View Single Post
  #6256 (permalink)  
Vechi 24 mai 2012, 10:39:13
dorutza's Avatar
dorutza dorutza este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de simonet Vezi mesajul
Mie pediatrul mi-a zis pe la 11 luni ale Raisei ca pot sa opresc alaptatul.
mamicile cu care am vorbit spun sa ii dau cat mai mult, si dadeau exemplul lor care au alaptat cam toate pana la 2 ani mi se pare destul de mult si nu sunt f sigura ca ia anticorpi calumea, la mine e strict de maxima iubire alaptatul acum, si mi-ar fi mult, mult mai simplu sa nu mai alaptez, dar ce, pot? cand se catara pe mine Raisa si ma trage de maieu sa ii dau sanul ... of, ma topesc ...
Citat:
Anterior postat de simonet Vezi mesajul
Dora, si eu vroiam incet incet sa renunt la alaptat, insa nu e asa simplu, desi sanul produce lapte in functie de cerere, nu cred ca se va opri de la sine. din cate am intrebat pe la colegele de serviciu, trebuie luate pastile, si oprit brusc alaptatul ... eu nu pot face asta. stiu cat e de fericita Raisa cand suge laptic, ce sentimente de caldura si protectie are cand face asta ... pur si simplu nu ma lasa inima sa opresc alaptatul.
mai nou cand ivede sanul incepe sa chiuie, sa tipe, sa rada in hohote, apoi se opreste din supt si mai baga o tura de ras ... of ... nu pot sa ii iau placerea asta!!
stiu... si eu ma topesc toata cand il vad cum papa tzitzi..
si la noi e tot de iubareala, si poate si de sete, ca de foame normal ca nu-i mai tine..
simo, eu pot sa alaptez pana la 1 an doar, pt ca apoi vreau bebe 2
si ma gandesc ca mi-ar fi mai usor acuma, cand inca doar trage de mine, dar nu stie sa ridice bluza.
oricum david cand vrea tzitzi prinde asa direct prin haine...
sa stii ca mie mi-a scazut foarte mult productia de laptic, chiar daca ii dau si ziua, si noaptea cand vrea el. noaptea se trezeste pe la 5,6 cand deja e dimineata..

nico tu cum stai cu alaptatul? mai ai?
tu la cat timp dupa ce ai oprit alaptatul ai ramas insarcinata?
dr meu gin mi-a zis ca atunci cand nu mai alaptez sau la 1 an sa merg la control
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat