forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990 (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=12634)

estera1990 17 ian 2015 23:29:42

Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Buna,nu sunt noua in forum si nici straina de subiectul diete,dar nu am deschis niciodata un jurnal. Poate asa voi fi mai consecventa legat de greutate si mult mai constienta ca nu toti suntem la fel. Am un istoric interesant in familie: tatal a fost obez,deci o tendinta spre ingrasare, mama cu diabet zaharat...un mic pericol si aici si un semn mare de atentie. Oricum,am avut tot timpul o greutate normala de 52-55kg cu mici oscilatii. La cei 164cm ai mei era ok. Dupa terminarea liceului am avut niste probleme cu genunchii si am luat in greutate pana la 64kg. De fapt cred ca s-a intamplat invers: greutatea a declansat o problema la genunchi urmata de o depresie,bineinteles. Constienta fiind ca mi-ar fi mai bine fara 12kg am reusit sa le dau jos si cu greu m-am mentinut injurul lui 52 pana primavara trecuta. De atunci am atasat incet,dar sigur pana la 62kg. Oficial, sunt din nou la dieta de aprox. o saptamana. Cantarul arata acum 61.5,dar pe corp au aparut schimbari semnificative,acum,nu stiu ce sa zic. Tin o dieta personalizata din 2 motive mari si late: 1) nu ma pot tine de un program fix (un defect destul de nasol tinand cont ca mai am tratamente de urmat,una,alta si eu vreau sa renunt la toate) 2) imi cunosc corpul si stiu ce sa mananc ca sa am o dieta echilibrata,dar si eficienta,dar mai ales ce sa nu mananc. La diete am tendinta de a manca putin si atunci in prima faza nu scot fructe, nu aleg lactate dietetice,etc. Pentru ca mai apoi eu nu pot taia din cantitate, ci mananc mai putin caloric. Marele minus este ca prietenul meu este perfect echilibrat si poate sa manance orice si nu se ingrasa. Cu asta am spus cam tot. Eu sunt o pofticioasa si nu pot rezista la ce mananca el => kg in plus la mineee. Acum am spus stop si datorita afectiunii de la genunchi,dar si pentru ca nu sunt sanatoase atatea oscilatii in greutate. Am pus punct si o iau de la inceput...

Garfield 18 ian 2015 05:54:18

re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Eşti tânăruţă. Nu te lăsa. Eu am ajuns la 52 de ani să lupt. Mie îmi e mai greu.
Succes îţi doresc. Ce dietă ţii?

estera1990 18 ian 2015 10:36:11

re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Buna dimineata,multumesc de incurajare:) asa zice si mama,sa nu ma mai las si sa depun mai mult efort,eu zic ca de data asta sunt mai matura si inteleg consecintele. Eu imi fac dieta,mananc din toate cate putin,am grija painea sa fie dimineata,sau cereale, si in rest de toate,eu ador iaurturile,branza,lactatele in general si mananc destul de multe si in mod normal. Mi-e frica de dietele care restrictioneaza anuminte alimente sa nu-mi provoace carente mai ales ca eu sunt o persoana care a avut probleme intotdeauna cu vitaminele si mineralele din corp. In adolescenta am avut cateva carente importante de calciu si fier. Mananc de toate,dar preparate pentru dieta. Ieri am dat-o in bara,dar au fost cateva guri chiar daca in meniu am pus 100g,nu stiu cate erau,dar ma gandesc ca treburile alea cantaresc ceva... :( azi e o noua zi si pregatesc un mic dejun conform ;)

estera1990 18 ian 2015 12:03:19

re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Micul dejun a fost format dintr-o salata care contine : spanac, porumb, branza, seminte de dovleac, ciuperci, crutoane cu putin ulei aromat cu ardei iute. Cam 150-200g + un iaurt muller de fructe de padure. Da, putin cam mult dupa parerea mea, dar e dimineata si scad din celalalte portii. Pranzul va fi o ciorba de gaina cu legume, dar fara carne, fara paine, bineinteles. Cina va fi ceva light, cred ca 100g branza Fagaras. Astazi mi-a aratat cantarul 61.0, dar nu ma bucur inca, nu e stabilizat. Poate nu este 1kg pe saptamana, dar e ok, nu ma grabesc chiar asa tare ;)

estera1990 18 ian 2015 15:28:13

re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
I did it again :(( 80g profiterol ca am un prieten cu idei marete...gata,nu mai cedez...

lidiuta 18 ian 2015 18:35:54

re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Mie mi se pare ca mananci putin...de ce la pranz eviti carnea? Ciorba daca e cu legume iti permite sa asociezi si putin din gaina aceea fiarta. La cina iarasi e foarte putin..per total nu cred ca ai 1000 de calorii pe zi. E normal sa cedezi mancand din dulcele prietenului tau pentru ca pe parcursul zilei nu iti iei nutrientii necesari ca sa nu iti fie foame.
O alimentatie sanatoasa si variata e una din cele mai bune cai de lupta impotriva depresiei. Miscare faci?
Sper ca nu te-am suparat, chiar suntem aici ca sa ne ajutam una pe alta.

estera1990 19 ian 2015 11:33:17

re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Buna, in nici un caz nu ma supar :) Am recunoscut si eu ca am tendinta sa mananc foarte putin la dieta si incerc tot timpul sa maresc portiile. De foame,nu mi-e foame,dar totusi nu reusesc sa am cele 2 gustari pe zi cum am vazut la celalalte fete in meniu. Promit ca o sa am o gustare, cel putin, in meniu de acum incolo. Logic,ai dreptate, multumesc de atentionare ;) La ciorba nu am ocolit carnea,dar nu avea ca am avut un spate de la mama si am luat putina carne de pe el,nu m-am exprimat eu corect. Cu miscarea stau cam prost pentru ca am fost sedentara tot timpul + problemele la genunchi (nu ma lasa sa fac orice fel de miscare) e mai simplu sa ma sustrag,dar de aprox o luna fac pe bicicleta cca 5min. stiu ca pare putin,dar eu sunt praf de obosita si e un efort important pentru mine, incerc sa maresc progresiv. Am alergat, o data,vreo 100m si cand m-am oprit am lesinat (am alergat pentru ca ploua si vroiam sa ajung repede la un magazin) si atunci am inteles ca trebuie luat incet,daca atat pot atat fac,deocamdata. Daca fac abdomene e ok,nu e problema. Nu pot sa zic ca fac multe,dar sunt mai multe decat min pe bicicleta ;) si fac si cu greutati de 1kg pentru brate,spate,piept. Le alternez pe zile exercitiile, dar cel mai des fac bicicleta.

estera1990 19 ian 2015 16:45:53

re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Buna,jurnalule. Am luat si eu pranzul:) Tocanita de inimi cu ciuperci+ alte legume(100g) si orez simplu(150g). Am bifat astazi 5min pe bicicleta + alte activitati casnice. Usor, usor ma pun si eu pe treaba ;) Nu am reusit nici astazi sa iau gustarea si parca vad ca tot sub 1000calorii sunt...:( Trebuie sa merg la cumparaturi azi ca bate vantul prin frigider(nu inseamna ca nu as fi putut lua gustarea din cauza asta,dar eu ma simt plina) si fac provizii de lactate si fructe,dar si legume pentru pranz :) Legat de carne nu stiu ce o sa achizitionez...nu ma atrage nimic,poate vad ceva interesant la fata locului...

estera1990 19 ian 2015 22:26:13

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Pfff...am luat si cina: lapte cu cereale. Am fost la cumparaturi si am luat niste cereale cu fructe carora nu le-am rezistat...:)

estera1990 19 ian 2015 22:32:30

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Conform calculatorului de pe site am trecut de 1000calorii,deci se poate...sunt happy :)

estera1990 20 ian 2015 12:22:19

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Buna,J. Am luat micul dejun,putin mai devreme,nu acum:) Cereale cu lapte. O sa le trec si in meniu pe ziua de azi. Cred ca pranzul va fi legume cu orez cu toate ca am pofta de un piure...nu stiu exact inca...cina cred ca va fi cremvusti cu branza si iaurt...daca nu ma razgandesc ca e muuult pana atunci :)

jolye79 20 ian 2015 22:19:52

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Poate te-ai răzgândit,totuşi...Măcar în privinţa cremvurstilor...

estera1990 20 ian 2015 23:35:25

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Da,m-am razgandit :), am slabiciune cu ei chiar daca stiu ca nu sunt ok...din pacate din cand in cand cedez tentatiei. Azi a fost o zi a poftelor,mi-a fost pofta de tot si de orice.Pffff...greu asa,asta e momentul in care renuntam de cele mai multe ori,dar azi am trecut cu bine,zic eu. La pranz am mancat tocanita de legume cu ciuperci si piure,dar inainte m-a luat o pofta de dulce...vedeam numai interzise in fata ochilor...asa ca am conceput cu ce aveam prin frigider ceva dulce :) Am pasat o banana,am taiat bucati o portocala si am stors alta,am ras si coaja,dar am pus prea multa si era putin amarui,dar nu m-a deranjat si cu un iaurt am facut 2 portii de ceva dulce :) Bineinteles ca prietenul meu nici nu s-a uitat la ea ca :"nu are zahar deloc?" Asa ca am devorat una ca si gustare si una mai tarziu. Trecand pe langa un chiosc am vazut floricele de porumb...pfff...astea chiar au calorii,dar nu am putut sa trec asa pe langa si am luat cea mai mica portie pe care am impartit-o bucuroasa cu prietenul meu...cat il urasc :))) Maine de dimineata cred ca vine randul cremvustilor...ii visez deja...trebuie sa mai reduc din pofte ca imi ploua in gura toata ziua...mai rau ca si fumatorii cand se lasa...sunt in sevraj...sper ca maine nu mai sunt la fel...

estera1990 21 ian 2015 19:26:09

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Buna,J. Azi am mancat ok,am ales treburi mai calorice,dar nu am mancat mult...per total sunt multumita pentru ca am mancat in oras si am ales aripioare la cuptor cu salata de cruditati in loc de fast food. Stiu ca e loc de mai bine,dar nu e chiar o greseala. Acum ma mint singura sau ma conving ca nu e chiar asa rau? Pfff...sunt om si trebuie sa fiu mai blanda cu mine. La mine orice mica neregula e o greseala imensa. Maine e alta zi de legume,poate fac o ciorbica,vad eu,dar fara carne :)) Eu am o problema: am scris in continuu aici "fara carne". De obicei mananc carne la pranz,in unele zile nu,dar de ceva zile nu ma pot gandi la carne la fel de mult ca inainte. Azi am mancat carne si nu imi mai trebuie cateva zile. Ca si pranz ma refer ca alte produse din carne mananc. O toana de-a mea...

Liv86 21 ian 2015 19:32:40

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Citat:

Anterior postat de estera1990 (Post 1371849)
Buna,J. Azi am mancat ok,am ales treburi mai calorice,dar nu am mancat mult...per total sunt multumita pentru ca am mancat in oras si am ales aripioare la cuptor cu salata de cruditati in loc de fast food. Stiu ca e loc de mai bine,dar nu e chiar o greseala. Acum ma mint singura sau ma conving ca nu e chiar asa rau? Pfff...sunt om si trebuie sa fiu mai blanda cu mine. La mine orice mica neregula e o greseala imensa. Maine e alta zi de legume,poate fac o ciorbica,vad eu,dar fara carne :)) Eu am o problema: am scris in continuu aici "fara carne". De obicei mananc carne la pranz,in unele zile nu,dar de ceva zile nu ma pot gandi la carne la fel de mult ca inainte. Azi am mancat carne si nu imi mai trebuie cateva zile. Ca si pranz ma refer ca alte produse din carne mananc. O toana de-a mea...

Buna! Aripioare la cuptor cu salata de cruditati chiar nu suna rau deloc.... cu siguranta nu suna a greseala!
Spor la slabit in continuare!

estera1990 21 ian 2015 20:05:47

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Pfiiiuuu....m-am linistit, ma gandeam ca sunt mai grase decat piept sau pulpe. Nu prea stiu inca cum sa fac combinatiile si ce am voie exact sa mananc. Eu tot zic ca mananc mai caloric ca nu mananc cantitate mare,dar totusi sunt putin dezorientata...

estera1990 23 ian 2015 10:40:49

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Buna J, nu am apucat sa intru ieri,dar am mancat ok. Micul dejun: un cremvursti cu un iaurt simplu, putina branza, jumatate de felie de paine, pranz: salata cu ton, gustare: jumatate de carfof fiert cu branza:)))(eram in vizita la mama si ea a incercat sa ma indoape cu niste prajituri fooooarte aratoase,dar am rezistat si am acceptat doar cartof cu branza), cina: a fost destul de tarziu pentru ca am ajuns tarziu acasa si am mancat o felie de paine cu putin salam clasic,nu as fi facut alegerea asta,dar iar bate vantul prin frigider:( D. l-a mancat pe tot,eu abia m-am atins de cate ceva,dar el are un apetit....pfff...si se mai urca pe cantar si zice: "tot atat" ,fain...si la mine tot atat,dar eu tin dieta si el mananca frigiderul intreg...

estera1990 23 ian 2015 14:26:44

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Astazi am avut la md musli cu lapte,am bifat si 5min de bicicleta si am facut si curatenie intr-un ritm mai alert,sunt multumita. Am in plan niste legume cu orez pentru pranz,am de cateva zile pofta de ciorbica de gaina cu legume,dar nu mai apuc sa o fac pentru pranzul de azi asa ca o las pe maine. Trebuie sa ajung pe la niste magazine sa ma alimentez, nu mai am mare lucru pentru dieta. Nu pot sa-mi explic de ce nu mai slabesc ca inainte,adica cand am mai tinut diete la fiecare am slabit in prima luna 4kg,acum..pauza. Am 0,5kg si sunt aproape 2sapt de dieta. Nu ma deranjeaza,poate daca am o perioada lunga de dieta raman si eu cu alinentatia asa si sa reusesc sa mananc gresit limitat. Sa renunt la mancare calorica pe viata stiu ca e imposibil,dar o data pe saptamana e suficient. Sa inteleg ca daca am desfacut o ciocolata nu pateste nimic daca o mananc in cateva zile,nu toata o data...sunt multe...sper sa imi gasesc echilibrul si sa am grija de alimentatia mea pe viitor ca sa reusesc sa ma mentin. Am imbatranit oare? :))) Pentru azimai am in plan niste abdomene si poate inca 5min pe bicicleta. Nu vreau sa ma ia valul din nou ca ultima oara nu mi-au placut reactiile,dar vreau si eu 60min pe bicicleta :((

Liv86 23 ian 2015 15:00:37

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Citat:

Anterior postat de estera1990 (Post 1372177)
Astazi am avut la md musli cu lapte,am bifat si 5min de bicicleta si am facut si curatenie intr-un ritm mai alert,sunt multumita. Am in plan niste legume cu orez pentru pranz,am de cateva zile pofta de ciorbica de gaina cu legume,dar nu mai apuc sa o fac pentru pranzul de azi asa ca o las pe maine. Trebuie sa ajung pe la niste magazine sa ma alimentez, nu mai am mare lucru pentru dieta. Nu pot sa-mi explic de ce nu mai slabesc ca inainte,adica cand am mai tinut diete la fiecare am slabit in prima luna 4kg,acum..pauza. Am 0,5kg si sunt aproape 2sapt de dieta. Nu ma deranjeaza,poate daca am o perioada lunga de dieta raman si eu cu alinentatia asa si sa reusesc sa mananc gresit limitat. Sa renunt la mancare calorica pe viata stiu ca e imposibil,dar o data pe saptamana e suficient. Sa inteleg ca daca am desfacut o ciocolata nu pateste nimic daca o mananc in cateva zile,nu toata o data...sunt multe...sper sa imi gasesc echilibrul si sa am grija de alimentatia mea pe viitor ca sa reusesc sa ma mentin. Am imbatranit oare? :))) Pentru azimai am in plan niste abdomene si poate inca 5min pe bicicleta. Nu vreau sa ma ia valul din nou ca ultima oara nu mi-au placut reactiile,dar vreau si eu 60min pe bicicleta :((

Cand ai 60 de kg este mai greu sa slabesti decat dc ai avea 80! Esti o persoana normoponderala si este mai indicat sa slabesti mai incet, dar sigur, decat sa experimentezi efectul yo-yo! Cel mai important este sa mananci cat mai sanatos posibil! ;)

estera1990 23 ian 2015 15:24:54

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Multumesc de incurajare,am nevoie ca atunci cand rezultatele apar mai greu intervine o periculoasa dezamagire. Asa este,trebuie sa fiu pregatita psihic pentru un stil de viata sanatos. De fapt, vreau sa zic ca trebuie sa se modifice in mintea mea ideea despre ce fac eu acum. Acum incep o viata sanatoasa care ma va duce la greutatea ideala si nu o dieta rapida si ineficienta. Tot timpul am fost impotriva dietelor minune si slabirii rapide din multele motive daunatoare. Si acum vreau sa slabesc pana maine? Nu se poate,asa voi manca si din ce e interzis voi gusta...s-au inversat prioritatile. Inainte mancam nesanatos si mai gustam niste alimente sanatoase din cand in cand:))) Multumesc de vizita!

estera1990 23 ian 2015 22:29:19

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Buna,J. Pranzul a fost asa cum am planuit: legume si orez. Cina a fost o cana cu lapte si 4curmale. Nu am avut pofta de mancare. Cam putin azi,dar recuperez in alte zile ;) Am bifat azi si 60 abdomene normale si 60 ridicari de picioare pentru partea de jos a abdomenului,nu stiu cum se cheama astea :) Una peste alta,sunt multumita :)

estera1990 24 ian 2015 13:21:18

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Am uitat sa trec aseara la cina si 2 feliute mici si subtiri de cascaval. Astazi am inceput ziua cu un sandvis format din jumatate de chifla, crema de branza, 2 feliute cascaval si o feliuta salam clasic. A fost un adevarat festin :) Mi se pare foarte interesant cum mi se schimba gusturile cand sunt la dieta,parca totul e mai gustos,mai puternic aromat,ma bucur de gustul fiecarui aliment in parte.L-am pastrat pentru dimineata pentru ca am toata ziua la dispozitie sa consum din calorii ;) Astazi la pranz fac o ciorbica din ultima portie de carne de gaina,in sfarsit imi satisfac si pofta asta :) Probabil ca cina va fi ceva subtirel ca am mancat bine de dimi,bine o sa fie si la pranz si nu cred ca o sa-mi mai fie foame la cina. Poate un iaurt de fructe va fi cina. Legat de sport am de gand sa fac cel putin 5 min de bicicleta,poate astazi reusesc sa fac de 2 ori, si niste exercitii cu gantere de 1kg pentru brate,piept,spate :) Sunt socata de cati oameni cauta alternative mai rapide si usoare de slabire. Unii profita de lenea si comoditatea oamenilor si le vand tot felul de "pastile minune" care promit 10kg in 2 sapt...sunt socata,unde le e capul oamenilor? Nu-si pot da seama ce inseamna pentru corpul lor 5kg pe saptamana? Culmea e ca sunt indoctrinati bine si nu le scoti ideile din cap...Imi place stilul acutual de viata si sunt mandra de mine. Problema mea a fost vara trecuta inghetata,dar vara asta vreau sa pregatesc niste sorbeturi si inghetate din iaurt pentru a combate slabiciunea aceasta a mea care m-a impiedicat o vara intreaga sa revin la o dieta sanatoasa. Se vede ca sunt o mare pofticioasa,am scris numai de pofte si slabiciuni. :)) Sunt foarte optimista astazi si ma simt foarte bine...ma pun pe bici si mai vorbim dupa pranz. Pa,J.

estera1990 24 ian 2015 18:40:56

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Buna again J., dupa micul dejun am avut o gustare formata din porumb la conserva (cateva linguri), pranzul: ciorba super decicioasa(ce ma laud:))) si mai apoi alta gustare formata din 3 curmale. Cina inca nu e formata,sa vad cat de foame imi e la momentul acela,dar pranzul fiind luat foarte tarziu cred ca cina nu va fi ceva prea consistent. Legat de sport astazi am facut 2X5min pe bicicleta, 3X20 abdomene,3X20 pentru partea de jos a abdomenului, 3X20 ex cu gantere pentru biceps, 3X20 pentru triceps, 3X10 pt umeri si 3X20 pentru piept. Per total sunt foarte multumita de mine pentru ca astazi am avut mai mult timp pentru mine si am profitat de el la maxim:)

estera1990 24 ian 2015 21:31:15

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Si cum am explicat mai devreme am incheiat o zi glorioasa cu o masa glorioasa: iaurt de zmeura :)

estera1990 25 ian 2015 12:06:25

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Draga J., am avut o noapte alba,jumatate de noapte am fost foarte constienta si uite asa se face ca la ora 12 eu iti spun: buna dimineata. M-am cantarit azi dimineata la 12 :) si cantarul meu mi-a aratat fabuloasa cifra 60.1.Pfff...eu am uitat sa mai cobor tikerul pentru ca imi arata de mult cam 60.8,dar abia acum am vazut ca am lasat asa aici :). Il voi pune la 60.8 pana vad mai multe dimineti la rand aceeasi valoare. Revin cu md :)

estera1990 25 ian 2015 16:50:08

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Buna J., am revenit abia dupa pranz :) La md am mancat un sandvis format din jumatate de chifla, putina crema de branza, 4 feliute subtirele de cascaval si o feliuta de salam clasic. Pranzul a fost format din corbica super delicioasa:) ce am facut-o ieri. La cina,fiind iar tarziu ca m-am trezit tarziu si totul s-a decalat cred ca voi alege niste fructe :) Legat de sport voi raporta mai tarziu;) plan exista :)

estera1990 26 ian 2015 17:29:48

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Buna J., nu am mai intrat ieri la raport,dar am fost cuminte. Am avut in plus o para ca si gustare si un iaurt pe post de cina. Astazi md: lapte cu cereale si pranz: aripioare cu salata de cruditati :). Legat de sport...cam pauza :(( astazi fac 5min de bicicleta si abdomene,dar ieri a fost zi de pauza:)) nu am facut nimic...Pa pa,J.

GCM 26 ian 2015 19:19:30

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
De ce nu incerci tu sa chinui mai mult de 5 min bicicleta!?

happygirldiana 26 ian 2015 19:23:31

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Doar 5 min? La 24 de ani si la 60 de kg? Nici nu e o greutate exagerat de mare pt tine! Cu siguranta poti mai mult. Macar 20-30. Abia dupa 30 de min de miscare organismul incepe sa arda calorii, implicit sa slabeasca :-D

estera1990 27 ian 2015 22:57:44

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Buna:)Stiu ce spuneti,dar eu sunt putin cam praf,am inceput bici cu 10 min de 2 ori pe zi si dupa o sapt am ajuns la urgente ca ma simteam rau cu palpitatii si intepaturi la inima...asa ca o presiune si mi-au spus sa o iau mai usor daca sunt sedentara si am luat o pauza de o sapt,mi-am revenit si de atunci mi-am facut un program. O sa incerc 10 min,dar sper sa nu vad iar stele verzi:)) Ieri seara am mancat un mic sendvis din jumatate de chifla, avocado, 2 feliute cascaval si una de salam clasic. Azi md: banana,o cana cu lapte si un iaurt, gustare: biscuiti digestivi, pranz: 2 felii de paine cu smantana (am fost la pranz la bunica prietenului meu si intre sarmale si friptura am ales smantana:))nu stia bunica-sa ca eu sunt la dieta,nu cred ca se va schimba nimic nici pe viitor pentru ca ea e pe ideea ca imi trece mie,zici ca e o boala:))o sa incerc sa nu mai mananc la ea), gustare2:un mar si un kiwi,cina: 2 felii cascaval si un sfert de grapfruit. Sport nu am facut :((( Maine schimb moneda si legat de sport si legat de mancare...

estera1990 28 ian 2015 20:50:48

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Buna J., azi sunt mai multumita de mine,mi se ridica moralul :) azi dimineata am mancat un sandvis format din avocado, o felie de salam clasic(e pe gata :))dar mananc asa de putin...) si 2 feliute subtiri de cascaval, pranz: gratar de pulpa de pui dezosata fara piele si salata de sfecla rosie, cina nu stiu inca ce o sa fie,cred ca jumatate de banana, putin grapfruit si un iaurt sau un baton de cereale. Cred ca optez pentru iaurt si las batonul ca gustare pe alta zi...Astazi am facut 7:30 min de bici,am promis 10 min,dar nu am putut,am inceput sa simt intepaturi la inima si vedeam intr-o culoare ciudata,verzuie...cred ca de acum fac 7min/zi si am facut si 3X20 abdomene,3X20 pentru partea de jos a abdomenului. Maine sper sa fac bici, brate,piept,umeri si curatenie prin casa(la mine se pune si asta pentru ca transpir bine la asa activitate). Maine pentru pranz am in plan mamaliguta cu pui si nu cred ca o sa pot sa nu mananc putina mamaliguta si cu branza si smantana :) trebuie sa am un micdejun light :))

estera1990 28 ian 2015 21:38:44

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Am revenit cu cina: jumatate de banana si un iaurt :)

estera1990 28 ian 2015 22:14:45

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Adaug la cina 3 felii de grapfruit(l-am nimerit tare acru) pentru ca daca ti se pregatesc in fata galuste cu prune cel mai bine mananci 3 felii de grapfruit si pleci:))) asta a fost reteta,bine, miroase in toata casa,dar asta e partea a doua...nu mi-e pofta,dar nici bine nu-mi e:)))

GCM 29 ian 2015 06:33:33

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Buna...ai ceva problene de sanatate?! Ma refer la fazele cu sportul?!

estera1990 29 ian 2015 12:04:07

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Buna, multumesc de vizita in primul rand, nu am nici o problema de sanatate,asa am fost de cand ma stiu. Am fost sedentara tot timpul,sportul de la scoala nu se pune pentru ca ne jucam volei sau baschet,nu faceam ce trebuia...In clasa a11a si a12a nu am mai vrut sa fac nici la scoala din cauza acestor simptome.Am fost pe la tot felul de doctori,cardiologi etc si am facut tot felul de analize care mai de care mai complexe sau complicate pana am ajuns la o buna cardioloaga din Tm care m-a testat cu cel mai performant aparat de atunci. Ea mi-a spus ca sunt perfect sanatoasa fizic,dar stau prost cu rezistenta la efort. Din cauza ca am probleme cu asimilarile vitaminelor/mineralelor de cand ma stiu trebuie sa mananc sanatos si sa iau suplimente din cand in cand,si asta conteaza. Mi-a mai spus ca daca vreau sa ma conving,sa fiu eu impacata psihic ca asa e, ma testeaza pentru efort sau ma monitorizeaza o zi,dar am refuzat pentru ca trebuia sa plec din oras si oricum am inteles ideea. Imi pare rau ca nu am inceput de atunci sa fac sport usor,usor si acum as fi ajuns departe. Fac acum pasi de bebe,dar sunt hotarata pentru ca, surprinzator, imi place,ma simt bine si vreau sa avansez. E ciudat sa zic eu,o sedentara, ca imi place sa fac sport,dar asa e. E si putin frustrant ca pot sa fac doar atat...ma simt demoralizata din punctul asta de vedere...Important e ca nu ma las, o sa pot sa fac si 30-60min de bici,sunt convinsa :) Revin cu raportul :)

estera1990 29 ian 2015 12:36:48

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Am revenit,md: sandvis ca in zilele precedente :)

lidiuta 29 ian 2015 12:46:49

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Sa stii ca rezistenta la efort creste in timp prin exercitiu, eu la inceput pedalam 5 min si mi se pareau o vesnicie, acum fac 35 minute usor, cred ca as putea pedala chiar o ora, dar nu vreau sa exagerez cu bicicleta. Eventual iti poti monitoriza pulsul/tensiunea in timpul efortului si dupa, eu fac lucrul asta pt ca am avut probleme cu pulsul.

estera1990 29 ian 2015 21:58:52

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Multumesc de vizita :) Daaa,abia astept si eu,deocamdata e bun si 7 min:), din pacate le fac abia acum,dar e ok,zic eu:)) la pranza am mancat salata din: rucola,branza,porumb dulce, seminte de dovleac,ciuperci crude si crutoane, erau vreo 400-450g si o termin acum la cina,deci jumatate pranz,jumatate cina:))) e destul de hranitoare,nu simt nevoia de ceva in plus:)

mika_me 29 ian 2015 22:30:11

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Buna Estera. Felicitari in primul rand pentru hotararea deva face ceva benefic pentru organismul tau.

E bine ca te ai hotarat sa nu mai fii sedentara. Miscarea te ajuta sa fii mai sanatoasa si mai in forma. Nu e necesar sa fortezi, ci sa o iei treptat. Asa vei capata rezistenta. Important e sa ai vointa si sa identifici momentele in care e cazul sa faci un pas in plus.

Succes in continuare!:)

estera1990 30 ian 2015 10:34:27

Re: Jurnalul unui nou inceput :) - estera1990
 
Buna,multumnesc de incurajari:) Sunt putin confuza cand ar trebui sa cresc pentru ca se intampla cateodata sa fac foarte usor 7min si careodata si 5 par multe...Mi-ar place sa fac o activitate pana sunt obositi muschii,dar eu obosesc cu mult inainte si abia respir,oricum sunt fericita ca mi-am cumparat bici. A fost cea mai buna investitie si, cred eu, intr-un aparat potrivit. Am avut si un stepper pe care l-am donat cumnatei mele din cauza genunchilor. Cand l-am avut eram chiar foarte rau cu ei,acum sunt mai bine,cred ca le face si lor bine miscarea:) Ieri nu am mai mancat cina pe care am scris-o aici pentru ca am facut bici si dupa aia am facut un dus fierbinte :) si m-am molesit asa tare ca nici sa mestec nu mai vroiam si atunci am ales un iaurt si nani:) Daca mai e ok salata o mananc la md. Revin cu md,dar si cu masuratori,am facut rost de metru pentru croitorie;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:00:11.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO