View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 16 apr 2009, 17:09:05
babi's Avatar
babi babi este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 06 feb 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: personalizata
Date: 175cm, 59.7kg
Mesaje: 126
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 5 mesaje
Implicit

Citat:
Anterior postat de slabuta Vezi mesajul
Azi am gasit niste informatii interesante referitoare la greutatea pe care trebuie sa o aiba cineva in functie de inaltime, varsta si constitutie. Nu stiam de aceste formule.

Formula lui Lorentz a servit drept referinţă în numeroase studii clinice. Singurul ei defect este faptul că nu ia în calcul diferenţele de constituţie. Formula lui Greff corectează acest neajuns luând în calcul vârsta şi constituţia.

Astfel, pentru o persoană cu constituţie “zveltă”, greutatea ideală va fi cu 10% mai mică comparativ cu alta cu constituţie “normală”. În schimb, greutatea ideală a unei persoane cu constituţie “robustă” va fi cu 10% mai mare decât a unei persoane cu constituţie “normală”.

Pentru a afla ce tip de constituţie ai, pune-ţi degetul mare şi mijlociul în jurul încheieturii mâinii.
Dacă degetele se suprapun, ai o constituţie zveltă; dacă degetele se ating, constituţia ta este normală, iar dacă acestea nu se ating, ai o constituţie robustă.

Formula lui Greff:
Calcularea greutatii ideale in functie de inaltime, varsta si constitutie:

Constitutie normala:
Greutatea ideala = (inaltimea (cm) - 100
+ varsta (ani) / 10 ) x 0,9.

Constitutie zvelta:
Greutatea ideala = (inaltimea (cm) - 100
+ varsta (ani) / 10 ) x 0,9 x 0,9.

Constitutie robusta:
Greutatea ideala = (inaltimea (cm) - 100
+ varsta (ani) / 10 ) x 0,9 x 1,1.

Ce parere aveti?

Eu mi-am facut un calcul, a reiesit ca am o constituie zvelta (testul cu incheietura mainii) si de aici mi-am facut calculul: (166-100+25/10) x 0,9 x 0,9= (66 + 2,5) x 0,9 x 0,9= 68,5 x 0,9 x 0,9= 55,48= 55,5 kg Inseamna ca sunt bine.
Foarte interesant, Slabuta.
Sa imi fac si eu un calcul.

Am 1.75 si 28 ani (aproape 29), deci luam 29. Degetele s-au suprapus. Deci am constitutie zvelta.

Si acum formula: (175-100+29/10)*0,9*0,9= 63,099 Deci sunt bine.
babi, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2043 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1526 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat