forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare (http://forum.slabute.ro/sport/excesul-sport-daunator-ca-excesul-mancare-6289.html)

Tina 12 sep 2010 20:39:11

Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Suntem sfatuite sa practicam cat mai mult sport pt a slabi. Eu am ajuns in stadiul in care nu mai suport ca si organism, atata sport. Sunt obosita, am spasme musculare, am stari de somnolenta si apetit urias. Acesta este, cred efectul supraantrenamentului, pt ca pana acum 1 luna ajungeam si la 4 ore de sport intens/zi (inot, ciclism)
Nici macar in zilele de pauza nu pot sa stau, fac aerobic acasa.
As fi in stare sa fac sport oricat, desi simt oboseala si stiu ca asa as putea sa imi pierd muschii cu greu castigati.
Ma simt vinovata cand nu fac sport, desi stiu ca sportul imi da pofta de mancare, datorita oboselii.

Am citit ca acesta "afectiune" este un fel de bulimie iar eu ma simt vinovata ca nu pot sa mananc mai putin, caci sanatos mananc si fac prea mult sport.
Ce sa fac?

Alina82 12 sep 2010 20:50:46

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Buna Tina!!!
Eu nu m-am confruntat cu asa ceva dar cred k ar trebui sa abordezi situatia exact k pe o dieta....adik incearca pt inceput sa faci makr cu cate 15/30min mai putin....si cred k cel mai important e sa incerci sa afli de unde vine vinovatia asta....ce te face sa fi asa suparata pe tine...si apoi usor usor sa iti inlaturi vina asta....:)

deadcountess 12 sep 2010 21:23:41

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 325816)
Suntem sfatuite sa practicam cat mai mult sport pt a slabi. Eu am ajuns in stadiul in care nu mai suport ca si organism, atata sport. Sunt obosita, am spasme musculare, am stari de somnolenta si apetit urias. Acesta este, cred efectul supraantrenamentului, pt ca pana acum 1 luna ajungeam si la 4 ore de sport intens/zi (inot, ciclism)
Nici macar in zilele de pauza nu pot sa stau, fac aerobic acasa.
As fi in stare sa fac sport oricat, desi simt oboseala si stiu ca asa as putea sa imi pierd muschii cu greu castigati.
Ma simt vinovata cand nu fac sport, desi stiu ca sportul imi da pofta de mancare, datorita oboselii.

Am citit ca acesta "afectiune" este un fel de bulimie iar eu ma simt vinovata ca nu pot sa mananc mai putin, caci sanatos mananc si fac prea mult sport.
Ce sa fac?

Din pacate se vorbeste doar despre beneficiile sportului si prea putin despre efectele negative ale excesului de sport.
Nu stiu exact termenul potrivit, in traducere directa din norvegiana s-ar numi "supraantrenament", si se refera la reactia corpului atunci cand "cantitatea" de sport depaseste capacitatea organismului de a se reface.

In nici un caz nu se recomanda sport cand organismul este obosit, sau in caz de boala.
Simptomele supraantrenamentului:
-oboseala
-tulburari de somn
-transpiratii
-dureri de cap
-stare de lesin
-puls marit dimineata
-neliniste
-deprimare

O alta problema este ca supraantrenamentul poate duce la oboseala cronica, care este foarte greu de tratat.

Cel mai bine ar fi sa incerci sa iei o pauza, sa te limitezi la miscare (plimbari, innot sau ciclism la intensitate mult mai mica)

Nu ai de ce sa te simti vinovata. Oboseala cronica e o boala, si nimeni nu e vinovat ca se imbolnaveste. (chiar daca si-o face cu mana lui, se intampla doar din lipsa de informatie) >:D<

Tina 13 sep 2010 08:14:16

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Multumesc mult pt sfaturi!

deadcountess sunt aproape sigura ca e supraantrenament. Am mai patit-o... dar parca nu ma pot lasa... ma simt vinovata ca nu consum kcal...Am reusit sa reduc sedintele de sport, acum fac de 4 ori/sapt 50min - tras de fiara, in principal... insa mai merg si mult pe jos.

deadcountess 13 sep 2010 10:00:07

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 326149)
Multumesc mult pt sfaturi!

deadcountess sunt aproape sigura ca e supraantrenament. Am mai patit-o... dar parca nu ma pot lasa... ma simt vinovata ca nu consum kcal...Am reusit sa reduc sedintele de sport, acum fac de 4 ori/sapt 50min - tras de fiara, in principal... insa mai merg si mult pe jos.

Repet, nu ai de ce sa te simti vinovata. Daca esti lata in pat de bolnava, de exemplu, te simti vinovata daca nu te poti ridica sa speli geamurile? Analogia e putin exagerata dar ideea e aceeasi. Trebuie sa ne acceptam limitele corpului.

Tina 13 sep 2010 11:01:35

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 326225)
Repet, nu ai de ce sa te simti vinovata. Daca esti lata in pat de bolnava, de exemplu, te simti vinovata daca nu te poti ridica sa speli geamurile? Analogia e putin exagerata dar ideea e aceeasi. Trebuie sa ne acceptam limitele corpului.

Stiu ca nu am de ce, am fost la psiholog 2 ani pt a invata sa privesc corect relatia eu-mancare... tot cam asa ma simt fata de sport... insa mai presus de toate e sanatatea.
Ma redresez...

DrIulia2010 13 sep 2010 14:11:31

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Buna Tina.:)

Din cauza supraantrenamentului distrugi mai multa proteina,secreti cantitate mare de cortizol,care abia asteapta sa "atace"'spre muschi,si nu vrem asta.;)

Deci,pionul principal este cortizolul(hormon stimulator, divide proteina in aminoacizi)care din cauza efortului fizic in exces se secreta mai mult,principala lui functie este de a transporta proteinele spre ficat pentru a le transforma in glucoza.De aici te simti tu slabita,obosita,fiindca sistemul imunitar are la baza proteine,ele scazand din cauza supraantrenamentul,scade si imunitatea ta.
Povestea e mult mai lunga,dar esenta e importanta,nu trebuie sa ne supraantrenam,nu facem un bine organismului,din contra,scadem imunitatea,si ne trezim fara aparare in fata bacteriilor,virusilor.

Vinovata nu ai de ce sa te simti,iti faci mai mult decat suficient treaba,mananci sanatos,faci sport,stii tu foarte bine cum stau lucrurile.;)

O zi buna Tina.:)

Tina 13 sep 2010 14:29:35

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 326612)
Buna Tina.:)

Din cauza supraantrenamentului distrugi mai multa proteina,secreti cantitate mare de cortizol,care abia asteapta sa "atace"'spre muschi,si nu vrem asta.;)

Deci,pionul principal este cortizolul(hormon stimulator, divide proteina in aminoacizi)care din cauza efortului fizic in exces se secreta mai mult,principala lui functie este de a transporta proteinele spre ficat pentru a le transforma in glucoza.De aici te simti tu slabita,obosita,fiindca sistemul imunitar are la baza proteine,ele scazand din cauza supraantrenamentul,scade si imunitatea ta.
Povestea e mult mai lunga,dar esenta e importanta,nu trebuie sa ne supraantrenam,nu facem un bine organismului,din contra,scadem imunitatea,si ne trezim fara aparare in fata bacteriilor,virusilor.

Vinovata nu ai de ce sa te simti,iti faci mai mult decat suficient treaba,mananci sanatos,faci sport,stii tu foarte bine cum stau lucrurile.;)

O zi buna Tina.:)

Multumesc multt pt completari.
Am lasat-o mai moale... imi fac antrenamentele normal 45-50min, 4Xsapt.
O sa incerc sa iau pauza si de la ele daca simt nevoia...aici imi e mai greu

DrIulia2010 13 sep 2010 16:41:38

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 326632)
Multumesc multt pt completari.
Am lasat-o mai moale... imi fac antrenamentele normal 45-50min, 4Xsapt.
O sa incerc sa iau pauza si de la ele daca simt nevoia...aici imi e mai greu


Pentru putin Tina.:)

Daca simti nevoia de sport,iesi la plimbare,citeste o carte,faci efort fizic suficient.;)

Tina 13 sep 2010 16:51:56

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 326759)



Pentru putin Tina.:)

Daca simti nevoia de sport,iesi la plimbare,citeste o carte,faci efort fizic suficient.;)

Tocmai mi-am descoperit o lipsa de magneziu si potasiu, o usoare dereglare la suprarenale dat. efortului fizic... deci e clar... nu ma mai distrug!

DrIulia2010 13 sep 2010 17:03:57

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 326763)
Tocmai mi-am descoperit o lipsa de magneziu si potasiu, o usoare dereglare la suprarenale dat. efortului fizic... deci e clar... nu ma mai distrug!


Trebuie sa ai grija,va trebui sa iei suplimente,Magneziu,potasiul si fosforul sunt legati intre ei,ioni importanti,foarte necesari muschilor scheletici.

O glicemie recenta ti-ai facut?

Tina 13 sep 2010 17:27:36

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 326778)



Trebuie sa ai grija,va trebui sa iei suplimente,Magneziu,potasiul si fosforul sunt legati intre ei,ioni importanti,foarte necesari muschilor scheletici.

O glicemie recenta ti-ai facut?

E normala..102 dupa masa.
Eu iau acum produse de la Calivita. O sa incep.

anqutz 13 sep 2010 20:14:00

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 325816)
Suntem sfatuite sa practicam cat mai mult sport pt a slabi. Eu am ajuns in stadiul in care nu mai suport ca si organism, atata sport. Sunt obosita, am spasme musculare, am stari de somnolenta si apetit urias. Acesta este, cred efectul supraantrenamentului, pt ca pana acum 1 luna ajungeam si la 4 ore de sport intens/zi (inot, ciclism)
Nici macar in zilele de pauza nu pot sa stau, fac aerobic acasa.
As fi in stare sa fac sport oricat, desi simt oboseala si stiu ca asa as putea sa imi pierd muschii cu greu castigati.
Ma simt vinovata cand nu fac sport, desi stiu ca sportul imi da pofta de mancare, datorita oboselii.

Am citit ca acesta "afectiune" este un fel de bulimie iar eu ma simt vinovata ca nu pot sa mananc mai putin, caci sanatos mananc si fac prea mult sport.
Ce sa fac?

Buna Tina! Incearca sa te gandesti ca zilele de pauza sunt cele mai benefice, in care lasi muschiul sa creasca, sa se odihneasca si apoi poti s-o iei de la capat avand mai mult randament. Am avut si eu o perioada de supraantrenament in care m-am ingrasat 4 kg pt ca mancam incontinuu (mai era combinata si cu stres si cu o mica depresie).

Tina 14 sep 2010 08:15:40

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 326959)


Buna Tina! Incearca sa te gandesti ca zilele de pauza sunt cele mai benefice, in care lasi muschiul sa creasca, sa se odihneasca si apoi poti s-o iei de la capat avand mai mult randament. Am avut si eu o perioada de supraantrenament in care m-am ingrasat 4 kg pt ca mancam incontinuu (mai era combinata si cu stres si cu o mica depresie).

Tocmai asta si patesc! Ma ingras! Imi stresez organismul cu efort.
Stiu teoria:D, trebuie doar sa o aplic.

anqutz 14 sep 2010 08:55:20

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 327339)
Tocmai asta si patesc! Ma ingras! Imi stresez organismul cu efort.
Stiu teoria:D, trebuie doar sa o aplic.

Cunoastem. :) Daca te streseaza gandul ca stai iesi si te plimba.

riky 14 sep 2010 10:15:21

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
deci, sa inteleg ca trebuie sa lasam loc si de pauze?...deci pana la urma cum, cand si cat e bine sa faci sport, avand ca reper o saptamana sa zicem?

DrIulia2010 14 sep 2010 11:04:25

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de riky (Post 327518)
deci, sa inteleg ca trebuie sa lasam loc si de pauze?...deci pana la urma cum, cand si cat e bine sa faci sport, avand ca reper o saptamana sa zicem?

Depinde de tipul antrenamentului pe care il faci,durata,etc.
Trebuie bineinteles pauza,organismul are nevoie de refacere.

riky 14 sep 2010 11:10:01

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 327637)

Depinde de tipul antrenamentului pe care il faci,durata,etc.
Trebuie bineinteles pauza,organismul are nevoie de refacere.

eu fac cam 2 ore pe zi de sport, impartindu-le o ora ridicari de greutati, ex pt picioare, fund si abdomen, iar o ora si uneori mai mult, de bicicleta....si asta cu o zi pe saptamana pauza....Ar trebui sa-mi schimb regimul sportiv sau raman asa?

Dio 14 sep 2010 11:44:11

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Exercitiile cu greutati trebuiesc facute treptat, nu se lucreaza zilnic aceiasi grupa musculara. Teoretic, daca fortezi aceste exercitii, trebuie sa lucrezi o grupa musculara pe saptamana pentru a avea destul timp de refacere. Exercitiile de tip cardio (alergat, bicicleta) pot sa fie facute o ora pe zi, zilnic, atata timp cat tu te simti bine cu asta si ai timpul necesar.

Totusi Riky, cel putin in cazul tau, miscarea trebuie sa constituie o placere si nu o obligatie cred.

riky 14 sep 2010 11:52:00

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de Dio (Post 327705)
Exercitiile cu greutati trebuiesc facute treptat, nu se lucreaza zilnic aceiasi grupa musculara. Teoretic, daca fortezi aceste exercitii, trebuie sa lucrezi o grupa musculara pe saptamana pentru a avea destul timp de refacere. Exercitiile de tip cardio (alergat, bicicleta) pot sa fie facute o ora pe zi, zilnic, atata timp cat tu te simti bine cu asta si ai timpul necesar.

Totusi Riky, cel putin in cazul tau, miscarea trebuie sa constituie o placere si nu o obligatie cred.


este o placere....de fapt daca o zi nu fc sport, zici ca am tras la jug toata ziua....am devenit oarecum dependenta....dar m-a cam dezorientat topicul acesta....
Hmmm, da asta stiam si eu ca ar trebui cate o zi pentru fiecare grupa musculara, insa am eu ceva pe cerebel, cred ca s-a desprins un nerv din trunchiul cerebral :)) AM senzatia ca daca nu fac abdomene si ex pt picioare zilnic, o sa raman cu burta si cu coapse groase...
Deci, ce imi sugerezi ? :)) :">

Dio 14 sep 2010 12:05:26

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Acum ma apuc sa vorbesc nu in total cunostinta de cauza, si se poate ca alte slabute sa ma traga de urechi.

Exercitiile cu greutati poate sa fie folositor in 2 cazuri:
1. daca este facut cu greutati foarte mici si nu solicita (stimuleaza, excita, etc) muschiul, tot ceea ce face este sa-ti consume calorii (la inceput carbohidrati, apoi grasime)
2. daca este facut cu greutati considerabile, muschiul este lucrat intensiv, apari mici fisuri si rupturi musculare, apoi urmeaza refacerea muschiului si stimularea cresterii in perioada de repaus, cu aport de proteine si aminoacizi.

Eu (dar sexele noastre difera) lucrez de obicei o singura grupa musculara pe saptamana, avand un program de genul luni - piept, triceps, marti - spate, biceps, joi - umeri, abdomen, vineri - picioare. Cardio intotdeauna dupa antrenamentul de tip fitness.

Daca deja arati bine si nu mai vrei sa slabesti poti sa lucrezi sa zicem: ziua 1 picioare + fund+cardio usor, ziua 2 cardio, ziua 3 umeri + brate + cardio usor, ziua 4 cardio, ziua 5 spate (incluzand zona lombara) si poate niste execitii usoare pentru piet, si alte 2 zile de pauza pe care le intercalezi intre cele 5 cu exercitii.

riky 14 sep 2010 12:08:43

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de Dio (Post 327716)
Acum ma apuc sa vorbesc nu in total cunostinta de cauza, si se poate ca alte slabute sa ma traga de urechi.

Exercitiile cu greutati poate sa fie folositor in 2 cazuri:
1. daca este facut cu greutati foarte mici si nu solicita (stimuleaza, excita, etc) muschiul, tot ceea ce face este sa-ti consume calorii (la inceput carbohidrati, apoi grasime)
2. daca este facut cu greutati considerabile, muschiul este lucrat intensiv, apari mici fisuri si rupturi musculare, apoi urmeaza refacerea muschiului si stimularea cresterii in perioada de repaus, cu aport de proteine si aminoacizi.

Eu (dar sexele noastre difera) lucrez de obicei o singura grupa musculara pe saptamana, avand un program de genul luni - piept, triceps, marti - spate, biceps, joi - umeri, abdomen, vineri - picioare. Cardio intotdeauna dupa antrenamentul de tip fitness.

Daca deja arati bine si nu mai vrei sa slabesti poti sa lucrezi sa zicem: ziua 1 picioare + fund+cardio usor, ziua 2 cardio, ziua 3 umeri + brate + cardio usor, ziua 4 cardio, ziua 5 spate (incluzand zona lombara) si poate niste execitii usoare pentru piet, si alte 2 zile de pauza pe care le intercalezi intre cele 5 cu exercitii.

aha...
Nu, asta e problema, eu vreau sa slabesc, sa dau jos stratul de grasime, si evident sa lucrez si un pic la tonus...Da cardio fac dupa fitness..
Iar la greutati folosesc greutati mici, ori 1,5 kg de fiecare, ori 2 de fiecare....vreau sa consum calorii, sa dau cu stratul de grasime de pamant si sa lungesc muschii nu sa-i umflu :))
Da, avand in vedere ca u esti un el si eu o ea, u vrei masa musculara, eu vreau tonus si grasime deloc...:(

anqutz 14 sep 2010 13:07:39

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de Dio (Post 327716)
Acum ma apuc sa vorbesc nu in total cunostinta de cauza, si se poate ca alte slabute sa ma traga de urechi.

Exercitiile cu greutati poate sa fie folositor in 2 cazuri:
1. daca este facut cu greutati foarte mici si nu solicita (stimuleaza, excita, etc) muschiul, tot ceea ce face este sa-ti consume calorii (la inceput carbohidrati, apoi grasime)
2. daca este facut cu greutati considerabile, muschiul este lucrat intensiv, apari mici fisuri si rupturi musculare, apoi urmeaza refacerea muschiului si stimularea cresterii in perioada de repaus, cu aport de proteine si aminoacizi.

Eu (dar sexele noastre difera) lucrez de obicei o singura grupa musculara pe saptamana, avand un program de genul luni - piept, triceps, marti - spate, biceps, joi - umeri, abdomen, vineri - picioare. Cardio intotdeauna dupa antrenamentul de tip fitness.

Daca deja arati bine si nu mai vrei sa slabesti poti sa lucrezi sa zicem: ziua 1 picioare + fund+cardio usor, ziua 2 cardio, ziua 3 umeri + brate + cardio usor, ziua 4 cardio, ziua 5 spate (incluzand zona lombara) si poate niste execitii usoare pentru piet, si alte 2 zile de pauza pe care le intercalezi intre cele 5 cu exercitii.

Fetele in general isi impart programul in 2, maxim 3. Tu abnuiesc ca lucrezi 2-3 exercitii pt grupele mari si 1-2 ex pt grupele mici, dar cine lucreaza doar cate 1-2 ex pt grupele mari si 1 ex pt cele mici ar merge, nu e musai s-o si faca, sa faca de 2 ori pe sapt aceeasi grupa musculara. Dar nu 2 zile una dupa alta ci sa-i lase cam 3 zile, sa zice, de repaos.

De ex, mie antrenoarea la sala mi-a impartit programul in 2, stiind ca vin de 4 ori/sapt. Dar tine cam o ora antrenamentul de fitness. Tata cand facea body building tin minte ca parca era ceva mai lung. :)

anqutz 14 sep 2010 13:41:19

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Si voiam sa mai zic ca nici eu nu-s in totala cunostinta de cauza. M-am documentat, am intrebat antrenoarele, dar cine stie, e ft posibil sa nu fie 100% corect ce stiu eu.

OtiliaIon 17 nov 2010 11:59:55

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Eu as vrea sa fac zilnic sport cat tin regim, ca sa vad rezultate rapide.
Apoi cand intru in perioada de mentinere o sa raresc ritmul, la de 2-3 ori pe saptamana.

Ce am retinut pana acum:


Abia dupa 20-30 de minute de sport incep sa se arda caloriile, dar excesul de sport dauneaza, unde exces ar insemna mai mult de o ora-doua de sport pe zi

Durata exercitiilor si intensitatea lor trebuie sa creasca treptat: atat in cadrul sesiunii de sport cat si de la sesiune la sesiune.

Exercitiile trebuiesc variate - lucrate pe cat posibil alta grupa de muschi in fiecare zi.

Mai intai se fac exercitiile cu greutati si abia apoi cele cardio.

Recomandati-mi va rog un program corect,

vreau sa fac abdomene, exercitii pentru fund, picioare, sani si brate, tae-bo, aerobic, pillates, zumba, jogging..

si ma intereseaza sa stiu de ex:
cu cate serii a cate abdomene sa incep
cu cat sa cresc
daca fac abdomene luni de ex, in ce zile sa mai fac ca sa fie eficient

si cu cate minute de tae-bo sa incep si la fel cu cat sa cresc.. care sa fie maximul. o ora?

e bine sa fac cardio zilnic?
Ma gandeam sa alerg in fiecare zi; azi un minut, maine doua. Insemnand ca pana in 2011 sa ajung la 45 de minute de jogging. Sa abordez altfel?

Stiu ca depinde de corp dar am nevoie de un reper in functie de experientele voastre.

de hranit ma hranesc bine, am 2 mese mici si o masa principala cu gratar si salata. pana acum am facut miscare putina spre deloc, dar cand e sa ma tin de treaba, ma tin.

Neacsu Beatrice 21 nov 2010 20:22:41

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Buna Tina,

inteleg perfect ce scrii despre sport. Am inceput din Iunie cu aerobic zilnic( 6 zile din 7) si la un moment dat 7zile din 7. la o luna dupa atata sport mi-am zis ca nu-i suficient si am inceput cel putin de 5 ori e saptamana sa fac cate 2 ore de aerobic, tae-bo,etc..... Am tinut-o asa cam 5 luni pana intr-o zi cand am simtit in timpul unui antrenament ca mi-a trosnit ceva la genunchiul drept si evident o durere groaznica care m-a facut sa plec fuguta acasa, da acasa si nu la doctor.....imi era frica ca-mi va interzice sa mai fac sport. Acum am mai rarit-o, merg de cel mult 3 ori pe saptamana la aerobic si sambata la fitness unde am un trainer care scoate untul din mine, dar este oricum mai rar.....:) am uitat sa mentionez ca am slabit aproape 10kg dar in primul rand datorita dietei daneze si apoi cu sport. In legatura cu sentimentul de vinovatie, asta simt si eu si nu este ok. Eu nu pot manca deloc sanatos, cand mananc 600kcal pe zi, cand mananc cate o piza pe la 12 noaptea. Am un obicei tare prost de care nu ma pot dezvata, ma trezesc la 3 dimineata si mananc, cate o felie de paine cu ceva, nu mult, dar nu este normal......
Cam asta am vrut sa-ti povestesc si sa-ti spun ca se poate traii si cu sentimente de vinovatie,dar cel mai bine este sa putem depasi acest sentiment. am 36 de ani si nu stiu cat o sa mai ma tina sa fac atata sport.

Iti doresc numai bine,
Betty

Tina 21 nov 2010 20:55:14

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de Neacsu Beatrice (Post 411369)
Buna Tina,

inteleg perfect ce scrii despre sport. Am inceput din Iunie cu aerobic zilnic( 6 zile din 7) si la un moment dat 7zile din 7. la o luna dupa atata sport mi-am zis ca nu-i suficient si am inceput cel putin de 5 ori e saptamana sa fac cate 2 ore de aerobic, tae-bo,etc..... Am tinut-o asa cam 5 luni pana intr-o zi cand am simtit in timpul unui antrenament ca mi-a trosnit ceva la genunchiul drept si evident o durere groaznica care m-a facut sa plec fuguta acasa, da acasa si nu la doctor.....imi era frica ca-mi va interzice sa mai fac sport. Acum am mai rarit-o, merg de cel mult 3 ori pe saptamana la aerobic si sambata la fitness unde am un trainer care scoate untul din mine, dar este oricum mai rar.....:) am uitat sa mentionez ca am slabit aproape 10kg dar in primul rand datorita dietei daneze si apoi cu sport. In legatura cu sentimentul de vinovatie, asta simt si eu si nu este ok. Eu nu pot manca deloc sanatos, cand mananc 600kcal pe zi, cand mananc cate o piza pe la 12 noaptea. Am un obicei tare prost de care nu ma pot dezvata, ma trezesc la 3 dimineata si mananc, cate o felie de paine cu ceva, nu mult, dar nu este normal......
Cam asta am vrut sa-ti povestesc si sa-ti spun ca se poate traii si cu sentimente de vinovatie,dar cel mai bine este sa putem depasi acest sentiment. am 36 de ani si nu stiu cat o sa mai ma tina sa fac atata sport.

Iti doresc numai bine,
Betty

Buna Betty!
Ma bucur in primul rand ca ai constientizat problema, e primul pas.
Iti inteleg sentimentele de vinovatie atat legate de sport, cat si de mancare.
E greu sa gasesti un echilibru pana nu gasesti cauza acestor excese, cauza fiind in psihicul tau, nu in mediul extern, nu in metabolism.
Incearca sa iti adresezi frecvent intrebari :
De ce mananc eu acum? Imi e cu adevarat foame? De ce am eu nevoie acum, cu adevarat?
De ce fac acum sport? Am eu nevoie de inca 2 ore de sport suplimentare? De ce am eu acuM nevoie?
Ce simt eu ca trebuie sa fac acum, cu adevarat?

Cu genul acesta de intrebari si redirectionarea de la problema spre alte activitati - faceam ce imi placea, dar nu sport in exces! , am reusit sa imi rezolv problema. Desigur, am apelat si la ajutorul unui psihoterapeut, acum fiind unul in devenire:)

Sa-ti fie bine!

pic 24 nov 2010 13:21:10

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
hey,am si eu o intrebare....

nu prea cred ca se poate numi exces de sport in cazul meu pentru ca fac doar o ora de aerobic pe zi....cu toate astea ma simt obosita dupa aceea.......din cate stiam eu,sportul ar trebui sa iti dea mai multa energie,sa te faca sa te simti bine dupa.....si atunci de ce ma simt obosita/molesita mai toata ziua dupa ce fac sport?

deadcountess 24 nov 2010 14:17:30

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de pic (Post 414547)
hey,am si eu o intrebare....

nu prea cred ca se poate numi exces de sport in cazul meu pentru ca fac doar o ora de aerobic pe zi....cu toate astea ma simt obosita dupa aceea.......din cate stiam eu,sportul ar trebui sa iti dea mai multa energie,sa te faca sa te simti bine dupa.....si atunci de ce ma simt obosita/molesita mai toata ziua dupa ce fac sport?

pentru ca nu esti obisnuita si poate ai inceput prea "in forta"

pic 24 nov 2010 14:25:00

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
la sfarsitul saptamanii fac o luna de cand m-am apucat...si am trecut usor, de la 30 min/zi easy la 60 min intens....nu am trecut la "nivelul" urmator pana nu am simtit eu ca sunt in stare..

deadcountess 24 nov 2010 14:38:26

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de pic (Post 414604)
la sfarsitul saptamanii fac o luna de cand m-am apucat...si am trecut usor, de la 30 min/zi easy la 60 min intens....nu am trecut la "nivelul" urmator pana nu am simtit eu ca sunt in stare..

Dar cat timp te simti obosita o zi intreaga dupa sport se pare ca totusi ai trecut prea rapid la nivelul urmator. Probabil ca ar fi fost ok sa te multumesti cu jumatate de ora mai mult timp (sau sa cresti doar timpul nu si intensitatea) mai ales in cazul in care nu ai facut sport ani de zile inainte sa te apuci.

pic 24 nov 2010 17:25:17

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
am facut astazi tot o ora dar mai putin intens si ma simt mai bine :) cred ca o sa continui asa :)

anqutz 24 nov 2010 19:46:16

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de pic (Post 414793)
am facut astazi tot o ora dar mai putin intens si ma simt mai bine :) cred ca o sa continui asa :)

Tu faci zi de zi, fara pauze?

pic 25 nov 2010 00:37:50

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
da...nu mi se pare deloc exagerat

deadcountess 25 nov 2010 10:12:05

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de pic (Post 415209)
da...nu mi se pare deloc exagerat

Nu exista un maxim valabil pt toata lumea. Important e sa nu te obosesti.

anqutz 25 nov 2010 10:46:06

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de pic (Post 415209)
da...nu mi se pare deloc exagerat

Organismul are nevoie si de repaos de macar o zi pe saptamana. ;)

DrIulia2010 25 nov 2010 11:07:48

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de pic (Post 414793)
am facut astazi tot o ora dar mai putin intens si ma simt mai bine :) cred ca o sa continui asa :)


Ce antrenamente faci zilnic?

pic 25 nov 2010 19:32:05

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
fac programul pe care l-am gasit aici pe forum....este al lui leslie sansone si se numeste walk away workout.....cel de 4 mile (60 min) ... pentru mine este echivalentul unui aerobic

astazi am facut o pauza,dar in general cand nu fac sport chiar si o zi, ma simt mai putin "mobila"

laurra 26 nov 2010 09:45:58

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Daca eu fac in fiecare zi minim 30 minute tae bo sau bicicleta stationara am nevoie de pauza????

anqutz 26 nov 2010 09:52:29

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de laurra (Post 416775)
Daca eu fac in fiecare zi minim 30 minute tae bo sau bicicleta stationara am nevoie de pauza????

Da, e bine sa le lesi muschilor macar o zi de odihna, daca nu chiar 2. :) O sa vezi ca dupa ziua de pauza o sa ai mai mult spor.


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:04:47.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO