Subiect: Jurnal angieee
View Single Post
  #92 (permalink)  
Vechi 28 mar 2013, 10:51:58
angieee's Avatar
angieee angieee este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 20 apr 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: nu mai mananc dupa 22:00
Date: 167cm, 51kg
Mesaje: 78
Aprecieri acordate: 96
Am fost apreciat(a) de 11 ori in 11 mesaje
Implicit Re: Jurnal angieee

Citat:
Anterior postat de Nivara Vezi mesajul


Si eu sunt asa intr-o stare de depresie din cauza vremii , e foarte frig si ninge, chiar nu mai suport vremea asta abia astept sa vina odata caldura.
Problema mea e ca nu stiu cu ce sa inlocuiesc dulciurile, la gustarea de ba altadata mancam chiar si la micul dejun multe dulciuri. Probleme mele de alimentatie au inceput in 200 dimineata m-am obisnuit sa mananc dulciuri,7 cand aveam 18 ani, atunci am slabit de la 53-54 kg pana la 42 in cateva luni, am ajuns atunci si la psiholog unde am fost diagnosticata cu anorexie nervoasa si depresie. Cu maica-mea ma mai cert din cand in cand din cauza ca nu mananc mancare gatita si tot imi zice ca o sa ma imbolnavesc, dar parca nici nu am pofta de mancare mai ales cand e iarna si frig, am observat in schimb ca vara cand e ziua mai lunga mananc mult mai mult decat acum. Nici eu de o perioada nu mai mananc lapte cu cereale dar nu din cauza de ce spune la televizor, parca pur si simplu nu mi-l mai place, mi se pare mai consistent iaurtul cu cereale decat laptele.


Neaatzaa:*:*:*
Scuze ca-ti rasp abia acum, ieri am fost plecata si seara nu am mai fost in stare de mare lucru..
Stiu ce e frig, dar ieri m-am bucurat ca un copil mic de ninsoare <3<3<3
Problemele mele sunt cauzate de lipsa banilor, care provoaca tensiuni in familie si nu-mi mai lasa timp sa ma gandesc la slabitul meu)
Problemele mele de alimetatie au inceput pe la 15 ani cand am inceput sa mananc cate un Mars pe zi si 2 portii de cartofi prajiti la o masa (+1 paine si alte aberatii)
Stiu ca e aiurea ce-o sa-ti spun mai departe, m-am tot gandit daca sa fac asta sau nu, dar chiar daca nu e problema mea si nici nu am vreun drept sa-ti spun ce sa faci, vreau doar sa te rog sa te gandesti serios la cat de importanta e pentru tine sanatatea ta si a celor apropiati tie.
Povestea e cam asa.. Sora mea mai mare a facut niste prostii, a aj la spital, toata lumea s-a speriat, e normal, dar mama a suferit un soc, care a dus-o la ipohondrie, apoi anorexie nervoasa, plus ca prea tarziu am realizat ca trecea si printr-o depresie, si toate astea au dus la stop cardio-respirator.. acum imi dau seama cat de mult as fi putut s-o ajut, dar e prea tarziu, pentru ca nu mai e aici.. au ramas doar regrete, si o durere care nu trece orice as face si mi-e asa de dor de ea ca-mi doresc in fiecare zi sa nu mai exist...
Te rog, nu te juca cu sanatatea ta, pentru ca nu esti doar tu pe lumea asta, gadeste-te cat de bine le faci celor din jur daca tu esti bine si sanatoasa. Esti atat de tanara, mai ai 60de ani de trait, nu vrei sa-i traiesti fericita si sa fii mandra ca ai grija de tine?? Excesele nu sunt asa grave, iti spun din experienta, dar lipsa intotdeauna e ceva grav
Stiu ca nu te cunosc, si totusi iti vreau binele, nu stiu de ce, sau poate pentru ca stiu cat de periculoasa e anorexia nervoasa si pt ca stiu cum se termina lupta altora si nu cea a persoanei care sufera de ea..
Vara toata lumea mananca mai mult, pt ca alegem mancare mai sanatoasa si aia nu ingrasa, dar ne tine in forma:X
Nu vad nimic rau in faptul ca mananci dulciuri dimineata, eu le mananc seara Pe mine ma enerveaza ca sunt sedentara si am facut celulita
Important e sa nu alegi sa renunti la mesele din timpul zilei, doar pentru ca ai mancat 1 ciocolata dimineata.. Mai ales ca ai gastrita, trebuie sa te preocupe sa mananci putin si des. Eu cand aveam arsuri la stomac imi prajeam paine si mancam cu branzica prospata sau beam un pahar cu lapte si imi trecea
Lapte nu mai beau de vreun an, de cand am citit ca e mai bun iaurtul pt adulti, dar mi-e greu sa ma obisnuiesc cu iaurtul

Ultima dată editat de angieee; 28 mar 2013 at 10:54:06.
Acest membru apreciaza mesajul lui angieee:
coco23 (28 mar 2013)