forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=392)
-   -   Produsele din soia (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=797)

Slabuta 23 iun 2009 22:54:57

Produsele din soia
 
Fetele ce parere aveti despre produsele din soia?
Eu am incercat sa imi fac acum cativa ani niste snitele si mi-au iesit tare bune, plus imi mai luam niste pateuri bune, dar am auzit intr-o zi ca soia este cancerigena:-o pentru ca are modificari genetice, si nu am mai cumparat....

Voi folositi produsele din soia?

mishutza 24 iun 2009 06:48:59

Re: Produsele din soia
 
Mie mi se pareau asa de bleah,se umpleau de ulei,bleah bleah bleah.Incearca sa faci din legume tot ce vrei sa faci din soia,de exemplu din ciuperci,din orez sau cartofi.Merge de la snitel la sarmale.

Daphne 11 aug 2009 16:17:34

Re: Produsele din soia
 
si eu as dori sa mananc produse din soia. Cand locuiam cu mami imi facea niste mancaruri in care punea niste bucatele de painici din soia ce aveau gust asemanator cu puiul... f delicioase. Acum ce sa spun prea mult mancam doar produse din grau ar trebuii sa folosim si alte cereale...

Slabuta 12 aug 2009 12:45:46

Re: Produsele din soia
 
Citat:

Anterior postat de Daphne (Post 18446)
si eu as dori sa mananc produse din soia. Cand locuiam cu mami imi facea niste mancaruri in care punea niste bucatele de painici din soia ce aveau gust asemanator cu puiul... f delicioase. Acum ce sa spun prea mult mancam doar produse din grau ar trebuii sa folosim si alte cereale...

Daphne, am mancat si eu inainte de cateva ori niste snitele din soia, apoi am mai facut si tocana de legume cu niste cubulete de soia, dar in momentul in care am auzit ca este posibil sa fie modificata genetic mi-a pierit tot cheful de ea :(

Dana S 12 apr 2010 09:06:16

Re: Produsele din soia
 
La naiba,eu de doua saptamani imi bazez regimul in principal pe soiax-(...
In primul rand pentru ca e vorba,am inteles, de estrogeni vegetali,pentru ca organismul ,la menopauza nu si-i mai produce pe ai sai,naturali si...e nevoie de ei...
In al doilea rand,pentru ca banuiesc(si tot intreb pe aici,dar nimeni nu-mi raspunde),ca se poate manca o felie de paine cu "branza" de tofu(soia),fara a considera ca mananci carbohidrati cu proteine;)...Oare?Intreb din nou aici:proteina din soia,fiind o proteina de origine vegetala,se poate combina cu carbohidratii,stie cineva?
Si,in al treilea rand(pentru ca exista si un al treilea motiv pentru care ma "infruptam" de zor din produse de soia),este pentru ca acum se gaseste o gama larga(si gustoasa)de astfel de produse.Eram asa de incantata de branza tofu cu gust de marar,cu chimen,cu ardei si de cacaoa cu lapte de soia,incat sufeream efectiv ca nu va puteam impartasi si voua exact ce si cum,ca ma da afara adminul de pe aici...
Ca acum sa aflu ca ma indop cu produse din soia modificata genetic:-o!!!
Maine am programare la nutritionista,asa ca am sa-i cer parerea si ei si va tin la curent.

deadcountess 14 mai 2010 22:31:27

Re: Produsele din soia
 
Citat:

Anterior postat de Dana S (Post 146311)
La naiba,eu de doua saptamani imi bazez regimul in principal pe soiax-(...
In primul rand pentru ca e vorba,am inteles, de estrogeni vegetali,pentru ca organismul ,la menopauza nu si-i mai produce pe ai sai,naturali si...e nevoie de ei...

Perfect adevarat, dar pt cine nu este la menopauza sau care deja are un exces de estrogeni, prea multa soia poate face rau. Un exces de estrogeni poate duce la ingrasare, celulita, ca sa nu vorbim de efectele secundare mult mai grave.

Dana S 15 mai 2010 06:17:17

Re: Produsele din soia
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 188012)
Perfect adevarat, dar pt cine nu este la menopauza sau care deja are un exces de estrogeni, prea multa soia poate face rau. Un exces de estrogeni poate duce la ingrasare, celulita, ca sa nu vorbim de efectele secundare mult mai grave.

Da,ai dreptate,dar eu pentru ca mi-am facut histerectomie totala la 45 de ani am fost nevoita sa folosesc estrogeni artificiali,dar am facut-o prin tot felul de pastile,creme si la un moment dat prin niste"plasturi"cu estrogeni care difuzau prin piele si intrau in circulatia sangelui.Acum,pentru ca am intrerupt tratamentul de mult,imi iau doza de estrogeni din soia.Dar,intradevar,cred ca la persoane tinere,care isi produc pe cale naturala estrogenii,un surplus ar putea fi periculos.
Vezi,din cauza asta eu consider ca forumul nostru este un indreptar,un mijloc de sustinere morala,si putem invata multe povestindu-ne experientele proprii,dar fiecare dintre noi ar trebui totusi,inainte de a se apuca de o dieta,sa-si faca un set de analize si sa se sfatuiasca cu medicul.
O dieta perfecta pentru o persoana,poate fi nociva de-a dreptul pentru o alta...

riky 17 sep 2010 09:50:47

Re: Produsele din soia
 
Soia folosesc doar in perioadele de post, in restr nu, am inteles ca nu ii place ficatului nostru , il suprasolicita pentru digestie... Dar nu sunt rele produsele din soia, la gust...Cand tin post, folosesc de obicei, chiftelutele din soia, sau acele bucati de soia, ce vor sa imite carnea :))...in lipsa de alte proteine, ma multumesc o luna si cu asta:)

deadcountess 17 sep 2010 09:54:32

Re: Produsele din soia
 
Citat:

Anterior postat de riky (Post 331945)
Soia folosesc doar in perioadele de post, in restr nu, am inteles ca nu ii place ficatului nostru , il suprasolicita pentru digestie... Dar nu sunt rele produsele din soia, la gust...Cand tin post, folosesc de obicei, chiftelutele din soia, sau acele bucati de soia, ce vor sa imite carnea :))...in lipsa de alte proteine, ma multumesc o luna si cu asta:)

Prefer ciupercile pentru proteine.

Sabine_28 17 sep 2010 09:56:08

Re: Produsele din soia
 
Citat:

Anterior postat de riky (Post 331945)
Soia folosesc doar in perioadele de post, in restr nu, am inteles ca nu ii place ficatului nostru , il suprasolicita pentru digestie... Dar nu sunt rele produsele din soia, la gust...Cand tin post, folosesc de obicei, chiftelutele din soia, sau acele bucati de soia, ce vor sa imite carnea :))...in lipsa de alte proteine, ma multumesc o luna si cu asta:)

Da, cred ca e ok sa le folosesti, atata timp cat le iei din magazine naturiste si de la firme serioase. Oricum, am observat, ca , cu cat sunt mai ieftine, cu atat mai rau:D


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:21:06.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO