View Single Post
  #629 (permalink)  
Vechi 07 mai 2012, 21:24:51
leila87's Avatar
leila87 leila87 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 04 feb 2011
Locaţie: mangalia, Romania
Vârsta: 37
Date: 165cm, 62kg
Mesaje: 985
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 7 ori in 7 mesaje
Implicit Re: Jurnal Leila87 - Drumul spre tinta sigura

Se spune ca daca iti doresti ceva suficient de mult vei obtine. Asta nu este numai o simpla declaratie, ci este complet adevarata.

Ceea ce femeile nu sunt dispuse sa faca este sa se automotiveze pentru a tine departe kilogramele in plus.

De obicei atunci cand incepem o dieta, ne gandim la mancare mai mult decat de obicei.
Cu cat ne este interzis un anumit lucru cu atat ni-l dorim mai mult, probabil de aceea am vrut si marul din Gradina Edenului.

Acestea fiind spuse, trebuie sa intelegem ca o dieta nu ne priveaza de nimic pentru tot restul vietii, ci doar ne disciplineaza organismul pe o perioada de timp. Depinde de noi sa intretinem efectele slabirii mai mult timp.

Data viitoare cand incepi o dieta aminteste-ti aceste sfaturi simple si lucreaza mai mult la motivatie si auto-control decat la cum sa faci sa slabesti mai repede.

Daca slabesc voi primi o recompensa importanta
Asta trebuie sa-ti spui de fiecare data cand incepi o dieta. Pune deoparte banii pe care ii cheltuiai pe junk food si alte mancaruri nesanatoase, iar atunci cand vei ajunge la forma fizica dorita, foloseste-i pentru a iti cumpara o pereche fabuloasa de pantofi sau pleaca intr-o scurta vacanta.

Trebuie sa te convingi ca primesti ceva pentru efortul tau si iti va fi mult mai usor. La un nivel mai inalt asta fac si vedetele de la Hollywood. Cu cat sunt mai in forma si arata mai bine cu atat primesc mai mult pentru rolul pe care il interpreteaza.

Un milion de oameni ma vor vedea dezbracata
Poate nu este vorba chiar de un milion, dar poate unul singur este suficient. Nu ai vrea sa arati perfect pentru partenerul tau? Atunci cand tii o dieta, imagineaza-ti ca esti o actrita si vei juca intr-o scena nud.

Vei fi mult mai ambitioasa sa slabesti. Numai gandul la sentimentul de rusine te va impiedica sa duci la gura alimente care ingrasa. Cumpara-ti un set de lenjerie intima foarte provocatoare,cu un numar mai mica si ambitioneazate sa pierzi in greutate astfel incat, la sfarsitul dietei, lenjeria sa-ti vina ca turnata.

Disciplina este direct proportionala cu motivatia
Imagineaza-ti cum ar fi sa ti se spuna ca fie slabesti 10 kilograme, fie iti pierzi casa. In astfel de caz ai fi foarte motivata si ai pierde kilogramele in plus imediat.

Nu-i asa ca preferi sa locuiesti intr-o casa frumoasa, decorata exact pe gustul tau in locul unei case saracacioase si darapanate? Corpul tau este casa ta! Trebuie sa ai mare grija de ea, sa o cureti si sa o ingrijesti asa cum se cuvine.

Cu cat esti mai motivata cu atat iti va fi mai usor
Poate ai observat ca ambitia si o motivatie puternica, fac regimul alimentar si efortul fizic sa fie mult mai usor de suportat.

Cand iti imaginezi ca esti pe o plaja insorita si arati perfect in costum de baie, faci totul fara efort. Cauta sa ai rezultate bune intr-un timp scurt, dar fara sa iei masuri drastice. Astfel nivelul ambitiei pe care o afisezi va ramane ridicat si dieta pe care o ti se va desfasura si mai usor.

Aceasta setare a modului de gandire se aplica in mai multe domenii, nu numai pentru a pierde in greutate si te va ajuta sa obtii ceea ce-ti doresti. Creierul uman este atat de puternic incat daca reusesti sa-l convingi pe el de ceea ce iti doresti,totul va veni de la sine.
__________________
I love to be skinny
jurnal Leila ambitie stiu ca am ,dor ce am gasito