forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sunt insarcinata (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/)
-   -   Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012) (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/jurnal-sarcina-termen-primavara-vara-2012-a-10690.html)

jessik 08 dec 2011 19:24:36

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
ooh draga , ce rau imi pareee, ca ai racit.. doar ziceai ca ai grija de tine.. unde ai racit.. la scoala?
bea ceai cu lamaie si miere,,, nu stiu ia ceva natural.. cu miere.. si pt gat fa gargara cu sare.. nu te mai du la scoala,, si dormi..:-s.; asta e nashpa cand ramai insarcinata iarnaaa..eu am noroc aici.. ca si iarna e caldut.. si nici nu prea stau afara.. rar merg pe jos. sa mai scrii cum te simti.. te pup

nicoleta100 08 dec 2011 19:25:09

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 871656)


N-am fost cuminte si am racit, nu stiu exact cum...
Am chinuit azi toata ziua cu nasul infundat, dureri in gat, ochi injectati... beau multe ceaiuri, iau oscilo, mai tarziu o sa stau cu picioarele in apa cu sare. Ma tem sa nu se agraveze totusi raceala...
In rest sunt bine, greturile n-au aparut, insa as dormi toata ziua si mi se pare tare nedrept ca trebuie sa merg la cursuri la master :))

sa speram ca nu se agraveaza ,doamne fereste!!!!:-o
te pup si multa sanatate!!!!>:D<:x:-*>:D<:x:-*
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 871706)
Cred ca confunzi medicamentul, e singurul indicat in sarcina pe langa no-spa.
Nu e antibiotic, e homeopat.

Eu sunt graviduta, ai nimerit bine :).

ai dreptate ,e homeopat!!!:)

ras_cristalin 08 dec 2011 19:33:22

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Jessik, nu-mi dau seama cum am racit... cert e ca nu mai ies din casa fara palariuta, fular si cand e cazul, manusi. Poate am prins un virus...

Oricum, am auzit ca se intampla deseori la inceputul sarcinii sa racesti, pentru ca scade imunitatea. Trebuie sa am grija sa nu urce temperatura peste 38, ca nu-i bine pentru samantuca de mar.

Nico, multumesc >:D< o sa fiu cuminte si sper sa treaca repede!

nicoleta100 08 dec 2011 19:39:07

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 871734)
Jessik, nu-mi dau seama cum am racit... cert e ca nu mai ies din casa fara palariuta, fular si cand e cazul, manusi. Poate am prins un virus...

Oricum, am auzit ca se intampla deseori la inceputul sarcinii sa racesti, pentru ca scade imunitatea. Trebuie sa am grija sa nu urce temperatura peste 38, ca nu-i bine pentru samantuca de mar.

Nico, multumesc >:D< o sa fiu cuminte si sper sa treaca repede!

o sa treaca!!!
si sunt super ok:caciula ,fularul si manusile!!!;););)

jessik 08 dec 2011 20:04:55

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
caciula draga nu palariuta..stiu ca vrei sa fii doamna profesoara.. dar te poate trage frigul si la cap..
si ia ceva pt imunitate.. era actimel.. nu? si vit c..stai in pat infolfolita:P

nicoleta100 08 dec 2011 20:09:47

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 871785)
caciula draga nu palariuta..stiu ca vrei sa fii doamna profesoara.. dar te poate trage frigul si la cap..
si ia ceva pt imunitate.. era actimel.. nu? si vit c..stai in pat infolfolita:P

e doar reclama de el!!!:)):)):))

ras_cristalin 08 dec 2011 22:06:04

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 871785)
caciula draga nu palariuta..stiu ca vrei sa fii doamna profesoara.. dar te poate trage frigul si la cap..
si ia ceva pt imunitate.. era actimel.. nu? si vit c..stai in pat infolfolita:P

Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 871744)

o sa treaca!!!
si sunt super ok:caciula ,fularul si manusile!!!;););)

Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 871793)

e doar reclama de el!!!:)):)):))

Pai am o caciulita, dar are si cozoroc si arata mai mult ca o palariuta.
Si palariuta propriu-zisa, e groasa si-mi acopera urechile, gatul si fruntea mai ceva ca orice caciula.
O sa pun poze, ca nu explic bine la ora asta :D

dorutza 08 dec 2011 23:45:11

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
eu am rezolvat raceala in timpul sarcinii, cam pe la 3-4 luni am avut-o cu ceai de ceapa cu lamaie..

ras_cristalin 09 dec 2011 21:19:34

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Raceala continua, am inceput sa o atac cu toate leacurile babesti de care am auzit :)


Oscillococcinum
ceai de lamaie SI ceai cu lamaie cu miere
am mancat multa ceapa si mult usturoi
inhalatie de aburi de ceai, 5-10 minute pana se duce aburul. Nu e chiar usor de suportat, dar cu pauze merge
frectie cu VapoRub pe spate, piept, gat, tample
apa calda/fierbinte cu sare, intr-un lighean in care stai cu picioarele
sosete inmuiate in apa calda, spirt si otet
diseara planuiesc sa iau un paracetamol simplu inainte de frectii si de culcare
vit.C efervescenta
Mai este o crema din plante, f. buna pentru sinusuri : ORISAN, insa nu am gasit-o.

jessik 09 dec 2011 21:28:02

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
oooh saracuta.. cum te mai simti.. ce simptome ai? ai intrebat de vreun doctor sau nu are ce sa iti faca.. poate sunt pastile care se iau in sarcina

MIRUTZA 09 dec 2011 21:34:48

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Buna Ras Cristalin, ce ma bucur ca esti gravidutza>:D< Felicitari.

Sa ai parte de o sarcina usoara si un bebic sanatos;;)

rainbow 10 dec 2011 14:24:17

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Buna ras cristalin!!
n-am intrat cateva zile si cand vin la tine in vizita te gasesc bolnava!:-s
ce faci?cum te mai simti?

ras_cristalin 10 dec 2011 15:12:38

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de rainbow (Post 873276)
Buna ras cristalin!!
n-am intrat cateva zile si cand vin la tine in vizita te gasesc bolnava!:-s
ce faci?cum te mai simti?

Ma simt putin mai bine, multumesc.
Am incalzit un saculet cu sare mare la cuptor si am dormit cu el pe piept, inainte de asta am mancat mult kiwi, mandarine.... Dupa un somn bun, sunt totusi ceva mai bine. Nu-mi vine sa plang de dureri ca azi dimineata. Am mancat acum peste cu mult usturoi, mai mananc pomelo si portocale, poate mai dorm putin pentru ca inca sunt foarte obosita, si sper sa imi treaca de tot pana luni. Stau imbracata cu 2 bluze groase, 2 perechi de sosete si pantaloni, caciula groasa si cand simt frigul la gat, pun si fular.
Am emotii pentru samanta mea de mar, sper sa fie bine si marti sa aflu vesti bune de la ecograf.
Citat:

Anterior postat de MIRUTZA (Post 872830)
Buna Ras Cristalin, ce ma bucur ca esti gravidutza>:D< Felicitari.

Sa ai parte de o sarcina usoara si un bebic sanatos;;)

Multumesc, Mirutza >:D< asa sper sa fie :x
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 872816)
oooh saracuta.. cum te mai simti.. ce simptome ai? ai intrebat de vreun doctor sau nu are ce sa iti faca.. poate sunt pastile care se iau in sarcina

Se poate lua paracetamol simplu in caz de forta majora, insa e bine sa nu se abuzeze. Eu am luat aseara ca ma simteam ingrozitor. Azi nu mai vreau sa iau.
Simptome : nas infundat sau curgator :) ma doare in piept, ma doare capul (am senzatia ca am sinusurile infundate), imi curg ochii la frig sau lumina puternica sau cand au ei chef, ma dor oasele si carnea pe mine. O raceala strasnica.
Ma duc in pat, v-am pupat!

ras_cristalin 14 dec 2011 09:07:15

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Buna dimineata!

Azi sau maine mergem la eco :x abia astept.
Luni am avut un prim episod de greata, a aparut dupa amiaza. Pana acum nu s-a repetat, sunt curioasa la ce nivel se vor ridica pentru mine greturile :))
Si daca luni n-am putut manca nimic, ieri am mancat intr-una, imi era foame in mod constant, ziceai ca n-am mai vazut mancare de o saptamana. Ciudate stari :)

Revin cu noutati despre inimioara!

jessik 14 dec 2011 10:28:42

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
ce faci draga.. cum te mai simti cu raceala? ce emotionant ca o sa ii auzi inimioara.. asa repede?

ras_cristalin 14 dec 2011 10:35:16

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 876974)
ce faci draga.. cum te mai simti cu raceala? ce emotionant ca o sa ii auzi inimioara.. asa repede?

Sunt bine, ma strecor printre toate pe care le am de facut si astept sa treaca timpul :))
Raceala a trecut aproape de tot, sper sa nu o mai vad ca m-am saturat!:D
Da, ii bate inimioara inca de saptamana trecuta, de pe la 5 saptamani si ceva :) e impresionant, o bobita cat o mazare, si deja are inimioara.

ras_cristalin 15 dec 2011 12:49:09

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
S-a auzit!! Am auzit inimioara bebelusului! Am si vazut-o!
E mic, mic... abia are jumatate de cm, dar are o inimioara puternica si hotarata, ca de cand am auzit-o prima data, o aud intr-una in mintea mea. A fost incredibila de frumoasa prima dovada ca sufletelul meu mic exista! :x Au aparut pe ecran bataile inimioarei colorate cu rosu si albastru si fata mea s-a luminat cu un zambet larg! Parca mi-a inflorit ceva in suflet!
[*47*]

Slabuta 15 dec 2011 13:19:13

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 878084)
S-a auzit!! Am auzit inimioara bebelusului! Am si vazut-o!
E mic, mic... abia are jumatate de cm, dar are o inimioara puternica si hotarata, ca de cand am auzit-o prima data, o aud intr-una in mintea mea. A fost incredibila de frumoasa prima dovada ca sufletelul meu mic exista! :x Au aparut pe ecran bataile inimioarei colorate cu rosu si albastru si fata mea s-a luminat cu un zambet larg! Parca mi-a inflorit ceva in suflet!
[*47*]

Cat de emotionant Iulia >:D<
Imi imaginez ce fericita trebuie sa fii :-*

nicoleta100 15 dec 2011 13:28:20

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 878084)
S-a auzit!! Am auzit inimioara bebelusului! Am si vazut-o!
E mic, mic... abia are jumatate de cm, dar are o inimioara puternica si hotarata, ca de cand am auzit-o prima data, o aud intr-una in mintea mea. A fost incredibila de frumoasa prima dovada ca sufletelul meu mic exista! :x Au aparut pe ecran bataile inimioarei colorate cu rosu si albastru si fata mea s-a luminat cu un zambet larg! Parca mi-a inflorit ceva in suflet!
[*47*]

doamne ce emotie!!!!:x:x:x
ma bucur ca ti-a trecut raceala si samanta ta de mar,cum ii zici tu,este bine!!!
sarcina usoara in continuare si multa multa sanatate!!!:-*:-*:-*

nicoleta100 15 dec 2011 13:34:37

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
tocmai am vazut valsul de la nunta voasta ,m-am emotionat :((:((:((,sunteti foarte frumosi!
sa va dea Dumnezeu sanatate ,fericire ,sa va iubiti mult si sa aveti viata lunga alaturi de puisorul care vine si de altii care vor mai veni!!!:x:x:x:x:x

jessik 15 dec 2011 20:09:07

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
m-am uitat si eu la vals.. ce frumos.. mi-au dat lacrimile.. pt ca eu nu am avut o nunta.. si sper sa am intr-o zi..sa fiu si eu mireasa,, poate inainte de copii.
mi-ar placea poate la primavara.. vara:x
ce emotionant ca ai vazut deja samburelu; haha .. super.. de abia astepti cred ca sa mai creasca sa il vezi mai bine..

Niculae Roxana 16 dec 2011 10:39:28

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 878084)
S-a auzit!! Am auzit inimioara bebelusului! Am si vazut-o!
E mic, mic... abia are jumatate de cm, dar are o inimioara puternica si hotarata, ca de cand am auzit-o prima data, o aud intr-una in mintea mea. A fost incredibila de frumoasa prima dovada ca sufletelul meu mic exista! :x Au aparut pe ecran bataile inimioarei colorate cu rosu si albastru si fata mea s-a luminat cu un zambet larg! Parca mi-a inflorit ceva in suflet!
[*47*]

Oau...ce sentimente trebuie sa ai...:x....cred ca este extraordinar...ma faci sa-mi doresc si eu unul:D...si eu il am planificat peste 2 ani...cam asa m-am gandit...este minunat ce t-i se intampla!:-*:x>:D<

jessik 16 dec 2011 20:14:32

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
pai dc sa planifici dupa 2 ani? poate dureaza mai mult.. eu il am planificat pe anu asta care vine.. sper sa se intample pana la vara..

lisha 17 dec 2011 10:37:47

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
cu planificatul nu merge chiar cum vrei, vorbesc din experienta....:D

ras_cristalin 17 dec 2011 18:08:40

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de lisha (Post 879424)
cu planificatul nu merge chiar cum vrei, vorbesc din experienta....:D

Citat:

Anterior postat de jessik (Post 879180)
pai dc sa planifici dupa 2 ani? poate dureaza mai mult.. eu il am planificat pe anu asta care vine.. sper sa se intample pana la vara..

Citat:

Anterior postat de Niculae Roxana (Post 878790)


Oau...ce sentimente trebuie sa ai...:x....cred ca este extraordinar...ma faci sa-mi doresc si eu unul:D...si eu il am planificat peste 2 ani...cam asa m-am gandit...este minunat ce t-i se intampla!:-*:x>:D<

Doamne ajuta sa mearga treaba cu planificatul, dar noi din momentul in care am spus hai sa avem un bebe pana am avut testul pozitiv a trecut un an. Si eram amandoi sanatosi, cu analizele de toate felurile la zi, etc. Nici acum nu stim ce a fost de vina ca a intarziat asa mult bebe :)

jessik 17 dec 2011 19:58:49

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
ras cristalin.. oh am uitat numele adevarat.. dar cand faceati dragoste, calculai exact perioada fertila.. stiu ca cam dupa 10 zile.. intre 10 si 14 zile de la prima zi de ciclu esti fertila..
asa ma gandesc si eu sa nu dureze mult.. dar nici din prima nu vreau..
ca trebuie s amai slabesc.. daca as ramane acuma la 66 kg.. o sa ajung de 80.. nici nu vreau sa imi imaginez.
dar sper ca la primavara ar fi perfect, ca nici nu vreau sa am ditai burta fix vara, cand ne plimbam mult.. plus ca eu in mintea mea.. as dori sa fac niste poze macar imbracata in mireasa intr-o gradina faina.. speciala.. si as vrea pana imi creste burta..deci am asa multe in cap.. plus ca ma gandesc sa merg la doctorita poate pt niste analize.. sa vad daca e ok la organism pt o sarcina.. vad ca mi s-a reglat ciclu perfect, eu aveam intarzieri si de 4 luni..
acum sunt si niste teste pt ovulatie.. nu stiu ce sa zic.. si de cand sa incerc cu adevarat..in perioada socotita..

ras_cristalin 17 dec 2011 21:59:27

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 879706)
ras cristalin.. oh am uitat numele adevarat.. dar cand faceati dragoste, calculai exact perioada fertila.. stiu ca cam dupa 10 zile.. intre 10 si 14 zile de la prima zi de ciclu esti fertila..
asa ma gandesc si eu sa nu dureze mult.. dar nici din prima nu vreau..
ca trebuie s amai slabesc.. daca as ramane acuma la 66 kg.. o sa ajung de 80.. nici nu vreau sa imi imaginez.
dar sper ca la primavara ar fi perfect, ca nici nu vreau sa am ditai burta fix vara, cand ne plimbam mult.. plus ca eu in mintea mea.. as dori sa fac niste poze macar imbracata in mireasa intr-o gradina faina.. speciala.. si as vrea pana imi creste burta..deci am asa multe in cap.. plus ca ma gandesc sa merg la doctorita poate pt niste analize.. sa vad daca e ok la organism pt o sarcina.. vad ca mi s-a reglat ciclu perfect, eu aveam intarzieri si de 4 luni..
acum sunt si niste teste pt ovulatie.. nu stiu ce sa zic.. si de cand sa incerc cu adevarat..in perioada socotita..

Asta cu perioada fertila e foarte inselatoare, o femeie sanatoasa poate ovula chiar din z8 (!) pana in z23 (!) dintr-un ciclu de 28. Mie temperatura bazala imi arata ca ovulez in z16, dar singura modalitate sa vezi sigur daca ovulezi e monitorizarea ecografica. Mie testele de ovulatie nu mi-au aratat nimic, am dat bani degeaba pe ele.
Eu iti doresc multa sanatate si sa ramai cand iti doresti, si sa te vezi mireasa inainte sa te vezi mamica :)

ras_cristalin 18 dec 2011 15:41:25

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Cu greu am reusit azi sa mananc ceva, mi s-a cam intors stomacul pe dos... diseara mergem la un restaurant f bun unde se gateste fenomenal, acolo cred ca nu voi avea probleme :D
In rest sunt ok, nu pot sa ma plang de alte neplaceri :) astep Craciunul.

ras_cristalin 20 dec 2011 13:53:37

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Salutare din Suceava ninsa si insorita!
Am avut azi o zi grea la munca, dar frumoasa in rest. Urmeaza sa ne ocupam de brad si de prajituri, activitatile mele preferate! :x
Sufletelul din burtica are cam 1.3 cm, e cat o coacaza neagra :) saptamana asta ii cresc degetelele, coatele si talpa piciorului, o gramada de treaba are mititelul!

jessik 20 dec 2011 20:21:26

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
waw... asa mic si deja se formeaza? e ca o mazare nu?bob..:D
in rest mai ai greturi? ce papa bun faci de craciun.. sau ce poti suporta..

ras_cristalin 21 dec 2011 08:43:36

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 881319)
waw... asa mic si deja se formeaza? e ca o mazare nu?bob..:D
in rest mai ai greturi? ce papa bun faci de craciun.. sau ce poti suporta..

Se formeaza dragutul de el, e harnic tare. E putin mai mare decat o mazare, cam cat o cireasa coapta. Greturi mai sunt asa, rar cand, cat sa simt ca nu sunt singura pe lume :))
De Craciun facem racituri (piftie adica), salata boeuf cu piept de pui, fripturica de pui si de porc, diverse preparate de porc. Nu stiu inca ce voi putea manca, sper doar sa ma bucur de sarbatori cu zambetul pe buze, nu molesita de greata :D
Dac-o fi si-o fi, traiasca Mini Brezel si alte tipuri de covrigei de la care n-am nimic!

nicoleta100 21 dec 2011 13:50:34

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:A...210kP0o8uSKfBw

jessik 21 dec 2011 20:07:12

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
aa ce mi-e pofta de racituri.. am mancat cand am fost in romania.. nu stiu sa fac.. adica as incerca cu gelatina. hahah..
sper sa te bucuri de papica.. acasa,, am inteles ca esti deja la suceava:D\
eu am mai vb cu sotul.. de copii e asa comic, pe de o parte zice ca vrea.. pe d eo parte cand ii zic ca hai ca vine ianuarie.. el zicea.. ca parca ziceai martie. haha.. mai bine nu mai zic nimic. hahaha.. numai facem.. si sper sa mai slabesc haha am inceput sa fac hip hop abs, paote mai scad la burta.. nu de alta.. dar poate reusesc sa am si eu o burta mica inainte de sarcina hahahaha//
sa ai grija de voi.. si de abia astept sa pui poze cu burtica, si s ane zici daca e baietel.
am vazut un baiatel de un an.. asa scumpel.. cu ochii mari albasrtii la servici al sot.. si tot vb pe limba lui ca tot vedea luminite.. si mergea..
si tasu zambea si zicea ca tre sa lucram si noi la asa ceva.. hahaha

Slabuta 21 dec 2011 21:39:59

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 881592)


Se formeaza dragutul de el, e harnic tare. E putin mai mare decat o mazare, cam cat o cireasa coapta. Greturi mai sunt asa, rar cand, cat sa simt ca nu sunt singura pe lume :))
De Craciun facem racituri (piftie adica), salata boeuf cu piept de pui, fripturica de pui si de porc, diverse preparate de porc. Nu stiu inca ce voi putea manca, sper doar sa ma bucur de sarbatori cu zambetul pe buze, nu molesita de greata :D
Dac-o fi si-o fi, traiasca Mini Brezel si alte tipuri de covrigei de la care n-am nimic!

Ce repede creste ciresica ta >:D<
Abia astept sa vad poze cu burtica mare si frumoasa.:x

Mereu ma gandesc la tine, la cum te simti, cat de special este Craciunul anul acesta pentru tine si familia ta... >:D<

Sa speram ca puiu va sta cumintel si o va lasa pe mami sa guste din bucatele traditionale, cu siguranta, ii vor placea si lui. :)

ras_cristalin 30 dec 2011 16:47:24

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
La o luna de cand am aflat ca-s insarcinata ma vad deja cu 2 kg in plus :"> partea buna e ca nu ma mai atrag dulciurile atat de mult, in schimb mancare gustoasa as manca intr-una.
Poate n-o sa mananc chiar intr-una pana la sfarsitul sarcinii, ca o sa ma fac cat 3, nu cat 2 :))

Poate nu o sa apuc sa va urez un an nou fericit pana maine, asa ca va urez de pe acum sa fie un an minunat si sa bifati toate dorintele :)

ras_cristalin 30 dec 2011 16:52:55

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 882059)


Ce repede creste ciresica ta >:D<
Abia astept sa vad poze cu burtica mare si frumoasa.:x

Mereu ma gandesc la tine, la cum te simti, cat de special este Craciunul anul acesta pentru tine si familia ta... >:D<

Sa speram ca puiu va sta cumintel si o va lasa pe mami sa guste din bucatele traditionale, cu siguranta, ii vor placea si lui. :)

Intr-adevar a fost un Craciun special, ultimul in formula redusa :)
N-am avut probleme mari cu greturile, n-am vomitat nici macar o data, desi mi se mai apleaca de la diverse mirosuri.
Burtica incepe sa creasca, desi puiutul e tot mic. Sunt mai rotunjoara cu totul, de la cata sare pot sa mananc. Cum spuneam, nu ma mai atrag dulciurile, in schimb mancarurile sarate, muraturile... :x M-am mai potolit, sper sa le pot reduce si mai mult.
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 881962)
aa ce mi-e pofta de racituri.. am mancat cand am fost in romania.. nu stiu sa fac.. adica as incerca cu gelatina. hahah..
sper sa te bucuri de papica.. acasa,, am inteles ca esti deja la suceava:D\
eu am mai vb cu sotul.. de copii e asa comic, pe de o parte zice ca vrea.. pe d eo parte cand ii zic ca hai ca vine ianuarie.. el zicea.. ca parca ziceai martie. haha.. mai bine nu mai zic nimic. hahaha.. numai facem.. si sper sa mai slabesc haha am inceput sa fac hip hop abs, paote mai scad la burta.. nu de alta.. dar poate reusesc sa am si eu o burta mica inainte de sarcina hahahaha//
sa ai grija de voi.. si de abia astept sa pui poze cu burtica, si s ane zici daca e baietel.
am vazut un baiatel de un an.. asa scumpel.. cu ochii mari albasrtii la servici al sot.. si tot vb pe limba lui ca tot vedea luminite.. si mergea..
si tasu zambea si zicea ca tre sa lucram si noi la asa ceva.. hahaha

Eu sunt in Suceava tot timpul anului, oare am uitat sa sterg Bucurestiul din profil?
Va doresc sa va hotarati sa faceti bebe atunci cand va fi mai potrivit pentru voi, nu va grabiti ca nu aveti motiv.
Am vazut ca se uita urat lumea cand spun ca am impresia ca e baietel, asa ca nu mai spun nimic. Nu imi doresc sa fie fata sau baiat, nu am preferinte, ma rog doar sa fie sanatos/sanatoasa.
Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 881764)

>:D< Nicoleta

jessik 30 dec 2011 19:44:14

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
draga.. am auzit sa daca mananci sarat faci baiat.. iar dulce e fata.. acuma nu stiu daca e 100% adevarat.. cumnata mea.. a mancat dulce, si a facut fata, desi fratimiu a vrut baiat.. si eu radeam, ca ii ziceam nah daca da iama in dulciuri face fata..deci poate ai sanse sa faci baiatel..oricum mama simte .. haha
ma bucur ca nu vomiti..si ca papi mancare3 buna.
alte simptome ai? vitamine sau acid folic iei?
sa iti faci pzoe..

lisha 30 dec 2011 20:05:45

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
La cat sarat am mancat eu....trebuia sa fie baiat din start....asa ziceam si inca mai zic ca e baiat, mi-am luat multe hanute de baiat ;)
pt mine cea mai mare bucurie e un borcan de castraveti, gogonele, gogosari...noroc cu mama ca a pus multe.... mai imi place ff mult apa de pe varza murata....in schimb sa nu aud de dulce....:D
Vom vedea pana la urma, ultima data mi-a zis ca pare fetita la 31 de sapt...oricum nici acum nu statea intr-o pozitie buna ca sa vada, la 24 imi spunea ca e baiat....:D

Vom vedea la 36 de sapt daca se va intoarce si va sta cuminte sa il putem identifica :)
Daca nici atunci...il vedem la nastere

ras_cristalin 30 dec 2011 20:50:15

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 886286)
draga.. am auzit sa daca mananci sarat faci baiat.. iar dulce e fata.. acuma nu stiu daca e 100% adevarat.. cumnata mea.. a mancat dulce, si a facut fata, desi fratimiu a vrut baiat.. si eu radeam, ca ii ziceam nah daca da iama in dulciuri face fata..deci poate ai sanse sa faci baiatel..oricum mama simte .. haha
ma bucur ca nu vomiti..si ca papi mancare3 buna.
alte simptome ai? vitamine sau acid folic iei?
sa iti faci pzoe..

Alte simptome sunt schimbarile de dispozitie mai nou, ma sperii singura ce repede ma deprim, ce usor imi trece. Azi am plans de doua ori fara motiv, am dormit destul dar ma simt obosita... ma uitam acum in oglinda, a inceput sa creasca burtica, se vede putin. Daca am o bluza groasa deasupra nu se vede inca.
Citat:

Anterior postat de lisha (Post 886311)
La cat sarat am mancat eu....trebuia sa fie baiat din start....asa ziceam si inca mai zic ca e baiat, mi-am luat multe hanute de baiat ;)
pt mine cea mai mare bucurie e un borcan de castraveti, gogonele, gogosari...noroc cu mama ca a pus multe.... mai imi place ff mult apa de pe varza murata....in schimb sa nu aud de dulce....:D
Vom vedea pana la urma, ultima data mi-a zis ca pare fetita la 31 de sapt...oricum nici acum nu statea intr-o pozitie buna ca sa vada, la 24 imi spunea ca e baiat....:D

Vom vedea la 36 de sapt daca se va intoarce si va sta cuminte sa il putem identifica :)
Daca nici atunci...il vedem la nastere

Cate saptamani ai acum?
Iti doresc sa fie sanatos bebelusul si sa va bucure fiecare zi din anul ce vine :)

lisha 30 dec 2011 21:23:04

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
am intrat in sapt 32.....


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:15:47.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO