View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 21 dec 2010, 13:07:59
cathleen's Avatar
cathleen cathleen este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 28 nov 2010
Locaţie: Telenesti, Moldova
Dieta: South Beach
Date: 163cm, 51kg
Mesaje: 9
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Vreau sa slabesc sanatos!!! Jurnal Cathleen

Citat:
Anterior postat de DrIulia2010 Vezi mesajul
Neata Cathleen iti raspund aici.Problema ta de sanatate implica mai multi factori,de aceea,printre altele trebuie sa ai grija si la alimentatie pentru a nu declansa "o noua recidiva"

Eu te sfatuiesc sa nu urmezi nici o dieta stricta.Sa mananci sanatos in functie de necesarul tau caloric zilnic.

In alimentatia ta procentul de proteine,lipide,glucide si carbohidrati trebuie sa fie echilibrat.Lichide multe,2-3 litri/zi.
Ce-ti spun eu e general,medicul tau curant va sti sa-ti recomande cu exactitate pe baza analizelor un regim personalzat in functie de rezultatul analizelor.
Valoare glicemiei cat e?

Acum,in acest moment ce mananci,poti reda un meniu dintr-o zi normala?
Multumesc frumos de sfat!!!glicemia nu stiu cit e la moment.Ma stradui sa maninc dimineata terciuri cu lapte si miere sau o lingurita de gem numai nu zahar,la amiaza ciorbite,supe din legume si carnita de pui,seara ma stradui sa maninc mai mult carnita coapta sau peste cu legume sau doar o salatica cu brinza,ziua mai beau cite o cana de lapte cu un biscuit,un fruct!!!dar dulciurile astea...ma scot din fire,am impresia ca daca nu maninc ceva dulce pe zi toate imi merg prost,nici dispozitie si ma simt obosita cum maninc o ciocolatica cum e mult mai bine!!!Vreau sa va intreb despre sport,fac exercitii de 5 ori pe saptamina cam o ora si in fiece zi ceva diferit,dar dupa ce fac seara am cite o durere de spate..si medicul mi-a zis ca la rinichii nu prea e voie efort fizic...sau trebuie sa fac ceva usor???nu stiu!!tu ce ma sfatui???merci