele PL nu e chiar cum a visat Dukan regimul asta, dar totul tine de cantitate, frecventa si autocontrol.
Vezi cum te descurci cu ideile astea si daca e OK, mai vin si cu altele..
Multumesc, sunt "prea OK" ideile! Chiar ca ma uitam lung la o capsuna; Ma simt bine si am trecut peste o petrecere cu bine (era o zi de PL ; trebuie totusi sa maresc nr.de calorii /zi ca e prea mic....
Citat:
Anterior postat de rozica1965 Vezi mesajul
.Oricum,ce inseamna perioada indelungata?
Asta era si intrebarea mea! Cred ca trei-patru luni nu inseamna "perioada indelungata" pentru o persoana sanatoasa.
Citat:
Anterior postat de Nemo Vezi mesajul

Fetele, o dieta este o unealta...alegeti-o pe cea potrivita, folositi-o cu cap si ganditi-va ce o sa faceti cand si-a indeplinit scopul.
De asta repet sa nu incercati sa bateti un cui cu barosul, merge, dar mai mult ca sigur o sa va dati peste deste`, si aia doare...
Doamne, tu ai o enciclopedie universala langa tine de dai raspunsuri fix la obiect? Ce-mi place...

Citat:
Anterior postat de Red flower Vezi mesajul
. Acum citindu-va, mi-am amintit de inghetata de fistic cu nuci caramelizate. aia era ispita mea
Inghetata de fistic simpla era preferata mea la mare distanta de celelalte arome, din pacate gustul nu l-am mai intalnit si uite asa mi-am construit o amintire de neuitat. Vorbesc de vremea copilariei....

Citat:
Anterior postat de miranda75 Vezi mesajul


Am mai facut si eu o cafeluta, sa va mearga ziua bine!
Buna dimineata si de la mine!
Multumim de cafeluta!
kisa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1744 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1227 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 970 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]