forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   Stil de viata sanatos - Pucca (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3349)

pucca 28 dec 2010 23:46:08

Re: Stil de viata sanatos - Pucca
 
Am fost dezamagita pentru ca dupa ce am tinut Monti am scapat la dulciuri si la de toate si dusa am fost.:( Deci nu mai fortez nota, dar incerc pe cat posibil sa mananc sanatos, si sa raresc dulciurile. Ma gandesc sa ma rasfat cu ceva odata la 2 sapt, si daca nu ma tin de dieta nu primesc nici dulce!! da:D Vreau sa mananc mai sanatos desi e foarte greu, totusi nu imposibil. Acum ca s-a terminat postul am mai multe posibilitati...
Intr-un fel e ciudat pt ca nu realizasem ca as fi pus atatea kg..64:o ...?! am avut un soc. Pt ca nu se vedea, eu as fi spus ca doar am mai pus unpicut de burtica .. avand in vedere ca hainele ma strang doar putin si am pus 7 kg fata de vara! O influenta mare a avut-o o prietena care se intorsese la noi in oras si m-a trezit la realitate.

Sper sa fie bine... am nevoie de voi, slabutelor>:D< sa ma trageti de urechi oricand este nevoie.

pucca 29 dec 2010 16:16:04

Re: Stil de viata sanatos - Pucca
 
[*merge-incet*]Scriu asta pentru ca vreau sa subliniez cat de important este sportul. Uitandu-ma in oglinda azi dimineata mi-am dat seama ca inca mi se vad muschiuletii frumos formati pe spate de la tae-bo si de la zumba si doar m-am latit in solduri si am pus burticaa... deci, sportul face minuni! si rezultatele sunt rasplata a fiecarui minut de munca, stiu ca ma credeti:x dar spun asta pt fetele care nu au apucat, sau nu continuat sa faca sport.. si nu mi-a fost usor ... ajungeam sa fac ex pe la ora 12 noaptea, aveam probl cu vecinii, cu mama:)).. dar nu mi-a pasat. Si merita. Parca daca ai muschi lucrati nici atunci cand te ingrasi nu e un lucru atat de mare, te rotunjesti putin cel putin la mine asa fost.. [*fotbal*][*abdomene*]tot inainte!

pucca 29 dec 2010 17:56:07

Re: Stil de viata sanatos - Pucca
 
:xAstazi am incheiat prima zi, ca la carte pot sa spun. In rand cu caloriile, in rand cu 3 mese, miscarea urmeaza ca trebuie sa astept 2 ore de la cina dinainte de ora 18, ca o eleva constiincioasa a slabutelor. :D

pucca 29 dec 2010 21:25:43

Re: Stil de viata sanatos - Pucca
 
57 de kg, cu Motignac. -august 2010
http://forum.slabute.ro/slabuta/pucc...agine17313.jpg http://forum.slabute.ro/slabuta/pucc...agine17318.jpg-> la fel

mvthebest 31 dec 2010 11:46:06

Re: Stil de viata sanatos - Pucca
 
http://www.felicitariweb.com/data/me...i_aduca....jpg:-*:-*:-*

pucca 20 aug 2011 11:54:52

Si de data asta Pucca reuseste!!
 
Draga jurnal, incepand de ieri am dat startul la dieta, din nou... dupa multe incercari, dupa multe urcusuri si coborasuri. In acest moment realizez ca nu trebuie sa ma stresez cu nicio dieta, deoarece efectul final nu este tocmai unul favorabil. Privesc inapoi si realizez ca moderatia va fi intotdeauna cheia succesului. Eu reuseam sa tin o dieta foarte bine, dar atunci cand ma scapam la mancare nu ma mai putea opri nimeni si mancam deodata cat mi-ar fi ajuns pentru o saptamana. Da... suna groaznic. Asa am ajuns sa ma aleg cu 10 kg in plus, lucru de care sunt stresata de jumatate de an incoace. Cred cu putere ca pot sa slabesc pt ca la fel de repede cum le-am pus, asa ar trebui sa se duca kg astea nenorocite!!

Telul meu este sa ma intorc la 57 de kg, asa cum eram vara trecuta si pur si simplu ma adoram. Stiu ca pot sa reusesc, mai trebuie sa dovedesc asta. Si pentru asta te-am creat, jurnalule, ca sa fii constiinta mea, sa-ti impartasesc fiecare gand, iar in momentele de cumpana, sa citesc rezultatele mele pe parcurs.

Planul de atac este dieta intre 1100-1200 de kcal, cu sport de cel putin 4 ori pe saptamana... Dulciurile vor fi reduse considerabil, painea de asemenea, voi evita carnea cu cartofii si mai ales, nimic dupa ora 7 seara.

Pumpkin 20 aug 2011 13:05:36

Re: Si de data asta Pucca reuseste!!
 
Buna Pucca>:D< Si eu sunt exact ca tine. Sunt capabila sa tin o dieta, sa slabesc o gramada, dar cand scap in mancare bag ca intr-un sac fara fund :|

pucca 20 aug 2011 15:04:44

Re: Si de data asta Pucca reuseste!!
 
Citat:

Anterior postat de Pumpkin (Post 765473)
Buna Pucca>:D< Si eu sunt exact ca tine. Sunt capabila sa tin o dieta, sa slabesc o gramada, dar cand scap in mancare bag ca intr-un sac fara fund :|

Bine ai venit in jurnalul meu! :-* Noua ne trebuie sa gasim echilibrul si sa ne distragem atentia de la tot ce inseamna mancaer/exces/dulciuri. La urma urmei, cum se spune: mancam ca sa traim nu traim pentru a manca. Mare dreptate avea cine a spus asta...
10 kg? foarte frumos?:x cum ai reusit? si in cat timp?:-*

Pumpkin 20 aug 2011 15:17:42

Re: Si de data asta Pucca reuseste!!
 
De fapt sunt in jur de 9, depinde de cantar. Cel electronic imi arata 55 si ceva, iar cel mecanic 54. Tind sa cred totusi ca cel mecanic este corect, dar de saptamana viitoare, cand imi schimb tickerul voi reveni la cel electronic.
Pai am trecut de la un stil de viata plin de excese, cola, dulciuri, fast-food la numaratul caloriilor. Am inceput sa evit prajelile, sucurile din comert, dulciurile, fainoasele. Nu le-am eliminat de tot pt ca stiam ca in final voi ceda si voi manca foarte mult, asa ca mi-am mai permis din cand in cand ceva bun, in limita a 1200 cal maxim si 1000 minim.
Am inceput pe 22 iunie. Pot spune ca in prima saptamana am dat jos 2 kg :)) De atunci am mai zbarcit-o, am avut zile in care am mancat mai mult si zile in care am mancat prea putin, dar am tot scazut :D
P.S As vrea sa fiu asa inalta ca tine :o3 Eu aratam ca un butoias la 57 kg :(

pucca 20 aug 2011 20:21:40

Re: Si de data asta Pucca reuseste!!
 
Citat:

Anterior postat de Pumpkin (Post 765576)
De fapt sunt in jur de 9, depinde de cantar. Cel electronic imi arata 55 si ceva, iar cel mecanic 54. Tind sa cred totusi ca cel mecanic este corect, dar de saptamana viitoare, cand imi schimb tickerul voi reveni la cel electronic.
Pai am trecut de la un stil de viata plin de excese, cola, dulciuri, fast-food la numaratul caloriilor. Am inceput sa evit prajelile, sucurile din comert, dulciurile, fainoasele. Nu le-am eliminat de tot pt ca stiam ca in final voi ceda si voi manca foarte mult, asa ca mi-am mai permis din cand in cand ceva bun, in limita a 1200 cal maxim si 1000 minim.
Am inceput pe 22 iunie. Pot spune ca in prima saptamana am dat jos 2 kg :)) De atunci am mai zbarcit-o, am avut zile in care am mancat mai mult si zile in care am mancat prea putin, dar am tot scazut :D
P.S As vrea sa fiu asa inalta ca tine :o3 Eu aratam ca un butoias la 57 kg :(


Mie nu-mi place sa fiu asa inalta... sau imi place, dar nu chiar atat de inalta... :D .. mi-e greu intotdeauna sa port tocuri, mai ales ca-mi place sa ma imbrac cat de cat casual.. sunt mai inalta cu cativa cm buni decat majoritatea persoanelelor din jur... Sunt avantaje si dezavantaje.


Incep sa imi postez meniul. Fara sa vreau, am reusit si sa am nr de carbo mentinut normal!! :D:D
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 13:15
Placinta cu branza, 130g - 269 calorii, 15 proteine, 10.4 grasimi, 0 colesterol, 26.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Mere, 260g - 136 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 36.4 carbohidrati, 5.2 fibre, 0 sodiu, 26 zaharuri

Gustare 1, ora 13:57
Struguri rosii sau verzi (albi), soi European, Thompson, sau fara samburi, 130g - 90 calorii, 0.9 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 23.5 carbohidrati, 1.2 fibre, 2.6 sodiu, 20.2 zaharuri

Prânz, ora 15:01
Cartofi fierti, 80g - 70 calorii, 1.5 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 16.1 carbohidrati, 1.6 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Branza de burduf, 30g - 114 calorii, 8.4 proteine, 8.4 grasimi, 0 colesterol, 0.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Friptura de porc, 70g - 201 calorii, 20.3 proteine, 11.2 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Gustare 2, ora 15:03
Placinta cu branza, 30g - 62 calorii, 3.5 proteine, 2.4 grasimi, 0 colesterol, 6.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Cina, ora 17:14
Cartofi copti, 100g - 73 calorii, 2.5 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 21.2 carbohidrati, 2.2 fibre, 0 sodiu, 1.2 zaharuri
Mititei, carne amestec, 50g - 170 calorii, 7.5 proteine, 15 grasimi, - colesterol, 0 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Branza de burduf, 20g - 76 calorii, 5.6 proteine, 5.6 grasimi, 0 colesterol, 0.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Rosie, 100g - 25 calorii, 1.1 proteine, 0.3 grasimi, - colesterol, 4.3 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1286 calorii, (mic)66.3 proteine, (mult)53.7 grasimi, 0 colesterol, (mic)134.4 carbohidrati, 10.2 fibre, 2.6 sodiu, 47.4 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Tae-bo, Advanced, 40min - 532 calorii
Metabolism bazal - 1508 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2040 calorii


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:57:51.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO