forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Transpir si slabesc?! (http://forum.slabute.ro/sport/transpir-slabesc-3360.html)

riky 06 apr 2010 15:07:14

Transpir si slabesc?!
 
In incercarea de a scapa de surplusul de kilograme, ai tendinta sa acorzi atentie asa-ziselor reguli general valabile, dar nu uita ca unele dintre ele sunt doar mituri. Nu te mai increde in solutiile miracol si respecta regimul ales, daca vrei ca eforturile tale sa dea roade.
Daca transpiri mai mult, slabesti. FALS
Transpiratia este formata din apa si sare, deci nu are nici o legatura cu arderea grasimilor. Este adevarat ca printr-o transpiratie abundenta se elimina multa apa si, o data cu ea, cantarul pare sa-ti devina aliat, dar te va dezamagi imediat ce vei incepe sa te hidratezi... Indiferent ce credeai pana acum, tine cont de faptul ca, transpirand, nu faci decat sa te deshidratezi. Transpiratia este doar o metoda a corpului de a-si mentine temperatura constanta si nu un truc pe care sa il folosesti in lupta cu kilogramele.
Cu siguranta foarte multa lume crede ca daca transpiram obligatoriu slabim. Nimic mai fals. Ceea ce ne slabeste sunt bataile inimii. Daca inima bate mai tare atunci sunt arse mai multe calorii si mai repede.
Transpiratia contine foarte multa apa si putine saruri minerale si oligoelemente. Transpirand, organismul pierde apa, dar nu elimina multe grasimi. Deci, kilogramele pierdute prin exercitii intense reprezinta pierderi de apa, recuperate imediat dupa aceea, cand trebuie sa bem pe saturate. Obligatoriu, ca sa evitam deshidratarea ce provoaca, printre altele, crampe musculare.

OitaVesela 06 apr 2010 15:36:13

Re: Transpir si slabesc?!
 
Aleluia Riky! Din seria "hai sa ma imbrac cat mai gros cand fac sport ca transpir mai mult deci slabesc mai mult" sau " ma fac ca un sandvis cu folie alimentara" - niciodata nu am fost de acord cu treaba asta. Unde mai pui ca transpiratia aia daca se reabsoarbe in piele nu face tocmai bine.

riky 06 apr 2010 15:50:47

Re: Transpir si slabesc?!
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 138615)
Aleluia Riky! Din seria "hai sa ma imbrac cat mai gros cand fac sport ca transpir mai mult deci slabesc mai mult" sau " ma fac ca un sandvis cu folie alimentara" - niciodata nu am fost de acord cu treaba asta. Unde mai pui ca transpiratia aia daca se reabsoarbe in piele nu face tocmai bine.


da....asa este...stiam eu de undeva chestiile astea nocive despre "sandvisul uman", dar acum ca am vazut cate fete practica "meseria" pe slabute.ro, am zis hai sa pun un topic, poate cine stie , se mai aprind niste beculete:D, nu vreau sa conving pe nimeni, insa nu este chiar sanatos.

anqutz 06 apr 2010 16:28:13

Re: Transpir si slabesc?!
 
Felicitari pt topic. De multe ori mi-a stat si mie pe limba sa zic ceva, dar nu am vrut sa fiu luata drept rautacioasa. :-s

Toate aceste metode pot sa ajute la combaterea celulitei (la fel ca si masajul si sauna), dar nu se produce o slabire pe bune din ele.

mvthebest 06 apr 2010 16:35:06

Re: Transpir si slabesc?!
 
Multumesc pentru informatie. Eu chear nu am stiut..
Am trait cu imptesia ca daca transpir ma ajuta sa si slabesc:)

anqutz 06 apr 2010 16:36:20

Re: Transpir si slabesc?!
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 138703)
Multumesc pentru informatie. Eu chear nu am stiut..
Am trait cu imptesia ca daca transpir ma ajuta sa si slabesc:)

Poate dai jos putin la cantar pt ca elimini apa, dar nimic mai mult. Cand slabesti nu vrei sa te deshidratezi ci sa pierzi grasime.

mvthebest 06 apr 2010 16:45:14

Re: Transpir si slabesc?!
 
Si de fapt transpiratul la ce ajuta..? Eu cand fac pe sport tot timpul transpir!

anqutz 06 apr 2010 16:47:15

Re: Transpir si slabesc?!
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 138716)
Si de fapt transpiratul la ce ajuta..? Eu cand fac pe sport tot timpul transpir!

Transiri ca sa iti reglezi temperatura corporala. Si o data cu transpiratul asta elimini si toxine si minerale.

riky 06 apr 2010 16:52:49

Re: Transpir si slabesc?!
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 138691)
Felicitari pt topic. De multe ori mi-a stat si mie pe limba sa zic ceva, dar nu am vrut sa fiu luata drept rautacioasa. :-s

Toate aceste metode pot sa ajute la combaterea celulitei (la fel ca si masajul si sauna), dar nu se produce o slabire pe bune din ele.

ms anqutz, si da,este exact cA O ILUZIE optica, din pacate

iordis 06 apr 2010 18:20:10

Re: Transpir si slabesc?!
 
:) Buna feteleor. Nu stiu cine poate sta imbracat cand face sport sincer eu una desi sunt teribil de caraghioasa dar nu pot purta mai mult de un maiutz special de sport ca sami sustina ai mei grei sani si chiloti si adidasi .In primul rand ca imi este foarte cald si simt ca nu am aer si transpir foarte rau dar am si mai multa libertatea de miscare ...:D


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:35:36.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO