View Single Post
  #84 (permalink)  
Vechi 23 ian 2012, 23:49:08
ella 78's Avatar
ella 78 ella 78 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 01 oct 2010
Locaţie: Neamt- verona, Italia
Vârsta: 45
Dieta: Monty
Date: 165cm, 89.6kg
Mesaje: 3.781
Aprecieri acordate: 159
Am fost apreciat(a) de 338 ori in 92 mesaje
Implicit Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …

Citat:
Anterior postat de yana42 Vezi mesajul
Mi-am promis că anul acesta ….
să-mi găsesc liniştea interioară.., să elimin stresul …să trăiesc în armonie cu mine!
Şi pentru că sunt în zodia fecioarei ..sunt foarte critică …în primul rând cu mine…Veşnic nemulţumită de cum arăt, de cum mă comport… „Sunt prea grasă, sunt timidă, sunt prea tolerantă cu ceilalţi, sunt prea generoasă, prea drăguţă cu toată lumea…
Cred că nu ştiu să spun …NU … Nu pot refuza fie ei prieteni sau duşmani…
Aşa mi-e ciudă că mă consum pentru toate prostiile!...şi aşa îmi doresc să mă schimb!
Cred că am strâns multă frustrare prin faptul că nu pot să-i spun omului în faţă că greşeşte, că minte … că e nedrept … că e laş… că bârfeşte … că e rău …sau că e nepregătit…
Am obosit să fiu mereu cea „înţeleaptă”… care tace…
Mi-am dorit întotdeauna să-mi permit să fiu spontană …. Să spun ce gândesc …!
Şi am parte zilnic de două exemplare rare… care se hrănesc cu răutăţi …trăiesc numai din bârfă, din minciuni, din intrigi şi jigniri. Calcă pe cadavre ca să fie ei primi…
Şi cel mai tare doare când vezi că le merge …când reuşesc să prostească lumea!
Şi mi-e ciudă că mă consum!...Mă consum şi nu am curaj să ripostez! Nu am curaj să le arunc în faţă adevărul…
Pentru că …eu consider că nu am dreptul să judec… „că fiecare îşi ştie sufletul lui şi nu e fericire în nici unul”… că cine ştie ce griji şi ce nevoi îl fac pe om să fie răutăcios…
Şi în ciuda bunei mele gândiri tot mă consum…şi mă oftic …şi tac…şi acumulez. Şi simt că mă trădez pe mine...că sunt slabă, că nu am puterea să-mi apăr principiile …
Îmi urăsc bunul simţ … şi cred educaţia…Şi poate nici ea nu e singura vinovată….pentru că de la o vârstă nu o mai poţi invoca ….poate instruirea…şi atunci e vina mea…
………………………………………… ………………………..
Şi am să încep anul acesta…. prin a-mi cere scuze Evei …
care mi-a picat la îndemână …şi-am exersat….
Cum ar fi să citim printre rânduri... cum ar fi să fiu eu cea REA,…. cum ar fi să interpretez după cum Am Eu Chef ...........
Şi din cauza asta … nu am putut să intru …
Pentru că Kg nu am luat … excese nu am făcut…
În schimb… am luat atitudine… Şi-am demonstrat frumos… cu mult bun-simţ… cum m-am priceput şi eu să folosesc IRONIA …. Cu multă fineţe…
Nu ştiu dacă am greşit… dar pentru că lumea mă ştia acolo cuminte….acum …vocea mea a răsunat mai tare …
Şi-a surprins … ecoul …
Şi mi-s dragi unele reacţii… şi m-au dezamăgit unii…
DAR…
Cred că îmi era mai bine fără testul acesta …
Au rezistat atât de puţini ! ….Şi ei vorbesc .. cu frică…
Şi atunci mă întreb…la ce mi-a folosit că mi-am cernut prietenii…????
Hei....daca as fi avut harul de a scrie as fi scris exact la fel..sufletul meu e in rindurile tale...la fel si eu deocamdata (doar) nu am curaj sa le spun in fata ca-mi fac greata cind ii vad atit de fatarnici,de mincinosi si cu suflet murdar desi bat portile bisericii in fiece duminica...dar asta-i lumea in care traim si tac pt ca nu vreau sa fiu judecata,nu de ei,cei mai rai si ii suport pt ca mai buni decit ei deocamdata nu am gasit si nu am timp si curaj sa caut mai departe decit privirea-mi...Dar...pt ca intotdeauna draga mea exista un Dar...eu am descoperit Slabutele...nu cea din mine ,inca o mai caut...si--aici draga mea am cunoscut cele mai frumoase suflete..si-s fericita ..si pot sta singura acum..cu voi,cu computerul dar singura...deci draga mea inchei prin a-ti spune ca asta-i lumea in care traim rea...sa ne bucuram ca inca mai avem putere sa fim buni..si mai sunt ca noi...sa speram ca ne vom inmultiCu bine draga mea..si sper sa ne auzim cit de curind