forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Bulimie & Binge Eating (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=412)
-   -   Jurnal Binge Eating (catubrrr) (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=11771)

Exp 11 aug 2012 16:14:55

Re: Jurnal Binge Eating (catubrrr)
 
4kg p/n = 1000kcal :-)))

catubrrr 12 aug 2012 19:32:48

Re: Jurnal Binge Eating (catubrrr)
 
Buna fetelor!

Sunt relativ multumita de ultimile 2 zile, desi nu am reusit sa mananc un pepene intreg intr-o zi:))...week-endul viitor:)).

Ce am mai papat:
sambata: 2 kg de pepene, 4 nectarine, 1 mar
duminica: 2kg de pepene, 6 caise, 300 g salata de fructe

Nu m-am mai cantarit, voi face asta maine ca sa vedem daca a avut vreun efect.

Inca 3 zile de fructe....sper sa reusesc sa le duc pana la capat.

Pumpkin 12 aug 2012 20:34:52

Re: Jurnal Binge Eating (catubrrr)
 
Bine ai venit printre slabute>:D<
La mine problema binge-eating-ului a aparut dupa o dieta stricta (undeva la 500 cal pe zi) tinuta in timpul liceului. Anul trecut am reusit sa slabesc in jur de 12 kg, de la 64 la 52, dar incet, incet am inceput sa le pun la loc:(
Te felicit pt ambitia de care dai dovada si sper ca aici vei gasi tot sprijinul de care ai nevoie:)

catubrrr 13 aug 2012 11:14:35

Re: Jurnal Binge Eating (catubrrr)
 
Multumesc de mesaj!

Eh, inca nu sunt de felicitat, cand o sa ajung la greutatea care trebuie atunci acceptam felicitari.

M-am cantarit de dimineata, 61 sunt pe drumul cel bun, inca 6 kg. Ce a fost interesant e ca am trimis-o pe mama la un nutritionist in locul meu sa ii vorbeasca de problema mea.

In principiu mi-a dat o lista de alimente din care am voie sa mananc si cantitatile lor maxime, de exemplu 250 g cascaval pe zi. Eu trebuie sa aleg din astea si sa imi fac eu apoi dieta hipocalorica de 1200 pe zi. Asa ca de joi incepem:) Wish me luck.

Ce a fost interesant e felul cum a pus el problema. Mama ii spunea ca reusesc sa stau vreo 2 saptamani fara carbo, glucide etc si apoi de la o ciocolatica se duce tot si nu ma pot opri din mancat 3 zile (binge eatingul bata-l vina). A fost foarte transant si a zis ca de ce ar trebui sa mananc acea bucata de ciocolata, ca pe perioada regimului nu va trebui sa gust din nimic rau ca sa reusesc sa imi controlez poftele si ca in 3 luni nu o sa mai am nici un fel de pofte din astea, sau macar le voi avea normale. Deci propriu-zis mi-a interzis complet 3 luni: zahar, ciocolata, patiserii, alcool, cartofi si alte chestii din astea.

M-a uimit felul in care a pus problema, ma asteptam sa fie ceva de genul gusta dar cu moderatie. Dar sincer cred ca e mai bine asa, sper doar sa pot.

Eu am alte intrebare: a incercat careva meal replacementuri? Gen shake-urile alea proteice?

Si la sfarsit cu raportul ce mancam azi:
Md: cafea
Pranz: 400 g salata de fructe
Cina 400 g legume la cuptor

Sa aveti o zi faina!

coco23 13 aug 2012 12:14:27

Re: Jurnal Binge Eating (catubrrr)
 
Nutritionistul a pus problema tehnic. E clar ca nu a avut personal problema binge-ului.

Tocmai asta e chestia, ca nu le poti exclude ttotal , acele alimente, ca ASTA e binge-ul, cand NU ai control.

Eu personal nu sunt de acord cu el. Mai cere o parere de la un psiholog, o sa iti zica exact ce am zis eu.

catubrrr 14 aug 2012 09:31:27

Re: Jurnal Binge Eating (catubrrr)
 
Fetelor ieri am cam facut-o lata. Am mancat mult mai mult decat mi-am propus, dar macar am reusit sa ma tin in frcute si legume. Asa ca raportul e cam asa:

MD: cafea
Pranz: 400 g salata de fructe
Cina: 700 de g legume la tigaie cu sos de soia
Gustare dupa cina (pe la un 9 seara): 200 g legume la tigaie cu sos de soia

Bine caloric nu e mult, am facut totalul si am undeva la 900 de calorii dar frate cata mancare pot sa bag in mine!:)) Aproape un kg de legume, inca un pic si ma duc la concursuri de mancat, pentru ca da am si bunul obicei de a manca cu o viteza de parca navalesc turcii.:))

Sper ca azi sa reusesc sa ma potolesc un pic.

Vreau sa mananc:
MD cafea
Pranz 400 g salata de fructe
Seara 500 g legume la tigaie

Deci mai temperat un pic:). Sa aveti o zi frumoasa fetele!:D

catubrrr 15 aug 2012 10:50:31

Re: Jurnal Binge Eating (catubrrr)
 
Of nu se poate, fetelor tocmai am avut un episod aseara, zi de nastere, nu m-am mai putut controla si am cumparat tot magazinul...rezultatul: am mancat ieri 5000 de calorii si dimineata aveam 64 de kg.Nu stiu cum reusesc sa fac asta, imi vine sa ma ascund sub o piatra.

Sper macar sa am azi vointa sa mananc normal pentru ca de obicei un episod dureaza cam 3-5 zile. Sincer acum nu mi-e foame deloc(d" oh) si o sa incerc sa nu mananc nimic pana diseara si diseara sa iau o gustarica.

Sunt groaznica, sunt cu totul si cu totul fara control. Ouf

Exp 15 aug 2012 11:05:59

Re: Jurnal Binge Eating (catubrrr)
 
Salut!

Am citit cu atentie comentariile tale. Stii ce cred eu? Cred ca tu de fapt esti foarte pofticioasa :) O perioada reusesti sa te abtii iar ulterior recuperezi... Iti inteleg lupta, crede-ma. Incearca sa eviti magazinele cu bunatati iar atunci cand iti faci cumparaturile, du-te cu lista facuta, le-ai luat si ai plecat!!! Fara sa te mai uiti in jur;) 5000 kcal este enorm...esti sigura ca atat ai ingerat sau ai spus-o in gluma? Cam ce ai papat?

p.s. si eu am tentatii, crede-ma; atunci cand trebuie sa gatesc pentru sotul meu sau atunci cand el isi face ceva bun (uneori il las pe el iar eu dispar din bucatarie) ori cand isi cumpara tot felul de prajituri de la o cofetarie greceasca ...dar in timp, am invatat sa ma abtin; daca as fi mancat cot la cot cu el, as fi avut probabil o greutate dubla acum; si eu am "demonii" mei- ma refer la painea calda, la salata orientala si la cea de fasole boabe cu masline si ceapa:D...bine ca nu le am cu dulciurile??!!! si eu ma lupt cu mine insami in acest sens! cel mai nasol este "dupa"cand te simti ca naiba...plina de regretul ca iar ai calcat stramb; hai...de data asta fii mai ambitioasa! eu iti tin pumnii!

Alexik 15 aug 2012 14:55:23

Re: Jurnal Binge Eating (catubrrr)
 
Citat:

Anterior postat de catubrrr (Post 1112840)
Of nu se poate, fetelor tocmai am avut un episod aseara, zi de nastere, nu m-am mai putut controla si am cumparat tot magazinul...rezultatul: am mancat ieri 5000 de calorii si dimineata aveam 64 de kg.Nu stiu cum reusesc sa fac asta, imi vine sa ma ascund sub o piatra.

Sper macar sa am azi vointa sa mananc normal pentru ca de obicei un episod dureaza cam 3-5 zile. Sincer acum nu mi-e foame deloc(d" oh) si o sa incerc sa nu mananc nimic pana diseara si diseara sa iau o gustarica.

Sunt groaznica, sunt cu totul si cu totul fara control. Ouf

De chestia asta spuneam eu.Iti aduci aminte? da o pagina inapoi.Iti merge 1 sapt , 2 sapt , 1 luna , 2 luni dar dupa?
NU MAI URMA DETOXIFIERI ASA MARI.treci pe mancare normala , salata carne branza + spoort , mananca putin dar des si gata.Singura solutie si , desi nu e de nutritionist , e verificata.Pentru ce a meritat sa mananci 2 sapt?ca sa ai episodul?gandeste-te asa , incearca macar.am 1 an de "experienta" proasta de binge



Citat:

Anterior postat de Alexik (Post 1109691)
Eu inteleg ca doresti drastic dar tu stii de ce-ti doresti drastic? ca ai binge-eating , de la ce e binge-ul? de la drastic..

Nu gandi doar pe moment..gandeste-te sa ai kg scazute si peste 5 luni.

Crede-ma ca-mi pare extrem de rau cand aud astea , e extrem de urat.:(
Ps: vine ziua mea , cumpar pizza , dulciuri ..insa pt mine ma limitez la inghetata algida si atat .:)

catubrrr 16 aug 2012 14:20:07

Re: Jurnal Binge Eating (catubrrr)
 
Buna fetelor!

Multumesc de raspunsuri. Da, din pacate sunt sigura ca sunt 5000 e cal, sunt chiar mai mult. Din pacate am avut si ieri episodul. Rezultatul 64 de kg. Fetelor sunteti niste eroi pentru mine ca ati reusit sa scapati de chestia asta. Acum a doua zi stau si ma gandesc si efectiv am starea aia de neputinta si mai ales va jur ca mi-e frica de mine si de sentimentul ca habar n-am ce sa mananc. As trece pe o alimentatie normala dar va spun sincer ca mi-e frica. Mai ales de faptul ca nu stiu sa mananc, probabil voi manca o groaza, probabil ca ma voi ingrasa inca si mai mult. Nici nu mai stiu ce sa fac.

Azi nu am mancat nimic, inca nu mi-e foame, cred si eu dupa ieri.

Sunt ingrozita de faptul ca daca ma las sa mananc normal ma voi face tripla, deja ca sunt complexata, ca nici nu imi vine sa ies din casa cand ma uit in oglinda. ( sa nu imi spuneti ca nu sunt grasa si sa incercati sa ma faceti sa ma simt mai bine ca din pacate sunt atat de complexata incat face mai rau). Nu stiu ce voi face, de maine, o sa ma gandesc cand ma linistesc. Sa aveti o zi frumoasa!


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:30:34.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO