View Single Post
  #57956 (permalink)  
Vechi 09 iun 2016, 16:14:11
deina's Avatar
deina deina este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 07 feb 2011
Locaţie: Bârlad, Romania
Vârsta: 39
Dieta: dietă personalizată
Date: 158cm, 111.7kg
Mesaje: 1.072
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 1.442 ori in 971 mesaje
Implicit Re: Jurnal Rozica - Oare voi putea sa slabesc pana la 70 kg?

Citat:
Anterior postat de Aness Vezi mesajul
Ooo scuze Deina..136 erau centimetrii,dar eu nu m-am uitat suficient de atenta La 103 kg cu siguranta nu ai nevoie de operatie ...sa reduci portiile ai incercat? Sa mananci normal ,dar mai putin cantitativ? Cand esti la regim ,chiar te tii cateva luni de regim,sau calci mereu pe alaturi? De ce zic asta?...pt ca eu de exemplu sunt mereu ba la regim,ba nu...mai mult de 10 zile nu cred ca am tinut vreodata cu adevarat regim...si dupa astea 10 zile ,iar mancat haotic o saptamana,apoi iar regim...din cauza asta nu functioneaza slabitul,pentru ca organismul nu intelege de fapt ce faci..mancand cand putin ,sau selectiv ,cand mult si de toate.Trebuie gasita o cale de mijloc,un regim pe care sa-l putem tine toata viata si cel mai important sa nu stam numai cu gandul la cantar,sa nu ne stresam ,sa ducem o viata frumoasa ,activitate fizica si kg vor pleca singurele
Hello! Iti voi raspunde, pe cat posibil, la fiecare bucatica de mesaj. La 103 kg poate alte persoane nu au nevoie de operatie,eu cred ca am. Sunt scunda, nu cred ca am nici 1.60 m, si ma incadrez de ceva timp in categoria "obezitate morbida", in plus kilogramele mele au un mod ciudat de a se depune...de la mijloc in jos. Imagineaza-ti o persoana atat de scunda care de-abia merge din cauza greutatii si a picioarelor groase cat trunchiul de copac. Apoi, oricat as reduce portiile si oricat de normal as manca, tot m-as ingrasa-e testata metoda deja. Atunci cand sunt la dieta, o tin cu strictete, fie Paste, fie Craciun-cat timp am tinut Dukan, de Paste si de Craciun am mancat fie PP, fie PL, nici prin cap nu mi-a trecut sa trisez, desi in jurul meu erau tot felul de bunatati. Problema este ca organismul meu functioneaza doar pe baza de diete-am destule la activ, inca din adolescenta- si,in momentul in care incerc sa introduc treptat alimentele "interzise", ma ingras rapid, 10-15 kg/ luna. Cred ca,deja, corpul meu pur si simplu nu mai reactioneaza la nimic, metabolismul se incapataneaza sa aiba viteza melcului si orice mananc,chiar si in cantitate foarte mica, se depune. Dorinta de a ma opera nu e doar un moft, eu cred ca e unica mea sansa la o viata normala.
__________________
Never give up, never surrender!
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui deina:
Aness (09 iun 2016), butterfly30 (09 iun 2016), rozica1965 (09 iun 2016)