View Single Post
  #6790 (permalink)  
Vechi 05 mai 2018, 12:26:43
butterfly30's Avatar
butterfly30 butterfly30 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 12 apr 2013
Locaţie: iasi, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incerc sa traiesc sanatos
Date: 166cm, 68kg
Mesaje: 6.777
Aprecieri acordate: 5.350
Am fost apreciat(a) de 11.441 ori in 5.317 mesaje
Implicit Re: Jurnalul fericirii... LOREDANA99

Lore, eu nu vreau sa te influentez ca nu asta e treaba nea. Dar pt ca e un forum, unde ne asteptam ca fiecare sa aiba alta parere dar sa ne sustinem una pe alta in ciuda acestor diferente, imi permit sa o exprim pe a mea: ce se intampla daca reduci si carbo si grasimile? Oricat de hipocaloric ar fi, cantitatea de proteine va fi oricum un pic cam mare. O dieta foartebuna pe termen scurt, desi are si ea cam multe proteine, e zone, dar e destul de greu de calculat. Daca vrei sa mergi pe lowcarb dar fara sa cantaresti solutia nu e sa scazi grasimile, ci sa le cresti, dar din grasimi sanatoase. Vorbesc aici de nuci si seminte hidratate, avocado, cocos. Mai ales nuca de cocos a fost legata de multe ori de scaderea in greutate, avand anumite grasimi care nu se gasesc decat in laptele matern se pare ca ar avea un rol de reglare. Studii complexe nu exista, dar datele existente pana acum sunt promitatoare. Metabolismul proteic este pentru organism cel mai "toxic" metabolism, nu cel lipidic, asa cum gresit se crede. Sigur ca sunt necesare, dar excesul de proteine nu este nici util nici sanatos si nu iti va aduce beneficii pe termen lung. Daca iti cauti retete dietetice mergi mai bine spre cele inspirate de keto decat spre Dukan. O carte f inspirata e cea a lui jason fung, explică f fain si pe intelesul oricui mecanismele cresterii si a scaderii ingreutate, si mosley e f fain. O dieta cu 3 mese pe zi in intervalul 8-18 si ajuns treptat la 10-16 , usor lowcarb, axata pe calitatea alimentelor nu pe cantitate, adica sa alegi bun si sa mananci cat iti trebuie fara restrictii functioneaza la toata lumea. Problema e ca trebuie sa ai rabdare si aici stam noi prost, cele care suntem aici. Am putea sa ne chinuim oricat sa slabim 10 kg intr-o luna chiar daca le punem la loc, decat sa fim cumpatate si rationale pentru tot restul vietii. Eu una asa sunt.
butterfly30, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
butterfly30, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1869 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1352 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1353 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui butterfly30:
LOREDANA99 (05 mai 2018), Michelina (05 mai 2018)