forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=392)
-   -   Ajutor (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=12407)

anca1997 03 sep 2013 20:21:19

Ajutor
 
Salut fetelor, am început o luptă grea cu kg, și m-am convins că nu e ușor să mînînci sănătos, și să mai faci și sport;;).
Mă gîndesc că greșesc dacă prima mea masă e la ora 15. Am decis să mînînc dimineața, și să am 3 mese pe zi. E bine?
Acum întrebarea problemă: Ce anume să fac pentru a da jos grăsimea? sunt o mulțime de videouri pe youtube, dar alea îs mai multe pentru tonifiere. Eu doresc să scap de 20 kg, pînă la 70.. atunci voi fi cît de cît ok, (avînd în vedere că am 1,73) și voi putea începe tonifierea. Dar ce să fac pînă atunci? poate să alerg? :-/ dar încă ce?

floricica0vesela 03 sep 2013 20:40:28

Re: Ajutor
 
Anca, binenteles ca nu e ok sa nu mananci nimic pana la ora 15.
banuiesc ca la ora respectiva vi de la scoala.
neaparat, pentru sanatatea ta si de asemenea pentru silueta, e necesar sa ai un mic dejun foarte satios, care sa-ti dea energie pe timpul zilei.
si la scoala, pe la 11-12, ar trebui sa mai o gustare, macar o banana/un mar/o mana de nuci etc, care sa te tina ok pana la 15 cand esti acasa sa iei pranzul

ca si sport, eu zic ca e ok daca alergi sau faci aerobic cateva zile pe saptamana, desi eu la varsta ta m-as inscrie la un sport de echipa (la mine in oras era un grup sportiv unde se practica volei, baschet, fotbal etc si se facea an de an campionate la nivel regional), e mult mai fun si mai si cunosti o gramada de lume.

multa bafta, si sunt convinsa ca mancand sanatos, ordonat si facand ceva sport, cu multa rabdare, ai sa reusesti >:D<>:D<>:D<

anca1997 03 sep 2013 20:49:26

Re: Ajutor
 
Citat:

Anterior postat de floricica0vesela (Post 1294879)
Anca, binenteles ca nu e ok sa nu mananci nimic pana la ora 15.
banuiesc ca la ora respectiva vi de la scoala.
neaparat, pentru sanatatea ta si de asemenea pentru silueta, e necesar sa ai un mic dejun foarte satios, care sa-ti dea energie pe timpul zilei.
si la scoala, pe la 11-12, ar trebui sa mai o gustare, macar o banana/un mar/o mana de nuci etc, care sa te tina ok pana la 15 cand esti acasa sa iei pranzul

ca si sport, eu zic ca e ok daca alergi sau faci aerobic cateva zile pe saptamana, desi eu la varsta ta m-as inscrie la un sport de echipa (la mine in oras era un grup sportiv unde se practica volei, baschet, fotbal etc si se facea an de an campionate la nivel regional), e mult mai fun si mai si cunosti o gramada de lume.

multa bafta, si sunt convinsa ca mancand sanatos, ordonat si facand ceva sport, cu multa rabdare, ai sa reusesti >:D<>:D<>:D<

Mulțumesc frumos, chiar am downloadat ceva mai devreme videouri cu aerobic :D.
Eh, sport în echipă am făcut 2 ani (volley) mi-a plăcut enorm.. dar eu nu mai slăbeam cu acest sport, doar mă mențineam. Dar iată am luat hormoni și m-am îngrășat :(

floricica0vesela 03 sep 2013 21:00:50

Re: Ajutor
 
pai stii care e treaba cu sportul?
sportul nu te slabeste singur, in lipsa unui regim sanatos de viata.
nu renunta la voley, ci pe langa sport, adopta o alimentatie sanatoasa, un program regulat de mese (3 mese principale si doua gustari), eventual redu usor painea, prajelile si dulciurile, si ai sa vezi ca vin si rezultatele

sportul te ajuta sa te tonifiezi, iti intretine musculatura, te ajuta sa arzi mai multe calorii, insa nu te slabeste singur daca tu mannaci haotic, sari peste mese etc

floricica0vesela 03 sep 2013 21:07:00

Re: Ajutor
 
sa stii ca in toti anii in care am activat pe acest forum si am citit povestile de succes ale fetelor, au fost multe care au facut sport si multe care nu au facut sport, insa ceea ce aveau toate in comun, fetele care au slabit, a fost o alimentatie ordonata (indiferent de stilul de alimenatie adoptat), un orar de mese bine stabilit si respectat cu zi de zi.
Micul dejun si pranzul sunt mesele cele mai importante, ele iti asigura energie pentru intreaga zi

anca1997 03 sep 2013 21:10:54

Re: Ajutor
 
Citat:

Anterior postat de floricica0vesela (Post 1294885)
sa stii ca in toti anii in care am activat pe acest forum si am citit povestile de succes ale fetelor, au fost multe care au facut sport si multe care nu au facut sport, insa ceea ce aveau toate in comun, fetele care au slabit, a fost o alimentatie ordonata (indiferent de stilul de alimenatie adoptat), un orar de mese bine stabilit si respectat cu zi de zi.
Micul dejun si pranzul sunt mesele cele mai importante, ele iti asigura energie pentru intreaga zi

Merci... eu vreau să slăbesc frumos
alimentație+sport >:D<
dar eu voi renunța la gustări

floricica0vesela 03 sep 2013 22:04:49

Re: Ajutor
 
Anca, nu cred ca asta e o solutie buna, depinde cate ore ai intre mesele principale (de exemplu e foarte mult de la 7 dimineata pana la 15 sa nu mananci nimic, e absolut necesara o gustare) iar cina se ia in functie de ora la care te duci la somn, nutritionistii spun ca e ok sa mancam cu 3-4 ore inainte sa ne punem in pat.
daca te culci la 23, de exemplu, e mai ok sa mananci la 19:30, ca sa nu te apuce foamea inainte de culcare si sa dai iama in frigider.

gandeste-te ca daca nu ai o gustare intre Md si P, iar cina o iei la 3 ore dupa P, orarul de mese e total disproportionat, ai 8 ore intre primele si doar 3 intre P si C.
ca sa mentii rata metabolismului ridicata, adica organismul sa functioneze bine, trebuie sa mananci ceva la maxim 4 ore, ca organismul sa munceasca constant, sa nu-ti fie foame, sa nu faci gastrita (nu glumesc), sa nu ai caderi de glicemie...sunt multe motive pentru care trebuie sa mananci ordonat si echilibrat

anca1997 03 sep 2013 22:18:51

Re: Ajutor
 
Citat:

Anterior postat de floricica0vesela (Post 1294904)
Anca, nu cred ca asta e o solutie buna, depinde cate ore ai intre mesele principale (de exemplu e foarte mult de la 7 dimineata pana la 15 sa nu mananci nimic, e absolut necesara o gustare) iar cina se ia in functie de ora la care te duci la somn, nutritionistii spun ca e ok sa mancam cu 3-4 ore inainte sa ne punem in pat.
daca te culci la 23, de exemplu, e mai ok sa mananci la 19:30, ca sa nu te apuce foamea inainte de culcare si sa dai iama in frigider.

gandeste-te ca daca nu ai o gustare intre Md si P, iar cina o iei la 3 ore dupa P, orarul de mese e total disproportionat, ai 8 ore intre primele si doar 3 intre P si C.
ca sa mentii rata metabolismului ridicata, adica organismul sa functioneze bine, trebuie sa mananci ceva la maxim 4 ore, ca organismul sa munceasca constant, sa nu-ti fie foame, sa nu faci gastrita (nu glumesc), sa nu ai caderi de glicemie...sunt multe motive pentru care trebuie sa mananci ordonat si echilibrat

Sfaturi utile, pe care cît mai curînd le voi pune în practică >:D<

quarc 09 sep 2013 19:23:57

Re: Ajutor
 
Google: lchf
Daca ai probleme cu hormonii e mai neplacut...

Alergatul ajuta cu siguranta, dar facut cu cap.
Te forteZa sa iti faci in regim sanTos.
Ascula-ti corpul.
Manca des si dormi.


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:15:18.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO