View Single Post
  #6376 (permalink)  
Vechi 11 iun 2016, 17:19:06
danitza's Avatar
danitza danitza este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 30 iul 2011
Locaţie: iasi, Romania
Vârsta: 49
Dieta: Rina 90
Date: 168cm, 104.4kg
Mesaje: 857
Aprecieri acordate: 162
Am fost apreciat(a) de 419 ori in 219 mesaje
Implicit Re: Rina 90"s (etaj XVI)

M-am oprit la cartofi pentru ziua de amidon. I-am fiert și i-am servit cu 1 lingură de smântână și salată de roșii.
Între timp am pregătit și mâncarea de mâine, la carbo. Am făcut un aluat din 200g făină integrală de grâu, 1/2 cub drojdie, 1 linguriță ulei măsline, cimbru uscat, rozmarin proaspăt din ghiveci, tocat mărunt, 1 linguriță semințe de chimen, 1/2 linguriță semințe de in. L-am frământat bine, l-am lăsat să dospeasca, apoi l-am pus intr-o formă mare de tort, pe hârtie de copt neunsa. L-am străpuns cu furculița, apoi am uns aluatul cu 2 lingurițe ulei de măsline și am presărat sare mare, rondele de ceapă galbenă și vreo 20-25g rondele măsline. Am dat la cuptorul preîncălzit și am așteptat cuminte să văd ce iese. Nu a trecut mult dupa ce am scos lipia mea de la cuptor si s-a împrăștiat un miros demențial în toată casa. În 10 minute nu mai era nici o fărâmă. Am gustat un colțișor. Ieșise o lipie superbuna! Așa că mi-am suflecat mânecile și am frământat iar, dintr-un kg de făină, sa ajungă la toți. Mi-am pus deoparte porția mea de mâine, iar ai mei au terminat și al doilea rând de lipii, cu telemea și roșii. Au zis că abia așteaptă următoarele zile de carbo!!!
__________________
Frumusetea va salva lumea!
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...tei-12332.html
Răspuns cu citat
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui danitza:
butterfly30 (11 iun 2016), kartika (12 iun 2016), Michelina (12 iun 2016)