forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   Jurnal Mihastef (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=12461)

mihastef 29 dec 2013 20:53:40

Jurnal Mihastef
 
Buna seara slabutelor!

Ma numesc Mihaela,mamica a 2 copii superbi,un baietel de 5 ani si o fetita de 5 luni,iar cu ajutorul acestor 2 sarcini am ajuns sa ma ingras foarte mult.La prima sarcina am luat 32 de kg din care am reusit cu mare greutate sa slabesc 20 cu ajutorul dietei similare Atkins,mi-a fost ingrozitor de greu sa ma mentin,apoi am ramas iar insarcinata si am mai luat 11 kg din care am dat jos 7 la inceput cu ajutorul alaptatului apoi la scurt timp dupa ce nu am mai alaptat m-am ingrasat 5 kg.
Sunt disperata pt ca fiul meu ma intreaba cam des in ultima vreme :"mami cand o sa fii si tu slaba",iar vorbele astea ma seaca la suflet direct,pt ca-mi dau seama ca pana si fiul meu de 5 ani ma vede o grasa.
De aceea m-am hotarat ca pana la vara sa fiu si eu o slabuta,nu vreau ca fiului meu sa-i fie rusine cu mine ci din contra,sa se mandreasca ca are o mama frumoasa si slaba.
Imediat dupa sarbatori ma voi apuca si eu de dieta Rina si sper sa ma ajute bunul Dumnezeu si cu sprijinul vostru sa reusesc sa fiu din nou o slabuta,ca in tinerete.Va pup pe toate si va doresc un An Nou plin de realizari,reusite si multa sanatate si bucurii.Ne auzim cat de curand.

butterfly30 29 dec 2013 21:36:27

Re: Jurnal Mihastef
 
sa-ti traiasca bebeii! sa fie sanatosi si sa aveti un an plin de realizari! iti urez mult succes cu dieta si iti tin pumnii!:)

mihastef 29 dec 2013 22:13:40

Re: Jurnal Mihastef
 
Multumesc pt primire si pentru urari Butterfly.>:D<

Stefanie 29 dec 2013 23:38:55

Re: Jurnal Mihastef
 
Bine ai venit si mult succes in tot ceea ce ti-ai propus !:)

butterfly30 31 dec 2013 15:33:50

Re: Jurnal Mihastef
 
un an nou fericit si multe impliniri!

mihastef 01 ian 2014 21:41:31

Re: Jurnal Mihastef
 
La multi ani si un an nou plin de impliniri si multa sanatate ca-i mai buna decat toate.>:D<

rozica1965 02 ian 2014 09:25:58

Re: Jurnal Mihastef
 
Citat:

Anterior postat de mihastef (Post 1319180)
La multi ani si un an nou plin de impliniri si multa sanatate ca-i mai buna decat toate.>:D<

LA MULTI ANI,bine ai venit si bafta in lupta cu kg!
Sa iti creasca mari copilasii si sa fie sanatosi!!!!!>:D<>:D<
PS.......prietenie acordata!!!!!;)

mihastef 02 ian 2014 20:07:51

Re: Jurnal Mihastef
 
Merci Rozica.:)
Astazi am incheiat capitolul "grasuta".De maine voi incepe o viata noua,intrand in noul an am inceput sa reflectez catre un viitor mai bun,o viata mai sanatoasa.De maine ma apuc de regim,desi imi va fi foarte greu la inceput,pt ca ai mei sunt obisnuiti sa le fac cate ceva dulce mereu si nu stiu cum se face ca mereu cand ma apuc de cate un regim le vin tot felul de idei pt a le face cate ceva bun,va trebui sa rezist tentatiilor.Cel mai greu imi este sa renunt la paine si dulciuri,le ador,dar va trebui sa inghit in sec si sa beau un pahar cu apa cand imi vine pofta.
Ma motiveaza faptul ca aspectul meu fizic s-a alterat ingrozitor de mult,rezistenta mea la efort s-a diminuat considerabil,nu ma mai pot juca cu fiul meu atat cat vrea el pt ca obosesc imediat si deja aproiatii incep sa-mi faca observatii ca m-am ingrasat cam mult,iar asta ma scoate din minti.Cand ma uit in oglinda am depresii,nu a mai ramas nimic din slabuta care eram odinioara.nu va faceti idei ca as fi fost vreo fotomodela,dar macar aveam 63 kg inainte de prima sarcina si aratam cat de cat mai omeneste.Acum nici o haina nu-mi mai vine bine,pantalonii ma strang foarte tare de acum zici ca explodeaza pe mine daca ma asez,dar am inceput sa am si dureri foarte mari de coloana,mai ales cand merg sau stau mult in picioare si asta tot din cauza greutatii se datoreaza.
De maine voi intra la regim.pentru ca mi-am promis mie ca voi fi o slabuta pana la vara,pentru ca m-am saturat de comentariile rautacioase ale celor din jur si pentru ca vreau sa fiu o mamica frumoasa si supla pt copii mei.
Va pup si mai vb maine.

butterfly30 02 ian 2014 20:39:07

Re: Jurnal Mihastef
 
draga mea, eu am plecat pe 20 febr de la aceeasi greutate, iar in prima luna am dat jos 6 kg mancand dulce: ciocolata 75%, o lingurita de miere, un fruct. am facut cateva dulciuri cu stevia, dar nu-mi placeau de loc, asa ca am renuntat repede:)) dar daca ai sa cauti ai sa gasesti multe dulciuri dietetice pe aici. e greu sa renunti brusc, ia-o treptat, mananca la inceput jumate din cat mananci acum (ca frecventa, ca si cantitate mai putin), alege dulciuri dietetice, apoi iar imparte la doi, pana ajungi la 1-2/sapt. daca brusc incepi mancare dietetica, fara dulciuri,mai faci si sport ai sa te frustrezi tare si n-o sa te tina mult... moderatia e cheia!;)

mihastef 02 ian 2014 21:43:03

Re: Jurnal Mihastef
 
Butterfly merci pt sfat.Adevarul este ca am ales dieta Rina pt ca-mi permite sa mananc si dulciuri si paine si cartofi si paste,ceea ce-mi place mie,chiar daca sunt in cantitati moderate.Ma gandesc ca astfel cu aceasta dieta nu ma voi simti frustrata.Sper sa reusesc.Cu sportul stau c-am prost din cauza lenei,e mult pana ma mobilizez ca apoi nu ma mai opresc.Am si o bicicleta eliptica,de vreo 6 ani,care acum sta in pod ca in casa nu prea am loc de ea pt ca este cam mare si ma enerveaza ca face zgomot si nu o pot folosi cand doarme fiica mea pt ca o trezesc.
Ce nu prea imi place la aceasta dieta este ca dimineata trebuie sa mananc fructe si nu sunt chiar fan,de obicei nu prea iau micul dejun.
Oare este bine daca beau si ceaiuri pt slabit,sau sa le evit.Si nu stiu daca sunt capabila sa tin acea zi de apa,cred ca o sa lesin,mie de obicei cand imi este foarte foame si nu mananc mi se face rau.

butterfly30 02 ian 2014 22:22:56

Re: Jurnal Mihastef
 
eu Rina nu prea stiu, dar stiu sigur ca nu e ok, orice dieta ai tine, sa nu mananci mic dejun!!! e obligatoriu! din cate stiu ziua de apa nu e obligatorie, Nicoleta100 tinea mai demult asta si parca asa zicea. oricum e pe site un grup al fetelor care tin Rina, intreaba-le pe ele cand ai nelamuriri.:)

butterfly30 02 ian 2014 22:25:46

Re: Jurnal Mihastef
 
eu personal ceaiuri pentru slabit nu-ti recomand. alimentatie corecta si sport, asta e cheia succesului!;)

mihastef 03 ian 2014 11:01:54

Re: Jurnal Mihastef
 
Buna dimineata.
Mi-am servit cafeluta si am papat un mar destul de maricel,desi sincer ma simt c-am lesinata de la el acum,nefiind obisnuita sa mananc fructe pe stomacul gol
Sa vad ce pregatesc pt masa de pranz.oricum va include sigur si o cana de supa limpede,pt ca oricum ii pregatesc supica fiicei mele si imi ramane destula zeama ca legumele i le pasez si i le dau ei.
Revin mai tarziu.

mihastef 03 ian 2014 13:58:37

Re: Jurnal Mihastef
 
Merci butterfly pt sfaturi,esti tare draguta.m-am inscris si eu in clubul fetelor rina si imi sunt de mare folos,le multumesc mult.
Pentru pranz am servit asa :
-fasolica verde fideluta cu usturoi+ 100g muschiulet slab de porc la gratar
- 1 feliuta foarte subtire de paine
- 200 ml supa clara de la legumele fiicei mele
Pot spune doar ca zeama aia de legume mi-a mai umplut si mie stomacul ca in rest parca nici nu am simtit ca am mancat.Asta pt ca nu am mancat paine multa,eu asa eram obisnuita,sa bag paine la greu.De-aia am ajuns cat casa.:))

costina89 03 ian 2014 14:25:13

Re: Jurnal Mihastef
 
Buna Miha >:D<
Am venit si eu la tine in casuta,de aseara te-am citit dar imi era prea somn sa mai scriu....sa-ti traiasca comorile:-*.Cum se impaca baiatul cu surioara lui cea mica?
Iti doresc o lupta cat mai usoara cu kilogramele in plus,la vara vei fi o slabuta sunt sigura iar baietelul tau va fi super mandru de tine>:D<.

Spuneai ceva de supa limpede de la fetita ta....supa aceea contine si cartofi?sa intrebi fetele daca e buna.

soggy 03 ian 2014 14:49:26

Re: Jurnal Mihastef
 
Citat:

Anterior postat de mihastef (Post 1318944)
Buna seara slabutelor!

Ma numesc Mihaela,mamica a 2 copii superbi,un baietel de 5 ani si o fetita de 5 luni,iar cu ajutorul acestor 2 sarcini am ajuns sa ma ingras foarte mult.La prima sarcina am luat 32 de kg din care am reusit cu mare greutate sa slabesc 20 cu ajutorul dietei similare Atkins,mi-a fost ingrozitor de greu sa ma mentin,apoi am ramas iar insarcinata si am mai luat 11 kg din care am dat jos 7 la inceput cu ajutorul alaptatului apoi la scurt timp dupa ce nu am mai alaptat m-am ingrasat 5 kg.
Sunt disperata pt ca fiul meu ma intreaba cam des in ultima vreme :"mami cand o sa fii si tu slaba",iar vorbele astea ma seaca la suflet direct,pt ca-mi dau seama ca pana si fiul meu de 5 ani ma vede o grasa.
De aceea m-am hotarat ca pana la vara sa fiu si eu o slabuta,nu vreau ca fiului meu sa-i fie rusine cu mine ci din contra,sa se mandreasca ca are o mama frumoasa si slaba.
Imediat dupa sarbatori ma voi apuca si eu de dieta Rina si sper sa ma ajute bunul Dumnezeu si cu sprijinul vostru sa reusesc sa fiu din nou o slabuta,ca in tinerete.Va pup pe toate si va doresc un An Nou plin de realizari,reusite si multa sanatate si bucurii.Ne auzim cat de curand.

Am venit sa te salut in casuta ta....si La multi ani si aici!
Sper sa reusesti cat de curand sa dai kilogramele in plus...sa aiba ce se mandri baietelul tau cu tine.
Te pup si sa-ti traiasca copilasii. Spor la kilograme in minus:)

mihastef 03 ian 2014 15:39:52

Re: Jurnal Mihastef
 
Citat:

Anterior postat de soggy (Post 1319345)
Am venit sa te salut in casuta ta....si La multi ani si aici!
Sper sa reusesti cat de curand sa dai kilogramele in plus...sa aiba ce se mandri baietelul tau cu tine.
Te pup si sa-ti traiasca copilasii. Spor la kilograme in minus:)

La multi ani si tie soggy si ma bucur foarte mult ca ai trecut pe aici.>:D<


Citat:

Anterior postat de costina89 (Post 1319340)
Buna Miha >:D<
Am venit si eu la tine in casuta,de aseara te-am citit dar imi era prea somn sa mai scriu....sa-ti traiasca comorile:-*.Cum se impaca baiatul cu surioara lui cea mica?
Iti doresc o lupta cat mai usoara cu kilogramele in plus,la vara vei fi o slabuta sunt sigura iar baietelul tau va fi super mandru de tine>:D<.

Spuneai ceva de supa limpede de la fetita ta....supa aceea contine si cartofi?sa intrebi fetele daca e buna.

Buna costina si bun venit la mine in casuta.Baietelul meu se impaca foarte binecu sora lui,o iubeste foarte mult,ma ajuta in tot ce e legat de surioara:schimbat,mancat,imbaiat,tot.Sunt foarte mandra de copii mei,de aceea vreau ca si ei sa fie mandrii de mine.
Si apropo de supa,nu am pus cartof in ea de data aceasta.
Va pup fetelor si ma bucur ca sunteti atat de saritoare.Sunteti chiar o comunitate pe cinste si ma bucur tare mult ca fac parte si eu din comunitatea voastra.:-*:-*

mihastef 03 ian 2014 16:39:33

Re: Jurnal Mihastef
 
Tocmai mi-am facut un ceai verde cu soc si lamaie ca sa-mi mai treaca foamea.Daca am fost invatata sa mananc orice oricand ora imi venea acum am dat de belea.Am o durere mare de cap,toata ziua am avut-o,o fi din cauza ca ma gandesc mereu la tortul ala amandina din frigider?
Hai ca sunt chiar penibila.:(
Macar aici ma mai descarc si incerc sa stau cat mai departe de tentatii.

AlinaOana1982 03 ian 2014 16:45:03

Re: Jurnal Mihastef
 
La multi ani!

Am vazut jurnalul tau si am vrut neaparat sa te intreb ceva: tu mai alaptezi pe cea mica?
Sunt mamica de baiat de 5 ani si 2 luni si fetita de 2 luni, o alaptez dar vreau sa incep Rina, care pe mine m-a ajutat inainte sa raman gravida cu cea mica, sa scap de 22 kg!
Iubesc dieta asta, am tinut-o 3 luni in care am dat jos 15 kg ( am facut si prostioare in acest timp) apoi am facut pauza de 2 luni in care am mancat de toate , apoi am mai tinut-o o luna si jumatate in care am dat jos diferenta. Am 1,62 si am scazut de la 83 la 61 in perioada aprilie-iulie, august-octombrie 2012.
Acum sunt in mare depresie, am pus la loc tot si numai din vina mea, am mancat numai prostii, am mancat mult si tot ce ingrasa, deci sunt constienta ca mi-am facut-o cu mana mea si vreau sa repar ce-am stricat.
Problema mea e ca n-as vrea sa raman fara lapte, de aceea tot caut pe forum pareri despre dieta Rina in timpul alaptarii. As vrea oricum sa iau complex de vitamine, nu stiu daca si vreun supliment de Ca.
Ideea e ca functioneaza dieta asta, repet, o iubesc! :D
Spor la slabit!

AlinaOana1982 03 ian 2014 16:48:03

Re: Jurnal Mihastef
 
Legat de starile pe care le ai acum.... la fiecare start de Rina as fi mancat peretii si as fi batut pe toata lumea :)) dar starea asta te tine o saptamana, maxim doua. E sevrajul....iar tortul amandina poate fi gustat in ziua de carbohidrati ;)

mihastef 03 ian 2014 16:56:20

Re: Jurnal Mihastef
 
Buna Alina.Imi pare bine ca ai trecut pe aici.
Eu nu o mai alaptez pe cea mica,decat noaptea si nici atunci nu mai vrea.Nu stiu ce sa zic,depinde cat de bine se impaca ea cu cruditatile pe care le mananci tu,sa nu-i provoace colici.trebuie sa manaci astfel incat sa nu ii faci nici ei rau. Incearca 1-2 zile si vezi cum reactioneaza.daca nu are probleme cu colicii,nu vad ce efect rau sa aibe aceasta dieta pt ca este plina de vitamine si cam tot ce e nevoie pt o alimentatie corecta si sanatoasa.
Si legat de tort,sigur se mananca pana atunci,ai mei rad tot ce e dulce.noroc ca mi-am pus deoparte niste inghetata.,parca vad ca dispare si aia.

AlinaOana1982 03 ian 2014 17:03:52

Re: Jurnal Mihastef
 
Colici oricum are si momentan nu mananc prea multe cruditati, mai deloc de fapt, ci mancare specifica perioadei - deci numai prostioare. Mie mi-e teama sa nu afecteze cantitatea, oricum am citit ca laptele isi ia din organismul meu cele necesare, mai mult eu as avea de suferit din cauza carentelor. Dar risc sa raman fara lapte si din cauza depresiei care ma cuprinde de fiecare data cand ajung in dreptul oglinzii, sau cand trebuie sa ma imbrac sa ies din casa si constat ca nu ma incape nimic... :-s O sa incep de luni sa vad cum reactioneaza organismul - oricum beau ceai de stimularea lactatiei, de colici-ei nu ii dau dar beau eu, apa beau multa de cand m-a dresat 'coana Rina' :D ar trebui sa functioneze, eu sper din suflet!
Eu am avut si gastrita in trecut dar uite ca, desi la Rina micul dejun e numai cu fructe, n-am avut nici cea mai mica problema. E adevarat ca primul fruct era zilnic o banana, apoi continuam cu mere etc. Si mancam cateva nuci cand simteam ca nu ma satur. Ceaiuri la greu! Daca functioneaza, revin cu meniuri si amanunte despre cum am tinut-o atunci.

mihastef 03 ian 2014 17:24:02

Re: Jurnal Mihastef
 
Alinus iti doresc multa bafta in lupta asta cu kg,care mie mi se pare un etern razboi pe care inca nu am reusit sa il castig definitiv niciodataLa fel ma apuca si pe mine cand ma vad in oglinda cat sunt de mare.
O verisoara de-a mea imi spunea mereu secretul ei cand incepea o dieta si o apucau poftele si anume : se dezbraca in fata oglinzii si cand isi vedea toate imperfectiunile ii trece brusc foamea si poftele.Ceva de genul fac si eu numai ca nu mai stau de fiecare data sa ma dezbrac ca se vede clar cu ochiul liber,.
Gastrica sa stii ca am si eu din copilarie,dar vad ca acum momentan nu am nici o problema,dar cred ca o sa-ti urmez ideea cu banana,asa poate nu voi risca sa ma ia vreo durere din aia nasoala.
Mai,eu zic sa incerci,daca nu ti-e bine renunti si te reapuci dupa ce termini cu alaptatul.Pe mine reusea sa ma slabeasca alaptatul sau macar sa ma mentin,eu am inceput sa ma ingras rau dupa ce am terminat.

mihastef 03 ian 2014 18:57:42

Re: Jurnal Mihastef
 
Am servit si cina pe la ora 17:30,cu restul de carnita si fasolica verde.Ce-i drept nu mi-a ajuns dar am bagat niste ceai verde cu soc si lamaie si parca mi-a mai trecut.
Doamne ce grea mi sa parut ziua asta.Si inca n-a trecut.:))
Mi-am propus ca ultima masa sa fie cel tarziu pana in ora 18.Oricum cam asa imi luam cina si in general.
Doamne ajuta-ma sa reusesc,trebuie sa reusesc.:-s

mihastef 04 ian 2014 09:30:44

Re: Jurnal Mihastef
 
Buna dimineata jurnal!
Astazi incep o noua zi de dieta.Sunt la ziua de Amidon.
Pana acum am baut un ceai de soc cu lamaie si am mancat 1 para si 1 mar.
Sa vedem ce pregatim pt pranz si cina:mancare de cartofi sau un orez cu legume.

butterfly30 04 ian 2014 11:17:15

Re: Jurnal Mihastef
 
mihaela, mie mi se pare ca mananci prea putin. tu practic tii o hipocalorica sevarea si in plus si disociata..eu stiu ca iti doresti tare sa salabesti, dar cu cat vei manca mai putin, cu atat mai greu iti va fi sa te mentii dupa aceea.:(
alina, orice dieta disociata pe zile, sau care exclude o categorie de nutrienti este interzisa. fetita mea are un an si 5 luni, eu inca alaptez, si iti spun din experienta ca singura dieta cu care slabesti fara sa-ti afecteze lactatia este mancatul sanatos+sport. pentru inceput exclude pt o saptamana zaharul, faina alba, cartofii si orezul alb si ai sa vezi rezultatele cu siguranta!:)

Stefanie 04 ian 2014 11:31:26

Re: Jurnal Mihastef
 
Butterfly are dreptate .Nu doar ca iti va fi greu sa te mentii,dar nu pare o dieta de durata -vei cadea foarte usor prada ispitelor .
Cel mai bine e sa optezi pentru o dieta hipocalorica si sport -vei avea rezultatele mult dorite iar mentinerea va fi floare la ureche :)
Ma dau drept exemplu -nu am mai facut sport de 4 zile,am mancat normal si nu am pus nici 100 de g pe mine .De astazi ma apuc si eu de treaba -vreau sa slabesc ,nu sa ma mentin :))

butterfly30 04 ian 2014 11:32:48

Re: Jurnal Mihastef
 
mihaela, n-am mai avut ieri timp sa-ti raspund apropo de legumele fetitei tale. e bine si cum faci tu, dar nue chiar cea mai sanatoasa metoda. amjoritatea vitaminelor din legume sunt hidrosolubile, adica trec din legume in apa de fierbere, cu cat e mai multa apa cu atat mai putine vor ramane in legume. poti incerca fiertul la aburi, in felul urmator: cumpara o sita de inox, pune in ea legumele bucati nu f mari, ca sa se faca mai repede, pune-o deasupra unei cratite cu apa care fiebe, iar deasupra capacul cratitei. cand nu aveam rabdare, faceam altfel: taiam morcovii felii mai grosute si-i puneam pe fundul unei cratite dxe inox cu diametru mic, deasupra telina, pastarnacul, patrunjelul taiate felii mai subtiri, iar apa doar cat nivelul morcovului, si le fierbem pe foc f mic, cu capac. faceam pt 3 zile odata. asa nu se pierd vitamine si-i oferi o masa concentrata in nutrienti. sper ca nu te deranjeaza ca mi-am dat cu parerea.;)

costina89 04 ian 2014 11:37:09

Re: Jurnal Mihastef
 
Citat:

Anterior postat de mihastef (Post 1319429)
Buna dimineata jurnal!
Astazi incep o noua zi de dieta.Sunt la ziua de Amidon.
Pana acum am baut un ceai de soc cu lamaie si am mancat 1 para si 1 mar.
Sa vedem ce pregatim pt pranz si cina:mancare de cartofi sau un orez cu legume.


Miha de ce nu papi mai multe fructe?iar la pranz cred ca in prima saptamana de dieta ar fi trebuit sa mananci o fasole uscata ca e mai calorica.Batterly are dreptate,nu e bine sa o iei asa drastic din prima saptamana....si eu tot din experienta vorbesc....eu in primele doua saptamani de dieta papa mult,chiar foarte mult(alimente specifice dietei )...daca ai posibilitatea calculeaza-ti caloriile si vezi sa nu ai sub 1200 ....as recomanda chiar saai undeva pe la 1400-1500 in primele saptamani apoi sa scazi treptat dar nu mai jos de 1200.
Sa iti dau un exemplu:in ziua de proteine am papat o pulpa de pui gatita la uptor cu 2 felii de pulpa de porc degresata partial(cam cat podul de la palma,poate chiar mai mare un pic)si o omleta din 2 oua cu 2 felii de branza in ea.....cam mult e posibil sa zica fetele dar eu asa pap pentru ca nu vreau sa scad in prima saptamana 3 kg si apoi sa nu se mai miste cantarul...plus ca mai e chestia si de piele....a mea e destul de afectata de atat slabit si ingrasat si iar slabit.

costina89 04 ian 2014 11:49:03

Re: Jurnal Mihastef
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1319454)
mihaela, n-am mai avut ieri timp sa-ti raspund apropo de legumele fetitei tale. e bine si cum faci tu, dar nue chiar cea mai sanatoasa metoda. amjoritatea vitaminelor din legume sunt hidrosolubile, adica trec din legume in apa de fierbere, cu cat e mai multa apa cu atat mai putine vor ramane in legume. poti incerca fiertul la aburi, in felul urmator: cumpara o sita de inox, pune in ea legumele bucati nu f mari, ca sa se faca mai repede, pune-o deasupra unei cratite cu apa care fiebe, iar deasupra capacul cratitei. cand nu aveam rabdare, faceam altfel: taiam morcovii felii mai grosute si-i puneam pe fundul unei cratite dxe inox cu diametru mic, deasupra telina, pastarnacul, patrunjelul taiate felii mai subtiri, iar apa doar cat nivelul morcovului, si le fierbem pe foc f mic, cu capac. faceam pt 3 zile odata. asa nu se pierd vitamine si-i oferi o masa concentrata in nutrienti. sper ca nu te deranjeaza ca mi-am dat cu parerea.;)


Batterfly e foarte buna ideea ta dar ce faci de zeama,poate copilului ii place mai zemos...eu am cumparat un aparat de gatit cu aburi,l-m folosit la fetita foarte mult,aveau alt gust legumele intradevar dar la baiat nu am putt sa il mai folosesc ca lui il place mai zemos si nu a acceptat sa ii pun lapte in ele iar cu apa fiarta aveau un gust ciudat.Acum sta pe dulap si il sterg de praf,eu ii fac ciorbita de legume si las apa sa scada foarte mult in asa fel incat sa o folosesc pe toata....e mai complicat cand faci cu carnita,acolo chiar ai nevoie de zeama ca nu invarte blenderul.

mihastef 04 ian 2014 12:24:21

Re: Jurnal Mihastef
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1319449)
mihaela, mie mi se pare ca mananci prea putin. tu practic tii o hipocalorica sevarea si in plus si disociata..eu stiu ca iti doresti tare sa salabesti, dar cu cat vei manca mai putin, cu atat mai greu iti va fi sa te mentii dupa aceea.:(
alina, orice dieta disociata pe zile, sau care exclude o categorie de nutrienti este interzisa. fetita mea are un an si 5 luni, eu inca alaptez, si iti spun din experienta ca singura dieta cu care slabesti fara sa-ti afecteze lactatia este mancatul sanatos+sport. pentru inceput exclude pt o saptamana zaharul, faina alba, cartofii si orezul alb si ai sa vezi rezultatele cu siguranta!:)

Citat:

Anterior postat de costina89 (Post 1319455)
Miha de ce nu papi mai multe fructe?iar la pranz cred ca in prima saptamana de dieta ar fi trebuit sa mananci o fasole uscata ca e mai calorica.Batterly are dreptate,nu e bine sa o iei asa drastic din prima saptamana....si eu tot din experienta vorbesc....eu in primele doua saptamani de dieta papa mult,chiar foarte mult(alimente specifice dietei )...daca ai posibilitatea calculeaza-ti caloriile si vezi sa nu ai sub 1200 ....as recomanda chiar saai undeva pe la 1400-1500 in primele saptamani apoi sa scazi treptat dar nu mai jos de 1200.
Sa iti dau un exemplu:in ziua de proteine am papat o pulpa de pui gatita la uptor cu 2 felii de pulpa de porc degresata partial(cam cat podul de la palma,poate chiar mai mare un pic)si o omleta din 2 oua cu 2 felii de branza in ea.....cam mult e posibil sa zica fetele dar eu asa pap pentru ca nu vreau sa scad in prima saptamana 3 kg si apoi sa nu se mai miste cantarul...plus ca mai e chestia si de piele....a mea e destul de afectata de atat slabit si ingrasat si iar slabit.

Gagici (sper ca nu supar pe nimeni) ,adevarul este ca nici nu stiu cam cat ar trebui sa mananc cantitativ,vroiam sa va intreb de cantitati dar am uitat.Intr-adevar sunt cam lihnita.
De dimineata am mancat 1 para si 3 mere,fata de ieri e mai mult,am baut si o cana de ceai si cafeaua.
Acum as vrea sa-mi fac un pilaf cu legume si salata de varza,mai multa.
eu singura problema o voi avea in ziua vitaminelor,la fructe si legume.nu stiu daca voi reusi pt ca nu prea mananc eu de felul meu salate crude si fructe.Ma lesina pe stomac La mine leguma de baza este cartoful,in orice combinatie.In acea zi de legume pot sa le si gatesc?ca doar asa as mai putea rezista.
Si stati linistite ca nu ma supar deloc cu nimic,chiar ma bucur cand primesc sfaturi.>:D<

costina89 04 ian 2014 12:35:00

Re: Jurnal Mihastef
 
Citat:

Anterior postat de mihastef (Post 1319464)
Gagici (sper ca nu supar pe nimeni) ,adevarul este ca nici nu stiu cam cat ar trebui sa mananc cantitativ,vroiam sa va intreb de cantitati dar am uitat.Intr-adevar sunt cam lihnita.
De dimineata am mancat 1 para si 3 mere,fata de ieri e mai mult,am baut si o cana de ceai si cafeaua.
Acum as vrea sa-mi fac un pilaf cu legume si salata de varza,mai multa.
eu singura problema o voi avea in ziua vitaminelor,la fructe si legume.nu stiu daca voi reusi pt ca nu prea mananc eu de felul meu salate crude si fructe.Ma lesina pe stomac La mine leguma de baza este cartoful,in orice combinatie.In acea zi de legume pot sa le si gatesc?ca doar asa as mai putea rezista.
Si stati linistite ca nu ma supar deloc cu nimic,chiar ma bucur cand primesc sfaturi.>:D<


Si eu am aceiasi problema ca si tine in ziua vitaminelor,ma simt lihnita rau dar daca am bananee totul e ok...poti sa iti iei un avocado ca e mai consitent si sa papi niste nuci in limita a 30gr,vine cam un pumn sa zic asa.
Poti papa fructe si legume si doua in doua ore in ziua de vitamine,nu cred ca ai voie cartof,fie el si copt pentru ca l-ai papat in ziua de amidon.Niste morcov fiert ai mai putea sa mananci,sau dovlecel.
Ca si cantitate.....hmmm....eu pap cam doua boluri din alea de supa la pranz plus salata daca am si la cina pap doar unul ,orcicum eu zic ca pap mult:D dar eu zic ca e mai bine asa.

mihastef 04 ian 2014 14:06:20

Re: Jurnal Mihastef
 
Gata,am servit si pranzul: aproape un bol de pilaf cu legume si un bol cu salata de varza.A fost foarte bun.Macar acum ma simt satula ,fata de ieri.:D
Pt diseara mi-am oprit jumatate de bol de pilaf si 1 de salata.
Acum parca ma simt mai fericita.:))

costina89 04 ian 2014 14:19:35

Re: Jurnal Mihastef
 
Citat:

Anterior postat de mihastef (Post 1319478)
Gata,am servit si pranzul: aproape un bol de pilaf cu legume si un bol cu salata de varza.A fost foarte bun.Macar acum ma simt satula ,fata de ieri.:D
Pt diseara mi-am oprit jumatate de bol de pilaf si 1 de salata.
Acum parca ma simt mai fericita.:))


Sa-ti fie de bine Miha.Ma bucur ca te simti mai ok ca ieri:).

mihastef 04 ian 2014 15:13:54

Re: Jurnal Mihastef
 
Costina sa vezi ce ok o sa ma simt la vitamine.:))

mihastef 04 ian 2014 18:40:01

Re: Jurnal Mihastef
 
Am papat si cina cu restul ramas de la pranz.Pot sa zic ca azi m-am simtit chiar foarte bine,n-am facut foamea.A fost ok.Abia astept cina de maine,ca sa devorez bucatica aia de tort amandina care ma stresat atat.Acum ca tin regim nimeni nu o mai vrea.
Deci sa inteleg ca de fapt nu ei erau devoratorii ci eu?:))

mihastef 05 ian 2014 12:33:51

Re: Jurnal Mihastef
 
Buna jurnalule.
Astazi sunt la ziua de carbohidrati ,a -3 a zi din regim.
Am constatat ca nu ma mai trezesc atat de imbalonata ca in alte zile si parca s-a mai tras putin burtica,cred ca se datoreaza faptului ca nu mai mananc seara tarziu.
Astazi la micul dejun am mancat o banana care vad ca mi-a tinut bine de foame pana acum,poate si pt ca m-am trezit pe la 10,am baut si cafeluta si acum merg sa-mi pregatesc pranzul.
Voi gati o portie de paste cu sos de rosii.Un adevarat dezmat va fi azi,pt ca la cina am voie in sfarsit prajitura.Ziua de Carohidrati o voi declara ziua de rasfat.
Recunosc ca ieri eram pe punctul de a claca,caci sotul meu a venit acasa cu shaorma pt toata lumea inclusiv pt mine si desi eu in general nu prea sunt fan shaorma nu stiu de ce dar ma atragea atat de mult si mi se parea atat de apetisanta carnea aia de pui si cartofii aia prajiti cu maioneza de imi ploua in gura.
Am plecat repede in casa ,m-am uitat in oglinda la burta mea mare care imi atarna peste pantaloni si mi-am zis ca nu-mi doresc sa arat asa pt toata viata mea.Si cam asa am facut toata seara pana m-am culcat.:))
Mi-a fost destul de greu sa ma abtin,jur ca n-am crezut ca-mi va fi atat de greu cu poftele astea,nici cand eram gravida nu pofteam atat.
Ne auzim mai tarziu,merg sa prepar pranzul.:D

mihastef 05 ian 2014 18:40:50

Re: Jurnal Mihastef
 
Am mancat si cina,care a fost mai mult decat delicioasa,am mancat nemernica aia de bucatica de tort amandinda,ca prea mi-a stat pe creier si ma bantuia si in somn,acum mi-a iesit din grija,:)) alaturi am adaugat 1 lingura de inghetata si 2 patratele ciocolata amaruie.
Mi-am facut damblaua cu dulcele,mi-au trecut poftele acum pot merge mai departe.:))
Sa vad cum o sa stau maine la vitamine,oare la fel o sa rad,ca acum. :-s

rozica1965 05 ian 2014 20:31:43

Re: Jurnal Mihastef
 
Citat:

Anterior postat de mihastef (Post 1319730)
Am mancat si cina,care a fost mai mult decat delicioasa,am mancat nemernica aia de bucatica de tort amandinda,ca prea mi-a stat pe creier si ma bantuia si in somn,acum mi-a iesit din grija,:)) alaturi am adaugat 1 lingura de inghetata si 2 patratele ciocolata amaruie.
Mi-am facut damblaua cu dulcele,mi-au trecut poftele acum pot merge mai departe.:))
Sa vad cum o sa stau maine la vitamine,oare la fel o sa rad,ca acum. :-s

Mihaela,la ziua de vitamine nu trebuie sa mananci doar fructe......ai liber si la legume......asa ca,baga si varza,ca are calorii negative si iti tine si de foame! Fructele te lesuiesc mai mult si mori de foame!

rozica1965 05 ian 2014 20:33:32

Re: Jurnal Mihastef
 
Cu toate ca eu nu tin Rina.....am mai citit cate ceva....Iti mai dau un sfat.....fa o lista cu indicele glicemic si una cu caloriile negative......te vor ajuta mult!;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:13:45.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO