forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sunt insarcinata (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/)
-   -   Sportul si sarcina (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/sportul-sarcina-9346.html)

skinny86 07 iun 2011 08:32:52

Sportul si sarcina
 
De aproximativ doi ani fac aerobic regulat (2-3 ori pe saptamana)...acum am aflat ca sunt insarcinata...pot sa continui sau va trebui sa renunt?

DrIulia2010 07 iun 2011 08:40:11

Re: Sportul si sarcina
 
Citat:

Anterior postat de skinny86 (Post 680360)
De aproximativ doi ani fac aerobic regulat (2-3 ori pe saptamana)...acum am aflat ca sunt insarcinata...pot sa continui sau va trebui sa renunt?


Buna,felicitari pentru bebe.:)

Daca medicul tau iti da voie sa faci sport(posibil nu chiar aerobic)poti sa continui cu sportul.Cel mai corect e sa apelezi la sfatul medicului care te va urmari pe perioada sarcinii,in functie de evolutie va stii cu siguranta sa te sfatuiasca.

dorutza 07 iun 2011 09:37:50

Re: Sportul si sarcina
 
Citat:

Anterior postat de skinny86 (Post 680360)
De aproximativ doi ani fac aerobic regulat (2-3 ori pe saptamana)...acum am aflat ca sunt insarcinata...pot sa continui sau va trebui sa renunt?

ooo. felicitari.
din cate stiu eu sportul nu se face, nu e recomandat in primul trimestru, atunci e riscul cel mai mare de avort spontan.

apoi din al doilea trimestru pana la sfarsit se poate face, dar exercitiile sunt altfel, mai soft, si pentru alte grupe de muschi.
trebuie cerut acordul medicului si in general se face la un centru specializat in gimnastica pentru gravide/ costa in jur de 15 lei ora/ si se face cu o persoana autorizata si specializata.- kinetoterapeut cred ca ii zice.
- bine sunt pe net o gramada de filmulete cu gimnastica pentru gravide, dar eu sincer iti spun ca n-am avut curajul sa fac ce fac alea singura acasa. (crede-ma ca si eu faceam sport inainte dar acuma nu ii duc lipsa, prefer plimbarea)

pentru mine cel mai bun sport in sarcina e plimbarea.

dorutza 08 iun 2011 08:39:04

Re: Sportul si sarcina
 
sunt gravidute sau mamici care au facut sport in sarcina?

sophia80 08 iun 2011 09:40:22

Re: Sportul si sarcina
 
skinny, felicitari si sarcina usoara:-*
iti recomand sa cauti programul asta pentru perioada sarcinii
YouTube - ‪Gabrielle Reece Fit & Healthy Prenatal Workouts‬‏

e foarte safe, dureaza cam 25 de minute si are exercitii din luna 1 de sarcina pana la sfarsitul lunii 6
bineinteles vezi ce zice si medicul tau:)

skinny86 08 iun 2011 12:22:23

Re: Sportul si sarcina
 
Multumesc fetelor pentru sfaturi...am fost luni la aerobic, a fost f normal, m-am bucurat...totusi urmeaza sa merg la medic si bineinteles ca voi intreba cum sa procedez :)

devocik 08 iun 2011 16:46:18

Re: Sportul si sarcina
 
Buna fetelor.Am si eu nevoie de ajutorul vostru...de 3 saptamani m-am apucat de un regim.. pentru k am depasit cu mult limita kg..mai exaxt am 100 kg....iar acum o saptamana am aflat ca sunt insarcinata.Sunt constienta k e normal sa te ingrasi dar nu as vrea sa iau in greutate mai mult decat ar fi normal...ce sa fac.. ma ingrozeste ideea k in luna a 9 a as putea sa am 130 :-s .ma simt f grea acum...si am dureri de spate...si nu stiu ce sa fac...:(... sunt bucuroasa k o sa am un bebe... dar ma ingrozeste .. faptul k e posibil sa iau mai multe kg decat e normal..

ras_cristalin 08 iun 2011 16:49:36

Re: Sportul si sarcina
 
Citat:

Anterior postat de devocik (Post 682226)
Buna fetelor.Am si eu nevoie de ajutorul vostru...de 3 saptamani m-am apucat de un regim.. pentru k am depasit cu mult limita kg..mai exaxt am 100 kg....iar acum o saptamana am aflat ca sunt insarcinata.Sunt constienta k e normal sa te ingrasi dar nu as vrea sa iau in greutate mai mult decat ar fi normal...ce sa fac.. ma ingrozeste ideea k in luna a 9 a as putea sa am 130 :-s .ma simt f grea acum...si am dureri de spate...si nu stiu ce sa fac...:(... sunt bucuroasa k o sa am un bebe... dar ma ingrozeste .. faptul k e posibil sa iau mai multe kg decat e normal..

Felicitari pentru bebe !
Incearca sa faci sport usor, de genul celui aratat mai sus pe pagina asta, apoi nu exagera cu dulciurile, painea, cartofii etc. fara sa le excluzi de tot din alimentatie. Mai departe te va sfatui medicul tau, noi nu stim suficiente informatii despre perioada sarcinii.

simonet 08 iun 2011 22:21:44

Re: Sportul si sarcina
 
Citat:

Anterior postat de skinny86 (Post 680360)
De aproximativ doi ani fac aerobic regulat (2-3 ori pe saptamana)...acum am aflat ca sunt insarcinata...pot sa continui sau va trebui sa renunt?

Draga mea, eu am renuntat la sport cand am aflat ca sunt insarcinata! Mai asteapta cateva luni sa se stabilizeze bine sarcina si cere parerea medicului ginecolog cat mai rapid! inca o data felicitari pentru sarcina!!

dorutza 09 iun 2011 09:58:50

Re: Sportul si sarcina
 
Citat:

Anterior postat de skinny86 (Post 681878)
Multumesc fetelor pentru sfaturi...am fost luni la aerobic, a fost f normal, m-am bucurat...totusi urmeaza sa merg la medic si bineinteles ca voi intreba cum sa procedez :)

eu te sfatuiesc sa nu mai faci nici un efort pana nu mergi la medic.
am o gramada de cunostiinte care au pierdut sarcina in primele 2 luni, motivele fiind de la
1. nici un motiv
2. ridicat o cutie
3. ridicat o sticla de 5l
3. pe baza de stres etc


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:27:17.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO