View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 20 ian 2010, 17:26:39
ada646's Avatar
ada646 ada646 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: south beach
Date: 168cm, 64.5kg
Mesaje: 574
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: cate kg ati pus in timpul sarcinii?

Citat:
Anterior postat de camynechita Vezi mesajul
Minunata crema pe care o lauzi atat am folosit-o si eu. Si degeaba. Tot m-am chinuit. Si nu cred ca ai fost atenta la ce am spus eu. Am zis ca am alaptat 3 saptamani, si m-am chinuit enorm in toata aceasta perioada pt ca aveam rani. Apoi, datorita faptului ca mi-am luat pompa si ma mulgeam plus ce mai era in subconstientul meu legat de deformare, laptele mi s-a oprit. Este adevarat ca m-am simtit usurata dar asta este. Nu a fost o lauda, totusi. Am zis pur si simplu ca la fel as proceda. Si oricum tot deformata sunt, chiar daca au fost 3 saptamani. Iar copii cresc foarte bine si fara alaptat, daca stii sa-i calesti si sa nu-i cocolosesti. Fetita mea nu a fost racita decat de 2 ori in 2 ani. Si este foarte rezistenta. La fel am fost si eu si sora mea, care am crescut cu lapte praf.
Deci ......pe scurt, eu nu spun sa nu alaptati, fetelor. Doamne fereste! Cine poate, foarte bine, imi scot palaria in fata ei. Eu nu am rezistat. Atat. Ada, nu e bine sa condamni omul fara a auzi argumentele. Sper ca te-am lamurit intr-un fel. Te pup!
chiar nu vreau sa ma angrenez intr-un conflict aiurea, parerea mea este ca ai renuntat la alaptat mai mult din cauza ideilor pe care ti le-ai bagat singura in cap decat din cauza ranilor, nu zic ca n-ai avut rani sau ca n-au fost nasoale. psihicul este f important, probabil ai fost prinsa cu garda jos, stim toate ca dupa nastere poate intervenii depresia si ca ai o stare destul de ciudata de nu stii ce te-a lovit.

nu pot sa zic ca nu se poate sa cresti un copil si cu lapte praf, dar pot sa zic ca e mai bine cu lapte matern, eu una am facut tot posibilul sa alaptez cat mai mult, pt ragade am folosit garmastan, am cumparat si sfarc artificial pe care il foloseam cand simteam ca ma doare f rau, foloseam pompa, faceam bai de aer, am pus si lapte pe rani, in plus cand am vazut ca nu prea mai am lapte am baut ceaiuri si am luat pastile de stimularea lactatiei.

cand am nascut am nimerit in rezerva cu doua tipe care nascusera prematur si stateau de vreo 2 luni in spital si tipele astea la fiecare 3 ore se mulgeau, chiar si mai des uneori pt ca faceau si rezerve pe care le puneau la frigider pentru mesele de noapte. si faceau asta pt ca bebelusii lor erau prea mici pt a putea suge si pt ca laptele matern era cel mai bun lucru cu care ii puteau hrani. eu cred ca ma urcam pe pereti daca eram in locul lor, dar ele erau linistite si se chinuiau pt copii lor, alaptatul e de 1000 de ori mai suportabil decat folositul pompei din punctul meu de vedere. pe mine asta m-a motivat, m-am gandit ca daca ele, care isi vad copii dupa program si stau mai mult cu pompa in mana decat langa bebelusi, pot, trebuie sa pot si eu.
__________________
jurnal ada646
Răspuns cu citat