forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Bulimie & Binge Eating (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=412)
-   -   Sufar de binge eating!!! (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=9097)

Whaley 11 mai 2011 10:43:44

Re: Sufar de binge eating!!!
 
Citat:

Anterior postat de Michelina (Post 653370)
Pai cred ca toata lumea sufera intr-o masura mai mare sau mica de asta. Daca am manca numai cand ne e foame si numai cat sa ne saturam am fi toti intr-o forma perfecta.
Doar ciocolata, prajituri, inghetata nu mancam de foame - mancam pentru placerea de a manca - pentru satisfactia pe care ne-o da gustul alimentului.
Cafea nu bem de foame, alcool nu bem de foame etc.

Nu e chiar asa. Generatia noastra, cel putin, a fost "dresata" sa nu-si mai asculte instinctele cand e vorba de foame si nevoile nutritionale, inca din primii ani, cand eram indopati si obligati sa mancam si daca nu ne e foame si sa terminam tot din farfurie. Majoritatea, desigur, nu toti. Oricum, trebuie sa ne "reeducam" acum sa distingem intre foame si obisnuinta de a manca (de aceea insistam la un moment dat asupra necesitatii de a nu indopa copilul in timp ce se joaca sau face te miri ce). Obiceiurile alimentare proaste nu sunt binge...

La fel, stomacul nu distingeinttre salata verde si tocana cu prajeala si multa paine cand informeaza corpul ca e plin (= satietate). Sunt multe feluri in care te poti ingrasa fara sa suferi de binge eating.

Binge e mancatul (rontaitul) cu un substrat psihologic, nu din obisnuinta sau pofta, ci in anumite momente stresante, in cazul tensiunii psihice, depresiei etc. Acu' nu stiu daca la Oana chiar e binge sau obicei alimentar, de aceea i-am recomandat jurnalul, ca sa-si dea seama singura de chestia asta. :)

Inngrid 11 mai 2011 16:48:50

Re: Sufar de binge eating!!!
 
Whaley, la mine is acordate "armonios" de rau. Obiceiuri aliematare proaste de la familie dobandite, binge-etingu' de la infometare si diete foarte restrictive...pofta de mancare excesiva din cauza alimentelor rafinate,si cod genetic cred(tata e mare pofticioas) ,am si slabiciune pentru dulciuri.... Kg care le-am pus pe mine sunt o consecinta acestor lucruri.Am vazut cum a reactionat corpul meu, si m-au facut sa constientizez ce e mai bine.Stiu ca binge-eatingu ma mentine asa grasa si poate Doamne Fereste si mai rau de atat(daca continui,dar nu). ... Dar sunt optimista, stiu ca o sa depasesc situatia asta...!Orice invat are un dezvat!! :x

Whaley 11 mai 2011 20:22:27

Re: Sufar de binge eating!!!
 
Pai la toata lumea cred ca sunt combinate la inceput, cel putin... Pe masura ce te informezi, incepi sa iti creezi obiceiuri sanatoase etc greselile si obiceiurile din familie se duc. Cu binge-ul trebuie ceva mai mult autocontrol, dar pana la urma se rezolva.

Eu am avut doua episoade de binge in viata, unul pe la 15 ani (cand am ajuns spre 80 de kile) si a fost legat de probleme de familie, al doilea a fost cel care m-a dus la 105 kile cu copil cu tot, in sarcina, in niste conditii speciale (o sarcina cu risc mare venita dupa ncateva pierdute). De fiecare data stiu ca nu-mi dadeam seama cat mananc, ce mananc, cand mananc, pur si simplu in momente de stres rontaiam continuu ce-mi pica in mana. Fara sa fie neaparat bunatati, dulciuri, delicatese. Covrigi aveam, covrigi mancam...
Nu mai spun ce am facut dupa primul episod ca nu-i deloc educativ :-s si nici o idee buna. Dar dupa al doilea, cand am reusit sa ma mobilizez spre slabire, am inceput dintr-o dimineata sa cantaresc mancarea. Abia atunci am devenit constienta cat de ... enorm de mult mancam inainte. Primele 3 saptamani au fost crunte, apoi totul a mers de la sine, dar de aproape un an (il implinesc martea viitoare) eu tot cu cantar mananc. Acum nu zic ca-i musai sa faci asa, iti gasesti tu metoda care-ti convine, dar primul pas tot constientizarea ramane.

Pe de alta parte, sa te si cert un pic: targetul tau de slabire e in zona "rosie" a subponderalitatii. Eu iti pot intelege dorinta de a scapa de cele cateva kile pe care le ai in plus, la fel si nevoia de a stopa obiceiurile proaste (si te sustin), dar trebuie sa te opresti cand BMI-ul (cifra din partea de sus a tickerului) ajunge la 18.5. Atat inseamna slabire in siguranta, dincolo de asta dam in altele. Deci... nu chiar 45. Fa un calcul cu calculatorul de pe site si vei afla care e greutatea ta minima normala, care sa nu-ti ameninte sanatatea. OK?

Ce-ai facut la teza? >:D<

Inngrid 12 mai 2011 21:12:17

Re: Sufar de binge eating!!!
 
Ok, am sa-ma reactualizez ticker-ul..si targetul .. zilele astea cand am mancat normal( nici mai mult nici mai putin) m-am simtit mai bine parca o senzatie foarte ciudat de placuta , ma simteam mai comod cand mergeam ...nu stiu cum :;;) Of oircum is opimista ...nu stiu de ce, si ma simt foarte bine e mai usor..abia acum imi dau seama ca enorm de mult te ajuta gandirea pozitiva ,si oircum treptat o sa-mi indrept eu obiceiurile...prerioada care vine am incredere ca am sa schimb ceva.
La teza ,mi-a cazut o chestie care nu prea o invatasem bine ...am luat 8 ,se putea si mai bine, da oricum multumita :x.
Mersi pentru cearta si ca ma indrumi, na sunt pe la "inceputuri" :)), Dumneavoastra sunteti la dieta "low carb" :-:-// interesant ....

Whaley 12 mai 2011 23:44:13

Re: Sufar de binge eating!!!
 
>:D< Bravo! Si pentru teza, si pentru ticker! >:D<

Da, eu sunt la low carb, e o dieta buna pentru ca iti regleaza diverse procese din organism, elimina nevoia de dulce etc, dar e destul de grea, in sensul ca trebuie sa respecti niste proportii destul de strict si nu prea incap exceptii (daca iti faci o "pofta" risti sa te ingrasi in loc sa slabesti). Adica e o dieta care cere disciplina stricta.
E bine cum ai inceput, mananca "normal", incearca sa devii constienta de tot ce mananci, elimina alimentele "rele" gen fast-food, sucuri, dulciuri, fainoase rafinate si vei vedea o schimbare. >:D<

christinee 14 mai 2011 16:15:50

Poveste
 
Buna,fetelor! :)
Dupa ce am citit mai multe lucruri pe forum, m-am decis sa va impartasesc cate ceva despre mine.
Acum cativa ani, eram durdulie, aveam 66kg la 164cm. M-am decis sa slabesc, sa arat si eu cat de cat normal. NU doream sa arat ca un top model de 175cm, voiam doar sa fiu ca restul(in sensul sa nu mai fiu eu cea grasuna). am ajuns la 57-58 kg in vreo luna jumatate mancand piept de pui la cuptor, legume fierte, fara paine, la cina un iaurt degresat si facand sport in fiecare zi.
Apoi am inceput cu exercitii si mai intense, m-am inscris la sala si am ajuns sa am 52 kg (totul in timp). Am decis eu ca la 48 de kg voi arata perfect si am continuat sa slabesc. Vazand ca dau din ce in ce mai greu jos, am inceput sa reduc din mancare, sa incerc diferite diete. Am ajuns sa imi numar caloriile si sa nu depasesc 400 calorii pe zi. Mentionez ca in tot acest timp am continuat cu sportul.
Apoi am aflat de dieta draconica pe care a tinut-o beyonce si am incercat-o. Am ajuns la 45 de kg, totul era perfect. Apoi a venit iarna si m-am ingrasat inapoi 48 de kg.
La ora actuala am 47 de kg si ma vad obeza. Am ajuns sa imi provoc greata singura chiar dupa ce mananc un mar; am avut zile in care vomitam de 3 ori pe zi. Problema este ca nu mananc zile intregi si cand nu mai pot de foame, mananc cam mult si imediat fug la baie sa scap de greutatea din stomac. Stiu ca nu e bine ce fac si ca problema e la mansarda nu la "sunculite" :(

P.S.Am uitat sa mentionez de abuzul de diuretice, ceaiuri de slabit si alte tampenii + depresiile si gandirea obsesiva la kg in plus

aussie_girl 14 mai 2011 18:05:06

Re: Poveste
 
Christinee da-mi voie sa-ti spun ca e total gresit ceea ce faci. Opreste-te la cele 48 de kile (care dup amine sunt cam putine..dar ma rog)..si incearca sa vorbesti cu un psiholog, ceva..cineva pentru ca nu e bine situatia la care ai ajuns. Este periculoasa pentru sanatatea ta si ai sa te imbolnavesti in curand.

Probabil ca nu e ceea ce doreai sa auzi, dar dupa mine ai nevoie de ajutor.

Cu siguranta estio fata frumusica si poate chia rprea slaba. Hraneste-te sanatos..400 de calorii pe zi?? Doamne Dumnezeule..te omori singura!!

cati ani ai iubita?

christinee 14 mai 2011 18:47:10

Re: Poveste
 
22 ani am :)

uite de exemplu acum 2 zile am mancat un corn, salata de varza si un bol de cereale cu lapte degresat si am avut impresia ca am mancat prea mult asa ca am dat fuga la baie si am vomitat de 2 ori :((:((:((

alinamar 14 mai 2011 20:28:11

Re: Poveste
 
Ai o problema grava in opinia mea...
Pai tu la inaltimea ta la 48 kg arati super!! Ce-ti mai trebuie sla
bit??? Iar 400 calorii pe zi e sinucidere curata!! Daca vrei sa-ti modelezi corpul fa sport, dar ia si mananca pt ca dietele astea draconice nu te duc la nimic bun.
Citeste mai multe despre anorexie si bulimie...eu nu cunosc detalii insa amandoua se incadreaza aici...oricum fetele cu experiente de pe forum te pot ajuta mai mult decat mine!

La ce-i bun sa fii slaba daca vei fi bolnava???
Crezi ca o sa dureze o viata perioada asta prin care treci? Automat organismul va resimti lipsurile si socurile la care tu il supui acum...
Incearca sa ridici numarul caloriilor treptat la minim 1100 pe zi..consuma legume, carne slaba, peste, lactate, fructe maxim 300 g pe zi, cereale integrale si cu siguranta vei ajunge la greutatea dorita. Si nu uita...noi suntem ceea ce mancam!!!

dr jekil 14 mai 2011 20:35:13

Re: Poveste
 
Citat:

Anterior postat de christinee (Post 657861)
22 ani am :)

uite de exemplu acum 2 zile am mancat un corn, salata de varza si un bol de cereale cu lapte degresat si am avut impresia ca am mancat prea mult asa ca am dat fuga la baie si am vomitat de 2 ori :((:((:((

Si la 22 de ani tu faci chestiile astea?Ma asteptam de la o adolescenta cu capu\' in nori,nu de la o persoana adulta!!Fa sport!!!Nu dieta!!


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:40:32.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO