View Single Post
  #70650 (permalink)  
Vechi 21 apr 2018, 07:56:48
Michelina's Avatar
Michelina Michelina este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 18 apr 2011
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 56
Dieta: Intuitive eating
Date: 163cm, 65.5kg
Mesaje: 9.475
Aprecieri acordate: 6.794
Am fost apreciat(a) de 14.587 ori in 6.581 mesaje
Implicit Re: Jurnal Rozica - Oare voi putea sa slabesc pana la 70 kg?

Adevarul este ca ritmul de viata pe care il avem incurajeaza ingrasarea. Munca pe care majoritatea dintre noi o avem e psihica - nu fizica - transpira vreuna la munca?? Creierul o consuma el energie dar nu asa multa ca muschii. Asa ca toata ziua cu treburi mancam sau nu ( daca avem timp ) iar seara cand ajungem acasa mancam - uneori de foame , alteori de stres , alteori doar ca sa ne facem o placere - si in 2-3 ore mergem la culcare. Dar si pana sa mergem la culcare - de la masa ce facem? Ne mai relaxam pe o canapea, mai stam de vorba cu consortii sau prietenele. Nu caram pietre, nu alergam. Nu suntem nevoie sa ne adaptam la temperaturi improprii - avem haine, avem paturi.
Eu cred ca necesarul nostru energetic e din ce in ce mai mic iar din pacate hrana vine in forme din ce in ce mai concentrate. Credeti ca femeia din antichitate manca ciocolata?
__________________
[/URL]
"Pentru a fi fericit este esenţial să ai ceva de iubit, ceva de făcut şi ceva spre care să năzuieşti." - William Blake
Michelina, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Michelina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1701 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1184 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1185 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 8 membri au apreciat mesajul lui Michelina:
Almara1 (26 apr 2018), gaboritza nelly (22 apr 2018), marilo (21 apr 2018), nikytour (21 apr 2018), Onutza15 (23 apr 2018), rozica1965 (25 apr 2018), Un Pai Roz (21 apr 2018), Zoe (23 apr 2018)