View Single Post
  #97 (permalink)  
Vechi 16 mar 2012, 07:14:06
aussie_girl's Avatar
aussie_girl aussie_girl este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 10 iun 2009
Locaţie: somewhere..., Canada
Date: 160cm
Mesaje: 7.046
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 7 ori in 7 mesaje
Implicit Re: Cupluri fara copii, alegerea proprie.

Citat:
Anterior postat de Red flower Vezi mesajul
Era mai interesant un subiect cu pozitii si experiente sexuale
Dragelor, este fix problema fiecaruia daca vrea sau nu copil. Faza este doar ca noi "astea" cu copii, probabil am simtit facand un copil, ca am facut un lucru unic si minunat, un lucru de care nici in cele mai fantastice vise nu ne-am putut imagina ca poate fi atat de frumos Acum, noi fiind intr-o vreme in acea parte in care sunt cele fara copii, putem face si diferenta intre cele doua stari. Cine n-a avut inca copilasi, nu poate sti. Acum, ma gandesc ca totusi aceasta razvratire poate ascunde si o anumita stare de frustrare, ceea ce mie chiar mi se pare de inteles. Este sentimentul acela de "bine ca tie ti-a iesit si acum de ce vii sa te lauzi". nu e chestie de lauda voita, este chestie de a dori si altora sa li se intample acel lucru minunat si dorinta de a ajuta persoana de langa tine sa gaseasca poate o cale spre "acea" fericire, dorinta de a-i intari increderea de sine, increderea in reusita. Cat despre taticul disperat, trebuie sa recunoastem ca unii pot fi destul de imaturi, chiar si la varste destul de inaintate. In momentul in care iti asumi responsabilitatea de-a avea un copil, mi se pare foarte deplasat sa te plangi de viata ta, pentru ca viata un cu un copil, nu ar trebui sa reprezinte o corvoada sau o condamnare la locul faptei. Viata cu un copil este ceva unic si absolut minunat!
Floricico..cum am zis in mesaju' de mai sus..se pare ca suntem considerate beretele ros...asa ma amuza cand gasesc mesaje de cele scrise de mishuta. Eu ma intreb cum de stie ea cum e cu copilasii, cu febra, cu dintii..cu aia, cu aialalta dacaq nu a avut copil pana acum?????


Citat:
Anterior postat de mishutza Vezi mesajul
Red Flower, inseamna ca esti una dintre mamele norocose,care au putut sa doarma 8 ore legate de cand avea copilul lor 6 luni. Sincer ai avut mare noroc de copil cuminte, tinand cont ca pe la 6 luni incep sa le creasca dintii, au dureri mari saracutii si ziua si noaptea, iar asta e un nou motiv pt care nu dorm nici ei nici mamele.
Daca a fost asa usor sa cresti copilul,nu stiu cat are,dar am inteles ca ai doar unul, de ca te-ai oprit la unul? cand vin al doilea si al treilea?
Iar febra facuta intr-o zi petrecuta la bunici e cam mult,orice bacterie,virus are nevoie de 2-3 zile de incubatie, deci a ajuns acolo deja cu boala, a fost doar ghinionul sa faca febra exact in singura zi petrecura la bunici.
Spui ca nu vrei sa convingi pe nimeni sa faca copii,din mesajele tale reiese altceva. Citeste-le si poate vei intelege la ce ma refer. E drept ca in scris e foarte usor interpretabil sau e mult mai greu sa spui exact ce vrei sa de fapt sa explici,dar atata timp cat tu spui ca solutii exista,pt mine suna deja ca un inceput de: esti sigura ca nu vrei?.
[COLOR="rgb(139, 0, 0)"]draga, afla ca eu am doi si nici ai mei nu au plans la iesitul dintisorilor ba mai mult au dormit de la 3 luni jumate fara probleme. Hai mai fata..esti tanara si habar nu ai cum e sa fii mamica. Nu mai da cu presupusul daca habar nu ai.
Nu incearca nimeni sa o convinga pe Sand, pe tine..pe x-uleasca sau pe nu mai stiu care sa faca copii. Nici vorba. Noi mamele am explicat de ce noua ne place sa fim mame, de ce ne consideram norocoase ca am trait cu un scop in viata..
Ce i s-a spus a fost ca oamenii sun tliberi sa intrebe..ce vor ei..ce le vine pe creier..ca doar de aia vorbim de freedom....La fel si Sand e libera sa raspunda politicos ca o lady finuta ce este sau daca nu ii poate injura direct in fata ca doar ce mama naibii s-au bagat cu bocancii in viata ei..si daca o mai enerveaza mult ii si impusca ca ce spanac..sunt neciopliti si pun intrebari de femei retardate..de "berete roz". Sa fim seriosi..cititi ce s-a spus pana acum..purt si simplu i s-a spus ca sa fuga de astfel de oameni..sa nu raspunda..sa nu judece si sa nu se lase judecata...

dar hei..ce vad in scrierile ei..iar si iar..(desi ne scrie frumos cum pe ea nu o intereseaza sa judece oamenii) ca ia uite cum un barbat..tata de copii isi plange soarta pentru ca "inculta" aia de nevasta...dupa ce ca are 2 copii mai vrea inca unul. C'mon Sand..de ce stai sa asculti asemenea intimitati?? cum a ajuns omul ala sa spuna astfel d eintimitati daca tu nu i-ai dat de intales ca ai asculta astfel de intimitati?????? Vezi tu mai Sand draga, de-aia te intreaba oamenii chestii personale..pentru ca le dai voie..le dai voie sa-si deschida sufletul si atunci normal ca isi permit si ei sa te intrebe..Am o multime de prieteni..dar nu cred ca unul sa fi avut tupeu sa-si critice nevasta..sau sa se vaite de viata lui familiala care "sucks"...

Mishuta..ca nu vrea sa faca copiii e treaba ei. ca are probleme de sanatate e treaba ei..ca tu nu poti face copii din lipse materiale, sau chestie de sanatate..sau chestie de scoli neterminate..e iar treaba ta..nu intereseaza pe nimeni..si nimeni nu isi pune in minte sa te convinga sa faci copii..e doar o impresie a ta..
[/COLOR]

[QUOTE=Red flower;982737]
Citat:
Anterior postat de mishutza Vezi mesajul

fata draga, nu este sanatos sa hranesti copilul noaptea si in niciun caz din 3 in 3 ore poate din cauza aceasta au probleme cu urlete noaptea cat despre treaba mare, inca n-am auzit copil sa o faca noaptea. asa cum nici tu ca si adult nu o faci. da, dimineata devreme, e normal. insa un copil sanatos, crescut echilibrat, doarme de seara de la 9-10 pana cel putin dimineata la 6. Finuta mea are 6 luni si nu si-a trezit parintii nici macar o singura noapte. nepotica mea are 5 luni si doarme de seara de la 9 pana dimineata la 7. nepotica unei prietene la fel. in timpul zilei nici nu stim ca sunt copilasi in casa dar am spus-o, conteaza mult de mediul in care cresc. daca parintii sunt stresati, nervosi, copilul preia automat felul lor de-a fi.
totusi, hai sa nu deturnam subiectul sa ai o zi frumoasa si linistita!
[COLOR="rgb(139, 0, 0)"]
da de ce..lasa draga subiectul ca poate convingem si noi pe cineva sa faca 2-3 copilasi...
[/COLOR]

Citat:
Anterior postat de DrIulia2010 Vezi mesajul


Da,mi se pare lipsa de respect insistenta cu care anumite persoane doresc sa afle lucruri despre viata personala,familiara.
Sunt o persoana sociabila(deloc introvertita),careia ii place sa interactioneze cu oamenii,prin natura meseriei am ocazia sa intalnesc foarte multe persoane,dar totul pana la viata personala.

Poate unora dintre voi li se pare ceva normal,ca facand parte din viata cotidiana,dar mie nu.
[COLOR="rgb(139, 0, 0)"]Iulia..eu iar ma intreb..din nou si din nou si din nou..und eii gasiti voi pe oamenii astia care se baga asa cu totul in viata voastra. Incerc sa-mi imaginez..sunt la cumparaturi, in supermarket..stau la coada si vine una car eintra in vorba direct..imi zice hi si apoi ma intreaba daca am copii..raspund politicos ca nu..si ma intreaba "de ce nu am copii?"..ce variante am eu (tu, sand..femei educate, inteligente, femeile zilei de azi..nu cele de pe tremea vitoriei..whatever)?!?!?! Pai: pot s ao privesc scurt..usor incruntat si sa-i spun: nu ma intereseaza o conversatie cu dumneavoastra...(ast ain cazul in care intrebarea imi face cumplit de rau pentru ca stiu ca am niste rani nevindecate..eu stiu..boli..aia, aia)..sau pot sa raspund politicos desi nu vreau dar ma fortez (vasta e varianta care sand spune ca o foloseste-ma rog, nu spune ea direct dar lasa sa se inteleaga-si atunci de ce fac asta? ca sa ma chinui?? sau o iau in gluma..si raspund amuzandu-ma...
Deci..de ce sa imi pun mintea cu astfel de oameni???
[/COLOR]

Citat:
Anterior postat de Red flower Vezi mesajul
deci tu esti convinsa ca doar femeilor limitate intelectual sau celor chinuite, precum Vitoria li se poate parea normal sa faci copii? asta e cea mai tare replica ce am putut sa o citesc
[COLOR="rgb(139, 0, 0)"]si au mai fost cateva replici tari..m-au lasat pur si simplu fara cuvinte (timp de 1 minut)..apoi avalansa cuvintelor o vazusi, da?!?! [/COLOR]

Citat:
Anterior postat de miaumiau Vezi mesajul
Nu, bineinteles ca nu, ci am constatat ca in majoritatea cazurilor genul acesta de femei intreaba lucruri persoanle care nu le privesc.
Nu ma chinuiessc sa iti raspund mai detaliat ca am observat ca din tot ce au raspuns fetele tu ai scos din context si le-ai interpretat cum ai vrut, iar discuita s-ar prelungi inutil si fara concluzie. Exact ca stirile din tabloide sau ca politica.
O viata frumoasa sa ai.
[COLOR="rgb(139, 0, 0)"]da mai Floricico..inculto..numa' din context scoti..lasa fata ca te-am vazut eu..si apoi, ti-ai pus in minte sa convingi femeile de pe site sa faca copii..asa cu duiumul..iar tu esti tare huh?!?! tu ai facut doa runul si acum incerci sa zapacesit pe altele ca sa aiba nopti nedormite si sa-si manance viata cu copii. Ce fericire..ce bucurii?? numa' prostioare vorbesti bai Floare rosiatica.. [/COLOR]

Citat:
Anterior postat de Red flower Vezi mesajul
Pisicuto, poate-mi dai macar un singur exemplu de ceva scos din context si interpretat de mine, dupa bunul plac. Combatem idei sau persoane? astaa asa, ca sa stiu si eu
[COLOR="rgb(139, 0, 0)"]pai ele combateau persoane!! Clar..tocmai de aceea rapsunsei si eu la suject..ca deh..de c enu?

auzi mai frate.."berete roz!!"..wow..
[/COLOR]
aussie_girl, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Greutatea este incorecta. aussie_girl, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
Răspuns cu citat