forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Tratamente corporale (http://forum.slabute.ro/tratamente-corporale/)
-   -   Masajul (http://forum.slabute.ro/tratamente-corporale/masajul-1131.html)

mishutza 04 sep 2009 21:22:02

Re: masajul
 
Hello,sunt intreaga si indurerata.Sunt rupta de oboseala,si am mai fost si la alergat.Deci sa va explic,tipa mi se pare un guru al masajului:))In primul rand ca vine dintr-o familie unde se practica masajul la greu,deci a invata-o de copil,apoi a facut si cursuri,si a si lucrat ceva timp in diferite saloane si in diferite tari.Deci,am facut masaj de relaxare la muschii spatelui si maini.Dupa cum am banuit,imi venea sa o bat.Mi-a arata unde sunt muschii incordati si de la ce,la nada fundului de la stat pe scaun si in dreptul umerilor,de la stat cocosat.Apoi mai erau incordati exat muschii dinspre spate si sani,si mi-a spus ca asta e din cauza sanilor,care sunt mari si apasa.Faza faina e ca imi spunea ca uite,pe partea dreapta sunt toti muschii mult mai stransi,si intr-adevat,pe partea dreapta durea ingrozitor.Si degetele de la mana mi le-a masat,si iar la dreapta a durut groaznic.Cred ca mi se vor invineti mainile.Cu ocazia asta am observat si ce celulita am pe maini:((
Asa,mi-a explicat si cum sta treaba cu masajul la burta,mi-a spus ca se face,stie si ea sa faca dar este extrem de periculos si trebuie sa stii exact ce faci,si ea nu isi asuma riscul sa faca.
Va scutesc de detalii cu puncte de intalnire a mischilor,reflexoterapie si alte minuni chinezesti,ca mi-au terminat si mie mintile,si oricum nu aveam puterea sa ma gandesc la ele printre dureri.
A,partea cea mai interesanta pt mine a fost cand i-a facut Pogsterului si am putut privi.Pt ca eu aveam impresia ca ea apasa extrem de tare cand pe mine ma durea,si chiar ca apuca muschiul intre degete.Dar de unde,ea doar mergea cu manutele alea ale ei mici pe linis muschiului,si prea tare se vedea ca nu apasa.Dar mi-a zis ca vede unde e muschiul incordat si ea apasa exact acolo,si de aia doare.
Oricum,dupa m-am simtit ca si cum pana atunci avusesem un sac de 10 kg in spate si intre timp scapasem de el#:-s
Si nu imi merge cantarul:((:((:((:((

Irina2403 12 nov 2009 19:55:54

Re: masajul
 
Buna. Mishutza, nu ai mai scris nimic si eu citeam cu mare interes... Cum esti dupa masaj? Banuiesc ca din septembrie pana acum ai facut suficient incat sa se simta. Imi doresc atat de tare sa fac si eu, dar pana acum nu am gasit pe cineva care sa vrea sa vina acasa si sa fie si cu "recomandari".

:-*

crisella74 12 nov 2009 21:43:44

Re: masajul
 
Da, foarte interesant. Nu cred ca as rezista la durere totusi, eu pana si masajul de relaxare il urasc, nu suport deloc nicio atingere.

zmutita 28 feb 2010 21:41:34

Re: masajul
 
fetelor nu stiu ce sa zic dar am vazut la tv daca nu chiar la dr oz ca nu este tratament miraculos pt celulia ci ca doar prin masaj se taseaza iar cand nu mai faci se umfla la loc,sg solutie am inteles ca sunt niste injectii.dupa cum se vede ma uit la oprah:D

zmutita 28 feb 2010 21:44:19

Re: masajul
 
iar pt burta am vazut ca exita un masaj special mai intai de pregatire si dupa aia in sesul acelor de ceas sau invers nu mai stiu ca am vazut la tv pe vremea cand hi q avea emisiune:D

deadcountess 12 ian 2011 13:34:03

Re: masajul
 
Citat:

Anterior postat de zmutita (Post 101405)
fetelor nu stiu ce sa zic dar am vazut la tv daca nu chiar la dr oz ca nu este tratament miraculos pt celulia ci ca doar prin masaj se taseaza iar cand nu mai faci se umfla la loc,sg solutie am inteles ca sunt niste injectii.dupa cum se vede ma uit la oprah:D

Nu cred ca ai ales sursele de informatii cele mai competente. Cum sa se taseze celulita??:-o
Masajul nu este tratamentul miraculos al celulitei dar ajuta destul de mult prin stimularea circulatiei.
Mi se pare un pic nerealist sa minimizam efectele masajului si sa credem in injectii miraculoase.

t22stefania 07 sep 2011 08:53:10

Re: masajul
 
buna...ma bag si eu in discutia voastra.....in primul rand 10e pe sedinta mi se pare ff mult....in jur de 7 euro ela salon in romania...eu dau 5 euro si fata vine acasa oricand vreau....momentan am facut 4 sedinte si am rezultate suuuuuper bune , plus ca tin si dieta se vad ff bine diferentele....sunt extrem de multumita
p.s fac masaj si pe burtica..tipa afacut facultatea de sport..kinetoterapie si stie ce face...deci masaj pe burtica si picioare este cu adevarat permis si se vede diferenta...
gandesc asa : daca am 65 kg si celulita la ce bun...daca am tot 65 kg dar fara celulita ( in mare parte ) este suuuper..;)

deadcountess 10 sep 2011 20:21:53

Re: Masajul
 
Nu are rost sa comparam preturi din tari diferite, tie in Romania ti se pare mult, iar eu as zburda de fericire sa gasesc aici masaj cu 10 euro sedinta

DanaDaniela 24 nov 2011 18:47:16

Re: Masajul
 
Buna fetelor!Eu imi fac masaj anticelulitic singura(intradevar este obositor si iti trebuie timp si chef),am invatat de la o femeie ce mi-a facut masaj si mi-a aratat cum se face.Acum 2 ani imi faceam aproape zilnic cate 15-20 de minute si chiar am avut rezultate foarte bune!(eu am niste depunderi de grasime sub fund,pe picioare...aripioare cred ca le zice ,care s-au dus in acea perioada cand imi faceam masaj intens #:-s ).Oricum e un intreg ritual sa te scapi de celulita singura,acasa.Eu imi faceam dusuri cu apa fierbinte-rece pe picioare,dupa care imi faceam scrub cu zat de cafea,dupa care masajul cu creme anticelulitice,darchiar au avut efect.Stiu sigur ca de la masajul anticelulitic nu trebuie sa iti ramana vanatai si ca ,cu siguranta se face si la burta(asta o zic pt ca femeia de care vorbisem mai sus ca m-a invatat sa imi fac masajul,facea si reflexoterapie si stia ft multe detalii).Asa ca fetelor,faceti masaj ca ajuta! >:D<;;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:05:15.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO