forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=6088)

Zoe 25 iun 2021 10:25:22

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
vă țin pumnii să fie bine! >:D<
cel mic preia tot timpul stările mamei, dacă ești foarte îngrijorată o să fie speriat și ușor ipohondru și el.
poate te ajută niște magneziu și/sau niște adaptogene?

happygirldiana 25 iun 2021 12:25:46

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Multumesc mult! Iau magneziu deja.
Luni la ora 14:15 avem programare la ORL, mergem la Craiiva, nu aici, in oras. Sper sa fie bine, sa fie doar o chestie tratabila cu medicamente, nu interventie chirurgicala. Am emotii mari.

lidiuta 25 iun 2021 12:33:10

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Curaj, va fi bine!>:D<

happygirldiana 28 iun 2021 20:27:36

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
E bine! Copilul e bine, am mers azi la control. Senzatia aceea e din cauza refluxului care nu trece atat de usor cum ma asteotam eu. Sunt atat de fericita si m-am linistit... El a si ramas la tara, la bunici, era nerabdator sa sa terminam cu controalele si sa mearga la tara.
L-am admirat si m-a impresionat atat de mult de cat de puternic a fost azi. E copil si cred ca majoritatea au teama de medici si spitale. A fost atât de coopernat si cuminte, a stt la consultatie, a discutat cu medicul si cand am iesit din cabinet a fost coplesit de emotii si a rabufnit, a inceput sa planga si mi-a spus ca plange pentru ca avusese emotii si i-a fost frica. Totul e bine. Si sunt nespus de fericita.

Un alt motiv de bucurie este ca tot azi a aparut o oportunitate de angajare, maine merg la interviu si sper sa fie bine.

Un alt motiv de bucurie este ca am coborat sub 87.5 cat aveam acum 3 saptamani, 86.6 kg am in prezent. E drept ca nu m-am apucat de sport dar mananc cuminte si beau apa cu nemiluita.
Ii multumesc lui Dumnezeu pentru ziua asta, pentru ca totul este bine cu copilul meu...

lidiuta 28 iun 2021 20:52:07

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Da, Diana, mare este Dumnezeu! Mă bucur muuuuult pentru voi! Să te liniștești cu totul și să te bucuri de zile frumoase în continuare.

Zoe 29 iun 2021 08:35:29

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
bravo, Di! >:D<>:D< mă bucur tare că sunteți bine!
ia, să mai iasă soarele și pe strada ta [*72*][*48*]

happygirldiana 29 iun 2021 21:45:52

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Multumesc mult, fetelor!
Azi zi foarte agitata, am fost aleasa pentru job, maine am ceva de alergat pentru acte, alt drum la Craiova, cu autobuzul ca masina e la ITP si oricum, nu ma incumetam sa conduc in Craiova.
E o adevarata provocare si sper sa ma descurc, e ceva complet diferit de ceea ce stiu sa fac si ce am lucrt pana acum, dar am incredere ca voi reusi sa invat si sa ma descurc.
Voi reveni , acum nu mai rezist, trec la somn.

Zoe 30 iun 2021 07:50:43

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
felicitări pentru job! sunt sigură că o să te descurci, și un challenge e foarte bun, din când în când, să ne mai scoată din amorțeală :) >:D<

happygirldiana 30 iun 2021 18:11:29

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Da, chiar e un challenge, bine ai zis! Multumesc!
Sa vad daca mai pot invata, daca mai pot tine pasul dupa atatia ani de stat deoparte.
Deocamdata, din ce imi povestesc colegii, parca aud de OZN-uri :))) Dar mi s-a spus ca nu e chiar atta de greu, ca am de unde invata si ca pont, ca angajatorul a vazut potential la mine. Cu Dumnezeu inainte.
Acum am ajuns acasa, dupa curse si drumuri interminabile in Craiova, am alergat dupa taxiuri, pe jos, dupa autobuze, de la o clinica la alta, banci, birouri. Tot ce am avut timp azi sa mananc, au fost 3 litri de apa :))

alina_neamt 06 iul 2021 05:12:54

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Succes la noul job! E greu începutul, dar te vei obișnui!

happygirldiana 06 iul 2021 09:20:21

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Multumesc, Alina!
Buna dimineata!
Sunt intr-o continua alergatura. Cand ajung acasa intru direct la dus, mananc aproape adormita :)))
Pana ieri am lucrat la biroul firmei, care se afla la 50 de km departare de casa. Am spart gheata si mi-am luat inima in dinti si am condus pana acolo singura, desi nu mai fusesem pana atunci. De ieri a inceput recoltarea, m-am mutat la locul de descarcare a cerealelor, unde intocmesc avizele, actele, le inregistrez si le transmit mai departe si unde supraveghez ca probele prin care trec cerealele sunt facute cum trebuie si nu ies din anumiti parametri. De azi voi lucra in ture, pana ieri am fost toata ziua plecata. Asa ca sper ca de azi sa ma asez putin si sa revin la normal cat de cat.
Fiind pe drumuri mai mereu si tot mai mereu contratimp, am mancat seara, acasa, direct cina si am mai ciugulit un baton de cereale, un iaurt de baut.
E greu fara copil, care e in vacanta, ma aud putin cu el, la finalul zilei. E fericit, cu joaca toata ziua dar imi lipseste tare mult. De cealalta parte, imi prinde si mie bine schimbarea, ies din carapace si din rutina.

Zoe 06 iul 2021 10:38:25

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
ah, e bine că intri un pic în priză și profesional, o să vezi, chiar dacă acum ești chiaunită. și să faci bine să conduci, lasă sfioșenia! :)

lidiuta 06 iul 2021 10:38:36

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Bravo, te/ai adaptat rapid. E bine ca iti place ce faci si orice schimbare e buna. Munca e complexa, din cate inteleg. Succes in continuare!>:D<

happygirldiana 06 iul 2021 10:55:39

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Da, da, incerc sa tin pasul cu masina desi am parte si de drumuri surpriza. Sfantul Waze ma indruma.
E complet diferit, fetelor, la birou lucrez cu inca doua fete si doi barbati, pe teren sunt inconjurata numai de barbati, soferi de tir. A fost cam incomod la inceput dar cred ca reusesc sa ma adaptez.
Multumesc pentru vorbe si sustinere :)

happygirldiana 08 iul 2021 05:54:32

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Buna dimineata!
Ieri am reusit sa ma cantaresc si eu, dupa 10 zile de la ultima cantarire. Pe 28 iunie aveam 86.6 kg, iar ieri 85.1.
Tickerul tot nu reusesc sa il actualizez.
Ieri din nou am avut prima si ultima masa la cina, pe la ora 19. Imi este foarte greu sa mananc cat timp sunt pe teren. Am puncte de lucru unde nu am acces usor la magazin, asadar mai vin de acasa cu un baton de cereale, rondele de paine prajita, biscuiti sarati. Mancare nu pot lua, pe caldurile astea cu siguranta nu s-ar pastra foarte bine. Si in plus, ar insemna sa car dupa mine mereu pachetul intre punctele de cantarire, laboratoare etc. E suficient ca am mereu in brate laptop, agenda, hartoage.
Dupa cina aseara, la interval de vreo ora si-un pic, am mancat si o felie de lubenita.
Sport... Zero! Lucrez in ture de 8 ore, de la 8 la 16 si de la 16 la 22. Dar in tura de dimineata niciodata nu ajung acasa la ora 16. Pana predau tura, pana actualizez programul in care lucrez, drumul pana acasa, care e, fie de 7 km, fie de 40, fie de 50, in functie de punctul de lucru.

lidiuta 08 iul 2021 08:15:08

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
O banana, un iaurt la sticla nu ar merge? Un pumn de migdale, nuci, alune?
In principiu, trebuie sa te organizezi si cu mesele, in ciuda programului haotic. O zi frumoasa!

happygirldiana 08 iul 2021 09:54:34

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 1454170)
O banana, un iaurt la sticla nu ar merge? Un pumn de migdale, nuci, alune?
In principiu, trebuie sa te organizezi si cu mesele, in ciuda programului haotic. O zi frumoasa!

Da, o sa ma ocup. Adevarul este ca a venit totul atat de repede incat, efectiv, nu am avut timp sa ma organizez. Ajungeam seara acasa, direct la somn :))) Saptamana asta sunt bine, fata de precedenta. Urmatoarea cu siguranta va fi si mai bine.

adinico 08 iul 2021 10:18:18

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
buna Diana, am rasfoit jurnalul tau, am citit trairile tale si despre noile orizonturi si ma bucur ca sunteti bine si copilul este ok si se poate bucura de vacanta si iti doresc mult succes in job, oameni buni in cale si sporrrr!!! va fi bine!>:D< >:D<

happygirldiana 09 iul 2021 07:50:03

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Citat:

Anterior postat de adinico (Post 1454177)
buna Diana, am rasfoit jurnalul tau, am citit trairile tale si despre noile orizonturi si ma bucur ca sunteti bine si copilul este ok si se poate bucura de vacanta si iti doresc mult succes in job, oameni buni in cale si sporrrr!!! va fi bine!>:D< >:D<

Buna!
Multumesc din suflet! Asemenea iti doresc! >:D<:x:-*

happygirldiana 09 iul 2021 09:26:12

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Buna dimineata!
Azi lucrez tura dupa amiaza, de la ora 16, asadar, acum, de dimineata fac curatenie si bag un epilat :))
Mic dejun - cafea, un iaurt de baut
Pranz - rosii, castraveti, branza; lubenita sigur!
Cina - probabil voi lua ceva la bine, ca sa nu mananc cin ala 12 noaptea, cand vin acasa :))
Maine tura de dimineata, am nevoie de dupa amiaza libera maine pentru aniversarea nepotelei, implineste 2 anisori :x
Zi buna sa avem!

happygirldiana 20 iul 2021 15:48:06

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Iaca... Apar si eu dupa aproape doua saptamani de cand nu am mai scris aici. Mi-am permis sa intru azi, vremea de zilele acestea ne-a dat programul peste cap. A plouat, in camp nu se recolteaza, asadar nici eu nu am ce acte sa intocmesc. Este prima zi libera. Libera pana la aceasta ora, ma astept sa ma sune in orice moment sa ma anunte ca au fost trimise masini spre descarcare si sa imi iau si eu zborul :))
Asadar, azi curatenie, m-am ocupat putin si de mine, astept sa vina si sotul sa mai stam la povesti.
Am avut copilul acasa, de data aceasta a facut rosu in gat, a venit mama cu el, noi fiind amandoi plecati la serviciu, dar am vrut sa il am aici aproape sa stiu mereu cum se simte. A stat o saptamana, acum e bine, ieri a plecat inapoi la tara, spre bucuria lui si spre greul meu :D
Sunt, oarecum disciplinata, in sensul ca mananc curat, beau apa la greu. Mai mananc uneori seara , tarziu, cand ies din tura de dupa amiaza, adica la ora 24, dar se intampla rar. In general mananc acasa, mancare usoara, mai rontai oleaginoase din cand in cand la serviciu/beau un iaurt.
Sport nici nu mai stiu de cand nu am mai facut. Cand sunt acasa ma impart intre curatenie/gatit/raspuns la telefoane/raspuns la emailuri.
Cu toate acestea, cantarul meu e iertator si intelegator, 83.3 imi afisa azidimineata.
Cam atat de la mine, momentan. Vreme buna sa avem si sanatate!

happygirldiana 14 aug 2021 18:28:54

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Va salut, daca mai sunteti pe aici, fetelor!
Aproape o luna de cand am fost ultima data pe aici. Nu pot sa tin pasul, drept sa va spun. Ma oboseste in special naveta. Nu am mult de parcurs, suta de km zilnic, dar tot obositor mi se pare. Au incheiat campania la grau si rapita, asadar am lucrat numai la birou in ultimele 3 saptamani. Si e de lucru din plin. Acte multe de prelucrat, de arhivat, etc. Am avut si arendele de platit oamenilor, alta nebunie. Dar e frumos. Ma tine in priza. As putea spune ca m-am acomodat desi mai am multe de invatat. De luni ma mut iar pe teren intrucat incepe recoltarea florii soarelui.
Weekendul trecut am facut si noi o iesire, un soi de miniweekend dar nu prra a fost cu noroc. Am plecat cu masina tatalui, noi trei. La 50 de metri de cabana, in spatele cabanei, la Ranca, a cedat discul de ambreiaj si planetara si uite asa weekendul nostru s-a transformat in cosmar... Copilul s-asimtit bine si am incercat sa depasim momentul pentru a fi el vesel. Am venit acasa cu masina pe platforma, ne-am scuturat de 2000 de lei cu totul pentru reparatii si transport. Am zis ca nu mai plecam niciunde :)))
Am avut o perioada plina de incercari :)) Ieri dimineata, dupa 30 de km parcursi de la plecarea de acasa spre birou, am fcut pana. Prima mea pana. Si eu cum sunt panicoasa... Facut si eu pana la cap :))) Am chemat sotul, pana sa ajunga el a ajuns si un coleg de-ai mei, care se indrepta spre birou, mi-au rezolvat ei masina dar acum plec cu teama cu masina.
Weekendul acesta suntem la Dunare cu cortul. Sper sa fie un weekend bun si frumos fara intampalti neplacute, ca ajunge.

Cat despre "dieta" mea ... Ma mentin in jurul a 81-82 de kilograme, cred ca deocamdata sunt ok asa cu mine desi m-as vrea mai slaba de atat dar... Dupa ora 18:30, cand ajung acasa, nu imi mai arde de sport, desi sotul ajunge inaintea mea si gasesc gatit, ordine in casa, spalat, tot :)))
M-am lenevit, ce sa mai... Cand ajung acasa mi-e si frica sa ma gandesc la sport :)))

Acestea fiind scrise, va urez un weekend frumos si linistit si... Sper sa reusesc sa vin mai des aici, ca in vremurile trecute.

lidiuta 14 aug 2021 20:14:01

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Mă bucur că ai revenit, Diana! Chiar mă gândeam la tine în ultimul timp. Așa e viata, cu bune, cu rele, cu peripeții uneori. E super că te-ai acomodat la serviciu. Cele bune!

Axenya 15 aug 2021 07:21:05

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Bună Diana!
Știu ca nu e forum de călătorii, dar daca te am prins in plina vacanta poate imi recomanzi un loc unde se mănâncă bine si eventual o cazare nu fiță ci decenta.
Vrem sa mergem si noi la început de septembrie, dar vom merge cumva la întâmplare fara cazare programata pentru ca nu stim exact in ce weekend.
Nu știm unde.. Dar stim ca vrem in delta..
Ai ceva recomandari de vizitat, ceva pensine, restaurant drăguț, te rog?
Observ ca cantarul nu arata kg in plus, sunt momente cand si menținerea e f bună, so good job! Keep going!

happygirldiana 15 aug 2021 17:55:19

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
[FONT="Verdana"][COLOR="SeaGreen"][SIZE="3"]
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 1454401)
Mă bucur că ai revenit, Diana! Chiar mă gândeam la tine în ultimul timp. Așa e viata, cu bune, cu rele, cu peripeții uneori. E super că te-ai acomodat la serviciu. Cele bune!


Asa e, Lidi! Le luam ca atare 🤭 Acesta a fost un concediu pr care, cu siguranta, ni-l vom aminti mereu :))
Sa stii ca si eu ma gandesc mai mereu aici dar nu prea reusesc sa intru...
Numai bine si tie!

happygirldiana 15 aug 2021 18:02:23

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Citat:

Anterior postat de Axenya (Post 1454403)
Bună Diana!
Știu ca nu e forum de călătorii, dar daca te am prins in plina vacanta poate imi recomanzi un loc unde se mănâncă bine si eventual o cazare nu fiță ci decenta.
Vrem sa mergem si noi la început de septembrie, dar vom merge cumva la întâmplare fara cazare programata pentru ca nu stim exact in ce weekend.
Nu știm unde.. Dar stim ca vrem in delta..
Ai ceva recomandari de vizitat, ceva pensine, restaurant drăguț, te rog?
Observ ca cantarul nu arata kg in plus, sunt momente cand si menținerea e f bună, so good job! Keep going!

Buna, Axenya!
Drept sa iti spun, in Delta nu prea stiu ce sa recomand.. Eu merg la Dunare dar la noi in oras, locuim pe malul Dunarii dar in Calafat :) Iar cand alegem sa plecam in vacanta sau plimbari, alegem munte mai mereu. Imi pare rau ca nu te pot ajuta. Eu, spre exemplu folosesc site-urile pentru rezervari pensiuni, acolo citesc recenzii si am mers in locatii la sigur, ca sa zic asa.
Cat despre ticker, e neactualizat de vara trecuta, fix august. E o problema pe forum si nu pot fi actualizate. Dar greutatea mea nu a fost constanta. Asta-iarna, o data cu sarbatorile, am pus niste kile si am ajuns, prin februarie, la aproape 90, de unde plecasem. Acum sunt inapoi la ticker dar nu pot sa spun ca de data asta am scapat de kg cu sport strict ca si pana acum. Sportul lipseste, din pacate, din programul meu in ultimele doua luni si tot zic ca il reintroduc dar mereu las pe altadata.
Mananc destul de ordonat si sanatos si asta ma ajuta, cred.

happygirldiana 23 sep 2021 08:58:04

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Buna dimineata!
Prin si eu o dimineata libera si apuc sa mai scriu aici. Jurnalul meu nu mai avea mult si ajungea arhiva, iar...
A inceput scoala, fetelor, program de la 8 la 16, cu emotii dar, spre fericirea noastra, copilului ii place mult, s-a acomodat si doamna vorbeste frumos despre el. Sper sa se mentina situatia. Ritm alert .. Am inceput, din nou, munca de teren, de o saptamana, pauza de la birou. Incerc sa tin pasul. Am dimineti cand sunt acasa, merg mai tarziu la serviciu, dar, implicit ajung mai tarziu acasa si nu prea mai apuc sa petrec timp cu ai mei, dar stiu ca nu tine mult aceasta perioada si dau inainte.
Stam cu teama, ca multi altii, cu Covidul asta... Se mai gasesc cazuri in scoala, in oras si speram sa scapam o data de el, sa nu se inchida din nou scolile si sa trecem in online.
Perioada aglomerata, bunicul sotului a murit, grea incercare pentru noi, toti, dupa doar 4 zile a urmat ziua copilului, implinea 6 ani, ii promisesem petrecere. Am facut, totusi, un tortulet si ne-am adunat cu bunicii si nasii, cat sa nu treaca neobservata aniversarea. Vesnicele probleme cu masina, vesnicele drumuri, una peste alta , au revenit si starile mele de panica. S-a acumulat oboseala, stres si ma resimt. Dar dau cu magneziu, cafea, somn cat pot si imi revin.
De sport nici nu poate fi vorba, ce sa zic .. Cand vin de pe teren, la 9-10 seara, zic Doamne ajuta ca a gatit sotul si s-a ocupat de toate, schimb doua vorbe cu copilul, dus si somn. Ce sport .. Alimentatie ok-ish. Intermitent fasting in ultimele luni, merge bine. Saptamana asta cred ca scad sub 80. 80,6 aveam azidimineata. Merge greu, dar merge. Si sper ca si sigur si definitiv. Asa vrea si planuiesc.
Planuiesc sa urmez un curs de laborant/gradator, nu stiu inca sigur, consider ca nu mi-ar strica, data fiind activitatea si domeniul in care lucrez. Imi place, am invatat si invat in continuare lucruri noi si interesante.
Atat de la mine deocamdata, amestecate si pe repede inainte :))
Voi?

happygirldiana 09 nov 2021 06:30:39

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Buna dimineata!
Ce faceti, fetelor? Mai sunteti pe aici? Toata lumea bine, sanatoasa?
Mi-am amintit si eu de jurnalul meu si de faptul ca nu am mai venit aici de aproape doua luni... Doua luni tumultoase, pline de zbucium si interior si exterior... Sunt obosita, dar, cu ajutorul lui Dumnezeu, trecem peste toate...

happygirldiana 17 nov 2021 06:23:56

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Daca acum aproape doua luni eram undeva la 80.5-81, acum ma invartesc in jurul a 82.5-83 de kile. Am pus si vad, simt pe mine. Mananc la fel. La fel inseamna cafea de dimineata, la pranz mai mananc cu colegii uneori, dar rar, de obicei doar rontai alune, singurele care nu imi pica greu la stomac cat sunt la serviciu. Cina acasa, de regula mancare gatita, o ciorba, o tocanita, daaar, aici vine problema, am seri cand mai stam la povesti/desene/jocuri si mai spargem cate o punga cu chipsuri... In rest apa. Apa multa... Ma simt usoara in felul asta, nu stiu ce program de masa asta e asta dar nu ma simt supraincarcata. E drept, rontaielile din ultima perioada au pus pe mine "bonusul" asta de kile dar imi propun sa incetez cu ele.
Sport nici vorba, ajung acasa dupa ora 18 avand in vedere ca fac naveta, singura miscare este intre departamente, nu mereu depasesc 2000 de pasi zilnic.
Perioada incarcata la serviciu, desi imi imaginam ca o data ce trece vara, se termina si perioada aglomerata. Slava Domnului, nu e asa. Este de lucru mereu, mereu altceva, ma tine ocupata si mereu invat lucruri noi, desi am aproape 6 luni de cand lucrez aici.
Traversam o perioada dificila cu copilul, trece prin niste momente de slabiciune si spaima pe care nu stie cum sa le gestioneze, iar eu incerc din rasputeri sa il ajut. Se confrunta cu teama de a nu pati ceva, are nevoie de sustinere si promisiunea ca a doua zi nu va pati nimic, ceva l-a speriat si, desi clinic este sanatos, isi induce dureri. A vazut accidental o stire despre o fetita oarba, l-a impresionat foarte tare si speriat, in egala masura, incat se teme ca va orbi, ca nu ii bate inima cum trebuie, ca il doare una, ca il doare alta si asta ii influenteaza si activitatea la scoala. Daca pana acum era fericit si incantat de scoala, in ultimele doua saptamani plange so se teme ca va pati ceva in lipsa noastra. Cautam solutii, incercam sa il ajutam, sa il sustinem dar este dureros sa iti vezi copilul in starea asta... Avem un stres continuu...
Sper sa gasim o cale si sa rezolvam aceasta problema.
Stiu ca nu este un forum despre asa ceva aici, dar uneori simti nevoia sa te descarci. Sa mai usurezi putin sufletul...

Zoe 17 nov 2021 10:27:03

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
de multe ori copiii mai preiau sau transformă în spaime temeri sau probleme de-ale celor dragi. poate merită să vă uitați un pic și în lungul familiei? eu am o familie apropiată unde fata a preluat, prin mamă, o frică majoră și întemeiată de-a bunicii, dar care nu are nici o legătură cu ea și pe care o manifestă în cu totul alt registru.
îmi pare rău că se chinuie micul. sper să găsiți o soluție cât mai curând. >:D<>:D<

lidiuta 17 nov 2021 10:53:16

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Diana, în contextul actual sunt speriaţi adulţii, darămite copiii! Dacă sunteţi deschişi către credinţă, l-ar ajuta să-i citească părintele rugăciunile pt frică. Plus spovedit şi împărtăşit. Mai e şi calea psihologilor, dar e costisitoare şi cere mult timp, iar de cele mai multe ori e greu să găseşti din prima un specialist bun. Prima soluţie e gratuită.
Frica de suferinţe se vindecă cu iubire.. deci arătaţi-i multă, multă iubire. Aşa se va simţi ocrotit chiar când nu e lângă voi.

butterfly30 20 nov 2021 08:01:31

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Citat:

Anterior postat de happygirldiana (Post 1454780)
Daca acum aproape doua luni eram undeva la 80.5-81, acum ma invartesc in jurul a 82.5-83 de kile. Am pus si vad, simt pe mine. Mananc la fel. La fel inseamna cafea de dimineata, la pranz mai mananc cu colegii uneori, dar rar, de obicei doar rontai alune, singurele care nu imi pica greu la stomac cat sunt la serviciu. Cina acasa, de regula mancare gatita, o ciorba, o tocanita, daaar, aici vine problema, am seri cand mai stam la povesti/desene/jocuri si mai spargem cate o punga cu chipsuri... In rest apa. Apa multa... Ma simt usoara in felul asta, nu stiu ce program de masa asta e asta dar nu ma simt supraincarcata. E drept, rontaielile din ultima perioada au pus pe mine "bonusul" asta de kile dar imi propun sa incetez cu ele.
Sport nici vorba, ajung acasa dupa ora 18 avand in vedere ca fac naveta, singura miscare este intre departamente, nu mereu depasesc 2000 de pasi zilnic.
Perioada incarcata la serviciu, desi imi imaginam ca o data ce trece vara, se termina si perioada aglomerata. Slava Domnului, nu e asa. Este de lucru mereu, mereu altceva, ma tine ocupata si mereu invat lucruri noi, desi am aproape 6 luni de cand lucrez aici.
Traversam o perioada dificila cu copilul, trece prin niste momente de slabiciune si spaima pe care nu stie cum sa le gestioneze, iar eu incerc din rasputeri sa il ajut. Se confrunta cu teama de a nu pati ceva, are nevoie de sustinere si promisiunea ca a doua zi nu va pati nimic, ceva l-a speriat si, desi clinic este sanatos, isi induce dureri. A vazut accidental o stire despre o fetita oarba, l-a impresionat foarte tare si speriat, in egala masura, incat se teme ca va orbi, ca nu ii bate inima cum trebuie, ca il doare una, ca il doare alta si asta ii influenteaza si activitatea la scoala. Daca pana acum era fericit si incantat de scoala, in ultimele doua saptamani plange so se teme ca va pati ceva in lipsa noastra. Cautam solutii, incercam sa il ajutam, sa il sustinem dar este dureros sa iti vezi copilul in starea asta... Avem un stres continuu...
Sper sa gasim o cale si sa rezolvam aceasta problema.
Stiu ca nu este un forum despre asa ceva aici, dar uneori simti nevoia sa te descarci. Sa mai usurezi putin sufletul...

Toți copiii trec prin aceasta etapa. Eu nu ii las la știri, dacă sunt ei in camera televizorul sigur e pe desene. Și la radio schimb. Le povestesc eu știrile, filtrate și explicate. Uneori ma sperie pe mine, eu clar nu au toate instrumentele pentru a le gestiona. Pe ai mei i-a ajutat foarte mult filmul Întors pe dos, unde explica pe înțelesul copiilor ca și frica, și tristețea sunt normale și ca au un rost în viata noastră. Ce îți recomand este sa să ii spui mereu ca îl înțelegi, ca teama lui este justificata, și sa ii explici ce ar trebui sa facă pentru a preveni sau a ieși din acea situație. Eu le-am explicat la rece ce sa fac în caz de cutremur, incendiu, accident, rămas încuiat sau blocat undeva, în caz ca se pierd, în caz ca sunt abordați de necunoscuți, etc.


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:22:04.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO