View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 05 ian 2011, 13:00:27
Irina Costas's Avatar
Irina Costas Irina Costas este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 11 apr 2010
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 41
Dieta: graviduta 35sapt cu princessitu
Date: 165cm, 92.5kg
Mesaje: 3.083
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal de sarcina ( termen: primavara-vara 2011)

Citat:
Anterior postat de mailin Vezi mesajul
Buna Irina,
sunt in aceeasi situatie, de concediul prenatal si postnatal putem beneficia daca in ultimele 12 luni s-au realizat cel putin timp de o luna venituri impozabile. Deci da, poti beneficia de 120 de zile de concediu cu 85% din venitul brut (daca faci cerere, dar doar dc faci cerere la angajator - ca din proprie initiativa nu o va face, acesta iti poate acorda diferenta de 15%, iar la final e posibil sa ai venit mai mare decat salariul pe timpul acestor 120 de zile, pentru ca nu se mai platesc contributiile) + la nastere un salariu mediu pe unitate + odata 204 RON pentru primii patru copii nascuti in viata (nu stiu daca treaba asta mai este valabila).
Buna Mailin,deci dak incetez activitatea inainte de a naste prin demisie sau desfiintarea postului,tot beneficiez de concediu pre si post natal dak am cel putin 1 luna venituri impozabile?Dar oare se iau in calcul veniturile impozabile doar din activitatile profesionale pt ca eu am un ap inchiriat cu acte,platesc impozit si sanatate pt venitul acesta.
Intreb,pt ca sefii mei tre sa inchida una din farmacie si eu fiind ultima venita e posibil sa fiu si prima plecata,nush ce va fi contractul il am pe perioada nedeterminata,legal nu prea au ce sa-m faca
Răspuns cu citat