forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Slabire prin Metode Naturiste (http://forum.slabute.ro/slabire-metode-naturiste/)
-   -   Ceaiuri de slabit (http://forum.slabute.ro/slabire-metode-naturiste/ceaiuri-slabit-879.html)

Slabuta 20 iul 2009 10:32:00

Ceaiuri de slabit
 
1 ataşament(e)
Vreau sa notam niste ceaiuri din plante care ne ajuta la slabit sau ne-au ajutat, sau care nu au avut nici un efect. :)

Mai de mult, cand inca eram prin liceu, am folosit ceaiul antiadipos, cred ca il stiti cu totii, ce pot spune... in afara de stat aproape toata ziua pe wc si ma apuca oriunde, la scoala, pe strada, in tramvai.....nu au fost alte efecte, nu am slabit, dar m-am chinuit suficient cu dusul la baie, asa ca tot atunci in anii de liceu am si renuntat la acest ceai :)

De atunci singurul ceai pe care il consider bun in slabit, si care functioneaza la mine, este cel verde :)

Creizilup 20 iul 2009 11:02:18

Re: Ceaiuri de slabit
 
Si la mine ceaiurile de slabit au avut acelasi efect pana acum...Eu una nu pot recomanda vreunul decat pentru unicul scop de a usura digestia. Nu cred ca am voie sa dau firma, insa gama de ceaiuri se numeste Figura :)

savu_oana2007 20 iul 2009 11:15:17

Re: Ceaiuri de slabit
 
Buna fetelor! Am baut si eu ceai verde exact cum l-a aratat slabuta pe cel de sus chinezesc.dar nu mai beau pentru ca am auzit ca este cancerigen si ca il scoate dupa piata,l-a aratat la televizor,acum nush ce sa fac.va pup :-*:-*:-*:-*:-*:-*>:D<>:D<>:D<>:D<

savu_oana2007 20 iul 2009 11:16:51

Re: Ceaiuri de slabit
 
Poti sa-mi recomanzi si mie slabuta un ceai bun pt slabit??:-/

teodora 20 iul 2009 11:25:25

Re: Ceaiuri de slabit
 
Saluti !!!
Mai fetelor, eu nu am avut nici o treaba cu ceaiurile,orice fel am incercat- nimic. Am baut ceai verde de toate felurile- nimic, am baut Silueta Perfecta -nimic,acum beau ceai de slabit de la Biovit pentru ca imi place dar nu are nici un efect, nici laxativ nici diuretic. Oi fi eu mai altfel, ce sa va zic?:-/

>:D<

skiny katy 20 iul 2009 12:44:09

Re: Ceaiuri de slabit
 
buna fetelor ,felicitari slabuta pt topic,eu le-am incercat pe :ceai de slabit(naturavit),silueta perfecta si cel din poza;efectul tuturor ceaiurilor este lazativ si diuretic aveti grija la doze va poate deshidrata !singurul care a avut ca efect slabirea propriu-zisa a fost un ceai adus din franta si care se numeste Santimin sper sa mai fac rost era si f bun la gust:D

Slabuta 21 iul 2009 17:25:44

Re: Ceaiuri de slabit
 
Citat:

Anterior postat de savu_oana2007 (Post 15841)
Poti sa-mi recomanzi si mie slabuta un ceai bun pt slabit??:-/


Oana eu bau acum doar ceai verde simplu, luat dintr-un magazin de ceaiuri, nu este la pliculet, sunt frunze de ceai verde pe care le las la infuzat dupa beai ceaiul :)

Am mai baut si ceai de codite de cirese care cel putin mie imi facea bine, nu mai eram balonata si pentru asta e important. De catva timp nu l-am mai gasit in farmacii si vechea problema iar a revenit. :(

Slabuta 21 iul 2009 17:27:01

Re: Ceaiuri de slabit
 
O sa mai caut prin agendele mele, aveam pe undeva notat un ceai dintr-o combinatie de mai multe plante pe care l-am baut prin clasa a 10 si m-a ajutat sa mai scad cateva kg :)

chagrin 21 iul 2009 17:35:23

Re: Ceaiuri de slabit
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 15966)
O sa mai caut prin agendele mele, aveam pe undeva notat un ceai dintr-o combinatie de mai multe plante pe care l-am baut prin clasa a 10 si m-a ajutat sa mai scad cateva kg :)

Ne-ar face placere sa stim si noi=P~

Eu o singura data am folosit ceai de slabit (nu tin minte care), dar stiu ca n-a dat rezultate. Din contra, parca bloca metabolismul. Si da, ceaiul verde e cel mai bun:-bd Stiu ca te face sa te simti bine, sistemul digestiv cumva functioneaza mai repede, mai organizat:D

amelie 21 iul 2009 17:57:40

Re: Ceaiuri de slabit
 
Din pacate, nici mie nu mi-a fost de folos ceaiul adipos Sanye :(.
Dintre toate ceaiurile pe care le-am folosit in curele de slabire, cel mai mult m-a ajutat Silueta perfecta de la Fares. Tin minte ca am baut toata vara cate trei cani de ceai pe zi iar dupa trei luni aveam cu vreo 4 kg mai putin. Nu e mare lucru, dar nici eu nu am tinut in perioada aia o dieta stricta :)

Slabuta 21 iul 2009 18:04:00

Re: Ceaiuri de slabit
 
Deci, am cautat si am gasit: :)

Combinatie de plante pentru slabit:
  1. Brusture
  2. Ceai de crusin
  3. frunze de papadie (iarba de papadie cu radacini)
  4. talpa gastii
  5. flori de soc
  6. coada calului
Toate acestea le gasiti la un plafar, dar cred si la farmacii.
Se iau cantitati egale sin aceste plante si se pun intr-un vas unde se amesteca bine
Dupa care, in 250 ml de apa clocotita se pune o lingurita din acest amestec si se lasa acoperit 10 minute, se strecoara si se bea.
3 cani pe zi :)

bijoux 21 iul 2009 18:13:06

Re: Ceaiuri de slabit
 
folosit cel de la naturavit, musai varsat, cel la plic nu are efect, habar n-am de ce.
si asta varsat are efect doar daca-i baut dupa o ora de la mincare. baut pe nemincate sau la multa vreme dupa masa are efect diuretic...raaau de tot.

ras_cristalin 19 aug 2009 21:24:20

Re: Ceaiuri de slabit
 
Silueta perfecta n-are nici cel mai mic efect la mine. Cel recomandat de Slabuta a avut insa efect. Dar n-am putut niciodata sa beau mai mult de cateva zile.

Slabuta 19 aug 2009 21:29:25

Re: Ceaiuri de slabit
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 20069)
Silueta perfecta n-are nici cel mai mic efect la mine. Cel recomandat de Slabuta a avut insa efect. Dar n-am putut niciodata sa beau mai mult de cateva zile.


De ce nu ai putut Ras? are vreun efect advers?
eu parca nu am avut nimic

ras_cristalin 19 aug 2009 21:35:55

Re: Ceaiuri de slabit
 
Ma durea burtica... :( mai mult efect laxativ avea, preferam sa iau jumatate de pastiluta.

Slabuta 19 aug 2009 21:39:36

Re: Ceaiuri de slabit
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 20076)
Ma durea burtica... :( mai mult efect laxativ avea, preferam sa iau jumatate de pastiluta.

Pastiluta de ce?

Creizilup 22 aug 2009 17:52:34

Re: Ceaiuri de slabit
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 15975)
Deci, am cautat si am gasit: :)

Combinatie de plante pentru slabit:
  1. Brusture
  2. Ceai de crusin
  3. frunze de papadie (iarba de papadie cu radacini)
  4. talpa gastii
  5. flori de soc
  6. coada calului
Toate acestea le gasiti la un plafar, dar cred si la farmacii.
Se iau cantitati egale sin aceste plante si se pun intr-un vas unde se amesteca bine
Dupa care, in 250 ml de apa clocotita se pune o lingurita din acest amestec si se lasa acoperit 10 minute, se strecoara si se bea.
3 cani pe zi :)

Testat? :D

Slabuta 22 aug 2009 17:59:22

Re: Ceaiuri de slabit
 
Citat:

Anterior postat de Creizilup (Post 20808)
Testat? :D

Da, testat. :)
Am dat reteta din agenda mea :D

L-am baut ceaiul timp de 2 luni :)
Dar nu am avut reactiile adverse de genul celor care s-au manifestat la Ras :)
Intr-adevar scaunul era mai des, dar nu oriunde si oricand :">

Creizilup 24 aug 2009 22:54:56

Re: Ceaiuri de slabit
 
Buun...si cam ce cantitate obisnuiai sa bei zilnic? Intreb pentru ca eu beau ceai destul de mult , asa ca m-ar tenta combinatia asta :D
P.S.:Imi cer scuze, am mai citit o data postarea anterioara si am vazut ca ai dat toate datele :D
O sa-l incerc si eu de saptamana viitoare ca saptamana asta e haos si n-as vrea sa stau doar in toaleta ;))

Slabuta 24 aug 2009 22:58:14

Re: Ceaiuri de slabit
 
Citat:

Anterior postat de Creizilup (Post 21389)
Buun...si cam ce cantitate obisnuiai sa bei zilnic? Intreb pentru ca eu beau ceai destul de mult , asa ca m-ar tenta combinatia asta :D

3 cani pe zi, inainte de fiecare masa cu 15 minute.

gabitsu 27 aug 2009 23:47:59

Re: Ceaiuri de slabit
 
eu as bea ceai non stop..sunt tot timpul cu ditai cana dupa mine..orice ar fi cel mai mult imi place ceaiul de tei...nu cred ca ajuta la slabit dar eu una nu mai sunt atat de balonata de la el..am incercat si eu de cateva ori silueta perfecta de la fares si vreau sa spun ca de fiecare data am avut niste crampe care ma trezeau din somn si imi zbarleau pielea pe mine..in rest..nimic observabil...as vrea sa incerc si ceai verde..sa vedem ce urme lasa asupra mea :D bun topic..va pup pe toate :*:*:*

Adella 28 aug 2009 10:11:48

Re: Ceaiuri de slabit
 
Citat:

Anterior postat de gabitsu (Post 22477)
eu as bea ceai non stop..sunt tot timpul cu ditai cana dupa mine..orice ar fi cel mai mult imi place ceaiul de tei...nu cred ca ajuta la slabit dar eu una nu mai sunt atat de balonata de la el..am incercat si eu de cateva ori silueta perfecta de la fares si vreau sa spun ca de fiecare data am avut niste crampe care ma trezeau din somn si imi zbarleau pielea pe mine..in rest..nimic observabil...as vrea sa incerc si ceai verde..sa vedem ce urme lasa asupra mea :D bun topic..va pup pe toate :*:*:*

Buna dimineatza Gabitsu,eu beau silueta perfecta dar in combinatie cu fructe de padure sau musetel si mie nu-mi da crampe ..uneori ma mai ia burta dar trece intr-un minut ..asta daca exagerez,si eu stau mereu cu cana plina langa mine ..asa nu ma tentaza sa mananc prea mult;)plus ca simt ca ma curat perfect:)aaa vezi cu ceaiul de tei ca te poate molesi;)

Adyna 29 aug 2009 02:51:49

Re: Ceaiuri de slabit
 
Slabuta ma tenteaza si pe mine ceaiul mentionat de tine.. dar ai putea spune cam cat slabesti cu el :D?

Slabuta 31 aug 2009 18:00:41

Re: Ceaiuri de slabit
 
Citat:

Anterior postat de Adyna (Post 22885)
Slabuta ma tenteaza si pe mine ceaiul mentionat de tine.. dar ai putea spune cam cat slabesti cu el :D?

nu stiu exact cat se slabeste...
eu l-am baut in timp ce tineam cura, asa ca nu stiu cat am slabit din cauza ceaiului, dar cred ca m-a ajutat si el :)

gabitsu 01 sep 2009 02:28:44

Re: Ceaiuri de slabit
 
mersi mult adela! ma uitam acum prin pliculetele de ceai...si am si silueta perfecta si ceai de fructe de padure..tu cum le combini?combini pliculetele sau bei cate o cana din ambele ceaiuri? chiar mi ar prinde bine niste sfaturi :D:*:*:*

pufulete 4 06 sep 2009 16:13:28

Re: Nu reusesc sa slabesc!
 
ma aflu din pacate in aceasta categorie. de la inceputul anului incerc prin diverse metode sa slabesc si nu reusesc. de circa 2 luni am inceput cu ceaiuri - perfect figura, silueta perfecta, digestie usoara i tinctura de soc. ma tot urc pe cantar, ceea ce stiu ca-i o greseala, si acul nu se clinteste. :(

pufulete 4 06 sep 2009 16:20:35

Re: Nu reusesc sa slabesc!
 
la un moment dat luam tinctura de papadie, care dupa o saptamana imi marea pofta de mancare.

mishutza 06 sep 2009 17:56:24

Re: Nu reusesc sa slabesc!
 
Pufulete,bine ai venit.Ceaurile de slabit sunt doar ajutoare in slabire,dupa parerea mea sunt doar.....asa,apa de ploaie cu gust.Niciodata nu o sa slabesti doar ca pentru ca bei ceaiuri.Poate ne spui ce mananci,ce sport faci.

pufulete 4 08 sep 2009 15:05:01

Re: Nu reusesc sa slabesc!
 
si nici tinctura de soc nu are nici un efect? incerc pe cat se poate sa mananc sanatos, cu unele exceptii - peste prajit, pizza, carnati (cand merg la vreun gratar) - dar astea sunt exceptii.
sport.......deloc! doar daca se pune urcatul pana la etajul 3 - 4 :)
am inceput sa introduc in dieta - cereale integrale, peste cat se poate, ciorbita zilnic. uneori, ce-i drept destul de rar ar peste ora 19. cu vreo masa.

dupa sarcina am dat jos cu tinctura de soc, dar acum vad ca nu mai are aceleasi efecte. de ce oare?

amy 05 oct 2009 14:05:06

Re: Ceaiuri de slabit
 
Si eu am folosit celebrul ceai antiadipos, dar nu pt a slabi, ci pt a-mi regla tranzitul.
Am avut probleme urate cu constipatia si de-asta l-am incercat.
Am tot timpul in casa ceai din asta si atunci cand mi-o ia razna scaunul mai beau cate o canita.
Nu stiu daca ajuta la slabit sau nu :-/

Delicious 12 oct 2009 15:15:21

Re: Ceaiuri de slabit
 
In prezent ceaiul meu e un 4 in 1(gustul lasa de dorit,dar e mai bine neindulcit).Rezultate nu prea pot sa spun ca am,dar cel putin contribuie la ratia zilnica de lichide ceea ce e bine pentru tranzit.

Nu cred in ceaiuri de slabit nici in eficenta lor.Sfanta e dieta,iar ceaiul alinarea.
[*55*]

roseadria 12 oct 2009 15:29:20

Re: Ceaiuri de slabit
 
:) Si eu sunt de acord cu Amy, n-am incredere in ceaiurile de slabit si de obicei beau o cana ca sa ma ajute la tranzit. Nu mai des de o cana pe saptamina sau 5 zile.
Dar nu beau antiadipos, beau laxativ. Si intotdeauna pe la 5-6 dupa-amiaza ca sa rezolv problema pina ma culc.
Bafta la toata lumea!;)

TheMilady 17 nov 2009 06:53:02

Re: Ceaiuri de slabit
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 15835)
Vreau sa notam niste ceaiuri din plante care ne ajuta la slabit sau ne-au ajutat, sau care nu au avut nici un efect. :)

Mai de mult, cand inca eram prin liceu, am folosit ceaiul antiadipos, cred ca il stiti cu totii, ce pot spune... in afara de stat aproape toata ziua pe wc si ma apuca oriunde, la scoala, pe strada, in tramvai.....nu au fost alte efecte, nu am slabit, dar m-am chinuit suficient cu dusul la baie, asa ca tot atunci in anii de liceu am si renuntat la acest ceai :)

De atunci singurul ceai pe care il consider bun in slabit, si care functioneaza la mine, este cel verde :)


Am auzit ca multa lume a reusit sa slabeasca de la acest ceai, care e problema lui totusi, creaza dependenta, adica distruge flora intestinala, si pe urma va fi greu sa mergi la baie fara sa il iei, eu l-am folosit ceva timp si acum incerc sa fac pauze de la el ca sa ma pot lasa:D

KtTaLyNuSh 04 ian 2010 21:30:11

Re: Ceaiuri de slabit
 
Buna! [*29*]
Am 17 ani, cu toate acestea, am un fix cu slabitul. [*125*]
Am incercat mai multe metode, printre care si ceaiul de slabit, din comert. Va sfatuiesc sa nu-l folositi, dupa un timp, a inceput sa-mi cada parul, ameteam, ma simteam obosita, toate relele. Mi-a eliminat toate vitamine si mineralele.
Sportul e cel mai sfant. [*culturism*][*stepaerobic*][*abdomene*][*banda*][*haltera*]

seandreea 26 ian 2010 23:19:11

Re: Ceaiuri de slabit
 
Ca si cu pastilele - nu ne putem astepta ca un ceai sa faca minuni. Si nici sa nu credeti ca daca e ceai e 100% sanatos. Ceaiurile din comert (cele la pliculete) au o cantitate mai mica sau mai amre de aditivi, potentiatori de aroma sau arome. Eu una beau numai ceai din plante culese de mana mea(menta, tei si cimbrisor), sau de la magazine de ceai (ceai varsat, in pliculete de 50-100 grame).
Pentru cele din Bucuresti - sunt cel putin 3 magazine de ceaiuri: Casa de Ceai, Demmers si mai este unul pe strada Smardan, langa Casa de Ceai, al carui nume nu-l retin.
Sunt ce-i drept mai scumpe aceste ceaiuri si proprietati de slabire nu au, insa pentru simpla placere de a bea ceaiul si un pic de energie (in cazul ceaiului negru si un pic cel verde), mie mi se pare ca merita. Cred ca se mai gasesc diverse ceaiuri varsate si la plafaruri.
Sunt de 100 de ori mai bune acestea decat cele la pliculet.

ema5288 27 ian 2010 00:34:32

Re: Ceaiuri de slabit
 
sunt perfect de acord cu tine iar acele minunate ceaiuri de fructe la plic, numai fructe nu contin

seandreea 28 ian 2010 20:26:03

Re: Ceaiuri de slabit
 
Pai nu ma refer ceai la pliculete gen Lipton. Este ceai varsat - fructe si frunze pus in niste pungute de hartie daca vrei.

ema5288 28 ian 2010 20:43:32

Re: Ceaiuri de slabit
 
Citat:

Anterior postat de seandreea (Post 73232)
Pai nu ma refer ceai la pliculete gen Lipton. Este ceai varsat - fructe si frunze pus in niste pungute de hartie daca vrei.

exact asta am zis si eu!! ca cele de la plafar sunt bune iar cele din magazine la plicuri, nu!!

seandreea 29 ian 2010 09:45:03

Re: Ceaiuri de slabit
 
Citat:

Anterior postat de ema5288 (Post 73240)
exact asta am zis si eu!! ca cele de la plafar sunt bune iar cele din magazine la plicuri, nu!!

Pai exista magazine speciale de ceaiuri care au ceaiuri varsate :P . Diverse amestecuri de ceai negru, verde, rosu si infuzii de fructe. Despre ele am vorbit in primul post :P

supergirl18 28 mar 2010 08:29:16

Re: Ceaiuri de slabit
 
eu folosesc ceai verde de multa vreme,mai exact cel afisat la prima pagina de slabuta si mi se pare f bun.m-a ajutat sa ma mentin


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:34:52.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO