forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Slabire prin Metode Naturiste (http://forum.slabute.ro/slabire-metode-naturiste/)
-   -   Reteta iaurt natural, facut in casa (http://forum.slabute.ro/slabire-metode-naturiste/reteta-iaurt-natural-facut-casa-7516.html)

Tina 21 dec 2010 15:36:04

Reteta iaurt natural, facut in casa
 
1 ataşament(e)
Kefirul sau iaurtul sunt lactate cu continut mic de glucide a caror absorbtie e inhibata de prezenta asa-ziselor bacterii prietenoase de tipul Acidophillus, bacterii ce mentin sanatatea tractului digestv si a colonului.
Iaurtul se poate prepara si in casa. Prezint felul in care eu il prepar si niste reguli minime pt. a asigura o buna calitate nutritionala a acestuia.
Iaurtul de casa:
- Se face din lapte fiert (de la surse taranesti http://s1.wp.com/wp-includes/images/...?m=1244995199g ) , lasat la temperatura camerei in care se pune iaurt sau smantana din portia trecuta (2-3 linguri la 1l de lapte)

- Se lasa la cald 1-2 zile pana se ingroasa.

Reguli

- e de preferat ca laptele sa fie de la tarani, natural, nu pasteurizat
- maiaua = o cant. mica de iaurt sau lapte din productia precedenta care ajuta laptele dulce sa se inchege, poate sa fie si iaurt din comert, mai gras, dar cat mai natural
- termenul de valabilitate este de cca max. 4 zile
- se poate adauga Acidophillus pulbere, din capsule pt a suplimenta sau asigura productia proprie a iaurtului de Acidophillus
- cu cat iaurtul e mai acru, cu atat cantitatea de glucide e mai mica

Ajuta la slabit prin prezenta fermentilor care inhiba absorbtia glucidica la nivel intestinal, deci efectul insulinogen e mult redus, fata de laptele dulce, simplu.
Iata si portia mea:

Livia89 22 dec 2010 00:06:14

Re: Reteta iaurt natural, facut in casa
 
ce bine-mi pare ca ai deschis subiectul:D de vreo 2 luni imi prepar si eu kefir acasa, cu ajutorul culturilor lactice speciale:)

nu stii cumva, din sursele tale, despre informatiile nutritionale ale kefirului/iaurtului obtinut?:-? eu beau cam 300 ml zilnic, ma ajuta ft mult si-mi place, insa nu stiu cate calorii inseamna, cate grasimi, etc:-/

Tina 22 dec 2010 08:49:14

Re: Reteta iaurt natural, facut in casa
 
Citat:

Anterior postat de Livia89 (Post 445646)
ce bine-mi pare ca ai deschis subiectul:D de vreo 2 luni imi prepar si eu kefir acasa, cu ajutorul culturilor lactice speciale:)

nu stii cumva, din sursele tale, despre informatiile nutritionale ale kefirului/iaurtului obtinut?:-? eu beau cam 300 ml zilnic, ma ajuta ft mult si-mi place, insa nu stiu cate calorii inseamna, cate grasimi, etc:-/

In functie de cat de gras e laptele... depind si kcal.
Dar in mod cert, laptele nu are cum sa aiba mai mult de 5%grasime, altfel ar fi solid, adica deja iaurt. Deci, eu cred ca proportia variaza intre 50 - 80kcal/100g

justbelieve 22 dec 2010 09:49:01

Re: Reteta iaurt natural, facut in casa
 
Si eu consum iaurt facut in casa,si cred ca e si mai bun decat cel cumparat.Eu mananc de obicei cu musli sau cu fulgi de ovaz ,banana si stafide.E foarte foarte bun:x

Livia89 22 dec 2010 10:40:11

Re: Reteta iaurt natural, facut in casa
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 445728)
In functie de cat de gras e laptele... depind si kcal.
Dar in mod cert, laptele nu are cum sa aiba mai mult de 5%grasime, altfel ar fi solid, adica deja iaurt. Deci, eu cred ca proportia variaza intre 50 - 80kcal/100g

al meu ramane lichid, usor ca si laptele batut:-?

mersi pt raspuns:-*

Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 445780)
Si eu consum iaurt facut in casa,si cred ca e si mai bun decat cel cumparat.Eu mananc de obicei cu musli sau cu fulgi de ovaz ,banana si stafide.E foarte foarte bun:x

ooohoooooo, mi se face pofta de cereale de dimineata:x

Tina 22 dec 2010 10:43:46

Re: Reteta iaurt natural, facut in casa
 
Citat:

Anterior postat de Livia89 (Post 445827)
al meu ramane lichid, usor ca si laptele batut:-?

mersi pt raspuns:-*

Si al meu e la fel, il beau, nu il mananc cu lingura. Asta pt. ca maiaua nu e grasa (nu pun smantana, pun tot iaurt) Insa eu il fermentez cu ciuperca tibetana. O sa fac o postare despre ea.

Tina 22 dec 2010 11:15:30

Re: Reteta iaurt natural, facut in casa
 
Lactate: Kefir facut in casa, din lapte de vaca integral

Calorii 67 kcal/100g
Grăsimi 3.3 g/100g
Carbohidraţi 5 g/100g
Fibre 1.3 g/100g
Zaharuri 3.3 g/100g
Proteine 4.2 g/100g

Datele nutritionale sunt orientative pt. ca depind de calitatea laptelui.


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:22:49.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO