Subiect: 9 months to go!
View Single Post
  #583 (permalink)  
Vechi 22 feb 2012, 22:04:02
StefaniaXtr's Avatar
StefaniaXtr StefaniaXtr este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 iul 2011
Locaţie: Drobeta Turnu Severin, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Am decis sa incerc Dieta Dukan + sport, dupa ce termin cu alaptatul
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 403
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

Citat:
Anterior postat de ras_cristalin Vezi mesajul

Noi am fost azi la ginecolog cu analizele si mi-a spus ca trebuie sa iau Augmentin pentru infectia urinara pe care o am mostenire din trimestrul I. Daca-i musai, cu placere?
Voi ati luat Augmentin in sarcina? Ati luat si antimicotic pe langa? Eu mereu iau antimicotic, dar azi am uitat sa o intreb pe doctorita despre asta.
Mie medicul nu mi-a dat nici un antibiotic sau alt medicament care se inghite, ci mi-a dat pilule care se aplica local deoarece a constat ca am o scurgere prea puternica. Mi-a dat Canesten Gyn crema si pastile (ovule), fara medicamente de ighitit.

Nu ma pot pronunta in cazul tau, dar nu stiu cat de sigura este administrarea de medicamente in timpul sarcinii, indiferent de natura lor.

Eu de obicei citesc prospectele, inclusiv pe ceaiuri si daca spune ca sunt riscuri sau nu sunt recomandate nici nu ma mai obosesc sa dau banii pe ele, desi poate multi spun ca nu e nici o porblema.

E decizia ta daca vei lua sau nu medicamentele respective.


Citat:
Anterior postat de Laura Vezi mesajul

Iulia si mie la analize mi-a zis doctorul ca am ceva puroi in urina, si ma intrebat daca ma deranjeaza sau simt vre-un disconfort cand merg la baie, dar i-am zis ca eu ma simt bine, si nu simt nici-un disconfort cand urinez, si atunci o zis ca sa nu iau nimic.
Nu ti-a zis ce e bebele?
Si eu am fost azi la ginecolog si l-am vazut pe be....asa frumos sta adunat acolo.....i-am vazut inima cum bate, se vedea pe monitor cum palpaie...a fost foarte emotionant. Mi-a zis ca totul e bine, sarcina e in evolutie normala(e doar un bebe, am avut emotii ca poate vor fi 2 ) si in rest, in continuare evitarea efortului fizic, si mi-a dat ceva inlocuitor la acidul folic, "femibion". Voi a-ti luat asa ceva?
Ma bucur pentru tine ca ai vazut cum bate inima puiului tau.
Si eu m-am emotionat toata cand i-am auzit inima prima data si cand l-am vazut pe monitor la ecograf.
Citind cele povestite de tine mi-am adus si eu aminte de cum a fost prima data.
Acum numar saptamanile pana cand o sa tin in brate micutza noastra comoara.

Azi am constatat ca deja incep sa rasuflu mai greu cand merg si ca am nevoie sa stau cat mai mult jos sa ma odihnesc.

Eu n-am luat respectivul medicament ca inlocuitor de acid folic, ci am luat doar acid folic si Elevit (medicamente speciale pt sarcina si alaptat).
Ma sunt niste emdicamente care se numesc Pregnavita, speciale pentru perioada sarcinii.
Momentan nu mai iau nici un fel de vitamine pentru ca nu mai sunt necesare.

Citat:
Anterior postat de jessik Vezi mesajul
eu am visat ca eram cu sotul la cumparaturi.. si avea o bluzica mica albastra,, si eu ii ziceam ca e cam mare era cam pt bebe de un an.. si el zicea lasa ca o sa creasca..
cam prea multe vise am.. iar ma gandesc.. iar imi intarzie..ooh
mi-am facut eu un teste zilele trecute, dar nu cred ca era bun, ca ii lipsea o liniuta pt validare.. mai am unul.. dar mai astept.. intre timp am mai incercat o data sa facem bebe

Pentru ca te gandesti asa de mult si pentru ca iti doresti bebe visezi diverse lucruri, dar cand va fi momentul vei afla sigur.

Eu tin minte ca am asteptat 5 zile pana sa fac testul, desi eu avea, ciclul extrem de regulat si venea mereu la fix, s-a mai intamplat sa imi intrazie 1 - 2 zile.
Cand am vazut ca au trecut mai mult de 4 zile am decis sa imi cumpar test si sa-l fac a doua zi.
Dimineata nici n-am mai avut rabdare sa astept 5 min, in maxim 1 min au si aparut cele 2 liniute care confirmau sarcina. Eram exterm de fericita.

Iti doresc si tie sa ai parte de astfel de confirmare.

Pupicei!
Răspuns cu citat