forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=392)
-   -   Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3147)

DrIulia2010 15 mar 2010 14:06:40

Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Fetelor,haideti sa dezbatem aici ce inseamna pentru fiecare din voi "a manca sanatos",cum percepeti alimenatia sanatoasa?(cu exemple).:)

OitaVesela 15 mar 2010 14:20:20

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Chiar aveam cateva intrebari de pus pentru tine, dar erau mai mult legate de sport. Se poate face si un subiect pentru asta?

O sa dau eu exemple, cu mentiunea ca unele restrictii le am din cauza alergiilor alimentare si m-am hotarat sa mananc cum trebuie si pentru starea pielii mele nu numai pentru slabit.
Eu am renuntat la carne in afara de peste si fructe de mare ( mananc doar daca mai trimite bunica de la tara cate o pasare ca stiu ca a fost crescuta cum trebuie si nu indopata cu prostii).
Nu mai mananc nimic prajit, doar gratar, la aburi sau fiert ( si fiertul incerc sa il evit pe cat posibil).
Cu albumina nu ma impac prea bine si mananc ou fiert doar de 2 ori pe luna si cat mai putin ou in alte retete.
Nu prea mananc fainoase, daca vreau ceva de genul branza+paine, pun branzica pe o felie de cereale.
Uleiul il evit, nu pun ulei in salate si daca e musai in vreun preparat pun doar putin.
Imi fac sucuri de fructe acasa daca am pofta, nu consum carbogazoase, alcool destul de rar.
Un dulce imi permit pe saptamana, dar si atunci incerc sa fie cat mai scazut in calorii.
La zaharul din cafeaua de dimineata nu pot sa renunt ca altfel nu pot sa o beau si fara cafea nu fac nimic toata ziua.
Nu mananc salamuri, sunci, carnati, alimente procesate pana la refuz.
Cartofi prajiti nici vorba, nici macar piure sau natur, doar daca e nevoie de un cartof la o oala mare de mancare.
Chipsuri, biscuitei, floricele adio.
Am zis ca o sa incerc sa mananc putin mai iute poate are un efect pozitiv pentru metabolismul meu si asa lenes.
Ma axez pe legume si un fruct pe zi de regula, nu combin orez cu carne de exemplu, orezul daca e doar cu legume si destul de rar.
Daca am vreo pofta de ceva ce vad prin oras am ajuns la concluzia ca mai bine fac eu acasa ca stiu ca e mai sanatos.
Nu calc prin fast fooduri doar daca imi iau o apa plata sau o cafea.
Incerc sa mananc cat mai proaspat, cat mai putin gatit.

DrIulia2010 15 mar 2010 14:41:04

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Da,facem subiect si cu sportul.;)


"Un dulce imi permit pe saptamana, dar si atunci incerc sa fie cat mai scazut in calorii"
Da,sigur,poti manca desert,chiar poti sa-l prepari tu fara alte adaosuri,coloranti,etc pe care le gasim in deserturile obisnuite.
"La zaharul din cafeaua de dimineata nu pot sa renunt ca altfel nu pot sa o beau si fara cafea nu fac nimic toata ziua."
Poti inlocui zaharul alb cu cel brun sau o lingurita de miere in loc de zahar.

OitaVesela 15 mar 2010 14:47:02

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Brun imi pun si acasa si daca ies la o cafea in oras. Mierea nu imi place deloc :(
Da, dulcele e mereu facut acasa. Mai bine mananc o placinta cu branza facuta de mama decat cine stie ce torturi de la cofetarie.
Vroiam sa te intreb daca 2 ore trebuie sa astepti ca sa mananci dupa sport, ca eu asa fac acum. Si inainte de sport cu cat timp se poate manca. Si mai ales ce, sa fie preponderent in proteine sau carbo?

DrIulia2010 15 mar 2010 14:59:40

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 118376)
Brun imi pun si acasa si daca ies la o cafea in oras. Mierea nu imi place deloc :(
Da, dulcele e mereu facut acasa. Mai bine mananc o placinta cu branza facuta de mama decat cine stie ce torturi de la cofetarie.
Vroiam sa te intreb daca 2 ore trebuie sa astepti ca sa mananci dupa sport, ca eu asa fac acum. Si inainte de sport cu cat timp se poate manca. Si mai ales ce, sa fie preponderent in proteine sau carbo?


2 ore inainte de antrenament si 1,30-2 ore dupa antrenament.

Lucrezi pentru tonifiere sau slabire?
Inainte de antrenament:fructe,lactate,cereale integrale.
Dupa antrenament,consumam carbohidrati(energie) si proteine( pentru a ridica nivelul de glicogen,dezv muschiului).

OitaVesela 15 mar 2010 15:02:45

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Deocamdata fac cardio pentru slabit. Bicicleta stationara + stepper si pentru brate m-am apucat de curand de pilates, cu greutati de cate 1 kg ca acolo nu prea mai e grasime. Astept sa se duca burtica de tot sa fac ceva si pentru abdomen.
Bicicleta am ajuns sa fac 80 min pe zi, alternez intens cu moderat si stepper 50-60 min.

OitaVesela 15 mar 2010 15:12:44

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Acum de exemplu am facut stepper o ora, am termina la 13:05 si la 15:10 pranzul:
4 floricele de broccoli + 3 floricele micute de conopida facute la aburi, scoici+cozi de creveti cam 150 g fierte in apa cu rozmarin si busuioc + un fel de tzatziki facut din 2 linguri de iaurt, 1 castravete mai mare murat, 1 lingurita mustar dijon, un catel de usturoi. Pe broccoli si conopida am pus si niste zeama de lamaie.
E ok asa?

DrIulia2010 15 mar 2010 15:13:06

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 118420)
Deocamdata fac cardio pentru slabit. Bicicleta stationara + stepper si pentru brate m-am apucat de curand de pilates, cu greutati de cate 1 kg ca acolo nu prea mai e grasime. Astept sa se duca burtica de tot sa fac ceva si pentru abdomen.
Bicicleta am ajuns sa fac 80 min pe zi, alternez intens cu moderat si stepper 50-60 min.


80 de min bicileta+50-60 min stepper zilnic?
As alterna,o zi bicicleta,o zi stepper,o zi pilates,si o zi pauza.:D

DrIulia2010 15 mar 2010 15:16:59

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 118441)
Acum de exemplu am facut stepper o ora, am termina la 13:05 si la 15:10 pranzul:
4 floricele de broccoli + 3 floricele micute de conopida facute la aburi, scoici+cozi de creveti cam 150 g fierte in apa cu rozmarin si busuioc + un fel de tzatziki facut din 2 linguri de iaurt, 1 castravete mai mare murat, 1 lingurita mustar dijon, un catel de usturoi. Pe broccoli si conopida am pus si niste zeama de lamaie.
E ok asa?


E foarte bine.:-bd:-bd

OitaVesela 15 mar 2010 15:18:58

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Pai pilates dureaza doar 10 min, bicicleta fac zilnic, stepper cam de 3 ori pe saptamana. Simt ca doar stepper nu e destul :-s. In weekend am facut doar bicicleta si am consumat si cam mult sambata, majoriatea caloriilor provenind din alcool si ma simt cam cu musca pe caciula.

Dulcele cum este recomandat sa fie servit? Ca desert imediat dupa masa sau la distanta de cateva ore?

DrIulia2010 15 mar 2010 15:23:13

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 118457)
Pai pilates dureaza doar 10 min, bicicleta fac zilnic, stepper cam de 3 ori pe saptamana. Simt ca doar stepper nu e destul :-s. In weekend am facut doar bicicleta si am consumat si cam mult sambata, majoriatea caloriilor provenind din alcool si ma simt cam cu musca pe caciula.

Dulcele cum este recomandat sa fie servit? Ca desert imediat dupa masa sau la distanta de cateva ore?


Desertul se consuma ca si gustare.

mvthebest 15 mar 2010 15:25:38

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Cat de des aveam voie sa mancam dulciuri? Si ce dulciuri?

Daca nu prea imi plac carnurile (doar peste,dar nu-mi permit sa mananc zilnic) Cu ce pot sa inlocuiesc carnea? Dauneaza daca nu prea mananc proteine?

Am inteles ca nu prea este indicat ca sa avem carbo,mai multi,dar daca le iau din fructe,legume,cereale inegrale,imi fac rau si atunci pentru silueta?

Supergirl 15 mar 2010 15:26:57

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Buna!Am si eu o intrebare in ceea ce priveste lactatele.Din cate am inteles eu(nu m-am documentat prea mult:">) astfel de produse nu sunt recomandata in dieta(eu momentan tin Scarsdale,dar nu ca la carte pt ca slabirile rapide mie nu imi fac bine).Si,ca sa ajung si eu in sfasit la intrebare:crezi ca influenteaza in mare masura faptul ca dimineata pe laanga ceai,beau si un pahar de lapte?
Mentionez ca eu sunt fan lapte:D si lactate in general,dar incerc sa gasesc varianta degresata a fiecarui produs.Multumesc.

DrIulia2010 15 mar 2010 15:29:21

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 118474)
Cat de des aveam voie sa mancam dulciuri? Si ce dulciuri?

Daca nu prea imi plac carnurile (doar peste,dar nu-mi permit sa mananc zilnic) Cu ce pot sa inlocuiesc carnea? Dauneaza daca nu prea mananc proteine?

Am inteles ca nu prea este indicat ca sa avem carbo,mai multi,dar daca le iau din fructe,legume,cereale inegrale,imi fac rau si atunci pentru silueta?


Subiectul e altul,iti voi raspunde, dar dupa ce ne spui ce inseamna pentru tine alimentatia sanatoasa?:)

OitaVesela 15 mar 2010 15:30:51

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Iulia iti multumesc mult ca mi-ai raspuns la intrebari >:D<

mvthebest 15 mar 2010 15:36:05

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 118482)
Subiectul e altul,iti voi raspunde, dar dupa ce ne spui ce inseamna pentru tine alimentatia sanatoasa?:)

Pai sincer nu stiu excat ce sunt alimentele sanatoase.
Pot spune doar ca am renuntat la sucurile acidulate pentru ca ma balonau. Am renuntat la paine pentru ca mancam in exces.Am ajuns la 1 pe zi.
Incerc sa mananc cam rar dulce. Tort,prajituri,bomboane.. Nu prea vizitez cofetariile.
Nu sunt de acord cu fast food-urile,iar de consumat ultima data cand am consumat cred ca era anul trecut prin septembrie. (lipsta de timp)
Ador dulcele si greu ma deslipeste de el,deci nu pot spune ca am un stil de viata sanatos. Evit prajelile.

DrIulia2010 15 mar 2010 15:38:53

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Fetelor,va rog sa nu omiteti raspunsul la prima intrebare de la inceputul subiectului.:)

DrIulia2010 15 mar 2010 15:42:08

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 118493)


Pai sincer nu stiu excat ce sunt alimentele sanatoase.
Pot spune doar ca am renuntat la sucurile acidulate pentru ca ma balonau. Am renuntat la paine pentru ca mancam in exces.Am ajuns la 1 pe zi.
Incerc sa mananc cam rar dulce. Tort,prajituri,bomboane.. Nu prea vizitez cofetariile.
Nu sunt de acord cu fast food-urile,iar de consumat ultima data cand am consumat cred ca era anul trecut prin septembrie. (lipsta de timp)
Ador dulcele si greu ma deslipeste de el,deci nu pot spune ca am un stil de viata sanatos. Evit prajelile.


Nu te-am intrebat care sunt alimentele sanatoase,ce inseamna pentru tine a manca sanatos,cum percepi tu asta?

mvthebest 15 mar 2010 15:45:42

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 118503)
Nu te-am intrebat care sunt alimentele sanatoase,ce inseamna pentru tine a manca sanatos,cum percepi tu asta?

Aaa,pai sa nu m-ai mananc prajeli,,fast food-uri,sa nu mai beau sucuri acidulate.
Sa mananc rar dulciuri ,iar acelea sa nu fie cumparate din patiseri/cofetari.
Sa mananc multe legume,fructe,pui,peste.

onetotilia 15 mar 2010 15:48:53

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
eu nu cred ca mananc sanatos....cred ca mananc aproape sanatos....si mai cred ca e bine sa mancam din toate cate putin....

eu de vreo luna jumate mananc cam asa...binenteles cu exceptii...
-lapte degrest cu cereale integrale (tarate fara gluma)
-biscuiti di cereale 97% integrale la gustare cu ceva foarte putin dulce umplute
-o data sau de doua ori pe zi supa de :castravete,dovlecel, legume cu vermicelli,rosii,
-jambon degrest maxim 60 gr pe zi de obicei la amiazi
-cinala mine e mai problematica insa incerc sa evit pe cat se poate ceea ce nu e bun,insa cina suna cam asa: legume fierte: mexicano mix, fasole verde pastai, morcovi, cartofi-foarte putin, mazare (nu din conserva) ; carne :piept de pui fara piele la cuptor cu ciuperci sau la cuptor cu unt cu usturoi-foarte putin sau doar prajit in tigaie de teflon poate cu 15 gr unt, carne de vitel sau vita gratar, peste prajit in tigaie de teflon ; salata verde cu vinigret sau maioneza....
-mai mananc cate un iaurt degresat cu fructe si fara adaos de zahar
-un mar sau doua pe zi
-o data pe saptamana paste cu sos de rosii si ciuperci
-o data pe saptamana putin orez basmati
-mai mananc curcan din cand in cand
-o data pe zi mananc mancare calda,gatita....
-incerc sa evit sosurile,mezelurile,nu beau sucuri deloc,dulciurile...insa in weekens o dau in bara,painea...eventual cate 1-2 feliute de toast iat in weekend bagjete in jur de 100gr la micul dejun cu nutella :((
-stiu ca nu e tocmai sanatos insa nu cred ca pot sa il perfectionez mai mult...

PS: mai mananc cate 2_3 oua fierte pe saptamana,conopida,varza de bruxell,cateodata putin emmental,ardei.

DrIulia2010 15 mar 2010 15:49:27

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 118474)
Cat de des aveam voie sa mancam dulciuri? Si ce dulciuri?
Depinde,daca esti la dieta mai rar.Dulciuri facute in casa.
Daca nu prea imi plac carnurile (doar peste,dar nu-mi permit sa mananc zilnic) Cu ce pot sa inlocuiesc carnea? Dauneaza daca nu prea mananc proteine?
Nu numai carnea inseamna proteine,consuma lactate,oua,proteine vegetale(boabe de fasole,dovlecei,vinete,porumb,broccoli,etc)
Am inteles ca nu prea este indicat ca sa avem carbo,mai multi,dar daca le iau din fructe,legume,cereale inegrale,imi fac rau si atunci pentru silueta?


Limiteaza-te la necesarul zilnic de carbo.

Supergirl 15 mar 2010 15:51:10

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 118498)
Fetelor,va rog sa nu omiteti raspunsul la prima intrebare de la inceputul subiectului.:)

Scuze Iulia,doar ca m-am lasat purtata de val si am uitat sa raspund intrebarii tale.
Cred ca in cazul meu alimentatia e sanatoasa daca aleg un cartofi copti nu prajiti combinati eventual cu niste carne,sau pilaful de orez pe care il ador il mananc simplu si nu cu alta bucatica de carne.
Alta ''sanataosenie''(momentan am veleitati de dex si inventez cuvinte) ar fi faptul ca am facut pace cu apa plata si nu mai beau sucuri decat la zile mari si atunci in cantitati moderate.Si am trecut la painea neagra de la cea alba(sincer nu observ vreoo diferenta pt ca nu ma omor cu painea),si nu mai beau ceaiul indulcit.A,si era sa uit de DULCIURI....nu am renuntat definitv la ele pt ca desi am incerrcta sa le inlocuiesc cu fructe,am sfarsit prin a manca si dulciuri si fructe.
Scuze inca o data.

mvthebest 15 mar 2010 15:54:23

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 118518)
Limiteaza-te la necesarul zilnic de carbo.

Am inteles. Multumesc.

DrIulia2010 15 mar 2010 15:55:44

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de Supergirl (Post 118475)
Buna!Am si eu o intrebare in ceea ce priveste lactatele.Din cate am inteles eu(nu m-am documentat prea mult:">) astfel de produse nu sunt recomandata in dieta(eu momentan tin Scarsdale,dar nu ca la carte pt ca slabirile rapide mie nu imi fac bine).Si,ca sa ajung si eu in sfasit la intrebare:crezi ca influenteaza in mare masura faptul ca dimineata pe laanga ceai,beau si un pahar de lapte?
Mentionez ca eu sunt fan lapte:D si lactate in general,dar incerc sa gasesc varianta degresata a fiecarui produs.Multumesc.

Dimineata ceai sau lapte,nu impreuna:D.Nu influenteaza laptele,dar nu combina.
Ai grija sa nu faci exces de branzeturi,daca iti plac lactatele.Un pahar cu lapte il poti consuma ca si gustare sau seara o ceasca de lapte cald cu putina miere.;)

Supergirl 15 mar 2010 16:00:02

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Visele mele s-au naruit....:((
Glumeam.Asta e,trebuie sa ma conformez.Nu stiam ca nu trebuie nici astea combinate....grea partea de combinare:).Merci mult.:-*
Exces nu fac,dar ma supar pe dieta daca nu lasa sa-mi beau laptele sau sa adaug un iaurt.

onetotilia 15 mar 2010 16:00:27

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
mai beau si ceai verde...am renuntat la zaharina,sau ceai de menta la fel fara si o sa incerc si la cefea fara zaharina...

mvthebest 15 mar 2010 16:07:28

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 118526)
Dimineata ceai sau lapte,nu impreuna:D.Nu influenteaza laptele,dar nu combina.
Ai grija sa nu faci exces de branzeturi,daca iti plac lactatele.Un pahar cu lapte il poti consuma ca si gustare sau seara o ceasca de lapte cald cu putina miere.;)

Cata miere este permis. 3lingurite pe zi deja este prea mult?:-/

Supergirl 15 mar 2010 16:07:45

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
De ce nu e ceaiul de menta sanatos?:-/
Eu ceai verde beau doar in weekend,in rest ceai de soc.

onetotilia 15 mar 2010 16:08:51

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 118517)
eu nu cred ca mananc sanatos....cred ca mananc aproape sanatos....si mai cred ca e bine sa mancam din toate cate putin....

eu de vreo luna jumate mananc cam asa...binenteles cu exceptii...
-lapte degrest cu cereale integrale (tarate fara gluma)
-biscuiti di cereale 97% integrale la gustare cu ceva foarte putin dulce umplute
-o data sau de doua ori pe zi supa de :castravete,dovlecel, legume cu vermicelli,rosii,
-jambon degrest maxim 60 gr pe zi de obicei la amiazi
-cinala mine e mai problematica insa incerc sa evit pe cat se poate ceea ce nu e bun,insa cina suna cam asa: legume fierte: mexicano mix, fasole verde pastai, morcovi, cartofi-foarte putin, mazare (nu din conserva) ; carne :piept de pui fara piele la cuptor cu ciuperci sau la cuptor cu unt cu usturoi-foarte putin sau doar prajit in tigaie de teflon poate cu 15 gr unt, carne de vitel sau vita gratar, peste prajit in tigaie de teflon ; salata verde cu vinigret sau maioneza....
-mai mananc cate un iaurt degresat cu fructe si fara adaos de zahar
-un mar sau doua pe zi
-o data pe saptamana paste cu sos de rosii si ciuperci
-o data pe saptamana putin orez basmati
-mai mananc curcan din cand in cand
-o data pe zi mananc mancare calda,gatita....
-incerc sa evit sosurile,mezelurile,nu beau sucuri deloc,dulciurile...insa in weekens o dau in bara,painea...eventual cate 1-2 feliute de toast iat in weekend bagjete in jur de 100gr la micul dejun cu nutella :((
-stiu ca nu e tocmai sanatos insa nu cred ca pot sa il perfectionez mai mult...

PS: mai mananc cate 2_3 oua fierte pe saptamana,conopida,varza de bruxell,cateodata putin emmental,ardei.

si putina ciocolata:">....din cand in cand...cand ies in oras mananc salata de fructe sau cate o waffa...:"> sau cate putina inghetata:">

DrIulia2010 15 mar 2010 16:13:53

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
eu nu cred ca mananc sanatos....cred ca mananc aproape sanatos....si mai cred ca e bine sa mancam din toate cate putin

Alimentatia sanatoasa e perceputa diferit de fiecare.Se poate manca 90%,asta pentru ca nu putem fi siguri de legumele si fructele din piata decat daca le avem in gradina proprie.
Nu e deloc simplu sa inveti sa mananci sanatos,trebuie doar sa vrei.Iti spun eu ca se poate,;)
Tu mananci 60%sanatos,important e sa vrei sa inveti sa mananci sanatos.


Va spun din exeperienta proprie,ca se poate supravietui si fara dulciuri,sucuri carbogazoase,fast-food,junk-food,sosuri,mezeluri ,fara a mai gusta "din toate cate putin"si lista e luuunga:D.

DrIulia2010 15 mar 2010 16:16:55

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de Supergirl (Post 118531)
Visele mele s-au naruit....:((
Glumeam.Asta e,trebuie sa ma conformez.Nu stiam ca nu trebuie nici astea combinate....grea partea de combinare:).Merci mult.:-*
Exces nu fac,dar ma supar pe dieta daca nu lasa sa-mi beau laptele sau sa adaug un iaurt.


Problema de combinare era pentru stomacul tau,in rest nici una.;)

Supergirl 15 mar 2010 16:21:20

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Daca e pt stomac e si mai bine din moment ce gastrita nu inceteaza sa isi faca simtita prezenta.

DrIulia2010 15 mar 2010 16:21:22

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 118544)


Cata miere este permis. 3lingurite pe zi deja este prea mult?:-/


1-2 lingurite.

DrIulia2010 15 mar 2010 16:23:59

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de Supergirl (Post 118546)
De ce nu e ceaiul de menta sanatos?:-/
Eu ceai verde beau doar in weekend,in rest ceai de soc.


Cine a spus ca ceaiul de menta nu e sanatos?-fals.

onetotilia 15 mar 2010 16:26:04

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
iulia pentru mine "a manca" nu este un verb este o placere :)) si daca imi refuz tot devin isterica....am o luna jumate de cand am inceput sa renunt ba acum am in gand sa inlociesc maioneza cu sosul de rosii henz foarte bun...si tocmai am baut o cafea fara zaharina....eu zic ca treptat...o sa invat mai multe.....
amsi eu niste inrebari :
1 ceaiul de menta e bun pt organism sau nu? daca e bun de ce?
2 e bine sa mancam mere seara la ultima gustare?
3 cum sa facem ca mancaea sa aiba mai mult gust?
4 ce sa fac sa nu ma mai constip?
5 daca pun lapte in cafea e bine sau sa renunt si la asta?
6 cata carne e recomandata pe zi?
7 daca beau in jur da 4 litrii de apa e de rau?
8 e bine sa bem multa apa inainte de micul dejun?

cam atat deocamdata.... :d

Supergirl 15 mar 2010 16:28:18

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 118573)
Cine a spus ca ceaiul de menta nu e sanatos?-fals.

Nu am inteles eu postul Otiliei.My bad:">

madalyna 15 mar 2010 16:45:42

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
buna dr iulia...ma bucur ca ai deschis acest topic
eu nu sunt o perfectionista in papatul sanatos...pot spune ca nici acum cand sunt la dieta nu mananc prea sanatos
pentru mine regimul care da randamente este:
pap mai orice dar mult mai putin decit inainte cam un sfert din portia de dinainte bineinteles exclus fast food,sosuri,dulciuri
paine cam 2 felii zilnic
cand nu mananc paine pap mamaliguta cu iaurt dietetic la cina...chiar e buna combinatia asta sau este gresita?
nu am putut renunta la sucuri carbogazoase dar totusi observ ca slabesc si fara sa renunt la ele
nu depasesc 1000_1200 kcal zilnic
O INTREBARE AM ACUM...
DACA MA INCADREZ IN ACEST NUMAR DE CALORII SI ALIMENTATIA PE CARE O CONSUM NU E TOCMAI SANATOASA NU POT SLABI???

Sabine_28 15 mar 2010 16:52:11

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Ce inseamna pt mine o alimentatie sanatoasa? Nu este vb numai despre a renunta la prajeli, dulciuri, paine, ci si despre ceea ce mananci. La inceputul dietei mancam f multi carbo, ce-i drept preparat sanatos : cartofi copti, piure, fasole gatita, fara ulei, etc. Intr-adevar atunci am slabit, probabil pt ca veneam de la o alimentatie de peste 2000 de calorii pe zi ( ba chiar mai mult, gandindu-ma ca doar gustarea de la ora 10.00 era alcatuita dintr-o punga de turta dulce si un baton, de ex.:-s sau un snickers si o punga de chipsuri :-s ) si am trecut cam la 1400 , cred..eu aveam impresia ca mananc 1000, dar erau mai multe, pt ca atunci nu aveam cantar de bucatarie si nu aproximam cum trebuie:D. Oricum, asta a fost bine, ca altfel nu mai aveam de unde sa scad.
Ce inseamna acum pt mine o alimentatie sanatoasa?
Luna asta am renuntat de tot la zahar ( eu care faceam saptamanal prajituri :D) , sunt in a 6-a zi de cand nu m-am atins nici de miere sau dulceata facuta in casa macar si pot spune ca ma simt f bine..deci se poate, asa cum ziceai, Dr. Iulia. Ba chiar am mancat adineauri un mar copt , doar cu scortisoara si mi se parea f dulce...asadar gusturile se educa!:> Am descoperit ca pot face clatite cu mere fara strop de zahar sau miere, doar esenta de vanilie..daca mi-ar fi zis cineva de retata asta acum vreo 3 luni, sigur as fi strambat din nas!:D
Sunt innebunita dupa salate : salate cu ton, cu pui, de telina, orice fel de salata , facuta cu dressing de iaurt degresat...am inceput sa renunt si la paine, doar cand simt o foarte mare nevoie mananc o feliuta de graham, eu care mancam si o paine intreaga, calda:D
Tot la mancare sanatoasa pot baga supele, ciorbitele de pui, vita, legume ( fara cartofi si fara paste ), care sunt si f satioase.
Nu consider mancare sanatoasa toate dulciurile " dietetice" care poate nu au zahar, dar au o gramada de prostii, iar dpdv caloric se apropie f mult de cele normale, am incercat si cu tot felul de minuni expandate, dar au carbo si n-au nici un rezultat, la fel ca si batoanele de slabit...
Stiu ca mai am inca multe de invatat despre alimentatia sanatoasa, dar atata timp cat exista vointa, nimic nu e imposibil!

DrIulia2010 15 mar 2010 17:44:32

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de madalyna (Post 118597)
buna dr iulia...ma bucur ca ai deschis acest topic

O INTREBARE AM ACUM...
DACA MA INCADREZ IN ACEST NUMAR DE CALORII SI ALIMENTATIA PE CARE O CONSUM NU E TOCMAI SANATOASA NU POT SLABI???

Poti slabi, dar mai lent,nu te pot asigura ca-ti vei mentine greutatea dorita.Depinde de fiecare organism,pentru ca se asimileaza diferit.Tu sti cel mai bine ce fel de metabolism ai.

DrIulia2010 15 mar 2010 17:48:41

Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de Sabine_28 (Post 118603)
Ce inseamna pt mine o alimentatie sanatoasa? Nu este vb numai despre a renunta la prajeli, dulciuri, paine, ci si despre ceea ce mananci. La inceputul dietei mancam f multi carbo, ce-i drept preparat sanatos : cartofi copti, piure, fasole gatita, fara ulei, etc. Intr-adevar atunci am slabit, probabil pt ca veneam de la o alimentatie de peste 2000 de calorii pe zi ( ba chiar mai mult, gandindu-ma ca doar gustarea de la ora 10.00 era alcatuita dintr-o punga de turta dulce si un baton, de ex.:-s sau un snickers si o punga de chipsuri :-s ) si am trecut cam la 1400 , cred..eu aveam impresia ca mananc 1000, dar erau mai multe, pt ca atunci nu aveam cantar de bucatarie si nu aproximam cum trebuie:D. Oricum, asta a fost bine, ca altfel nu mai aveam de unde sa scad.
Ce inseamna acum pt mine o alimentatie sanatoasa?
Luna asta am renuntat de tot la zahar ( eu care faceam saptamanal prajituri :D) , sunt in a 6-a zi de cand nu m-am atins nici de miere sau dulceata facuta in casa macar si pot spune ca ma simt f bine..deci se poate, asa cum ziceai, Dr. Iulia. Ba chiar am mancat adineauri un mar copt , doar cu scortisoara si mi se parea f dulce...asadar gusturile se educa!:> Am descoperit ca pot face clatite cu mere fara strop de zahar sau miere, doar esenta de vanilie..daca mi-ar fi zis cineva de retata asta acum vreo 3 luni, sigur as fi strambat din nas!:D
Sunt innebunita dupa salate : salate cu ton, cu pui, de telina, orice fel de salata , facuta cu dressing de iaurt degresat...am inceput sa renunt si la paine, doar cand simt o foarte mare nevoie mananc o feliuta de graham, eu care mancam si o paine intreaga, calda:D
Tot la mancare sanatoasa pot baga supele, ciorbitele de pui, vita, legume ( fara cartofi si fara paste ), care sunt si f satioase.
Nu consider mancare sanatoasa toate dulciurile " dietetice" care poate nu au zahar, dar au o gramada de prostii, iar dpdv caloric se apropie f mult de cele normale, am incercat si cu tot felul de minuni expandate, dar au carbo si n-au nici un rezultat, la fel ca si batoanele de slabit...
Stiu ca mai am inca multe de invatat despre alimentatia sanatoasa, dar atata timp cat exista vointa, nimic nu e imposibil!


Bravo,inca o dovada ca se poate.:)
Clatitele sunt foarte bune,la fel le fac si eu,uneori mai pun si ceva seminte prin aluat.
Salatele sunt delicioase si sanatoase,sunt diverse combinatii care se pot face, mai poti face un dressing din ulei de masline+1 ling musatar(sau fara)+zeama de lamaie.


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:35:07.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO