View Single Post
  #6096 (permalink)  
Vechi 09 dec 2010, 11:27:23
loralin's Avatar
loralin loralin este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 06 aug 2010
Locaţie: Frankfurt, Germania
Vârsta: 51
Dieta: hipocalorica personalizata
Date: 170cm, 106kg
Mesaje: 3.065
Aprecieri acordate: 60
Am fost apreciat(a) de 273 ori in 104 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 80-90 kg (II)

Citat:
Anterior postat de bety Vezi mesajul
nu stiu......unii pun la copil 3 moase,asa ca poate veni una dintre ele....eu am pus una,cu toate ca as fi vrut 3 ,asa ca daca ea nu vine...........chem pe cineva din cele 2 pe care mai vroiam sa le pun.....si asa moasa nu a facut pana acum mai nimic din ce trebuia....
1 era sa-l scoata pe bebe din spital......ia cumparat hainute ,dar nu a venit cand ne-am externat.
2 trebuia sa-i sfinteasca apa de baie la biserica........nu a putut sa se duca,deci cu apa a fost mama......
3 prima baitza a lui bebe tot moasa cica trebuia sa o faca..........nici atunci nu a putut sa vina.....
decat la botez a venit si la dus pe bebe pana la biserica.....
sunt doar niste obiceiuri,nu pun prea mare pret pe ele..........deci daca are cine sa vina,bine,daca nu......il da mama ( o sa-i ureze ea de toate , ca de ,doar e nepotelul ei)

si noi tot la cabana asta mergem, ce coincidenta
Bety astea sunt traditii populare si nu au nici o legatura cu dezvoltarea copilului ,la noi in moldova pe langa traditia moasei mai e si cea cu colacii care se dau nasilor de botez si pentru ca nasa fetei celei mari a murit inainte de a oficia acest obicei am intrebat un preot si a zis ca astea sunt obicee vechi si frumuseatea lor consta in faptul ca lumea se intalneste si se mai fac daruri insa nu afecteaza cu nimic familia sau copilul daca nu se respecta.Important este botezul facut de preot si cresterea si educatia in familie...asta ne formeaza copiii.
__________________
A.B.C-ul unei noi vieti-jurnal Loralin