View Single Post
  #79 (permalink)  
Vechi 11 sep 2011, 18:36:08
iuanutza's Avatar
iuanutza iuanutza este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 aug 2011
Locaţie: cluj, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica
Date: 172cm, 63kg
Mesaje: 2.201
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Citat:
Anterior postat de RedOnion Vezi mesajul
E o mare greseala sa vezi asa lucrurile. Tu ai nevoie de energie (de calorii) chiar daca nu faci sport, prin urmare nu se justifica sa astepti inainte sa le urci pana iti gasesti o sala. Ai nevoie de calorii ca sa functionezi in primul rand, ca toate organele tale sa fie bine hranite, si in plus ma gandesc ca nu stai toata ziua in pat, pana si faptul ca stam pe scaun ne consuma unele calorii.

E esential sa consumi caloriile necesare metabolismului tau bazal (caloriile consumate de organism pentru a functiona in deplina ordine) pe care il poti calcula aici Calculator metabolism bazal - Calorii.Slabute.ro

Dieta cu 1000 de calorii nu este recomandata decat in cazul unei stagnari, si pe o perioada limitata la maxim o saptamana. Cele care o tin mai multe luni procedeaza gresit fata de organismul lor.

Acum vine intrebarea: tu cat de mult tii la sanatatea ta? Cat mai vrei sa astepti inainte sa spui stop infometarii? Poate ca tu nu mai simti foame, dar organismul tau o percepe, si in timp iti poate functiona muschiul inimii mai prost, iti pot fi afectate organele interne. Acest lucru nu se vede, dar o sa-l simti. Daca vrei sa astepti pana dai in gastrita sau alte boli care te tin toata viata, e doar treaba ta...
sunt perfect de acord cu tine, ca pt o buna functionare ai nevoie de acele calorii...insa am de gand sa le urc cate putin pe saptamana, cum a zis Adina, pt ca te rog frumos sa ma crezi, ca daca le urc de pe o zi pe alta la 1000 si ceva pun kilogramul pe zi, si tot pun, cu fiecare meniu de 1000 si ceva de cal, si nu e o inchipuire de a mea, am si testat deja asta...de la 58 in 2 zile am ajuns la 60, chestia asta nu ma va mai motiva pe viitor, ingrasarea nu ma va motiva sa mananc sanatos, pt ca, nu stiu daca ai citit in unul din mesajele mele, cand am vazut ca tot urc am avut o repriza de a baga tot ce am prins in gura, ca mi-am zis ca macar daca tot ma ingras, sa am stomacul plin...eu am facut o mare gresala pt ca daca incepeam cu regimul asta sanatos de 1000 si ceva de cal, cand aveam 65 de kg, acum nu eram in situatia asta, pt ca la greutatea aia aveam un meniul de cel putin 2000 cal, 80% constituindu-se din dulciuri....cand mi-am zis ca trebuie sa incep sa schimb ceva, iar am gresit, pt ca nu stiam exact ce sa mananc, si mancam 3 activia cu cereale pe zi, paine cam multa de secara, si toate amestecate si aiurea....am slabit, pt ca oricum nr de cal a scazut....insa am ajuns la stagare la 60 kg si tot ce faceam nu puteam slabi...apoi m-am informat mai bine si am inceput sa manac cum trebuie insa nu atingeam 1000 cal, numai vreo 800 si ceva, ceea ce e si cazul meu acum, iar gramele se duc f frumos jos...ceea ce imi lipseste mie ca sa ating caloriile este masa de seara care e destul de saracacioasa constand mai ales in fructe sau mai bine zis un fruct....nu stiu daca chiar ma intelegi, tin la sanatate, insa daca voi vedea ca ma ingras, si cand zic ingras inseamna un kg pe zi, nu imi va da motivatie sa ajuns la kg propuse....ca nu mi se pare normal sa mananc sanatos si sa pun un kg pe mine, daca tot e sa pun , mai bine ma rasfat cu adevarat....ca eu pot de ex acum sa urc la 1200 cal, dar in cel mult 1 sapt ajung din nou la 65, iar acolo o sa stagnez o vreme, si abia apoi incet, incet o sa scad, insa la naiba ca nu am nervii necesari, ca am muncit mult, si nu mai vreau sa ma vad acolo....de aceea vreau sa le urc f incet caloriile...in legatura cu sportul...daca sunt exercitii de facut acasa is geva de genul"no lasa ca imediat ma apuc, no imediat, no sa mai vad ce e pe la tv", dupa aia ma apuca o lene...insa ma gandeam ca daca o sa dau banii pe un abonament nu imi va fi tot una sa nu merg...oricum o sa arunc o privire la exercitiile recomandate de voi...sper ca m-ai inteles cat de cat cum sta faza cu mine...
iuanutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2187 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1670 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]