forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   Jurnal Laura Mocanu (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=4995)

lala94 16 iul 2010 00:48:47

Jurnal Laura Mocanu
 
Buna!
Sunt Laura.Am 16 ani,163 cm inaltime si 51 kg.As dori sa mai slabesc 3-4 kg.Ce dieta imi recomandati?
Multumesc anticipat!

Roxii 16 iul 2010 01:05:40

Re: Jurnal Laura Mocanu
 
Citat:

Anterior postat de lala94 (Post 256023)
Buna!
Sunt Laura.Am 16 ani,163 cm inaltime si 51 kg.As dori sa mai slabesc 3-4 kg.Ce dieta imi recomandati?
Multumesc anticipat!

Nu iti recomand nici o dieta,avand in vedere ca esti in crestere cel mai bine ar fi sa mananci sanatos si sa faci mult sport.Renunta la dulciuri,prajeli,sucuri,grasimi,fast food si tot ceea ce nu este sanatos si ai mare grija sa papi cel putin 1000 de calorii pe zi.Pt asta foloseste calculatorul de calorii de aici de pe site.Totusi,la kg care le ai nu cred ca ar mai fi nevoie sa slabesti ci doar sa lucrezi anumite parti ale corpului care te deranjeaza,iar asta n`o poti face dekt prin sport.Daca totusi vrei sa slabesti 58 de kg la inaltimea ta sunt mai mult dekt bine,chiar si un kg mai putin este sub limita,ai mare grija,sa nu devii subponderala.Tare curioasa sunt sa vad un meniu de`al tau,cam in ce consta?:-?Si sport faci?Daca da,ce fel de sport si cam cat:)

Roxii 16 iul 2010 01:06:44

Re: Jurnal Laura Mocanu
 
Aaaaa si ai mare mare grija!Trebuie sa ai 3 mese principale+2 gustari pe zi,sa nu care cumva sa sari peste mese:)

lala94 16 iul 2010 01:14:03

Re: Jurnal Laura Mocanu
 
La greutatea asta am ajuns in timp.In clasa a 8-a aveam 63 kg si am hotarat ca trebuie sa fac ceva pentru a slabi si am renuntat la dulciuri,paine,grasimi,sucuri...am incercat sa mananc cat mai sanatos si sa nu mai mananc dupa ora 8.
Sport nu prea fac...dar as vrea sa ma apuc serios de treaba.Problemele mele cele mai mari sunt picioarele si abdomenul.Am picioarele destule de grosute...si nu imi plac si as vrea sa am un abdomen mai plat.
Tu ce exercitii fizice faci?

Roxii 16 iul 2010 01:29:40

Re: Jurnal Laura Mocanu
 
Citat:

Anterior postat de lala94 (Post 256029)
La greutatea asta am ajuns in timp.In clasa a 8-a aveam 63 kg si am hotarat ca trebuie sa fac ceva pentru a slabi si am renuntat la dulciuri,paine,grasimi,sucuri...am incercat sa mananc cat mai sanatos si sa nu mai mananc dupa ora 8.
Sport nu prea fac...dar as vrea sa ma apuc serios de treaba.Problemele mele cele mai mari sunt picioarele si abdomenul.Am picioarele destule de grosute...si nu imi plac si as vrea sa am un abdomen mai plat.
Tu ce exercitii fizice faci?

Pai..am abonament la sala,la aerobic unde ma duc de 5 ori pe saptamana,pe langa asta mai sar coarda,fac si insanity cate o ora in fiecare zi,desi insanity nu recomand incepatoarelor fiind foarte solicitant si greu,dansez cum prind ocazia,iar uneori mai si alerg cate 1 ora,dar cam rar ca terenul pe care alerg este mereu plin de fotbalistii de la clubul sportiv...Tie pt k nu prea te impaci cu sportul ti`as recomanda hip hop abs,sunt distractive si dau rezultate bune.Poti sa si alergi daca ai unde,poti merge in ritm mai alert,orice exercitiu cardio este binevenit.Bravo pentru kilogramele pierdute>:D<Cam in ce consta un meniu de`al tau?De exemplu azi ce ai papat si cam in ce cantitati?

lala94 16 iul 2010 01:45:15

Re: Jurnal Laura Mocanu
 
Am incercat sa fac putin tae-bo astazi...nu stiu cat de bine m-am descurcat,dar mai incerc si maine.Cred ca o sa fac si cateva minute la bicicleta medicinala pe care o am.

Pai...astazi am mancat:
Mic dejun:3 albusuri de ou,o rosie,2 feliute de muschi de porc si putin branzica
Pranz: Piept de pui (cam 150-200g)cu salata de varza
Cina:Salata de varza si o jumatate de fursec(nu am rezistat tentatiei:)))

De maine cred ca o sa mananc mai multicel...:Dsi o sa renunt la dieta pe care mi-o propusesem pentru a adauga si fructe in meniul meu.

lala94 16 iul 2010 02:06:19

Re: Jurnal Laura Mocanu
 
Mi-am descarcat cateva filumlete cu exercitii Pilates si Tae-bo.De azi ma apuc serios de ele.;)

Roxii 16 iul 2010 02:11:43

Re: Jurnal Laura Mocanu
 
Citat:

Anterior postat de lala94 (Post 256032)
Am incercat sa fac putin tae-bo astazi...nu stiu cat de bine m-am descurcat,dar mai incerc si maine.Cred ca o sa fac si cateva minute la bicicleta medicinala pe care o am.

Pai...astazi am mancat:
Mic dejun:3 albusuri de ou,o rosie,2 feliute de muschi de porc si putin branzica
Pranz: Piept de pui (cam 150-200g)cu salata de varza
Cina:Salata de varza si o jumatate de fursec(nu am rezistat tentatiei:)))

De maine cred ca o sa mananc mai multicel...:Dsi o sa renunt la dieta pe care mi-o propusesem pentru a adauga si fructe in meniul meu.

Citat:

Anterior postat de lala94 (Post 256033)
Mi-am descarcat cateva filumlete cu exercitii Pilates si Tae-bo.De azi ma apuc serios de ele.;)

Imi place meniul tau cu mici exceptii,seara papa mai mult,doar o salata?Puteai sa papi si putin piept de pui pe langa salata sau o salata de rosii cu branza,o supa...Si papa si 2 gustari,chiar si 3 dak simti nevoia.La gustari poti papa seminte,nuci,migdale,fructe,un morcov,un iaurt.Este foarte bine ce ti`ai ales sa faci,tae`bo ajuta f mult la slabit,iar pillates te scapa de cm buni:)

lala94 16 iul 2010 02:16:58

Re: Jurnal Laura Mocanu
 
multumesc pentru sfaturi...>:D<
stiu ca o salata nu este suficienta:D..dar era trecut de ora 7 cand am luat cina si m-am gandit sa mananc mai putin...
maine o sa imi structurez altfel mesele si o sa am grija sa mananc in jur de 1000 kcal...3 mese pe zi si 2 gustari...;)

Roxii 16 iul 2010 02:27:52

Re: Jurnal Laura Mocanu
 
Citat:

Anterior postat de lala94 (Post 256035)
multumesc pentru sfaturi...>:D<
stiu ca o salata nu este suficienta:D..dar era trecut de ora 7 cand am luat cina si m-am gandit sa mananc mai putin...
maine o sa imi structurez altfel mesele si o sa am grija sa mananc in jur de 1000 kcal...3 mese pe zi si 2 gustari...;)

Nu conteaza ca era dupa ora 7,poti sa papi si mai tarziu,important e sa papi inainte cu 3-4 ore de a dormi.Daca totusi nu vrei sa papi dupa ora 7 incearca sa te trezesti mai devreme ca sa ai timp:)Eu pap si pe la 8 jumate si tot am slabit:))>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:57:12.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO