forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sunt insarcinata (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/)
-   -   Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012) (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/jurnal-sarcina-termen-primavara-vara-2012-a-10690.html)

ras_cristalin 01 dec 2011 22:31:42

Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Dragi Slabute - viitoare mamici,

Am deschis subiectul asta pentru toate mamicile de pe forum care vor naste in perioada primavara-vara 2012, printre care ma numar. :)
Va astept sa discutam despre tot ce inseamna experienta asta minunata numita sarcina.

http://www.itteybittybottoms-thediap...HeartMommy.jpg

nicoleta100 01 dec 2011 22:33:13

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 864878)
Dragi Slabute - viitoare mamici,

Am deschis subiectul asta pentru toate mamicile de pe forum care vor naste in perioada primavara-vara 2012, printre care ma numar. :)
Va astept sa discutam despre tot ce inseamna experienta asta minunata numita sarcina.

http://www.itteybittybottoms-thediap...HeartMommy.jpg

felicitari!!!>:D<>:D<>:D<
imi pare bine sa citesc ca astepti un bebelus!
sa ai sarcina usoara si o nastere la fel de usoara!!!>:D<:x:-*

ras_cristalin 01 dec 2011 22:34:30

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 864882)

felicitari!!!>:D<>:D<>:D<
imi pare bine sa citesc ca astepti un bebelus!
sa ai sarcina usoara si o nastere la fel de usoara!!!>:D<:x:-*

Multumesc, Nicoleta! Si la noi bucuria e mare!
Ma bucur ca avem aici atatea mamici de la care putem invata :)>:D<

DrIulia2010 01 dec 2011 22:43:27

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 864878)
Dragi Slabute - viitoare mamici,

Am deschis subiectul asta pentru toate mamicile de pe forum care vor naste in perioada primavara-vara 2012, printre care ma numar. :)
Va astept sa discutam despre tot ce inseamna experienta asta minunata numita sarcina.

http://www.itteybittybottoms-thediap...HeartMommy.jpg


Ce frumos,ma bucur pentru tine.:)
Iti doresc o sarcina usoara.:)>:D<

Sabine_28 01 dec 2011 22:58:53

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Felicitari, Iulia! >:D<>:D<>:D<
Sa ai parte de o sarcina usoara si un bebe sanatos! :-*

rainbow 02 dec 2011 07:42:02

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 864878)
Dragi Slabute - viitoare mamici,

Am deschis subiectul asta pentru toate mamicile de pe forum care vor naste in perioada primavara-vara 2012, printre care ma numar. :)
Va astept sa discutam despre tot ce inseamna experienta asta minunata numita sarcina.

http://www.itteybittybottoms-thediap...HeartMommy.jpg

felicitari si aici!!>:D<>:D<
ma tin dupa tine poate se prinde si la mine curand..:-s

ras_cristalin 02 dec 2011 09:23:26

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de rainbow (Post 864997)

felicitari si aici!!>:D<>:D<
ma tin dupa tine poate se prinde si la mine curand..:-s

Ca un mic ajutor, poti sa incepi sa iei vit.E si acid folic in fiecare zi. Nu te ingrasi deloc, sa stai linistita. Poate sa ia si iubitul/sotul acid folic, al meu a luat.
Alte sfaturi... sa nu te gandesti prea mult, sa pui mana pe o burtica de gravida si sa pui zahar la geam ;;) :))
Citat:

Anterior postat de Sabine_28 (Post 864915)
Felicitari, Iulia! >:D<>:D<>:D<
Sa ai parte de o sarcina usoara si un bebe sanatos! :-*

Multumesc, Sabi >:D< te pup!
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 864900)



Ce frumos,ma bucur pentru tine.:)
Iti doresc o sarcina usoara.:)>:D<

Multumesc, Iulia :) si la mine e bucuria mare, tot mai mare in fiecare zi! Am inceput sa iti urmez sfaturile pe care le-am citit pe ici colo, referitor la alimentatie, sunt cuminte! ;;):D

DrIulia2010 02 dec 2011 14:35:57

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 865108)

Ca un mic ajutor, poti sa incepi sa iei vit.E si acid folic in fiecare zi. Nu te ingrasi deloc, sa stai linistita. Poate sa ia si iubitul/sotul acid folic, al meu a luat.
Alte sfaturi... sa nu te gandesti prea mult, sa pui mana pe o burtica de gravida si sa pui zahar la geam ;;) :))

Multumesc, Sabi >:D< te pup!


Multumesc, Iulia :) si la mine e bucuria mare, tot mai mare in fiecare zi! Am inceput sa iti urmez sfaturile pe care le-am citit pe ici colo, referitor la alimentatie, sunt cuminte! ;;):D

Tiza mea,faci foarte bine ca urmezi sfaturile,daca vei mai avea intrebari stii unde ma gasesti.:)

ras_cristalin 02 dec 2011 16:17:19

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Veste buna: si analizele de azi au iesit bune, s-au dublat si chiar mai bine, asa ca avem o sarcina normala in evolutie :x

nicoleta100 02 dec 2011 18:23:52

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 865480)
Veste buna: si analizele de azi au iesit bune, s-au dublat si chiar mai bine, asa ca avem o sarcina normala in evolutie :x

doamne ajuta!!!
cate saptamani ai?:-/

dorutza 02 dec 2011 18:54:14

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
ras_cristalin ce ma bucur ca in sfarsit ati reusit...
sarcina usoara si pe cand va fi vremea si nastere usoara
care e DPN?

ras_cristalin 02 dec 2011 19:03:47

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 865617)
ras_cristalin ce ma bucur ca in sfarsit ati reusit...
sarcina usoara si pe cand va fi vremea si nastere usoara
care e DPN?

Multumesc, de cand asteptam si noi!
DPN e 7 august :x

Ce avatar frumos ai :)

ras_cristalin 02 dec 2011 19:05:30

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 865598)

doamne ajuta!!!
cate saptamani ai?:-/

Azi am 4s4z :x si un beta frumos de 1313, la trei zile dupa primul care a fost 303.8

nicoleta100 02 dec 2011 19:12:01

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 865629)


Azi am 4s4z :x si un beta frumos de 1313, la trei zile dupa primul care a fost 303.8

super!!!
sa fi sanatoasa ,sa ai sarcina usoara ,un bebe frumos si sanatos!

jessik 02 dec 2011 19:18:20

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
felicitari si aici draga.. ma bucur pt tine.. cate luni a durat de cand ati incercat mai calumea? hahaha eu am o frica.. ce comica is de parca as ramane din prima.. ai facut ceva inainte..? am inteles ca vitamine.. dar analize ceva? eu ma duc prin ianuarie la analize, sa vb cu doctorita..

ras_cristalin 02 dec 2011 19:29:33

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 865637)

super!!!
sa fi sanatoasa ,sa ai sarcina usoara ,un bebe frumos si sanatos!

Multumesc, Nicoleta, Doamne ajuta!
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 865646)
felicitari si aici draga.. ma bucur pt tine.. cate luni a durat de cand ati incercat mai calumea? hahaha eu am o frica.. ce comica is de parca as ramane din prima.. ai facut ceva inainte..? am inteles ca vitamine.. dar analize ceva? eu ma duc prin ianuarie la analize, sa vb cu doctorita..

A durat fix un an... E posibil sa ramai din prima sau dupa 3 ani. Important e sa te decizi, sa stii ca vrei sigur si apoi sa te apuci de toate, in ordine. Am facut si analize, si eu si sotul, ca nu stiam cine e "de vina". Toate au iesit bine si la mine si la el, nu stiam ce se intampla, banuiam o boala mai ascunsa la mine. Chiar luna asta voiam sa incep investigatiile mai serios, insa nu a mai fost cazul. Am facut analize hormonale, apoi de infectioase, analiza secretiei, analize de sange, Dani a facut spermograma si spermocultura... toate au iesit bine. Si problema nu stiu unde a fost, dar a disparut :)
Bafta multa, sa te vad cu burtica in curand!

jessik 02 dec 2011 19:42:56

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
un an ..? waw.. mult.. nu stiu ce sa zic.. eu as vrea deja prin vara sa fiu insarcinata.. dar sa vad totusi ce zice doctorita..probleme eu am avut cu menstruatia.. imi venea rar.. chiar si la 4 luni..ma mai dureau si ovarele.. dar nu mi-a gasit nimic. plus fac mereu infectie cu candida..si nu imi trece cu nimic.
acum vad ca de cateva luni mi s-a reglat ciclu.. sa obs si urmatoarele luni..
eu sper totusi ca in 6 luni sa am deja sarcina..cand aud ca poate dura si un an ma ingrijorez..
ca eu la vara deja o sa am 26..de ani.. deci macar tu esti tanara.. tu ai luat pana acuma anticonceptionale? eu nu am luat niciodata..
tu cum te simti psihic.. adica pana acum anul asta cand ai vrut sa ramai.. te gandeai mult la bebe? ai fost stresata? te gandeai tot felul? visai bebelusi? eu cam da..poate ma gandesc mult desi nu am incercat 100%.
inca am temerea asta,, cum o fi la sarcina... daca nu is pregatita//..pe de o parte mi-e ciuda ca am deja varsta asta.. cand alte mamici is mai tinere..
sau cu banii, cu crescutul.. ca nu am pe nimeni aici..ca o sa stau toata ziua numai cu bebele..ca mama e departe..oh.. sau cu nasterea.. cum o sa fie.. cum o sa rezist..:-s

ras_cristalin 02 dec 2011 21:40:25

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 865659)
un an ..? waw.. mult.. nu stiu ce sa zic.. eu as vrea deja prin vara sa fiu insarcinata.. dar sa vad totusi ce zice doctorita..probleme eu am avut cu menstruatia.. imi venea rar.. chiar si la 4 luni..ma mai dureau si ovarele.. dar nu mi-a gasit nimic. plus fac mereu infectie cu candida..si nu imi trece cu nimic.
acum vad ca de cateva luni mi s-a reglat ciclu.. sa obs si urmatoarele luni..
eu sper totusi ca in 6 luni sa am deja sarcina..cand aud ca poate dura si un an ma ingrijorez..
ca eu la vara deja o sa am 26..de ani.. deci macar tu esti tanara.. tu ai luat pana acuma anticonceptionale? eu nu am luat niciodata..
tu cum te simti psihic.. adica pana acum anul asta cand ai vrut sa ramai.. te gandeai mult la bebe? ai fost stresata? te gandeai tot felul? visai bebelusi? eu cam da..poate ma gandesc mult desi nu am incercat 100%.
inca am temerea asta,, cum o fi la sarcina... daca nu is pregatita//..pe de o parte mi-e ciuda ca am deja varsta asta.. cand alte mamici is mai tinere..
sau cu banii, cu crescutul.. ca nu am pe nimeni aici..ca o sa stau toata ziua numai cu bebele..ca mama e departe..oh.. sau cu nasterea.. cum o sa fie.. cum o sa rezist..:-s

Fiecare corp e diferit si fiecare sarcina e diferita. Poti ramane chiar din prima luna, dar am prietene care de doi sau patru ani incearca, fac analize, tratamente... degeaba. Nu stii de ce e in stare corpul tau pana nu il pui la treaba.
AC am luat, dar f putin timp, doar 3 luni si acum 3 ani.
Ma gandeam destul de des la bebe, chiar visam bebelusi, insa depinde de luna. In unele luni imi venea sa plang, in altele eram optimista ca data viitoare va fi cu noroc.
Sarcina si nasterea nu-s usoare, dar foarte frumoase si pana la urma merita. :) Numai ca ma gandesc ca in 8 luni o sa imi puna cineva o comoara mica la piept, comoara mea... si nu prea imi mai pasa de neplaceri. :) Dar tu stii cel mai bine ce iti doresti si ce sacrificii poti sa faci. Numai ca, no risk, no gain.

jessik 02 dec 2011 22:04:57

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
da ai mare dreptate.. cred ca fiecare femeie e dif.. si cu gandurile ei.. sa speram ca totul e bine.. si pana implinesc 26 de ani, s ama laud si eu.
o sa citesc mereu in jurnalul asta, in special de tine, mai ales ca esti si din suceava:D
scrie toate emotiile .. si starile..
cred ca e un lucru f frumos sa fii mama.. iti doresc tot binele.. si o sarcina f usoara.
de abia astept primul ecograf..apropo ce iti doresti fata sau baiat..?
si ai simit tu ceva ca o sa ramai gravida nu? am ciit putin in jurnalul tau.. hahah imi doresc sa am si eu un semn pt cand o sa fie

dorutza 02 dec 2011 22:32:03

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
wow un an.. as lua razna. :( mare putere ai avut sa rezisti..
eu am ramas din a doua incercare, poate ramaneam din prima - dar am incercat sa facem fetita dupa metodele pe care le-am citit eu pe net si am facut fara protectie doar in anumite zile.. n-a iesit nimic in luna aia.. si m-am ingrijorat si am hotarat ca luna urmatoare facem fara protectie nonstop ca-i baiat ca-i fata..:D
ce-ti doresti? eu te vad cu un baietel.. ;;)
nu te doare nimic... cam in perioada asta cum esti tu pe mine ma durea burta ingrozitor si miroseam in prostie sticlutele cu parfumuri, si ce-mi mai placeau :))

jessik 02 dec 2011 22:43:24

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Eu tot cred ca o sa faci baiat.. Haha.. Imp e sa fiti sanatosi.. Eu imi doresc fetita dar parca ma trezesc ca fac si eu baiat .. Ca am si visat hahah/..mai traiesc cu speranta

ras_cristalin 03 dec 2011 07:11:55

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Fetelor, de la nunta incoace imi doresc un baietel :) insa la fel de mult m-as bucura si de o fetita! Am si eu, si toata familia sentimentul ca va fi baietel, insa cine stie? ;;) Imi doresc in primul rand un copilas sanatos si noi sa fim sanatosi ca sa-l crestem, restul sunt detalii :)
Despre alte emotii am mai scris in jurnal, sunt mereu preocupata sa-mi fie cald, sa nu ridic, sa mananc ce trebuie si cand trebuie :) am aflat ieri ca la beta (analiza asta cu hormonul de sarcina) mare pe care o am se vede deja la eco saculetul amniotic :x astept cu drag ziua de 20 decembrie, ca sa vad pe ecran si sa aud cea mai frumoasa inimioara din cate au existat.

rainbow 03 dec 2011 10:32:42

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 865983)
Fetelor, de la nunta incoace imi doresc un baietel :) insa la fel de mult m-as bucura si de o fetita! Am si eu, si toata familia sentimentul ca va fi baietel, insa cine stie? ;;) Imi doresc in primul rand un copilas sanatos si noi sa fim sanatosi ca sa-l crestem, restul sunt detalii :)
Despre alte emotii am mai scris in jurnal, sunt mereu preocupata sa-mi fie cald, sa nu ridic, sa mananc ce trebuie si cand trebuie :) am aflat ieri ca la beta (analiza asta cu hormonul de sarcina) mare pe care o am se vede deja la eco saculetul amniotic :x astept cu drag ziua de 20 decembrie, ca sa vad pe ecran si sa aud cea mai frumoasa inimioara din cate au existat.

neata viitoare mamica!!
eu imi doresc f mult o fetita..si toti imi spun ca la cat imi doresc eu o fetita..o sa fac un baietel atunci cand va fi momentul:))..asa k m-am conformat si cu ideea asta..si zic: ce o fi o fi,..,numai sanatos sa fie!!..
apropo de sfaturile tale..acid folic am luat,mana pe burtica am pus si nu s-a prins nimic deocamdata.acum am musafirii pe cap,dar dupaia o sa "muncim" din greu sa fiu si eu mamica in 2012..!
te pup,ai grija de tine>:D<>:D<

ras_cristalin 03 dec 2011 16:53:25

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de rainbow (Post 866164)

neata viitoare mamica!!
eu imi doresc f mult o fetita..si toti imi spun ca la cat imi doresc eu o fetita..o sa fac un baietel atunci cand va fi momentul:))..asa k m-am conformat si cu ideea asta..si zic: ce o fi o fi,..,numai sanatos sa fie!!..
apropo de sfaturile tale..acid folic am luat,mana pe burtica am pus si nu s-a prins nimic deocamdata.acum am musafirii pe cap,dar dupaia o sa "muncim" din greu sa fiu si eu mamica in 2012..!
te pup,ai grija de tine>:D<>:D<

Mai bine iti doresti un copil, ca mine :) nu vreau fetita sau baiat, doar presimt ca va fi baiat. Si toata lumea in jurul meu la fel presimte. Nu stiu de ce fuge toata lumea de baieti, sunt atat de simpatici cand sunt mititei, sa vezi un botz de om imbracat in costum de blugi, cu un tricouas albastru si adidasi in picioare :x tot elegant asa, sau in fel de fel de ipostaze dragute, sau zambind, razand, facand nazbatii :x
Inteleg ca toata lumea vrea hainute roz si papusi Barbie, dar nu stiu de ce fug toti de baietei, pe bune :D
Vitamina E este ajutorul secret al femeii ;;) imbunatateste TOT.
Spor la treaba si sper sa auzim vesti bune!

ras_cristalin 04 dec 2011 21:25:34

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Buna seara,

Am ales azi sa-mi fac acasa chipsuri, ca sa nu cumpar din magazin. Am taiat felii subtirele de cartofi si le-am pug pe gratar... a iesit delicios!
Alte burtici vorbarete nu sunt pe forum?:x

Slabuta 04 dec 2011 22:34:16

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 867241)
Buna seara,

Am ales azi sa-mi fac acasa chipsuri, ca sa nu cumpar din magazin. Am taiat felii subtirele de cartofi si le-am pug pe gratar... a iesit delicios!
Alte burtici vorbarete nu sunt pe forum?:x

Foarte buna solutie. :)

Cred ca burticile deja dorm. :D Tie inca nu iti este somn? Chiar, ai deja stari de somnolenta? :)

ras_cristalin 05 dec 2011 07:30:54

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 867311)


Foarte buna solutie. :)

Cred ca burticile deja dorm. :D Tie inca nu iti este somn? Chiar, ai deja stari de somnolenta? :)

Din cate vad, seara mor de somn si dimineata ma trezesc prea repede ca-s prea odihnita. :)
Dar da, am niste stari de somnolenta de zic ca daca nu ajung in 5 minute in pat, ma pun pe jos si ma culc ;)) Depinde de zi, in unele zile n-am probleme, in altele abia ma dai jos din pat :)

meapasarica 05 dec 2011 12:06:50

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
io care sunt tare rau in urma cu stirile, da-mi voie sa va felicit Iulia[*2*][*143*] mi s-a facut pielea de gaina cand am citit ca ai deja 4 saptamani, la mai mare si sper sa ai parte numai de bine...o sa iti citesc si eu jurnalul, de-abia astept primele poze cu burtica

te pup si te imbratisez cu mare drag>:D<:-*

ras_cristalin 05 dec 2011 14:18:29

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de meapasarica (Post 867729)
io care sunt tare rau in urma cu stirile, da-mi voie sa va felicit Iulia[*2*][*143*] mi s-a facut pielea de gaina cand am citit ca ai deja 4 saptamani, la mai mare si sper sa ai parte numai de bine...o sa iti citesc si eu jurnalul, de-abia astept primele poze cu burtica

te pup si te imbratisez cu mare drag>:D<:-*

Multumesc mult, Anca! Nu esti tare in urma, abia am o saptamana de cand am aflat. De maine intr-o saptamana auzim inimioara noastra draga :x parca sta timpul in loc.
Prima poza cu burtica va fi maine, cred, apoi saptamanal pana in saptamana 40 :)

jessik 06 dec 2011 21:40:11

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
ce mai faci draga.. ce m-am emotionat .. cand ai aratat ca bebele e mic cat o samanta de mar.. haha.. ce mic.. dar ai vazut pozele din albumul meu.. cu un bebe de plastic la 12 sapt.. ? sora mea e in ultimul an la moase, si l-a adus.. deci nu mi-a venit sa cred ca arata asa bine a copil la sapt alea.
eu iar am visat ca eram insarcinata, de data asta trebuia sa nasc, si imi venea sa plang de frica si emotie... hahaha
ce simptome mai ai? in afara de somn, si ce pofte? haha
u lucrezi acuma? la ce?
sa ai grija de tine, sa iti fie cald. te pup

ras_cristalin 06 dec 2011 21:48:01

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 869690)
ce mai faci draga.. ce m-am emotionat .. cand ai aratat ca bebele e mic cat o samanta de mar.. haha.. ce mic.. dar ai vazut pozele din albumul meu.. cu un bebe de plastic la 12 sapt.. ? sora mea e in ultimul an la moase, si l-a adus.. deci nu mi-a venit sa cred ca arata asa bine a copil la sapt alea.
eu iar am visat ca eram insarcinata, de data asta trebuia sa nasc, si imi venea sa plang de frica si emotie... hahaha
ce simptome mai ai? in afara de somn, si ce pofte? haha
u lucrezi acuma? la ce?
sa ai grija de tine, sa iti fie cald. te pup

Da, e asa de mititel :x
Ma uit imediat la pozele tale... :)
Ce frumoase sunt visele alea, pacat ca se termina! Am avut si eu cateva :-"
Hmm, somnul inca e prezent, as dormi toata ziua :D mai este balonarea, durerile de burtica, sanii foarte durerosi si mariti. Nimic ingrijorator :) am observat ca daca ma supar, ma doare burtica... si am renuntat la suparari si enervari.
Lucrez ca traducatoare si intr-un proiect european, ca si cercetator. Mai dau si meditatii la engleza si franceza... ma descurc si eu cum pot :)
Am grija in permanenta sa imi fie cald la picioare (3 perechi de sosete in fiecare zi :D + papuci de casa oriunde merg), la burtica (port un brau gros, ca un fel de corset elastic de lana, f calduros). Acum nu mai merg nicaieri fara esarfa/fular la gat, ma pazesc de frig si de aglomeratie pentru ca e f. greu de tratat o raceala mai serioasa in sarcina.
In rest, numar zilele pana pe 20 decembrie :x

dorutza 06 dec 2011 22:17:54

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 869697)


Da, e asa de mititel :x
Ma uit imediat la pozele tale... :)
Ce frumoase sunt visele alea, pacat ca se termina! Am avut si eu cateva :-"
Hmm, somnul inca e prezent, as dormi toata ziua :D mai este balonarea, durerile de burtica, sanii foarte durerosi si mariti. Nimic ingrijorator :) am observat ca daca ma supar, ma doare burtica... si am renuntat la suparari si enervari.
Lucrez ca traducatoare si intr-un proiect european, ca si cercetator. Mai dau si meditatii la engleza si franceza... ma descurc si eu cum pot :)
Am grija in permanenta sa imi fie cald la picioare (3 perechi de sosete in fiecare zi :D + papuci de casa oriunde merg), la burtica (port un brau gros, ca un fel de corset elastic de lana, f calduros). Acum nu mai merg nicaieri fara esarfa/fular la gat, ma pazesc de frig si de aglomeratie pentru ca e f. greu de tratat o raceala mai serioasa in sarcina.
In rest, numar zilele pana pe 20 decembrie :x

stii ce fain e cand vezi inimioara cum bate??? super super..
hai sa-ti zic cum a fost la mine..
in 28 dec (ultima zi a fost 15 noi) deci pe la 6 saptamani am fost prima data la medic.. mi-a confirmat sarcina dar nu am vazut inca cum bate inimioara
prin 6 ianuarie am fost sa-mi fac analizele gratuite la maternitate, si se face si ecografie si nu s-a vazut nici asa cu ecografie normala ca aveam vezica plina :"> m-am speriat oleaca :-s mi-a facut apoi ec vaginala si asa am vazut prima data inimioara cum palpaie.. hm.. toata ziua numai despre asta am vorbit..

dar cea cea mai tare ecografie a fost cea de la 3 luni - morfologica cred cand vezi deja un bebe in miniatura :x:x:x- mai impresionant ca si aia 3d amm fost doi care au vb toata ziua despre asta. l-a impresionat si pe sot. apoi nu-l mai vezi asa ca creste, doar pe parti in sensul ca aici sunt manutele, aici caputul etc

va pup
p.s sper ca nu mai faci sport! stiu ca se practica dar totusi.. mai bine doar plimbare

rainbow 07 dec 2011 19:02:32

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
buna seara viitoare mamici!!!
citesc ce scrieti voi..si mi se ridica parul pe mine...de abia astept sa vorbim aceeasi limba:))
ras_cristalin..ti-am urmat sfatul si mi-am cumparat si vit E,pe langa acidul folic care deja luam de 1 luna...vit E cum o luai?

ras_cristalin 07 dec 2011 20:39:19

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de rainbow (Post 870500)
buna seara viitoare mamici!!!
citesc ce scrieti voi..si mi se ridica parul pe mine...de abia astept sa vorbim aceeasi limba:))
ras_cristalin..ti-am urmat sfatul si mi-am cumparat si vit E,pe langa acidul folic care deja luam de 1 luna...vit E cum o luai?

Mi-a prescris doctorita sa iau 2/z1 de vit e si 1 de acid folic de 5 mg. Acid folic poate sa ia si al tau, ajuta f mult in preconceptie :)
Nu in ultimul rand, lipsa stresului ajuta mult la facutul de bebei ;)
Spor!>:D<

rainbow 07 dec 2011 23:48:28

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 870628)


Mi-a prescris doctorita sa iau 2/z1 de vit e si 1 de acid folic de 5 mg. Acid folic poate sa ia si al tau, ajuta f mult in preconceptie :)
Nu in ultimul rand, lipsa stresului ajuta mult la facutul de bebei ;)
Spor!>:D<

stresul e pe primul plan pe lista mea..el trebuie elmininat..dar cam greu.
asa ma gandeam si eu cu vit E..una dim si una seara..acidul folic luam dimineata.al meu nu e adeptul pastilelor.nu cred k o sa ia:D..

ras_cristalin 08 dec 2011 09:20:28

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de rainbow (Post 870942)

stresul e pe primul plan pe lista mea..el trebuie elmininat..dar cam greu.
asa ma gandeam si eu cu vit E..una dim si una seara..acidul folic luam dimineata.al meu nu e adeptul pastilelor.nu cred k o sa ia:D..

Acidul folic este o vitamina din complexul B, nu o sa-l omoare. Nu trebuie sa fii adeptul pastilelor ca sa iei 5 mg din vitamina care se gaseste in painea pe care i-o pui pe masa. ;)

nicoleta100 08 dec 2011 14:54:15

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
salutare!!!
ce face viitoarea mamica azi?:-/ cum te simti?:-/

ras_cristalin 08 dec 2011 18:09:59

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 871498)
salutare!!!
ce face viitoarea mamica azi?:-/ cum te simti?:-/

N-am fost cuminte si am racit, nu stiu exact cum...
Am chinuit azi toata ziua cu nasul infundat, dureri in gat, ochi injectati... beau multe ceaiuri, iau oscilo, mai tarziu o sa stau cu picioarele in apa cu sare. Ma tem sa nu se agraveze totusi raceala...
In rest sunt bine, greturile n-au aparut, insa as dormi toata ziua si mi se pare tare nedrept ca trebuie sa merg la cursuri la master :))

coco23 08 dec 2011 18:14:29

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Ras Cristalin, parca tu erai gravidutza:)

Sa ma ierti ca iti spun, dar nu mai lua oscilo; am o colega care, fiind gravida , a racit si a luat tratament, a nascut un baietel fara mana:( deci dau probleme antibioticele.

Scuza-ma daca am gresit si nu erai tu gravidutza:)

ras_cristalin 08 dec 2011 19:17:32

Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)
 
Cred ca confunzi medicamentul, e singurul indicat in sarcina pe langa no-spa.
Nu e antibiotic, e homeopat.

Eu sunt graviduta, ai nimerit bine :).


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:49:27.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO