forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   Stil de viata sanatos - Pucca (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3349)

pucca 05 apr 2010 11:43:56

Stil de viata sanatos - Pucca
 
In primul rand vreau sa va felicit pentru tot ce faceti pe site. Sunt inscrisa aici din august, n-am mai prea dat niciun semn de viata dar v-am urmarit incontinuu.
Am hotarat sa deschid un jurnal pt ca vreau sa urmaresc mai in detaliu comportamentul meu legat de "regim" si sper sa ma ajutati si voi si sa ma certati;;) atunci cand trebuie.
Nu ma pot plange ca sunt grasa. dar nu sunt exact cum mi-as dori. Cred ca raspunsul potrivit pentru mine este un stil de viata sanatos urmat cu constiinciozitate.
Am inceput, incet... sa nu mai mananc dulciuri din comert, sa fac sport in fiecare seeara cate jumatate de ora.. dar e destul de greu. Stiu ! Incerc sa dau tot ce e mai bun din mine. Dar problema ar fi timpul.
Programul de la liceu e de dupa-amiaza si ... in prima parte a anului, mancam doar prostii de la patiserie sau .. dulciuri, napolitane si cate... Burtica mea incepuse sa nu mai arate tocmai potrivit. Am zis.. ca trebuie sa fac ceva. Si acum mananc in fiecare dimineata .. la ora 12 sunt la liceu si ies abia la 7... timp in care.. mai nou. Nu mananc nimic. Ajung acasa, iau ultima masa si fac acea jum de ora de sport, pentru ca nu am timp de mai mult. Spune-ti-mi va rog daca gresesc ceva in asta.. si cum as mai putea sa accentuez stilul de viata sanatos. M-am hotarat! si ma tin de cuvant... nu mai mananc nimic plin de grasimi sau zahar... Am stat si am observat cateva fete... dupa ceea ce consuma. Si pot sa spun ca arata muult mai bine decat celelalte. Si nu ma refer in principal la silueta.

ianna 05 apr 2010 14:29:17

Re: Stil de viata sanatos.
 
Bine ai venit printre noi :-*

pentru inaltimea ta si kg tale esti foarte bine! Nu te stresa cu un regim anume ci doar papa moderat si sanatos...iar pentru modelare...sa arati cat mai bine, iti recomand cu caldura, SPORTUL, in special tae bo.

Apropo la scoala poti manca macar cateva fructe ...

pucca 05 apr 2010 15:28:31

Re: Stil de viata sanatos.
 
>:D<Merci, Ianna!
Stiu ca asta ar trebui sa fac...Oricum, sunt mai ambitioasa ca niciodata, mai ales ca se apropie si vara.
M-am uitat cam peste toate exercitiile de pe site. si in fiecare seara ... dau play la seria de 5 videoclipuri de tae-bo de la slabuta(care din ce am observat lucreaza toate zonele) si... da-i bataie! Mai fac exercitiile aerobice pentru abdomen, si cele pentru spate si talie. :D Incerc tot mai mult. Si de data asta sper sa ma tina.Ca am mai patit.. si dupa cateva saptamani iar am tras chiulul.
Chiar nu vreau sa mai vad cat de putina graasime pe solduri.. si sa pot purta ce tricouri vreau. La mine asta e problema, ca acolo se depune cel mai repede.

pucca 05 apr 2010 23:32:59

Re: Stil de viata sanatos.
 
Nu e bineeee !:((
ma simt drept cea mai vinovata si nu am iertare!
Seara asta... am avut o idee neinspirata sa dau iama prin bucatarie. Si cum pe acolo e plin de tentatii... am tot papat.. si am tot papat. Si nu mi-am dat seama decat la sfarsit ca am intrecut masura. De la sarmalute pana la prajituri.. pff . Si macar daca m-as simti bine, dar stomacul meu nu e in starea cea mai ok.
Plus ca: in vacanta am mers la bunici.. si netu' merge foarte greu si nu mi se incarca videoclipurile de pe youtube. Asa ca de cateva zile nu mi-am facut nici exercitiile. :| Mi-e frica sa ajung acasa.. sa ma cantaresc. Imediat imi zboara gandul la vreo 2 kg dupa Paste... :| Temporar,temporar. Dar sunt...

bebelusha 06 apr 2010 07:54:40

Re: Stil de viata sanatos.
 
http://www.bonappetit.com/images/mag...ter_eggs_h.jpg

mvthebest 06 apr 2010 22:28:43

Re: Stil de viata sanatos.
 
>:D<>:D<>:D<Bine ai venit printre noi :-*:-*:-* si mult noroc in lupta cu kg

andra_aly 06 apr 2010 22:30:47

Re: Stil de viata sanatos.
 
Bine ai revenit printre slabute >:D<
sa nu ne mai parasesti;;)
ai sa vezi ca impreuna vom reusii sa castigam lupta cu kg astea afurisite:D
succes

riky 06 apr 2010 22:33:45

Re: Stil de viata sanatos.
 
wellcome! >:D< da, ianna are dreptate, macar un fruct la scoala se poate, daca salatica sau alte chestii usoare la caserla nu poti(nu vrei) sa -ti iei...si in rest, sport....nu te chinui cu diete stricte si batute-n cuie, ca sa am facut eu si m-am ales cu o vizita de la nenea doctorii de pe salvare ( mai era si SMURD ca tineretul are prioritate:-s) si crede-ma m-au convins sa tin macar regim sanatos+ muult sport....atat iti trebuie si tie..
in rest bafta multa si la cat mai putina grasimuta, si la un corp cat mai sexy>:D<:-*
si cand simti nevoia de incurajari "call" us :)) >:D<

mvthebest 07 apr 2010 08:46:13

Re: Stil de viata sanatos.
 
http://www.sundaypaper.com/Portals/0...-hurricane.jpg
Buna Dimineata.

pucca 07 apr 2010 12:09:32

Re: Stil de viata sanatos.
 
Multumesc mult mult mult pentru toate incurajarile!
Cred ca nu m-as putea afla intr-un loc mai potrivit acum.
Ma ambitionez cand citesc toate povestile fiecarei slabute, aproape incredibile. :x:x
Gata, nu va mai parasesc.

mvthebest 07 apr 2010 12:21:48

Re: Stil de viata sanatos.
 
Citat:

Anterior postat de pucca (Post 139799)
Multumesc mult mult mult pentru toate incurajarile!
Cred ca nu m-as putea afla intr-un loc mai potrivit acum.
Ma ambitionez cand citesc toate povestile fiecarei slabute, aproape incredibile. :x:x
Gata, nu va mai parasesc.

>:D< Esti bine venita oricand..
Cu dieta cum merge? >:D<

pucca 07 apr 2010 12:47:34

Re: Stil de viata sanatos.
 
Sunt intr'o mica dilema, vai.
Pana acum am postit cateva saptamani: nu tu dulciuri, nu tu branza fermentata si de'astea. Ma simteam atat de bine:x.
Acum... mi'e frica de ce urmeaza sa se intample... dar incerc:-s sa dau tot ce pot din mine si sa trec peste toate"bunatatile"(care fac numai rau!) ...x-(
Zilele astea n'am prea respectat nimic. Dar gata.. incep sa intru'n normal. :(

ianna 07 apr 2010 13:16:34

Re: Stil de viata sanatos.
 
Citat:

Anterior postat de pucca (Post 139849)
Sunt intr'o mica dilema, vai.
Pana acum am postit cateva saptamani: nu tu dulciuri, nu tu branza fermentata si de'astea. Ma simteam atat de bine:x.
Acum... mi'e frica de ce urmeaza sa se intample... dar incerc:-s sa dau tot ce pot din mine si sa trec peste toate"bunatatile"(care fac numai rau!) ...x-(
Zilele astea n'am prea respectat nimic. Dar gata.. incep sa intru'n normal. :(


Mai toate ne-am rasfatzat zilele astea... nu te speria... reiei "dieta" si vei avea rezultate frumoase:)

riky 07 apr 2010 13:38:12

Re: Stil de viata sanatos.
 
http://www.funmunch.com/graphics/hav...nice_day_1.gif

andra_aly 07 apr 2010 19:56:55

Re: Stil de viata sanatos.
 
Citat:

Anterior postat de pucca (Post 139867)
Asa am sa fac.>:D<:-*.
Din cate am citit eu aici intre randuri, avem cam aceleasi probleme: soldurile? Ai reusit sa mai lucrezi la ele? niste exercitii speciale, sau simplu tae-bo?;;)
>:D<

Ti-am rasp aici la mesajul de la mine din jurnal:).
deci, ai dreptate. din pacate:( eu am slabit, dar aripioarele si burta (pe care le urasc cel mai mult)se incapataneaza sa ramana lipite de mine. eu cu pilatesc am reusit sa dau jos din cm, dar i-am pus la lok:-s ca am papt iar prostii. asa ca sunt iarasi la dieta iar cu sportul incep de saptamana viitoare cand o sa am putin mai mult timp liber:)
Dar iti recomand si tae-bo. e foarte bun:)
succes!!!

pucca 09 apr 2010 12:06:55

Re: Stil de viata sanatos.
 
Abia astept sa ajung acasa sa'mi fac exercitiile.:x
Le simt lipsa din plin:))..

pucca 09 apr 2010 12:10:23

Re: Stil de viata sanatos.
 
Imi calculez din nou toate caloriile. In felul asta sunt mai sigura ca nu intrec masura fara sa'mi dau seama...

Slabuta 21 apr 2010 13:35:39

Re: Stil de viata sanatos.
 
Citat:

Anterior postat de pucca (Post 142685)
Imi calculez din nou toate caloriile. In felul asta sunt mai sigura ca nu intrec masura fara sa'mi dau seama...

Ce mai faci Pucca ? :)

pucca 22 apr 2010 09:38:46

Re: Stil de viata sanatos.
 
Am avut o saptamana destul de agitata la scoala...#:-s
M-am apucat din nou din exercitiile din fiecare seara..
AH, da, si mi-am cumparat role:x
Nici mie nu mi-a venit sa cred, dar toti prietenii mei au inceput cu asta si nu am mai avut de ales. Mai trebuie doar sa invat sa merg pe ele fara sa umblu numai pe jos:D

mvthebest 22 apr 2010 09:41:32

Re: Stil de viata sanatos.
 
Citat:

Anterior postat de pucca (Post 160866)
Am avut o saptamana destul de agitata la scoala...#:-s
M-am apucat din nou din exercitiile din fiecare seara..
AH, da, si mi-am cumparat role:x
Nici mie nu mi-a venit sa cred, dar toti prietenii mei au inceput cu asta si nu am mai avut de ales. Mai trebuie doar sa invat sa merg pe ele fara sa umblu numai pe jos:D

Bravo>:D<>:D<>:D< Te si distrezi pe role si te ajuta sa consumi si kcal;)) :x

pucca 22 apr 2010 09:44:38

Re: Stil de viata sanatos.
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 160868)

Bravo>:D<>:D<>:D< Te si distrezi pe role si te ajuta sa consumi si kcal;)) :x


Exact... asta era si un al doilea motiv :D
Am auzit ca lucreaza ft bine picioarele.
Numai ca mai am de invatat sa-mi tin echilibrul .. M-am dat in weekend si pana ieri am tot avut febra musculara. :-o

mvthebest 22 apr 2010 09:52:36

Re: Stil de viata sanatos.
 
http://i182.photobucket.com/albums/x.../poze006-1.jpg>:D< Un mic dejun sanatos>:D<

mvthebest 22 apr 2010 09:53:15

Re: Stil de viata sanatos.
 
Citat:

Anterior postat de pucca (Post 160879)
Exact... asta era si un al doilea motiv :D
Am auzit ca lucreaza ft bine picioarele.
Numai ca mai am de invatat sa-mi tin echilibrul .. M-am dat in weekend si pana ieri am tot avut febra musculara. :-o

Si eu ar trebuie sa-mi cumpar. Dar sa invat imi v-a lua o eternitate:))

pucca 22 apr 2010 10:03:58

Re: Stil de viata sanatos.
 
:xIamiii !

Arata delicios dupa ce tocmai ai lucrat la stepper :))
Cred ca o sa am o mica plimbare prin bucatarie, cat de repede..

mvthebest 22 apr 2010 10:09:27

Re: Stil de viata sanatos.
 
Citat:

Anterior postat de pucca (Post 160937)
:xIamiii !

Arata delicios dupa ce tocmai ai lucrat la stepper :))
Cred ca o sa am o mica plimbare prin bucatarie, cat de repede..

Eu astept sa treaca 2h de la sport si merg sa-mi fac vre-o gustarica:)

pucca 22 apr 2010 10:21:43

Re: Stil de viata sanatos.
 
Nici eu nu ma duc acum...
ziceam doar asa
stiu regula;)
>:D<

mvthebest 22 apr 2010 10:24:15

Re: Stil de viata sanatos.
 
Citat:

Anterior postat de pucca (Post 160971)
Nici eu nu ma duc acum...
ziceam doar asa
stiu regula;)
>:D<

>:D<:-*:-* Eu o stiam,dar inainte nu o respectam.
Acum incerc si eu sa o respect. :)

pucca 22 apr 2010 10:58:44

Re: Stil de viata sanatos.
 
:-/dar e valabil si cu apa?

Luli 22 apr 2010 11:40:03

Re: Stil de viata sanatos.
 
Citat:

Anterior postat de pucca (Post 161011)
:-/dar e valabil si cu apa?

Nu. Eu stiu ca apa poti bea si in timpul exercitiilor, daca nu e rece.

pucca 22 apr 2010 22:34:16

Re: Stil de viata sanatos.
 
Mama tocmai a facut snitele... va dati seama cum miroase in casa =(( ?! Orice ar fi .. nu ma las .. stau in camera mea, ascult muzica si incerc sa ma distrag ....si desi stiu ca maine dimineata tot vor ajunge la mine :)))

mvthebest 23 apr 2010 00:16:20

Re: Stil de viata sanatos.
 
Citat:

Anterior postat de pucca (Post 161944)
Mama tocmai a facut snitele... va dati seama cum miroase in casa =(( ?! Orice ar fi .. nu ma las .. stau in camera mea, ascult muzica si incerc sa ma distrag ....si desi stiu ca maine dimineata tot vor ajunge la mine :)))

Asa. Nu's bune. adica sunt:)) dar la kcal nu:-s:-s
>:D<>:D<>:D<mult noroc!!!

pucca 23 apr 2010 09:01:33

Re: Stil de viata sanatos.
 
Dimineață m-am urcat pe cântar și am avut surpriza neplăcută să aflu că arăta 61 de kilograme... Si nu știu de ce săptămâma asta tot am crescut in greutate.. În fiecare zi vedeam câteva grame în plus... ce se întamplă? Dacă acum o săptămână aveam 59? Trebuie să spun că am avut niște zile foarte aglomerate și nu mai avusesem timp să-mi calculez caloriile, posibil să fi mâncat prea mult... dar... totuși :(. Help !

riky 23 apr 2010 09:18:05

Re: Stil de viata sanatos.
 
Citat:

Anterior postat de pucca (Post 162208)
Dimineață m-am urcat pe cântar și am avut surpriza neplăcută să aflu că arăta 61 de kilograme... Si nu știu de ce săptămâma asta tot am crescut in greutate.. În fiecare zi vedeam câteva grame în plus... ce se întamplă? Dacă acum o săptămână aveam 59? Trebuie să spun că am avut niște zile foarte aglomerate și nu mai avusesem timp să-mi calculez caloriile, posibil să fi mâncat prea mult... dar... totuși :(. Help !

daca ai facut sport intens si constant , kg in plus nu sunt decat masa musculara, ai dat jos grasimea, si ai inlocuit-o cu kg.....nu te speria, ca sas e intampla...o sa ieis din faza asta dar momentan corpul tau face schimb de slana cu muschii:))

pucca 23 apr 2010 09:20:19

Re: Stil de viata sanatos.
 
De asta m-am mirat eu. Atunci cand ma uitam in oglinda aratam ca in cele mai bune perioade ale mele, dar cantarul parea sa nu fie de acord :)).. Sigur trece?

riky 23 apr 2010 09:25:57

Re: Stil de viata sanatos.
 
Citat:

Anterior postat de pucca (Post 162242)
De asta m-am mirat eu. Atunci cand ma uitam in oglinda aratam ca in cele mai bune perioade ale mele, dar cantarul parea sa nu fie de acord :)).. Sigur trece?

daca te tii in continuare de sport, si dieta, fara sa te lasi dezamagita de nesuferitul de cantar, trece sigur

pucca 23 apr 2010 09:34:46

Re: Stil de viata sanatos.
 
Citat:

Anterior postat de riky (Post 162263)
daca te tii in continuare de sport, si dieta, fara sa te lasi dezamagita de nesuferitul de cantar, trece sigur

Era ca si cum tot ce am muncit s-ar fi dus pe apa sambetei in cateva zile... pentru ca de obicei luam cantarul ca un indicator pentru toate eforturile... Dar nu ma las. :-s

riky 23 apr 2010 09:37:22

Re: Stil de viata sanatos.
 
Citat:

Anterior postat de pucca (Post 162287)
Era ca si cum tot ce am muncit s-ar fi dus pe apa sambetei in cateva zile... pentru ca de obicei luam cantarul ca un indicator pentru toate eforturile... Dar nu ma las. :-s


schimba-ti indicatorul ca de acum inainte cantarul s-ar putea sa arate din ce in ce mai putin kg in minu.....pune in locul cantarului care isi mai bate joc de noi din cand in cand, cu centimetrul......ala e cel mai bun prieten al nostru...si hainele...eu am ca reper 2 perechi de blugi 27 care nici nu intrau pe mine acu 5 luni....acum doar ma strang un pic....inca 2-3 cm si sunt perfecti...deci da-i liber cantarului

DrIulia2010 23 apr 2010 10:00:50

Re: Stil de viata sanatos.
 
Citat:

Anterior postat de pucca (Post 162208)
Dimineață m-am urcat pe cântar și am avut surpriza neplăcută să aflu că arăta 61 de kilograme... Si nu știu de ce săptămâma asta tot am crescut in greutate.. În fiecare zi vedeam câteva grame în plus... ce se întamplă? Dacă acum o săptămână aveam 59? Trebuie să spun că am avut niște zile foarte aglomerate și nu mai avusesem timp să-mi calculez caloriile, posibil să fi mâncat prea mult... dar... totuși :(. Help !


Buna Pucca :).
De cat timp faci sport,si ce fel de antrenament?
Sa fii constanta cu kcal in perioada aceasta daca doresti sa slabesti,sa nu scazi sub 1000kcal.
Ma voi uita peste meniul tau,revin.;)

ras_cristalin 23 apr 2010 10:04:13

Re: Stil de viata sanatos.
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 162315)
Buna Pucca :).
De cat timp faci sport,si ce fel de antrenament?
Sa fii constanta cu kcal in perioada aceasta daca doresti sa slabesti,sa nu scazi sub 1000kcal.
Ma voi uita peste meniul tau,revin.;)

Dr. Iulia, pot sa te intreb ceva? :">
Stii cum e cand ti se zbate ochiul? Tremura asa necontrolat. Eu patesc asa uneori cu muschii de la picioare sau de la abdomen. Sa fie din cauza ca nu mai am cand sa fac sport si se atrofiaza? Sau corpului meu ii e foame si ii "mananca", facandu-ma sa slabesc? Sau lipsa de calciu?
Scuze ca abuzez, cred ca nu e prea placut sa profite lumea de tine ca esti doctor tot timpul :">

pucca 23 apr 2010 19:55:21

Re: Stil de viata sanatos.
 
Nu am fost prea constanta .. am avut perioade si perioade.
Si m-am mai oprit din lipsa de timp cate-o saptamana... sau cateva zile.. dar am tot continuat.[ din februarie] Si fac in fiecare seara cate jumatate de ora de tae-bo cardio si exercitiile pentru muschii abdomenului si spate.. toate de aici de pe site. :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:40:48.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO