View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 08 ian 2010, 16:48:43
Aiurea's Avatar
Aiurea Aiurea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 08 ian 2010
Locaţie: Brasov, Romania
Vârsta: 37
Date: 163cm, 64kg
Mesaje: 93
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: incepatoare :)

a
Citat:
Anterior postat de ras_cristalin Vezi mesajul
Buna, Aiurea bine ai venit la noi
Apreciez foarte mult entuziasmul tau si modul sanatos in care vrei sa incepi. Morcovul e foarte bun, marul la fel. Nu strici nimic daca le mananci. Dar e de preferat sa le mananci la gustari, ora 11 si 16, spre exemplu.
Ai luat in considerare sa numeri caloriile? Asa vei sti exact ce cantitati sa mananci.
Mi-e groaza de numarat calorii si de diete "standard" gen: dimineata bei 200 ml de ceai si mananci 80 grame iaurt si 30 grame cereale... mi se ridica parul in cap nu vreau sa numar nimic, cel putin nu de la inceput, sper in descoperirea acelui aliment minune pe care il pot manca intr-una din ora in ora fara sa ma ingrase
Aaaa si de mentionat este faptul ca nu am tinut niciodata vreun regim, dieta sau ceva de genul asta. In general mananc sanatos dar poate putin cam mult, mai ales in ultima perioada
Din acest motiv ma si gandeam sa profit de terenul "fertil" cu care lucrez, din cate aud din stanga si dreapta, cu cat tii mai multe regimuri cu atat e din ce in ce mai greu sa dai jos kilograme
Aiurea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1579 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1062 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 288 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]