forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   Jurnalul meu..Lidiuta (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=6630)

lidiuta 21 dec 2013 09:11:36

Re: Jurnalul meu..Lidiuta
 
Bună dimineața sâmbăta, viața!:)
N-am mai scris de două zile în căsuță, însă încerc să fiu cuminte. Azi am făcut înviorarea de 10 minute și am mers pe jos 30 min.
Cu meniul...la md nu e chiar cum îmi doream: 3 felii pâine neagră cu unt, telemea și gem de casă, cafea.
g semințe sau nuci, măr
p supă de fasole boabe, 2 ouă fierte
g măr
c...ceva cuminte.
După o fază de tristețe, am început să simt și eu bucuria sărbătorilor. Azi scap mai repede de la serviciu și trec la treabă acasă. Mă bucur că familia se reîntregește de Crăciun, deja mă gândesc la plimbări și bicicletă, ca alternative la mesele mai încărcate. Am primit o carte frumoasă cadou de la o prietenă, un autor japonez din care am mai citit.
Vă doresc liniște în suflet și spor în toate!>:D<

kartika 22 dec 2013 15:23:48

Re: Jurnalul meu..Lidiuta
 
BORKED
Sarbatorile de iarna ne sunt daruite spre a ne aminti ca speranta si bucuria renasc acolo unde iubirea si intelegerea stapanesc peste oameni!Sfanta Nastere a Mantuitorului sa o petreceti in sanatate si bucurie!Craciun binecuvantat!>:D<

lidiuta 23 dec 2013 09:24:00

Re: Jurnalul meu..Lidiuta
 
Eiii,deja am început să primesc urări frumoase de la oameni frumoși!>:D<Vă mulțumesc din suflet!
Ce am mai făcut? ca tot omul, curățenie, cumpărături, ajutor în bucătărie, nostalgii, bucurii, speranțe pentru noul an, bilanț pt cel ce se termină, recunoștință pentru tot ce am și sunt...lista e lungă.
Vă doresc zile liniștite!:)>:D<:)

otiliaa 24 dec 2013 16:35:00

Re: Jurnalul meu..Lidiuta
 
Tu,esti gata de Craciun?
Profit de casuta ta pt a-ti ura tie si familiei tale Sarbatori frumoase.Iar tu sa ai multe ganduri bune,caldura in suflet,implinire si voie buna.Craciun Fericit!!!!!!>:D<:-*

lidiuta 26 dec 2013 11:05:26

Re: Jurnalul meu..Lidiuta
 
Multumesc mult, Otilia!>:D<

lidiuta 27 dec 2013 11:27:45

Re: Jurnalul meu..Lidiuta
 
Gata! Gata cu mesele imbelsugate, cu lenea de dupa, cu nemultumirile in jurul alimentatiei...am gustat si m-am bucurat de toate bunataturile mai mult sau mai putin traditionale si acum un lucru vreau: sa fiu cuminte! Adica..echilibru, masura, preocupari altele decat legate de mese.
Zilele astea am stat in casa, s-a reactivat sinuzita si iau antibiotic, citesc, azi m-am suit si pe bici. Astept sa ma fac bine ca sa ma misc pe afara. Stiu ca nu trebuie sa astept minuni legate de kg, insa imi doresc mai mult ca orice starea de bine pe care ti-o da o alimentatie sanatoasa si miscarea.
Azi am mancat asa:
toba, sunca pui, mustar,lebar,salata varza acra, cafea
g branza proaspata cu putin iaurt, seminte, cateva stafide
p neaparat ciorba si salata de varza acra cu friptura de porc eco.
Ma duc sa storc o lamaie, sa mananc un mar si sa fac o salata de morcov crud.
Azi am embargo la cozonac, nu conteaza ca e facut de mama, si la dulce. Daca simt nevoia imperioasa de dulce, dezleg la 1 lgta miere. Dar....poate nu simt nevoia! De ce sa pun raul inainte?
Simteam nevoia sa scriu aici toate aceste ganduri si decizii...e doar un soi de jurnal, nu?:)

anqutz 27 dec 2013 11:33:34

Re: Jurnalul meu..Lidiuta
 
Cum ai reusit sa faci sinuzita? :( Ce citesti? Ma duc si eu sa citesc, m-am apucat de Maestrul si Margareta pt ca stiu ca ma pot bucura de ea in concediu.

lidiuta 27 dec 2013 17:46:31

Re: Jurnalul meu..Lidiuta
 
Eh, sinuzita la mine reapare cand gaseste ocazia. In ultima saptamana am facut sport dimineata...cu ceata de afara si cu statul in curent acasa cand am facut curat, ~Urata~ a venit. E, nu-i bai....:)
Citesc romanul unui japonez, se cheama ~sete de iubire~.Am pus mana si pe cursul de germana al Emiliei Savin, ca sa alternez si sa nu ma plictisesc.
Multam de vizita!:)

lidiuta 30 dec 2013 20:08:56

Re: Jurnalul meu..Lidiuta
 
Buna seara, vin si eu pe acasa, tocmai am facut un tiramisu pt noaptea de maine si acum ma hodinesc...:)
E bine cu zilele astea libere, am avut timp sa citesc, deja am terminat o carte, apoi...ceva ajutor la bucatarie, maine seara va fi ceva special pt ca la biserica din apropiere (cred ca la toate bisericile din oras) se tine o slujba de 1 h...mi se pare ceva deosebit sa intampini anul nou in frumoasa atmosfera de rugaciuni si cantari....deja ma trec fiori.
Voi ce mai faceti? Ieri m-am suit si pe bici, 18 min, nu ca sa slabesc, ci ca sa continui un obicei bun. Sper ca dupa sarbatori sa ne sustinem din nou si sa ajungem acolo unde ne dorim.
Va >:D<

laurra 31 dec 2013 10:33:46

Re: Jurnalul meu..Lidiuta
 
La multi ani Lidiuta!
Noul An sa-ti aduca numai impliniri si bucurii.
Stii ca nu cu mult timp in urma vorbeam despre Post....Ei afla ca mi s-a intamplat ceva Mirific...Am "suferit"o mare transformare:)
Sunt mult mai constienta de prezenta lui Dumnezeu in viata mea.
M-am si spovedit si nu-mi lipseste mersul la biserica in fiecare duminica cu exceptia zilelor cand sunt la serviciu.
Acum imi dau seama de ce m-am apropiat de tine atat de mult...pentru ca avem ceva in comun(pe Dumnezeu):)
Acei fiori de care spui fac parte din trezirea ta la spiritualitate.
Multa sanatate familiei tale si Doamne Ajuta!


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:50:28.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO