View Single Post
  #996 (permalink)  
Vechi 26 oct 2010, 20:46:30
dayanna's Avatar
dayanna dayanna este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 10 apr 2009
Locaţie: Manchester, Anglia
Vârsta: 56
Dieta: Vegan
Date: 159cm, 108kg
Mesaje: 4.215
Aprecieri acordate: 1.500
Am fost apreciat(a) de 1.261 ori in 793 mesaje
Smile Re: Jurnal de ne-mancat noaptea - dara

Citat:
Anterior postat de dara Vezi mesajul
Pai incarcatura glicemica nu e acelasi lucru cu indicele glicemic, conteaza diferenta.
Eu nu vorbesc de NLP sau alte alea nevalidate stiintific, depinde foarte tare din ce surse citesti, vorbesc de CBT (terapie cognitiv - comportamentala) care a fost validata prin mii de studii.

Mai practic:

situatia:
- pui 3 oameni in aceeasi situatie, fara elemente suplimentare (ca ar avea vreun dusman, ca e zona mai rau famata, etc.) - sa se tranteasca geamul casei
ganduri:
- omul 1 - a intrat un hot => panica
- omul 2 - e curent, ma duc sa inchid geamul => sentimente neutre
- omul 3 - iar a uitat nevasta-mea sa inchida geamul, nu ma respecta deloc => furie, enervare

situatie:
- 3 oameni citesc o carte de CC
ganduri:
-omul 1 - mumbo-jumbo, aiureli, ca stiu eu din mediu, asa cred toti din jur sau asa credea mama - lehamite, plictiseala
- omul 2 - hm, as putea sa aplic toate astea si sa ma ajute, ia sa incerc - speranta
- omul 3 - n-o sa fiu eu in stare sa aplic, nu-s destul de bun, la mine nu vor functiona, eu nu ma tin de chestii d'astea suficient de mult - descurajare, lipsa de speranta

situatie:
- 3 oameni la coada la un functionar moscait
ganduri:
-omul 1 - asta e lipsa de respect, cum poate sa-mi faca MIE asa ceva - furie
- omul 2 - hm, omul asta o fi bolnav azi? parca nu arata bine, saracul - compasiune
- omul 3 - o fi avut de-a face cu multi azi, a obosit, sunt grele dosarele - sentimente neutre

Pot fi date mii de exemple ca ne provocam emotiile cu propriile ganduri, nu vin peste noi din neant si ca ne putem controla gandurile cu argumente aduse, nu le mai lasam sa fie automate. Este pur si simplu modul de functionare al mintii umane. Restul tehnicilor sunt derivate din modelul CBT si simplificate.
Exact cum sunt derivate multe diete cu meniuri scrise, din niste reguli de nutritie de baza, dar fiindca poate unora le-ar fi prea complicat sa stea sa inteleaga (sau sa cantareasca, sa calculeze), se simplifica treburile si i se da lista cu ce sa manance pe zile, cam asa e si NLP sau alte chestii derivate.

Acu' eu nu pot sa zic 'nu cred ca e adevarat ca e important deficitul caloric' sau nu cred ca e importanta incarcatura glicemica fara sa aduc argumente, sa fac eu alte cercetari care sa le infirme pe cele existente. Asa ca iau studiile care indica acelasi lucru, cercetez si trag o concluzie pe baza lor.

Ca or sa mai apara mai incolo studii despre indicele insulinemic e adevarat, dar decat sa nu fac nimic, mai bine fac ceva indicat pana acum de studii a fi functionat, probat si util.
Cam asa privesc eu lucrurile.

Daca vrei, imi spui cam ce ai citit? Ca la carti/autori nu cred ca se considera reclama.

Sigur ca vei reusi cat timp te tii de treaba, difera doar ritmul in care obtii rezultatele si depinde de tine sa mai accepti si incetiniri de ritm
Ma bucur ca nu renunti!!!

Despre incarcatura glicemica e vorba dar m-a exprimat eu aiurea.Am citit tot ce mi-a cazut in mana de Pavel Corut si cartile lui Lazarev. Cred in reincarnare si tot ce deriva din asta. Poate e o prostie dar am prea multe argumente care ma face sa cred ca mai exista ceva si dupa....
Sunt sigura si eu cred ca e important cum combinam alimentele.Sper sa reusesc sa ma autodisciplinez si sa ma apuc intradevar de treaba. Daca tu crezi ca exista ceva in biblioteca slabutelor ce ar trebui sa citesc te rog sa-mi spui.Tu cand sau cum ai hotarat ca e momentul sa incepi sa slabesti? Te pup
dayanna, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2250 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1733 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1217 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]