Subiect: Ce este tiroida?
View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 01 feb 2010, 16:09:40
ema5288's Avatar
ema5288 ema5288 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 08 ian 2010
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: personalizata
Date: 160cm, 60.5kg
Mesaje: 157
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit re: Ce este tiroida?

Citat:
Anterior postat de drama queen Vezi mesajul
fetelor ce este tiroida ? am fost azi la doctor pt ochii si doamna printre altele mia zis si ca am probleme cu tiroida.. adica ce inseamna ca eu nu am habar am citit si pe net dar mare lucru nu am inteles
tiroida este o glanda ce secreta hormoni ce au roluri diverse, printre care si reglarea metabolismului bazal.
in caz de insuficienta tiroidiana , metabolismul este incetinit cu aproximativ 60%. astfel energia din alimente sau mai bine zis substantele din ele nu se mai ard (catabolizeaza) si se depun in organism sub forma de tesut adipos
tiroida e situata la nivelul gatului , in partea anterioara, si printr-o simpla palpare, un medic bun poate sa spuna daca are aspect normal sau nu (ex. noduli)
totusi pentru un diagnostic sigur sunt necesare diverse teste, cum ar fi de exemplu:ecografie cervicala, dozare de hormoni tiroidieni: fT4(tetraiodotironina libera) si T3 (triiodotironina)
in ultimul rand, ianna eu am fost la parhon si mi-a lasat un gust amar: este foarte multa mizerie, mult maio multa decat in alte spitale, si crede-ma ca am fost prin destule si in plus pentru niste banale analize de sange era necesara o internare de 3-4zile. asa ca eu nu as mai intra in locul ala ca pacient pentru nimic in lume
ema5288, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1742 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1225 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 709 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat