forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   Be healthy,be happy (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=12409)

lavinia elena 16 sep 2013 10:56:40

Re: Be healthy,be happy
 
ce facultate?da ,vreau la medicina aici in Craiova

elle24 16 sep 2013 12:24:40

Re: Be healthy,be happy
 
Citat:

Anterior postat de lavinia elena (Post 1298229)
ce facultate?da ,vreau la medicina aici in Craiova

O,super.Si eu sunt la medicina(tot aici) si imi place foarte mult,chiar daca este foarte greu.

lavinia elena 16 sep 2013 12:48:20

Re: Be healthy,be happy
 
ce tare :)).cum e?cum a fost admiterea?imi e tare frica..in august m-am apucat de meditatie la chimie pt ca sunt varza ..sper sa am timp sa invat

elle24 16 sep 2013 13:00:34

Re: Be healthy,be happy
 
Citat:

Anterior postat de lavinia elena (Post 1298259)
ce tare :)).cum e?cum a fost admiterea?imi e tare frica..in august m-am apucat de meditatie la chimie pt ca sunt varza ..sper sa am timp sa invat

Admiterea nu a fost foarte grea,am facut grilele de atatea ori incat la multe le stiam raspunsul pe dinafara.
E bine ca te-ai apucat de meditatii din timp.Eu la chimie nu am avut mari probleme.In liceu am facut ca lumea,am avut si un profesor mai exigent,Branzan,poate ai auzit de el(am facut in Carol).Bine,am avut si o profesoara de meditatie extraordinara,era imposibil sa nu intelegi ce iti explica.Problemele nu imi placeau deloc,asa ca norocul meu a fost ca la admitere nu au cazut deloc.
La biologie m-am apucat prin toamna,destul de tarziu,dar am avut iarasi o profa foarte buna,la care nu puteai sa te duci cu lectia neinvatata si asta m-a ajutat foarte mult.In plus iti explica orice astfel incat sa si pricepi si sa si retii.
Eu am intrat cu 9,33 ,ultima medie parca a fost 8.90 si cv.
Eu zic ca ai timp sa inveti.Trebuie sa iti organizezi bine timpul ca sa poti sa inveti si pentru bac si pentru admitere.

lavinia elena 16 sep 2013 13:27:10

Re: Be healthy,be happy
 
il stiuu.si eu tot in Carol sunt.cate coincidente :)).e chiar asa necesara meditatia la biologie?e mult de invatat la medicina?ai si timp liber?

elle24 16 sep 2013 14:15:58

Re: Be healthy,be happy
 
Citat:

Anterior postat de lavinia elena (Post 1298267)
il stiuu.si eu tot in Carol sunt.cate coincidente :)).e chiar asa necesara meditatia la biologie?e mult de invatat la medicina?ai si timp liber?

Eu cred ca poti sa inveti si singur,dar la cate ai anul asta pe cap,daca nu stii ca urmeaza sa te duci la meditatie si sa te asculte,sunt slabe sanse sa iti vina cheful sa inveti singur acasa.In plus,sunt termeni pe care nu o sa ii intelegi,unii destul de greoi.La meditatie iti mai da si scheme,imagini,tot felul de chestii care te ajuta foarte mult.Acum este alegerea ta,depinde de stilul tau de a invata.

Sa stii ca in primul semestru o sa iti fie foarte greu,nu ma refer neaparat pe parcursul anului,in sesiune este cel mai rau.In timpul semestrului o sa inveti doar pentru lucrarile practice,unde o sa ai si colocvii de dat.La cursuri trebuie doar sa te prezinti,la unele poti sa te duci si mai rar,depinde de profesor.In sesiune este groaznic.Gandeste-te ca trebuie sa inveti o carte de 200 pagini in maxim o saptmana,si nu exagerez.In functie de cum iti pui examenele,ai cam 5-7 zile/examen,in care trebuie sa stii cursurile si lucrarile practice.
Cu timpul te obisnuiesti,inveti sa iti organizezi timpul altfel,o sa fie ceva mai usor.
Timp liber este destul.Uneori ai cateva ore de dimineata si restul zilei libera,alteori ai pauza intre cursuri.Noi aveam si vinerea libera.Doar o luna in sesiune cand stai acasa si inveti este mai rau.In rest este chiar ok,ai timp si sa te distrezi daca vrei.

Eu sper sa ajungi pana acolo,sa vezi singura cum o sa fie.

lavinia elena 16 sep 2013 14:37:01

Re: Be healthy,be happy
 
doamne ajuta.multumesc si bafta si tie :*:*

elle24 16 sep 2013 15:02:54

Re: Be healthy,be happy
 
Citat:

Anterior postat de lavinia elena (Post 1298282)
doamne ajuta.multumesc si bafta si tie :*:*

Multumesc la fel:-*:-*

elle24 16 sep 2013 15:23:47

Re: Be healthy,be happy
 
Meniu de azi:
-musli cu fructe tropicale+fulgi de porumb+lapte
-nuci
-mancare de fasole verde
-o bucata mica mica de paine integrala
- lapte,piersica,1 plic praf milkshake de vanilie si cateva nuci,facute in blender
-4 gutui mici coapte
-Cola zero

elle24 17 sep 2013 20:10:12

Re: Be healthy,be happy
 
Meniu:
-musli+fulgi de porumb
-lapte
-struguri
-mancare de dragavei cu 2 buc carnaciori
-nuci
-paine integrala


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:50:08.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO