View Single Post
  #781 (permalink)  
Vechi 24 sep 2011, 16:38:14
lidiuta's Avatar
lidiuta lidiuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 05 iul 2010
Locaţie: Buzau, Romania
Dieta: alimentatie sanatoasa si miscare
Date: 167cm, 82.4kg
Mesaje: 11.668
Aprecieri acordate: 14.373
Am fost apreciat(a) de 13.775 ori in 7.872 mesaje
Implicit Re: Jurnalul meu..Lidiuta

Andrei Pleşu_"A mânca sănătos"
" Din când în când,pe diferite posturi de televiziune sunt invitaţi experţi în materie de dietă. Mă uit cu mare atenţie, pentru că silueta e una din utopiile durabile ale vieţii mele. Dar nu numai silueta. Dincolo de cura de slăbire, aspir la regimul sănătos, hiper_igienic, garant al tinereţii fără bătrâneţe. Pe de altă parte, sunt ineducabil. Ezit, de când mă ştiu, între asceză şi lăcomie, între Yoga ierbivoră şi Michel Onfray. Am încercat tot felul de acrobaţii alimentare, de la Scarsdale la Montignac( cu încurajatoarea sa formulă "Mănânc, deci slăbesc!"),am experimentat şi excesul, şi (mai rar) inaniţia. Nimic! Drept care, urmăresc diet-etica televizată cu interes, dar fără iluzii. Rezultatul este însă paradoxal:cu cât văd mai mulţi fanatici ai abstinenţei, sau ai feluritelor monomanii salvatoare, cu atât devin mai sceptic şi mai pofticios. "Specialiştii" nu reuşesc să mă convingă: sunt prea siguri de competenţa proprie şi de eficacitatea reţetelor lor."
__________________
"Când sunt slab, atunci sunt tare".

14.01.22 84.7; 18.01 83.7 4.02 84.2
lidiuta, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.