View Single Post
  #99 (permalink)  
Vechi 06 iul 2010, 15:56:53
ruxandra's Avatar
ruxandra ruxandra este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 08 oct 2009
Locaţie: navodari, Romania
Vârsta: 43
Date: 169cm, 111kg
Mesaje: 3
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 110-120 kg

Citat:
Anterior postat de greeneyes Vezi mesajul
Bine ai venit Ruxandra! Numele tau e asa de frumos.......
Ce povestesti tu aici e ingrijorator...in cinci ani 50 de kg.... nu sunt experta, dar mi se pare foarte mult;eu m-am ingrasat 40 de kg cam in 13 ani, fiindca la sfarsitul liceului oscilam cam pe la 80.
Solutii cred ca sunt pentru noi toate in ceea ce priveste slabitul...eu iti spun cum am inceput eu:
1)mi-am organizat un program de masa(cu ore aproximativ fixe,si cu trei mese pe zi obligatoriu). Nici eu nu mancam dimineata, dar acum am descoperit ca pot.
2) Mereu am in geanta 2 gustari:mar/morcov/nuci/ciocolata 85%cacao
3) am inceput sa renunt la dulciuri(desi mai am scapari), paine(mananc cam 2 lipii libaneze pe saptamana), nu mananc nimic prajit/calit cu ulei, nu mai beau sucuri din comert
4)am inceput sa beau apa (pana sa ma apuc de dieta, 1-2 pahare cu apa imi erau suficiente toata ziua, acum beau 1-2 l/zi;
5) Am incercat sa fac sport, dar in cazul meu cred ca sunt prea multe kg,asa ca m-am apucat sa merg pe jos. Cand plec seara de la sevici merg cam 2 km; in weekend ma prostesc pe acasa cu zumba sau tae bo.
6)Mi-am impus sa intru periodic si sa-mi completez meniurile aici pe site, ca sa pot constientiza cat mananc; ca sa nu-ti mai spun ca reusitele altor fete sunt foarte mobilizatoare pentru mine
7) Pt diverse stadii de slabit mi-am propus sa ma premiez; inca nu am hotarat cu ce, dar la mine sunt multe lucrurile care m-ar motiva(hainute, un weekend la mare/munte, o piesa de teatru etc); trebuie sa ma gandesc bine si sa-mi definesc cat mai bine premiile

Ai incredere in tine si sigur vei reusi sa gasesti solutia cea mai buna pentru tine!
foarte frumos cu premiile, si eu apa beau si 4 l pe zi.apa nu e problema la mine.120 kg am avut si eu in iarna.
ruxandra, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2465 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1948 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1432 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat