forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Joggingul creeaza dependenta (http://forum.slabute.ro/sport/joggingul-creeaza-dependenta-1518.html)

Dps 09 oct 2009 18:13:53

Re: Joggingul creeaza dependenta
 
Alergatul iti schimba modul de viata, dormi mai putin si mai bn, mananci mai bn, iti oxigenezi corpul, corpul invata si deosebeste lucrurile bune de cele rele.l-a inceput nu constientizezi si apoi cand manaci ceva nesanatos, consumi alchool, pierzi nopti ... iti dai seama cat rau iti fac.Cand te opresti, iei o pauza el are tendinta de asi relua obiceiurile...dormi mai mult...(adik cum dormeai inainte)...s.a. si nu iti mai convine.inainte raceam foarte des, era sa fac gastrita, ma indopam cu pastile.Decat sa mai bag pastile si injectii :( mai bn mai dau o tura :D.am incheiat acest capitol sumbru cu pastilele. Nu intri in "sevraj".
Alearga pe stadion nu o sa ai porblm cu cainii,incerca sa alergi cu cnv kre are experienta, sa te invete anumite detalii, sau vb cu un antren de pe stadion el iti va explica mai multe, u sa fi decisa si multa vointa, problm nu vei avea sau le vei depasi
Sustin si sunt de acord cu mishutza.

karmara 09 oct 2009 18:51:50

Re: Joggingul creeaza dependenta
 
Multumesc pentru raspunsuri...sincer mi-as dori mult sa fac jogging si sa ma simt bine cum va simtiti voi, sa nu mai am oboseala cronica, sa nu mai dorm 10 ore pe noapte si sa nu mai fiu constipata si sa am crampe, presupun ca ajuta.

Dar nu stiu daca am unde, si nu prea imi vine sa merg singura si nu prea cunosc pe nimeni cu care sa alerg in Bucuresti si mai sunt si cainii.... Ei asta e dar macar de de tae-bo sa ma apuc in casa, cred ca si asta mi-ar face bine...cam greu la mine cu sportul si chiar mi-ar placea. offf da e greuuu :D [*fitness*][*terminat*]
Cred ca am mai scris pe undeva ca singurele sporturi care imi plac si le-am incercat sunt inotul, dansul si ping-pong-ul. :D[*hip-hop*][*rostogolire*]

dalice 13 apr 2010 22:47:23

Re: Joggingul creeaza dependenta
 
Citat:

Anterior postat de karmara (Post 39150)
Multumesc pentru raspunsuri...sincer mi-as dori mult sa fac jogging si sa ma simt bine cum va simtiti voi, sa nu mai am oboseala cronica, sa nu mai dorm 10 ore pe noapte si sa nu mai fiu constipata si sa am crampe, presupun ca ajuta.

Dar nu stiu daca am unde, si nu prea imi vine sa merg singura si nu prea cunosc pe nimeni cu care sa alerg in Bucuresti si mai sunt si cainii.... Ei asta e dar macar de de tae-bo sa ma apuc in casa, cred ca si asta mi-ar face bine...cam greu la mine cu sportul si chiar mi-ar placea. offf da e greuuu :D [*fitness*][*terminat*]
Cred ca am mai scris pe undeva ca singurele sporturi care imi plac si le-am incercat sunt inotul, dansul si ping-pong-ul. :D[*hip-hop*][*rostogolire*]

si eu vreau sa alerg si am aceeasi problema ca si tine..poate ai putea sa mergem impreuna la jogging acum depinde in ce zona stai.. pentru mine ar fi bine in parcul carol sau tineretului.. astept raspuns. pup

Forever Young 14 apr 2010 22:41:56

Re: Joggingul creeaza dependenta
 
Citat:

Anterior postat de dalice (Post 149271)
si eu vreau sa alerg si am aceeasi problema ca si tine..poate ai putea sa mergem impreuna la jogging acum depinde in ce zona stai.. pentru mine ar fi bine in parcul carol sau tineretului.. astept raspuns. pup


Va recomand sa alergati in tineretului..nu prea sunt caini.Rar am dat peste vreun caine...si atunci cand am dat pe langa ... am trecut fara nicio problema :)
Recomand tuturor oamenilor sa alerge..e sanatate curata
Eu alerg in tineretului deoarece e destul de linistit si frumos parcul :)

riky 15 apr 2010 06:26:07

Re: Joggingul creeaza dependenta
 
Citat:

Anterior postat de karmara (Post 39150)
Multumesc pentru raspunsuri...sincer mi-as dori mult sa fac jogging si sa ma simt bine cum va simtiti voi, sa nu mai am oboseala cronica, sa nu mai dorm 10 ore pe noapte si sa nu mai fiu constipata si sa am crampe, presupun ca ajuta.

Dar nu stiu daca am unde, si nu prea imi vine sa merg singura si nu prea cunosc pe nimeni cu care sa alerg in Bucuresti si mai sunt si cainii.... Ei asta e dar macar de de tae-bo sa ma apuc in casa, cred ca si asta mi-ar face bine...cam greu la mine cu sportul si chiar mi-ar placea. offf da e greuuu :D [*fitness*][*terminat*]
Cred ca am mai scris pe undeva ca singurele sporturi care imi plac si le-am incercat sunt inotul, dansul si ping-pong-ul. :D[*hip-hop*][*rostogolire*]

Pai de ce nu-ti faci un abonament la inot, sunt atatea bazine in bucuresti (acum mai nou au bazine si in centrele de frumusete mai maricele....). si referitor la alergat...cauta slabutedin sectorul tau...cine stie, poate gasesti mai multe partenere de jogging decat te-ai fi asteptat....in ce sector stai?

Mya 15 apr 2010 15:15:27

Re: Joggingul creeaza dependenta
 
eu nu cred, pt ca de o luna la sport alergam cite min 20 min pe zi, sunt zile kd alergam kite 45 min, si kd ajung la faza alergatului, ma omoara....be....nu imi place, ma supraoboseste!!!
dk nu am facut dependenta timp de o luna jumatate, nu mai cred ca fac vre-o data!!!!

anqutz 17 iun 2010 18:54:54

Re: Joggingul creeaza dependenta
 
Interesanta descoperire. Totusi, e important sa te apuci. :))

din experienta iti zic ca sportul da dependenta. Iti intra microbul in sange. Sunt dimineti in care ma trezesc cu gandul sa mananc, sa imi pregatesc echipamentul pt sala si sa ajung acolo cat mai repede.

andreiutxa 21 nov 2010 08:39:05

Re: Joggingul creeaza dependenta
 
Karmara, alergatul si orice alt tip de sport tip cardio intens creaza dependenta. Si eu sunt una dintre dovezile care demonstreaza acest lucru. Alerg cam de aprox 2 ani dar pot sa zic ca, incepand cam de acum 1 an s-a instalat si dependenta si dorinta de a alerga mai mult si mai mult. Am inceput sa particip si la crosuri, semi maratoane iar in mai anul viitor voi merge la primul meu maraton. De abia astept!
Alergarea e o stare de spirit pentru mine. Face parte din mine si ma abtin cu greu sa nu alerg in fiecare zi. Incerc sa ma limitez la alergari de cel putin o ora de 4 ori pe saptamana, asta in conditiile in care mai merg si la spinning cam tot o ora.
Exista zile in care nu reusesc sa acopar cele 4 zile, ca de ex sapt asta in care am avut o serie de deplasari si din cauza lor mi-a fost imposibil sa mai si alerg. Si asta s-a simtit in agitatie, somnolenta, nevoia pur si simplu de a alerga sau a face ceva (imi jucau picioarele cand stateam jos, simteam pur si simplu o nevoie nebuna sa ma misc), mancare mai multa sau aceiasi ca in zilele cu alergare (ceea ce nu e ok), sentimentul ca sunt grea si plina, reactii foarte ciudate. Alergarea a fost in gandurile mele in toate acele zile cam in proportie de 40-50%.
Cand nu alerg, nu ma simt bine, asta e clar! Se schimba ceva si nu in bine. Iar agitatia este extrem de mare, imi iese prin toti porii!
Legat de locatie, acum inca este ok sa alergi afara, in parc (eu o fac in IOR) insa e foarte bine daca ai si un abonament la sala si faci alergarea pe banda in sezonul mai rece. Avantajul este ca stii cu ce viteza alergi si pe ce tip de inclinatie iar daca ai si un ceas cu monitorizare a pulsului, poti stii cu destul de mare certitudine si cate calorii arzi.
In ceea ce priveste greutatea mare si alergarea, este bine ca aceasta sa se faca gradat. O persoana cu o greutate mai mare este bine sa inceapa prin a merge intr-un ritm de la mediu spre rapid si sa mareasca distanta si viteza odata la o saptamana, sau dupa cum simte, ajungand la aergare usoara cu opriri de mers, mai apoi la alergare usoara tot traseul etc. Altfel, da, articulatiile vor avea foarte mult de suferit. De asemenea, este foarte importanta incaltamintea si imbracamintea. Daca chiar vreti sa va apucati de acest sport si il practicati constant, investiti intr-o pereche buna de adidasi, speciali pentru alergare si tipul de teren. Purtati haine respirabile, special create pentru efort cardio outdoor.
Si inca un sfat. Indiferent daca mergeti sau alergati, incercati sa mentineti ritmul, sa faceti acest efort sustinut pentru cel putin 40 de minute ca sa aiba efect. Organismul incepe sa arda grasime pura cam dupa acest timp in care se epuizeaza practic toate rezervele de glicogen (combustibil energetic) stocat in ficat si muschi. Alergarea sustinuta un timp mai indelungat este mult mai buna decat cea de viteza pe termen scurt tocmai din acest motiv.
Hidratati-va si mancati inteligent dupa alergare si respectati acest lucru si pe parcursul zilei. Nu renuntati la carbohidrati, din contra. Acestia sunt esential pentru efortul tip cardio. Fara ei nu veti avea energie destula ca sa completati o alergare, va veti simti molesite inainte de vreme. Bineinteles, carbohidratii vor fi alesi dintre cei cu eliberare lenta de glucoza gen fructe, legume verzi, orez integral sau paste integrale (cu masura).

Daca totul e facut cu cap, rezultatele nu vor intarzia sa apara, va garantez. Eu am slabit 20kg. Si beneficiile pentru sanatatea atat fizica precum si pentru (si mai ales) cea psihica sunt maxime!

Spor la alergare!

anqutz 21 nov 2010 11:47:14

Re: Joggingul creeaza dependenta
 
Andreiutxa, te felicit pentru sport si pentru perseverenta. Eu nu practic cardio, insa merg la fitness si pot sa zic ca ma regasesc in ce ai scris tu. Daca nu am timp cateva zile sa merg ma simt obosita, grea si agitata si abia astept sa intru in sala. O singura precizare am, dupa 20 de min se consuma glicogenul din muschi. :)

quarc 21 nov 2011 16:22:13

Re: Joggingul creeaza dependenta
 
Pentru mine dependenta de alergat este similara cu ce mi-a descris un fumator ca a simtit cand s-a lasat de fumat.
A inceput sa poata respira cu adevarat, nu a mai fost anchilozat, mai multa energie si putere de concentrare mai mare.
Ca sa nu spunem ca in Bucurestiul contemporan pe distante sub 8km nu ajungi mai repede decat un alergator daca nu ai metrou, girofar, motocicleta sau bicicleta.


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:22:26.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO