View Single Post
  #68 (permalink)  
Vechi 09 nov 2016, 09:46:06
mihaela2289's Avatar
mihaela2289 mihaela2289 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 23 ian 2010
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 34
Dieta: dieta Ketogenica este preferata mea
Date: 173cm, 65.7kg
Mesaje: 251
Aprecieri acordate: 74
Am fost apreciat(a) de 352 ori in 173 mesaje
Implicit Re: Jurnal Mihaela - Keto

Citat:
Anterior postat de Michelina Vezi mesajul



La multi ani pentru ziua de ieri! Asa planuisem si eu sa-mi petrec ziua - DOAR cu un pahar de vin - dar n-a fost asa.

Te tot urmaresc asa ca nu ma pot abtine sa nu-ti pun un milion de intrebari.
1. cum e cafeaua cu ulei de cocos? nu e scarboasa?
2. semintele de chia le inghiti asa - stiu ca am mai intrebat si ai zis ca le inmoi in apa - si le mananci asa ca pe o budinca fara gust?
3. cum stai cu tranzitul - consumul de fibre in dieta asta e extrem de mic.
Multumesc frumos, la multi ani si tie!
Cafeaua cu ulei de cocos e ok, chiar daca inca nu am.apucat sa imi iau ulei presat la rece si acesta nu are gust, mi se pare ca ia putin din taria cafelei si nu mai este asa amara. Nu mi se pare scarboasa deloc.
Semintele de chia le inmoi in apa si le beau rapid pt ca nu imi place deloc textura lor gelatinoasa si inca nu m-am riscat sa fac ceva preparat cu ele pt a vedea daca sunt ok altfel. Le iau pt ca sunt pline de fibre si foarte sanatoase.
Cu tranzitul stau ok, atat uleiul de cocos cat si semintele de chia sunt f bune pt tranzit, din acest motiv se si regasesc zilnic in meniul meu, in plus, consum fibre din legumele permise. Aproape zilnic la mine in meniu se gaseste salata, ciuperci, spanac, sau orice alte legume care contin fibre. Cum am mai zis, eu nu eram consumatoare de fructe nici inainte de dieta, asadar corpul meu nu a simtit lipsa fibrelor din fructe. Eu cred ca m-am adaptat foarte repede si chiar daca mai am de munca in a face meniuri mai ok (mai multe grasimi sanatoase...) pana acum sunt foarte multumita si de rezultate dar si de ceea ce consum.
mihaela2289, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1692 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1175 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 918 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui mihaela2289:
Michelina (09 nov 2016)